08 stycznia 2013

Trading-Room: tydzień 2 - styczeń 2013

Nowy rok i nowa strategia techniczna na rok 2013. W zeszłym roku nieźle się sprawdzili, co teraz zapowiadają?


Pisząc bardzo krótko i treściwie to najbliższy wielki ruch to ruch w dół. Najpierw jednak musi być dystrybucja i nowy szczyt (1600 sp500 anyone?):


Następnie UWAGA ma nastąpić koniec wielkiego rynku niedźwiedzia (SP500 czy DAX) by udać się ku nowym szczytom i rozpoczynając nową cykliczną wieloletnią hossę (2014).


Kiedy na rynkach akcji panuje hossa na to rynkach surowców najczęściej bessa


a to oznacza również, iż dochodzimy do końca rynku byka na obligacjach:

Oczywiście budowanie szczytu na obligacjach nie trwa miesiąc a może nawet rok. To jest proces.

Póki obligacje nie osiągnęły szczytu analitycy zakładają, że mogą jeszcze nadejść czasy bańki na złocie a proporcje DOW/GOLD mogą spaść do historycznych minimów:


Ciekawie prezentuje się Japonia gdzie właśnie po ponad dwóch dekadach ma nadejść nowy rynek byka:267 komentarzy:

 1. Za szybko.
  Grinding na secular bear powinien potrwać jeszcze kilka lat z przynajmniej jednym prawdziwym dołkiem w USA.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie wiem czy powinno mnie to cieszyć, ale bardzo zbliżony scenariusz obstawiam już pewnie od ładnych kilku miesięcy.
  Jeszcze jeden bear market, ale mniejszy niż poprzednie, po którym skończy się bessa pokoleniowa. Jeśli w czasie tego ruchu w dół złoto pobije relatywnie inne inwestycje to nowy rynek byka rozpoczniemy moim zdaniem od bańki na złocie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Skoro surowce wejdą w bessę to ten sam los czeka również Au. Jednak nie wykluczam jeszcze jednego, jednak cherlawego podrywu w okolice 2000$. To pewne, że "grube ryby" muszą sobie stworzyć szansę na skonsumowanie "papierowych" teraz zysków.
  Co do hossy na akcjach ....
  Dno najwczesniej ok. 2016r, a potem już hossa ale .... Niemrawe będą początki, niemrawe, a więc bez-zyskowne.
  Reguła:
  Wahadło musi zatoczyć "koło", od euforii w 2007r do apatii w 2011r.
  Takie życie .....
  P.S.
  W zeszłego roku (wiosną?) pisałem tu, że na NIKKEI jest podwójne dno, a NIKKEI już zaczęła hossę. :)
  To było widać już wówczas ....

  OdpowiedzUsuń
 4. @ LJ3

  Ja nie wiem jak Au, ale Ag po uruchomieniu sprzedaży 7.01.2013 (wczoraj) sprzedała w tej jeden dzień 3,937 mln uncji Silver Eagles. Odpowiada to kosmicznym 11,7% sprzedaży tychże monet w CAŁYM 2012 roku!!!
  No i teraz możemy pogadać o bańce, która pękła przy 50$ w połowie 2011 :) hahahahaha :)
  A sprzedaż fizycznego srebra na BARDZO płytkim rynku bije wszelkie rekordy. No to teraz zobaczymy jak długo papierowym krótkim będą trzymały zwieracze. Obstawiam na koniec stycznia BACKWARDATION return!

  OdpowiedzUsuń
 5. @ SiP

  Żeby oddać perspektywę - jest to 23% więcej niż pierwszego dnia sprzedaży w 2012 roku.
  Jeśli chodzi o odniesienie do złota, to wartość sprzedanego srebra to 118 mln $, a złota za pierwszy dzień to było 80 mln $. Zatem srebra sprzedało się 1,47 w relacji do złota, a gold/silver ratio to 54,6:1.
  Zapytam za Sprott-em: kto nie kupuje srebra? I jak długo może się utrzymać jeszcze ta relacja cen i popytu złota do srebra???

