17 stycznia 2013

MdM ruszy w praktyce od stycznia 2014

Dzisiaj wiadomość z Newseria w sprawie programu MdM.
Resort budownictwa: „Mieszkanie dla Młodych” w praktyce dopiero od 2014 r.
 Pierwsze kredyty w ramach programu „Mieszkanie da młodych” ruszą dopiero od stycznia 2014 r., bo banki komercyjne potrzebują czasu na podpisanie stosownych umów z BGK. Po zakończonych właśnie konsultacjach społecznych nie zmieniły się zasady dopłat do kredytów. Jak powiedział Agencji Informacyjnej Newseria wiceminister Piotr Styczeń, program przez to, że dotyczy tylko nowych mieszkań, poprawi sytuację w branży budowlanej.
[..]
Spodziewamy się, że ustawa zacznie obowiązywać z dniem 1 lipca tego roku – przewiduje wiceminister Styczeń. – W praktyce, kiedy Bank Gospodarstwa Krajowego będzie podpisywał umowy z bankiem komercyjnym, przesunięcie możliwości zaciągnięcia kredytu nastąpi prawdopodobnie na datę 1 stycznia 2014.
Więcej - link

EDIT: 17.01.2013 - przelicznik 1.0 pozostał bez zmian jednak w grudniu padły słowa o zmianie liczenia wskaźnika odtworzeniowego. Więcej w komentarzach pod wpisem.

Przy okazji mam pytanie do czytelników - gdzie można znaleźć odpowiedzi na konsultacje? Szukałem na BIP Min. Transportu ale bezskutecznie. Znalazłem tylko projekt, założenia i pisma - klik.

14 komentarzy:

 1. Najlepiej gdyby w ogóle wycofali się z pomysłu dopłat do kredytów ale lobby deweloperskie nie śpi o czym świadczy grad artykułów o przesunięciu terminów. Jacek Bielecki który tak deklarował, że deweloperzy nie będą płakać za RNS nagle zaczął płakać nad przesuniętym terminem MDM.

  Poniżej link w którym są pisma odnośnie konsultacji społecznych. Lista odbiorców jest dość długa i chyba nie ma zebranych odpowiedzi w jednym miejscu i trzeba przeglądać strony poszczególnych instytucji.

  http://www.transport.gov.pl/2-48203f1e24e2f-1795755-p_1.htm

  Dla przykładu odpowiedź Kongresu Budownictwa:
  http://www.kongresbudownictwa.pl/pliki/mdm-%20opinia%20dla%20ministerstwa.doc

  OdpowiedzUsuń
 2. Niebawem poznamy uwagi bankó do reko S bo jużpewnie jutro

  Po opublikowaniu przez KNF nowej Rekomendacji S dotyczącej dobrych praktyk w zakresie zarządzania ekspozycjami kredytowymi zabezpieczonymi hipotecznie, w dniu 7 stycznia 2013 r. odbyło się połączone spotkanie Komitetu Doradczego ds. Regulacji Nadzorczych i Komitetu ds. Finansowania Nieruchomości ZBP w celu omówienia najważniejszych uwag sektora bankowego do projektu rekomendacji. W spotkaniu uczestniczyło ok. 60 pracowników banków. Obradom przewodniczył Prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz, a uczestniczył w nich także Mieczysław Groszek, Wiceprezes Zarządu ZBP. W trakcie spotkania zarysował się wysoki poziom zbieżności poglądów przedstawicieli wszystkich banków uczestniczących w obradach. Stanowiło to dobry prognostyk przed finalnym przygotowywaniem uwag do projektu w ZBP. Omówiono także dalszy tryb prac nad wypracowaniem stanowiska sektora bankowego, tak aby ostateczny dokument mógł być przekazany do Komisji Nadzoru Finansowego w terminie do dnia 18 stycznia 2013 r.

  OdpowiedzUsuń
 3. Plus tego projektu MdM jest taki że nie odeszli od wskaźnika 1.0.

