05 stycznia 2013

Kącik filmowca - Czterej Jeźdźcy Apokalipsy (Four Horsemen)

Film dokumentalny z tegorocznego Planet Doc Festival. Link do Imdb, link do Planet Doc.

Opis z Planet Doc:Reżyserem filmu jest renegat ze świata biznesu, jak sam siebie nazywa, który podnosi kurtynę i pokazuje, jak w rzeczywistości działa globalna ekonomia. Żyjemy w czasach konsekwencji neokapitalizmu, którego żądza zysku i prymitywna ideologia „rozwoju” doprowadziła ludzkość na skraj przepaści.

Dzisiejsi Czterej Jeźdźcy Apokalipsy to zorganizowana grupa, posługująca się przemocą, długiem, niegodziwością i poszerzaniem sfer biedy w celu kontroli nad całą ludzkością. Wykorzystują sytuacje kryzysowe, podporządkowują sobie kolejne społeczności i wpływają na przyszłość naszych dzieci. Jeśli nie zostaną zatrzymani, świat w szybkim tempie zmierzy do końca, czyli do katastrofy. Film nie wzbudza lęku ani nie szuka wroga. Zadaje pytania dlaczego i porównuje nasze czasy do schyłku imperium rzymskiego. Analogii jest wiele. Poprzez „odczarowanie” mitu, głoszącego, że „kapitalizm już nie działa” reżyser filmu pokazuje, jak olbrzymia większość populacji świata została zmuszona zapłacić za największy w historii skok na kasę. Tyle, że 23 wybitnych myślicieli i praktyków ze świata ekonomii przekonuje nas, że kapitalizm nie jest temu winien. Działałby dalej w sposób, w jaki został ustanowiony, wymagając odpowiedzialności od wszystkich biorących udział w szalonej gospodarczej wymianie. Młodsze pokolenie, żyjące w rozwiniętych krajach instynktownie czuje, że podstawowy element przestał działać w systemie, który do tej pory zapewniał im rozwój i dobrobyt. Film nie tylko wyjaśnia źródła kryzysu, które są przemilczane przez media, lecz również, co ważne, wskazuje proste recepty na naprawę tej sytuacji.


W filmie występuje wiele postaci doskonale znanym goldbugom jak James turk, Max Keiser, Simon Johnson ale inne znane persony jak chociażby Joseph Stiglitz czy Noam Chomsky.
Film krytykuje obecny system oparty na ekonomii neoklasycznej, w tym szkole Chicagoskiej. Znajduje standardowych wrogów (bankierów), którzy winni są całemu złu świecie, w tym ubóstwie czy umierającym dzieciom w Afryce. Jako remedium wskazane jest:
 • oparcie systemu pieniężnego na złocie
 • opodatkowaniu konsumpcji a nie pracy
 • wdrożenie zmian które oddają fabrykę pracownikom w niej pracującym .
Niestety film zamiast powoływać się na jakieś badania, podawać linki do dowodów i źródeł, właściwie objawia nowy system jako doskonały nie mając jednak na jego poparcie w twardych dowodach. Tak czy siak film ok na sobotnie popołudnie.
3 komentarze:

 1. a to jeszcze sam podrzuce filmik, tez na sobote:
  http://www.u4eatube.com/videos/5172/i-am-fishead-are-corporate-leaders-egotistical-psychopaths

  naukowcy o znanych intuicjach.
  ps: nieoceniony blog.

  OdpowiedzUsuń
 2. Polecam kanał twórcy filmy na YT.
  Głównie są na nim wywiady z ciekawymi ludźmi.
  http://www.youtube.com/channel/UCs8SA3E0FAGsI6fdHZe88oQ/videos

  OdpowiedzUsuń
 3. Nareszcie się wyjaśniło: to ONI są źli, a My są te dobre, uff... No to co: wytępić te wszystkie bestie!

  Recenzja filmy żywcem wyjęta z tych katastroficznych portali "przebudzonych", że wiadomo: Żydzi ukradli nasze złoto! A może obcy...?

  OdpowiedzUsuń


Komentując anonimowo - podpisz się. Łatwiej prowadzi się dyskusję.
SiP