  OdpowiedzUsuń
 6. @ ikti
  Tak - następny bull market odbędzie się już w nowym reżimie monetarnym po upadku fiat, któremu z pewnością towarzyszyć będzie znacząca aprecjacja cen złota. Nowy pieniądz będzie z pewnością oparty o twarde aktywa, a następna era fiat to dopiero za jakieś 6 pokoleń, jak najstarsi górale zapomną co to była za zakała :)
  Co do bear market - to niestety ja spodziewam się permanentnej hossy na giełdach (przerywanej czarnymi łabędziami), spowodowanej systematycznym demolowaniem walut przez poszczególne banki centralne (tzw. race to debase). Za kilka tygodni do wyścigu zmuszony zostanie do przystąpienia na całego już nie taki nowy, ale bardzo mocny zawodnik - ECB, kiedy trzeba będzie zacząć na poważnie bailout-ować Hiszpanię.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja jeszcze ostatnią rzecz napiszę - DOW/GOLD ratio zostanie przebite 1 w dół - ja obstawiam, że będzie to ok. 0,5. Zatem co do kierunku się z nimi zgadzam, co do siły ruchu zdecydowanie nie.
  DOW/GOLD w 1980 doszło do 1. Ale ówczesne problemy z inflacją w niczym nie przypominały tego bałaganu z jakim obecnie mamy doczynienia. Wtedy wystarczyło podnieść stopy do 20% i jakoś poszło - dziś oznaczałoby to zamknięcie się po raz pierwszy hiperinflacyjnej pętli ze sprzężeniem zwrotnym (FED musiałby zadrukować dziurę budżetową świeżymi $, a ludzie rzuciliby się w panice do ucieczki z papierowego pieniądza). Po zamknięciu się po raz pierwszy pętli, bardzo trudno te procesy zatrzymać. Tak mówią uczeni w historii :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Chyba nikt nie przeczytał całego raportu:)

  bo na stronie 17 UBS napisał że jeśli się mylą z tymi swoimi poglądami to jedyny realistyczny dla nich inny scenariusz to ogromny bocznika 8-10 letni na akcjach i obligacjach a złoto wchodzi w ogromną bańkę:) to się musi podobać złotomaniakom:)

  OdpowiedzUsuń
 9. SiP
  Przecież to własnie napisałem - ok. 10-cio letnia stagnacja na giełdach.
  ****
  Co do złota, inflacji i d€ugu.
  Cóż. Tak jak nie widać jeszcze inflacji na $ (lollarze?) oraz oczekiwanej, od kilku już ładnych lat, bańki z ok 6000 $ za oz AU, czy 200$ za Ag, tak nie będzie jej długo widać na Euro w UE. Dodruk musi wpierw zalać czarną dziurę bańkową we wszystkich niemal bańkach UE. To w UE bańki kreowały dług beztrosko przekraczając twarde 10:1 (amerykańskie przekraczały niewiele i jakie miały kłopoty z płynnoscią!) sięgając 27:1, a nawet 50:1 !!! Czyżby nikt już nie pamiętał, jak to całkiem niedawno ameryka pożyczała $$$ bańkom UE, by te nie "popłynęły" (jak LB!) w niebyt z powodu załamania płynnosci??
  Sądzicie, że obecne przyznanie się guru swiatowego do pomyłki, w kwestii zaciskania pasa Grekom, Włochom, Hiszpanom, Portugalczykom (i innym!) co zadławiło ich gospodarki (patrz niekontrolowany spadek dochodów i wzrost bezrobocia), to pochwała tych beznadziejnych kilkuletnich działań (toż samo robi Tusk z Wzrowstowskim!), czy wręcz kapitulacja?? Przecież Polska idzie tą samą drogą!

  OdpowiedzUsuń
 10. Czy to nie jest tożsama droga, jaką przebył swiat, w latach 30-tych ubiegłego wieku??
  Czym się różni??
  Różni się czasem = rozciągłoscią. Wówczas kryzys trwał kilka lat. To był szok.
  Tu i teraz, na skutek nieskutecznosci podjątych działań (co już wreszcie!! zauważyli jajogłowi naumieni na nieomylnosci i wyższosci prywatnego nad państwowym - dlaczego niby państwowe są długi, a nie banki i zakłady??!) będzie się ciągnął i ciągnął, jak zużyta, wyżęta guma od kaleson. Wyżęta przez prywatny kapitał, korporacyjny i bankowy!
  Komu zostawili długi? .... Do uregulowania oczywiscie!