  Jeszcze bowiem w grudniu Styczeń mówił:

  "Piotr Styczeń: Stosowany będzie bezpiecznik cenowy 1.0 wartość odtworzeniowej. Jeżeli chodzi o wartość odtworzeniową były silne naciski, aby temu czynnikowi przyjrzeć się inaczej i dostrzec konsekwencje - negatywne i pozytywne - związane z lokalnością tego wskaźnika.
  Będziemy musieli zastosować inny mechanizm kształtowania tego wskaźnika i jest to moja pierwsza taka publiczna wypowiedź. Mamy bardzo niesprawiedliwy wskaźnik ogólnopolski, wedle którego kredyt mieszkaniowy jest spłacany na podstawie tej samej wartości przeliczeniowej dla całej Polski. Jest to wysoce niesprawiedliwy sposób spłaty i należy odejść od takiego myślenia.

  Ambicją ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej jest, by program wszedł 1 lipca 2013 roku, po podpisaniu umów z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Chcemy, żeby pierwsze dopłaty uruchomiono z dniem 1 styczni 2014 r., chyba że uzyskamy na okres przejściowy środki (co zależy od wyników programu Rodzina na Swoim), które pozwolą nam uruchomić dopłaty do kredytu już w drugiej połowie 2013 roku.

  Katastroficzne zapowiedzi niektórych ekspertów, że wygaszanie programu RnS z końcem br., gdy jednocześnie nie uruchomiony zostanie nowy program, spowoduje gwałtowny wzrost popytu i cen – nie potwierdziły się. W grudniu nie będzie takiego zjawiska, które wydrenuje budżet państwa, w wyniku czego musielibyśmy sięgnąć do rezerw budżetowych, żeby zaspokoić żądania związane z obligacją jaką jest dopłata do odsetek z budżetu państwa.

  Rząd musi kierować środki tam, gdzie pomoc daje możliwości utrzymania się przedsiębiorstw z branży. Jeżeli ma dojść do zwiększenia zasobów mieszkaniowych w Polsce - to nie możemy dotować rynku wtórnego."

  Jacek Łaszek, Katedra Analizy Rynków i Konkurencji SGH: Wartość odtworzeniowa to nie jest dobry miernik i należ znaleźć lepszy, aby z jednej strony opłacało się budować, a z drugiej, aby miernik ten nie był przesadzony i rozwój był rozsądny. Nawiązując do problematyki rynku wtórnego należy odpowiedzieć sobie na pytanie: czy program ten ma mieć bardziej charakter społeczny, czy raczej będzie to program wspierania budownictwa mieszkaniowego.
  http://www.zbp.pl/site.php?s=MTM1NTE1OTM=

  Zatem 1.0 jest ok.

  OdpowiedzUsuń
 4. Wskaźnik 1.0 zostanie, pytanie tylko czy nie zmienią sposobu liczenia wartości odtworzeniowej.

  bo padło
  "Będziemy musieli zastosować inny mechanizm kształtowania tego wskaźnika i jest to moja pierwsza taka publiczna wypowiedź. "


  Zatem zostanie 1.0 ale to 1.0 może być od czegoś innego.

  OdpowiedzUsuń
 5. @sip
  nie wiem czy nikt juz z blogosfery nie czyta pudelka biznesu ale kilka dni temu podali wspaniale wiesci dla obozu goldupcow ktore przeszly zupelnie niezauwazone
  (nie moge znalesc oryginalne arta)
  http://kbcmakler.pl/blog/2013/01/15/banki-sprzedaz-nowych-kredytow-hipotecznych-w-listopadzie/

  generalnie najwazniejsze info to sprzedaz kredytow w listopadzie 2012 2,7 mld najnizej od 2009! i co najwazniejsze w tych 2,7mld 0,9 mld to rns, 2013 bedzie ciekawy skoro mdm opoznili do 2014
  na razie,
  po tym jak rostkowi troche nie wyszlo z deficytem w 2012, z oglaszaniem kiedy ten program ruszy poczekalbym przynajmniej do uchwalenia go i utworzenia pozycji w budzecie, bo za q4 2012 w rns polecialo 2,4 mld wiec ktos bedzie musial od tego finansowac odsetki
  pytanie jak tak duzy udzial rns wplynie na ceny srednie

  q1 2013 moze troche zdziwic kilku deweloperow, bo rynek bez doplat naprawde zaczal klekac, jesli bezrobocie w zimie jeszcze docisnie to moze byc naprawde szokowo