  OdpowiedzUsuń
 11. przemofree pisze...
  "Po zamknięciu się po raz pierwszy pętli, bardzo trudno te procesy zatrzymać. Tak mówią uczeni w historii :)"

  Wówczas czeka nas już tylko jedna droga:
  Nacjonalizacja wartosci!
  Na pokrycie długu i wzorem USA, w celu unormowania wartosci waluty, nacjonalizacja Au i Ag....
  Nacjonalizacja ziemi? Raczej nie wchodzi w grę. Ziemia bez gospodarza jest bez wartosci....
  To już było ćwiczone w minionych latach ....
  "Tak mówią uczeni w historii :)"

  OdpowiedzUsuń
 12. @ LJ3

  Jak znacjonalizować Au i Ag leżące 1,5 metra pod ziemią - nikt nie wie gdzie???

  OdpowiedzUsuń
 13. Anastasia Karagaitanaki, 57, is a former model and cafe owner in Thessaloniki, Greece. After losing her business to the financial crisis, she now sleeps on a daybed next to the refrigerator in her mother’s kitchen and depends on charity for food and insulin for her diabetes.

  “I feel like my life has slipped through my hands,” said Karagaitanaki, whose brother also shares the one-bedroom apartment. “I feel like I’m dead.”

  For thousands of Greeks like Karagaitanaki, the fabric of middle-class life is unraveling. Teachers, salaries slashed by a third, are stealing electricity. Families in once-stable neighborhoods are afraid to leave their homes because of rising street crime.

  Ja obstawiam, że w 2013 Grecja i Hiszpania wybuchną, być może dołączy do nich Portugalia i w mniejszym stopniu Francja i Włochy.

  OdpowiedzUsuń
 14. I jeszcze link:
  http://theeconomiccollapseblog.com/archives/by-the-numbers-20-facts-about-the-collapse-of-europe-that-everyone-should-know

  OdpowiedzUsuń
 15. @ LJ3

  Ziemia po pierwsze zostanie zdrowo opodatkowana. Ale to dopiero jak wszelkie agencje oddadzą za "pół darmo" wszystkim chetnym i spekulantom.

  Po drugie powinieneś pamiętać z historii, że Pana do ziemii łatwo dopasować - ot choćby taki strażnik gminny, który teraz mandaty wypisuje, potem będzie doglądał, czy wydajnie wszyscy otrzymujący zasiłek zapier... na poszczególnych polach. Będą też konkursy z nagrodami, która gmina zbierze więcej. Będzie też dużo innych atrakcji, a posiadacze ziemscy są bardzo łatwym celem do złupienia. Nie mogą w końcu wziąć do swojego plecaka tego swojego kawałka ziemii i wynieść się gdzie popadnie.
  A jak ktoś przypadkiem wykopie z jakiejś dziury 1,5 m pod ziemią parę uncji Au, czy Ag to weźmie je ze sobą i to będzie jego kapitał...

  OdpowiedzUsuń
 16. @przemo
  Ja też czekam na Francję. Wtedy nie będzie już odwrotu i każdy to już będzie miał wyłożone na tacy. Patrząc na ich dług, niekonkurencyjną gospodarkę, rynek nieruchomości i coraz głupsze działania podejmowane przez ichniejszych polityków daje im max 2 lata na znalezienie się na czołówkach gazet. Być może już w tym roku, tego nie wie nikt ale nie ma już odwrotu. Jaki dług miała Hiszpania czy Irlandia na początku swoich problemów a jaki ma teraz Francja? Zresztą nawet ludzie unikający prognoz jak prof. Gwiazdowski już pomachali Francji na dobranoc a pożegnanie Francji rozpęta prawdziwe piekło.

  OdpowiedzUsuń
 17. Dla jasności z wczorajszą Alcoa (AA).

  Ona się nie liczy bo ma najmniejszy udział w DJIA:
  http://www.indexarb.com/indexComponentWtsDJ.html

  link

  OdpowiedzUsuń
 18. Stooq wprowadzil blokowanie wystwietlania przy uzywaniu w przegladarce adblocka.

  Obszedlem to nastepujaco.
  W adblocku wylaczylem blokowanie stooq.pl (serwuje reklamy).
  Zainstalowalem sobie ghostery (plugin) do chrome (ale jest i w firefox). Tam z kolei ubijam wszystko a zostawiam google adsense.
  Na tej bazie stooq stwierdza czy masz blocker czy nie. Adsense nie przeszkadza. Mnie denerwuja latajace badziewne reklamy nachalne.

  OdpowiedzUsuń
 19. @cracko ize,@przemo
  czekam na Francję. Wtedy nie będzie już odwrotu i każdy to już będzie miał wyłożone na tacy

  Miarą francuską dość dobrze oddającą nastroje tzw. ulicy jest ilość spalonych aut.-) W ostatnich tygodniach było tego ok 2000, ale to można zwalić na świętowanie Nowego Roku.-)

  OdpowiedzUsuń
 20. @HansKlos
  We Francji to będzie również test dla wartości cywilizacji europejskiej. Czy została już wypchnięta czy też są jakieś pozostałości. Mam tu oczuwiście na myśli muzułmanów, którzy nieźle dadzą popalić w kryzysie. Ludzie którzy żyją z zasiłków na 4 żony wyjdą na ulicę. Jestem ciekaw czy odważą się strzelać bo te zachowania nie będą tak delikatne jak w Grecji. Grecy praktycznie wyszli, pokrzyczeli i tyle. Będzie ciekawie :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Nie wiem na ile to sprawdzona informacja, ale jeśli jest prawdziwa, to 70% podatek we Francji może być zasłoną dymną dla tego:

  http://www.wykop.pl/link/1371107/francuski-rzad-tnie-socjal-dla-imigrantow-o-83/

  OdpowiedzUsuń
 22. Piekna hossa przez QE. Wszystko rwie. wazny ETF XLF nowe szczyty - banki terazbeda nakrecac indeks.

  OdpowiedzUsuń
 23. Dobre:
  "Bullard is a ‘little disturbed” by Japan exchange rate policy"

  OdpowiedzUsuń
 24. Hmmm... doczekam się tych spadków na PLN czy nie ? ;)

  OdpowiedzUsuń
 25. EURJPY to jest dopiero szaleństwo. W pół roku +25%. Taki ruch to nawet na akcjach można uznać za duży.

  OdpowiedzUsuń
 26. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 27. mimo tej powszechnej euforii QE4Ever commercial pozycjonują się na spadki http://snalaska.com/cot/current/charts/SP.png
  ktoś wie do kiedy trzeba podnieść ostatecznie limit zadłużenia - patrząc jak republikanie szarpali się między sobą 1 stycznia, myślę że się tym razem mogą nie dogadać

  OdpowiedzUsuń
 28. Zaczyna się nerwówka na obligacjach:
  10PLY

  OdpowiedzUsuń
 29. @Kecaj
  Po spadku o ponad 2% rentowność wzrosła o 0.3% i już widzisz powody do niepokoju? :)

  OdpowiedzUsuń
 30. Ja tam widziałem trzy dni z rzędu:
  11.01.2013 +3.87%
  10.01.2013 +1.04%
  09.01.2013 +1.81%

  OdpowiedzUsuń
 31. Mój bład. Chodziło mi o punkty procentowe.

  OdpowiedzUsuń
 32. L USDPLN z SL'em... poszły konie po betonie :)

  OdpowiedzUsuń
 33. A co myślicie o eurchf? Może zaczął się tam analogiczny ruch jak w przypadku eurjpy? Okolice 1,2450 to szczyty z listopada 2011, więc z obecnych poziomów niewiele już miejsca zostało żeby pakować się w L. Poza tym chfpln dobija do linii trendu spadkowego (okolice 3,29-3,30).

  OdpowiedzUsuń
 34. Wczoraj moim zdaniem było dobre miejsce na L CHFPLN: CHFPLN

  Czy na obligacjach będzie tzw. V-shape recovery? ;)
  10PLY

  OdpowiedzUsuń
 35. @TR
  Oczekuję 1500 na SP500, powinni przejść te 1474

  OdpowiedzUsuń
 36. @TR
  Oddałem Dzisiaj vistulę, którą sporo kisiłem.

  OdpowiedzUsuń
 37. No na sępie pojadą.
  Ale wydaje mi się, że odbywa się jakiś odwrót na EURUSD i USDJPY.
  Ciekawy jestem też rozstrzygnięcia na EURCHF... dalej L USDPLN. Czyżby powrót do logiki: dobre dane -> USD się umacnia?

  OdpowiedzUsuń
 38. @TR

  po przejrzeniu świeczek na amerykańskich akcjach i 10y obligach futures na 1M postanowiłem wziąć małą eskę na s&p. Powód? duży wolumen na prowzrostowych świeczkach na obligach.