  OdpowiedzUsuń
 6. "Najważniejsza zmiana to zgoda ministerstwa na to, by w miejscowościach sąsiadujących z miastami wojewódzkimi podwyższyć pułap cen uprawniających do zakupu mieszkania z rządowym wsparciem. Wskaźniki wciąż będą się różniły od tych dla miast, ale znacznie mniej, niż zakładano."

  wg mnie może to się odbić negatywnie na deweloperach którzy budowali tylko w miastach wojewódzkich - część klientów ucieknie (kupi mieszkanie) np. w Gdyni zamiast Gdańsku

  http://wyborcza.biz/finanse/1,108340,13248307,Program__Mieszkanie_dla_mlodych__dopiero_za_rok.html#BoxBizTxt

  OdpowiedzUsuń
 7. myślę że było do przewidzenia ze developerzy będą chcieli przeforsować albo wskaźnik a jak się nie uda to metodę jego liczenia.

  a dlaczego ? Ponieważ wybudowanie m2 mieszkania będzie coraz tańsze.

  1. ziemia
  Ceny ziemi budowlanej spadają
  http://forsal.pl/artykuly/673593,ziemia_budowlana_tanieje_a_i_tak_nikt_jej_nie_chce_ceny_spadaja_nawet_o_polowe.html

  2. Robocizna
  Coraz więcej firm ma problemy. Skończyły się projekty na Euro 2012. Jeżeli developerzy przestaną budować firmy zaczną bić się o zlecenia obniżając cenę usług.
  A tymczasem:
  "Największy spadek zamieszczanych ofert pracy odnotowało budownictwo."
  http://www.muratorplus.pl/biznes/raporty-i-prognozy/rynek-pracy-nie-potrzebuje-budowlancow_79478.html

  3. Materiały
  http://www.muratorplus.pl/biznes/raporty-i-prognozy/mocno-spada-sprzedaz-materialow-budowlanych_79434.html
  co w takim wypadku ? hurtownie będą dawać większe rabaty aby sprostać konkurencji.

  OdpowiedzUsuń
 8. RadiO juz podal co styczen mial na mysli, chodzilo o duza dysproporcje miedzy duzymi aglomeracjami a miastami satelickimi, dla warszawy to gwozdz do trumny, jak sie okaze ze w pruszkowach, piastowach, piasecznach i innych podmiejskich skad jest komunikacja szynowa (nie koniecznie mowie ze z tych wszystkich jest) mozna kupic z doplata z limitem niewiele mniejszym niz w wawie to bedzie miazga i albo ceny w wawie zaczna gonic te pod wawa albo w wawie ostro spadnie sprzedaz

  bunkrow nie ma ale tez jest pieknie

  OdpowiedzUsuń
 9. Cytat dnia:
  "Oczywiście na odbicie cen możemy jeszcze poczekać w zależności od lokalizacji i specyfiki lokalnego rynku nawet kilkanaście miesięcy, ale jeśli planujemy nabycie mieszkania czy domu, to już warto rozpocząć poszukiwania, mówi Jacek Furga, prezes Centrum AMRON."

  źródło: http://www.bankier.pl/wiadomosc/Stare-nowe-ceny-mieszkan-2776059.html

  OdpowiedzUsuń
 10. @czekam-na-spadki
  Tak jest hit. Ostatni tydzień to zmasowany atak na zakup. Wszędzie -od wyborczej przez inne portale. Mnie rozśmieszył bankier.pl

  "Nie namawiamy nikogo do jak najszybszego wzięcia kredytu hipotecznego. " ale.....
  link

  OdpowiedzUsuń
 11. Styczeń: program "Mieszkanie dla młodych" w maju w Sejmie
  15.04. Warszawa (PAP) - Projekt ustawy o pomocy państwa przy kupowaniu pierwszego mieszkania, tzw. program "Mieszkanie dla młodych" (MdM), powinien trafić do Sejmu na początku maja - powiedział PAP wiceminister budownictwa Piotr Styczeń. Dodał, że program ma trwać pięć lat.
  Wiceminister poinformował PAP, że przyszłą ustawą zajmował się już Komitet Stały Rady Ministrów.