  Pozdrawiam

  PS: I oczywiście stop nad ostatnim szczytem.

  OdpowiedzUsuń
 39. @Kecaj84

  zawracają na EURCHF czy USDJPY?
  Ja widzę co innego. Ten ruch EURCHF to w sumie dobry znak że nadchodzi normalizacji, może warto się podpiąc pod ruch?

  Mnie zaskoczył jen bo spodziewałem się końca / stop dla osłabienia a znowu ruszyło.
  To o tyle dziwne ze juz są głosy że opozycja nie zatwierdzi prezesury Abe dla Boj co oznacza ze boj pozostanie, przynajmniej do wyborów na jesieni 2013 niezalezny. To byłby dobry powod do skupu jena. tego na razie nie widze a info chyba z dzisiaj w nocy.

  Ja jestem ciagle za zwyzkami SP500. Nie jestem bohater aby lapac szczyty.

  OdpowiedzUsuń
 40. Mała uwaga na marginesie - jesli SNB przestanie interweniowac na CHFbo nie trzeba bronic franka na 1.20 to to oznacza mniej popytu na obligacje amerykasnkie (kupowal SNB za skupione dolary z rynku).

  To oznacza ze jeden bank wypada z drukowania i kupowania obligacji. To kolejny gwóźdź do trumny o nazwie "obligacje krajó rozwiniętych" i za wyższymi rentownościami.
  Nikt normalny wg mnie nie kupuje papierów przy rentownosciach amerykasnkich 1.5% dla dziesięciolatek

  To jest w sumie i bycze dla akcji i bycze dla dolara którego jestem fanem

  OdpowiedzUsuń
 41. Tyle gadania o Francji a dzisiaj CAC40 nowe szczyty. Przyznam szczerze - zabawne. Nie spekuluj na bazie widzimisię czy przekonań a AT. Są większe szanse na zarobek.

  OdpowiedzUsuń
 42. ciecia odlozyli sobie o 2 miesiace zeby wejsc na poprzedni szczyt
  taki widac byl scenariusz

  wszedl najpierw sp500 a dj zostal z tylu wiec tera musi szybciutko przebierac nozkami bo przeciez transportowy wszedl to przemyslowy nie moze byc gorszy
  i dpoiero jak wejdzie na ten szczyt to moga popuscic bo technika pozwoli a na razie to musi byc pompa

  nawet mysle ze skoro ma byc pompa w styczniu , jeszcze w przyszlym tygodniu to pasowaloby zakonczyc miesiac zielona swieca bez knota
  potem poprawic w lutym i mozna upuscic

  i w zaleznosci co zatwierdza w kongresie to bedzie tak albo tak

  a te wzrosty od listopada to wyggladaja jak typowe pompowane przy pomocy qe
  nie widze roznicy
  ten sam styl

  byla tylko jedna obsuwa pod klif ale jak to usunac z wykresu to pompka kropka w kropke jak poprzednie
  slupeczki takie rowniotkie w waziutkim kanale ze hej

  nic tylko sie usmiechnac
  to juz widze jak sie starzy wyjadacze usmiechali jak nasdaq w 2000 tak sobie lecial ku niebu

  jak robili poprzedni szczyt plaski zlozony z trzech mniejszych to na odchodne powiedzieli
  my tu wrocimy

  OdpowiedzUsuń
 43. i postawili tam spora eske z bliskim stopem co by dociagnela rynek jak beda wracac
  he he

  OdpowiedzUsuń
 44. No właśnie miałem pisać o EURCHF - powrót do normalności. No i rzeczywiście nie widać żadnych zagrożeń na teraz. Coś się w końcu znajdzie, ale to może trwać i trwać, więc IMO nie ma co łapać szczytów.

  OdpowiedzUsuń
 45. Szczyty 2008 tak blisko, że aż głupio by było jakbyśmy ich nie odwiedzili ;]

  OdpowiedzUsuń
 46. jak tlumaczycie daxa przy przewidywanym wzroscie 0,5% pkb w tym roku ?
  zglebiam dlaczego tak jest
  przypomina mi sie 2006 kiedy greenspan mowil ze rysyko recesji w usa jest 50%
  byli wtedy bliziutko recesji czyli pkb malo co roslo a indeks na szczycie

  czyli wniosek ze nawet gdy pkb spowalnia to indeks rosnie do samego konca az im dane statystyczne udowodnia ze za 2 kwaartaly pkb ponizej 0, tzw techniczna recesja
  wtedy dopiero puszcza?
  pamietam ze straszyli wtedy recesja a fed zaprzeczal z tym ze to troche smieszne bo fed podnosil stopy zeby przebic banke a przy tym udawal greka ze recesji nie bedzie celowo ja powodujaca podwyzkami stop

  znaczy zeby byly spadki to fed musi zaciesnic
  nic nowego nie odkrylem
  jak sie niemcom pogorszy to mario obnizy stopy
  stawiam na przyszle posiedzenie , juz teraz rynek liczyl ze obnizy a mario odroczyl ale na nastepnym pusci bo juz woidac ruchy na eurodolarze ze przygotowuja sie do oslabienia euro

  OdpowiedzUsuń
 47. @SIP

  "Nie spekuluj na bazie widzimisię czy przekonań a AT. Są większe szanse na zarobek."

  To są cytaty z Paul Tudor Jonesa II

  “I believe the very best money is made at the market turns. Everyone says you get killed trying to pick tops and bottoms and you make all your money by playing the trend in the middle. Well for twelve years I have been missing the meat in the middle but I have made a lot of money at tops and bottoms.”

  i kolejny:

  When trading macro, you never have a complete information set or information edge the way analysts can have when trading individual securities. It’s a hell of a lot easier to get an information edge on one stock than it is on the S&P 500. When it comes to trading macro, you cannot rely solely on fundamentals; you have to be a tape reader, which is something of a lost art form.

  i kolejny:

  We learned just to go with the chart. Why work when Mr. Market can do it for you? These days, there are many more deep intellectuals in the business, and that, coupled with the explosion of information on the Internet, creates the illusion that there is an explanation for everything and that the primary task is simply to find that explanation. As a result, technical analysis is at the bottom of the study list for many of the younger generation, particularly since the skill often requires them to close their eyes and trust the price action. The pain of gain is just too overwhelming for all of us to bear!

  Polecam również książkę najlepszego z żółwi Curtisa Firtha - spekulacja intuicyjna.

  Bardzo jestem ciekaw co szanowne grono myśli o takim podejściu do spekulacji :)

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 48. jest czas kiedy gra sie z fundamentami i mozna zarobic bo sa przejrzyste

  jest czas kiedy na bazie fundamentow nie mozna nic wydedukowac
  poza tym wiemy ze na dnie rynek jest niedoszacowany a na gorze przewartosciowany
  dlatego na dnie i na gorze fakty z gospodarki rozjada sie z indeksem akcji

  tak naprawe zostaje niewiele czasu kiedy analizujac fundamenty mozna podjac wlasciwa decyzje na rynku
  a i rynek wtedy pokazuje ze gracze nie wiedza co robic
  rysuja wtedy trojkaty , konsoliduja sie dluzszy czas itp

  ja sie przekonalem wiele razy ze analiza fundamentow jest bardzo trudna ze rynek z nimi sie czesto rozjezdza
  dlatego AT moze dac lepsze rezulaty
  analizujemy same kreski , w koncu od nich zalezy czy zarobimy czy stracimy

  najwieksze pieniadze zarabia sie znajac AT i AF i laczac obie metody i to tylko kiedy gra sie dlugoterminowo jakby inwestujac a nie spekulujac
  OdpowiedzUsuń
 49. @Hukers

  Nigdy nie rozumiałem sporów o wyższość AT nad AF czy odwrotnie.
  Ale może gdzieś właśnie w horyzoncie czasowym leży przewaga jednej bądź drugiej analizy. Mam wrażenie, że o to też chodziło Paulowi.

  Historia pokazuje jednak, że krótkoterminowo zarówno finansiści jak i politycy mają skłonność do ukrywania najgorszych wiadomości, i to chyba dla wszystkich oczywiste, że nie ze swej złej woli ;) tylko dla dobra publicznego i żeby nie wywoływać paniki, która może być jeszcze szkodliwsza niż złe wiadomości.

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 50. jak są jasne fundamenty i mocne to pałamia kazdą kreske
  z kresek mozna rysowac figury AT a potem przychodzi fundament i figura peka


  OdpowiedzUsuń
 51. @TR
  Mimo że uważam że ten rynek ma szansę polecieć jeszcze z 2-3 tygodnie do góry to ten wykres mi zapalił lampkę i dosłownie ciut przed zamknięciem zamnąłem zyskowną długą pozycję.