  "Projekt ten, to w części +parametrów+ kontynuacja programu +Rodzina na swoim+, choć zasadniczo ulepszony. Pozbawiony jest on wielu wad poprzedniego programu i znacznie celniej skierowany do wybranej grupy odbiorców" - ocenił Styczeń.

  Dodał, że "ostateczną decyzję w jego sprawie podejmie oczywiście Rada Ministrów". "Natomiast na Komitecie rozstrzygnęliśmy, że powinien on trwać pięć lat" - stwierdził.

  Zapowiedział, że w pierwszym roku działania przyszłej ustawy, program będzie kosztował budżet państwa 600 mln zł. "To jest górna granica wynikająca z ustawy o finansach publicznych. Trudno na razie określić, ile ostatecznie pieniędzy trafi na jego realizację w kolejnych latach" - wyjaśnił.

  W przeciwieństwie do zakończonego w ubiegłym roku programu "Rodzina na swoim", dopłaty w programie MdM mają zależeć od liczby dzieci w rodzinie. Jeśli kupująca mieszkanie rodzina lub osoba ma dziecko bądź kilkoro dzieci, dostanie dodatkowo 5 proc. wartości kredytu. A jeżeli w ciągu pięciu lat urodzi się trzecie bądź kolejne dziecko - otrzyma dodatkowo 5 proc. wartości kredytu, w sumie maksymalnie do 20 proc. wartości kredytu.

  "Do rozstrzygnięcia pozostaje jeszcze kwestia dotacji z budżetu państwa na trzecie dziecko. Zastanawiamy się, czy warto przeznaczyć pieniądze na kolejne kredyty czy też czekać z tymi środkami na narodziny trzeciego dziecka. Na razie zostaje rozwiązanie, że na trzecie dziecko rodzina otrzyma dodatkowo 5 proc. wartości kredytu" - powiedział wiceminister budownictwa.

  Styczeń zaznaczył, że zgodnie z projektem, nie będzie można sprzedać lub wynająć takiego mieszkania. Jeżeli osoba w ciągu pięciu lat od zakupu mieszkania z rządową dopłatą sprzeda je, to będzie musiała oddać proporcjonalną część dopłaty podstawowej do kredytu. Natomiast nie zamierza zabierać dopłat z tytułu posiadania dzieci. Sankcji nie będzie także wówczas, jeśli pieniądze ze sprzedaży lokalu zostaną przeznaczone na zakup innego mieszkania.

  Żadnych sankcji nie będzie dla właścicieli lokalu po upływie pięciu lat od zakupu mieszkania.

  Wiceminister poinformował, że w najbliższych dwóch tygodniach projektem zajmie się Komisja Prawnicza, przy Radzie Ministrów, i ustali ostateczny kształt przyszłej ustawy. "Następnie projekt trafi pod obrady rządu. Na początku maja powinien on znaleźć się w Sejmie" - powiedział.

  Dodał, że projekt powinien wejść w życie w lipcu tego roku, a zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2014 roku. "Po wejściu w życie ustawy, zostanie przygotowane odpowiednie rozporządzenie wykonawcze. Bank Gospodarstwa Krajowego również musi mieć czas na przygotowanie się do realizacji tej ustawy, a także banki komercyjne, z którymi będą zawierane umowy. Program +Rodzina na swoim+ wszedł w życie w 2006 roku, a pierwsze umowy zostały zawarte dopiero w 2007 roku. Nie chcemy popełnić tego błędu. Jesteśmy doświadczeni już w kwestii działania tego typu programu" - zaznaczył.
  chomości.