  Postoję:)

  Wykres:
  link

  Wiem doskonale że kasa leci na rynki i nawet nie ma aukcji bo je odwołali:
  "Treasury did NOT announce $99B in scheduled 2, 5, and 7 yr note offerings for next week"

  A zatem paradoksalnie wzrosty powinny przyspieszyć z powodu problemów z limitem długu...ale jednak...

  OdpowiedzUsuń
 52. @sip
  Co jest na tym wykresie? Wklepałem wzór($NYDNV:$NYUPV) to stockcharts i wyszło mi zupełnie coś innego...

  OdpowiedzUsuń
 53. gruby w ameryce ma pokera w krolewskich kierach

  pula na stole duza
  kto zagra L traci wszystko

  OdpowiedzUsuń
 54. Ikti

  bo to nie to tylko wykres samej sredniej a sam wykres pierwotny ukryty

  tu chodzi o to:
  link

  OdpowiedzUsuń
 55. Dzięki sip. Szkoda, że za darmo dają tylko 3 lata historii. Z ostatnich 3 lat wynika też np., że VIX poniżej 15 to spadki. A jak spojrzeć dalej to okazuje się, że potrafił przebywać całe lata poniżej 15 a akcje rosły.

  OdpowiedzUsuń
 56. sip
  co myslisz o propozycji republikanow aby podwyzszyc limit zadluzenia na 3 miesiace po to zeby w marcu w budzecie zaplanowac jakies ciecia wydatkow?

  dla mnie to wyglada jakby sie poddali
  obama robi co chce
  w moich oczach republikanie wiecej straca poddajac sie niz gdyby staneli okoniem i wymusili te ciecia

  parftia ktore poddaje sie bez walki, ktora nie jest jednoglosna bo 1/3 glosuje niespojnie jest nic nie warta

  czy robote za nich beda musily wykonac agencje ratingowe ktore utna rating przy braku ciec ?

  obama powiedzial wprost ze nie chce isc droga oszczednosci
  to jest jasne dla mnie ze bez walki obama niczego nie odda i wyglada na to ze republikanie sie poddali

  na pewno slyszalems o tych 60mld na rekonstrukcje po sandy
  tam tez republikanie siue wylamali , wszyscy wiedza ze nie chodzi o rekonstrukcje tylko o zwiekszenie wydatkow

  jezeli dadza 3 miesiace czasu to katastrofy nie bedzie przy trwajacym qe

  ktos pytal o AF
  wiec to jest wlasnie przypadek kiedy klepia dziobami w usa i nic z tego nie wynika
  wtedy patrzymy tylko na AT

  OdpowiedzUsuń
 57. SILBERMAN

  odnosnie zolwia
  a czy przypadkiem nie daloby sie napisac aplikacji ktora by otwierala i zamykala pozycje wedlug tych regól ?
  cos mi sie zdaje ze taki automat moznaby napisac ktory by za nas gral

  sip
  co myslisz?

  po co im byli co gracze potrzebni ?
  do czego?
  chyba do sprawdzenia jak natura ludzka sie zachowa przy tym systemie

  juz w latach 80 mozna bylo aplikacje napisac ktore by rabała wedlug tego mechanicznego algorytmu

  sama metoda moze byc dobra
  napisz aplikacje i przesymuluj na wielu rynkach

  metoda opiera sie na otwieraniu pozycji przy wybiciu z konsoli

  stop losy mentalne
  szybkie ciecie strat

  jakbym czytal jessiego livermora
  zolwie chyba przestudiowaly jego ksiazke i to byla baza pod te metode

  OdpowiedzUsuń
 58. tu masz silberman skutecznosc tego systemu
  http://en.wikipedia.org/wiki/Richard_Dennis

  wiec wszystko jasne

  system ktory zarobial 200mln usd potrafi tez stracic dziesiatki milionow usd

  i najwazniejsze ze od 96 do 2009 byl nieskuteczny

  OdpowiedzUsuń
 59. Hej,

  Odnośnie stockcharts to można przeglądać historię nie mając konta u nich.