  OdpowiedzUsuń

 12. Koncepcja programu MdM została przedstawiona przez ministra transportu budownictwa i gospodarki morskiej Sławomira Nowaka w połowie października ubiegłego roku. Według szacunków resortu z programu będzie mogło skorzystać ok. 36 tys. rodzin rocznie.

  Ma być on skierowany do młodych: małżeństw i osób samotnych (singli) do 35. roku życia i pomóc im w zakupie pierwszego własnego mieszkania. Chodzi o jednorazową dopłatę 10-15 proc. do ceny zakupu lokalu mieszkalnego, liczonej według wskaźnika kosztu odtworzenia jednego metra kw. powierzchni lokalu w każdym województwie. Dopłatą ma być objęte maksymalnie 50 m. kw. mieszkania o powierzchni do 75 m kw.

  Finansowe wsparcie rządu będzie dotyczyło zakupu mieszkania na rynku pierwotnym, którego cena jednego metra kw. powierzchni użytkowej nie będzie mogła przekroczyć wysokości średniej dwóch ostatnio ogłoszonych wartości wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia jednego metra kw. powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych. Wskaźnik taki ustala dwa razy do roku każdy wojewoda.

  W projekcie ustawy dokładnie określono, kto nie będzie mógł skorzystać z programu. Osoby korzystające z dopłat do kredytów nie będą mogły być właścicielami innego mieszkania czy udziału w budynku, w którym mogłyby uzyskać samodzielny lokal. Musi być to ich pierwszy zakup nieruchomosci.

  OdpowiedzUsuń
 13. Deweloperzy będą mogli wynająć Mieszkania dla Młodych
  publiczniony projekt ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez ludzi młodych już wkrótce trafi pod obrady rządu, skąd po jego akceptacji zostanie skierowany do Sejmu. Program Mieszkanie dla Młodych wejdzie w życie od 1 stycznia 2014 r. Czy w porównaniu do wcześniejszych założeń doszło do jakichś zmian?  Limity cenowe dla miejscowości sąsiadujących z miastami wojewódzkim będą różne od limitów wyliczonych dla pozostałych gmin w województwie. O takiej potrzebie mówiło się już w czasie obowiązywania RnS, a także zgłaszano liczne uwagi dotyczące takiej konieczności podczas konsultacji założeń do omawianego projektu ustawy.

  Zdecydowanie większym zaskoczeniem okazuje się zapis umożliwiający najem mieszkania od dewelopera przed ostateczną transakcją finalizacji zakupu. Warunkiem jest, by lokal był nowy i zasiedlany po raz pierwszy przez najemcę i zarazem docelowego nabywcę.

  Tego rodzaju przejściowe rozwiązanie może wydawać się szczególnie atrakcyjne dla deweloperów w obecnej sytuacji rynkowej. Na pierwotnych rynkach mieszkaniowych największych polskich miast znajduje się obecnie bardzo duża podaż gotowych mieszkań.

  Do tej pory jedynie nieliczni deweloperzy eksperymentowali z wynajmem wybudowanych mieszkań. Obecnie tego rodzaju rozwiązanie funkcjonuje w firmie Wawel Service pod nazwą "Najpierw wynajmij, potem kup". Deweloper umożliwia swoim klientom wynajęcie mieszkania z odroczonym czasem zakupu niezbędnym by uzyskać odpowiednią zdolność kredytową lub sfinalizować transakcję sprzedaży poprzedniego mieszkania. Z pewnością w zwiększeniu podaży mieszkań oferowanych na wynajem przez deweloperów najbardziej pomogłaby nowa ustawa o ochronie lokatorów zawierająca przepisy ułatwiające eksmisje lokatorów zalegających z czynszem.
  http://www.urbanity.pl/deweloperzy-beda-mogli-wynajac-mieszkania-dla-mlodych,w10402

  OdpowiedzUsuń
 14. Link na RCL:
  http://legislacja.rcl.gov.pl/lista/2/projekt/101450

  OdpowiedzUsuń


Komentując anonimowo - podpisz się. Łatwiej prowadzi się dyskusję.
SiP