  Robi się to tak:

  Okno Range: Select Start/End
  Okno: Start (YYYY-MM-DD)- wpisz manualnie start date, np.: 2005-01-01
  Okno: End (YYYY-MM-DD) - wpisz manualnie end date, np: 2008-01-01.
  Najważniejsze jest to ze nie w przypadku darmowym rozpiętość czasowa nie może przekracać trzech lat. Ale można historię sprawdzić ustawiając wcześniej np. horizontal line :)

  OdpowiedzUsuń
 60. @100%
  Dzięki za tipsa. Tak jak podejrzewałem. W poprzednie hossie spadało niżej(1.0 - 1.1) i wcale tak dobrze z górkami nie współgrało.

  OdpowiedzUsuń
 61. @Hukers

  "odnosnie zolwia
  a czy przypadkiem nie daloby sie napisac aplikacji ktora by otwierala i zamykala pozycje wedlug tych regól ?
  cos mi sie zdaje ze taki automat moznaby napisac ktory by za nas gral"

  Od początku tego roku miałem kilka rynków policzonych w ten sposób. Grałem głównie na wykresach XO. Na początku przynosiło zyski na złocie i ameryce, ale koło maja sie "popsuło", a myślę, że bdybym stosował dalej ten algorytm, to w lipcu na zębach rekina na fs&p spokojnie oddałbym spora część depozytu.

  Na szczęście, w między czasie przeczytałem Spekulację intuicyjną i od tamtej pory, po kilku miesiącach, moje wyniki zdecydowanie wzrosły. Nie twierdzę, że opieram się tylko na intuicji i AT, ale uważam, że połączenie umiejętności obydwu półkul mózgowych w moim przypadku polepszyło efekty tradingu.

  Każdy może sobie spróbować sam :)

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 62. @Hukers

  "tu masz silberman skutecznosc tego systemu
  http://en.wikipedia.org/wiki/Richard_Dennis

  wiec wszystko jasne

  system ktory zarobial 200mln usd potrafi tez stracic dziesiatki milionow usd"

  no i własnie, jak to mawiali starozytni amerykanie: 'thaths the point'.
  Systemy gry z trendem oparte na wybiciach z konsoli dobrze sprawdzaja sie w czasie rynku byka, czy niedźwiedzia, ale nie kiedy mamy ponad dziesięcioletnie konsole jak w przypadku lat 60-70 w stanach, czy w przypadku gwałtownych krachów. Wtedy chyba lepiej grac od bandy do bandy i reagować na sygnały słabości. W końcu rynek przecież porusza się nie w dwóch, ale w trzech kierunkach.

  "i najwazniejsze ze od 96 do 2009 byl nieskuteczny"

  Nie wiem jak system, ale Richard Dennis zakonczył karierę w 97 kiedy po raz drugi umoczył 50% kapitału, którym zarządzał, więc być może i sam system był nieskuteczny w późniejszym terminie. Co do stopów, to u żółwi nie były uznaniowe, tylko opierały sie na konkretnych powieleniach dziennej zmienności rynku, którą Dennis żółwiom co tydzień dostarczał w oparciu o własne wyliczenia. Więc jeśli przestał się zajmować tym systemem w 97 to może się okazać, że ten nigdy już nie będzie skuteczny;)
  Nie zmienia to faktu, że osoba która zainwestowała w jego fundusz na samym początku jego istnienia, po pierwszej obsuwie o 50% w 1987 roku mogła wyjmują resztę funduszy zyskać około 3000% na tej inwestycji.

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 63. panowie

  jak czytalem sweigera to bylo tam o zolwiach ale nie ujawnili metody

  teraz czytam metode
  czytam skutecznosc systemu i widze ze lipa

  inwestorzy uciekali
  ktory ci wytrzyma 50% obsuwy
  zaden
  po pierwszych 10 stoja w kolejce po swoje pieniadze

  system byl podatny na wielkie obsuwy i boczniaki i dlatego sie nie sprawdzil

  panowie
  nie ma i nie bedzie systemu mechanicznego ktory zawsze pokona rynek i przyniesie zyski

  a wogole to jest jak zwykle
  jak system doprowadzi do katastrofy to wtedy na zarobek pisza o nim ksiazki

  nawet livermore oddal wszystko bo latalo od bandy do bandy


  ja wam zycze zebyscie zdazyli dowiedziec sie dlaczego ze spekulacji nie wyzyjecie i dlaczego tylko sposob buffeta zapewnia spokojne noce i ochrone kapitalu

  jezeli tego sie nie dowiecie zanim zbankrutujecie to odchodzicie z rynku ze spuszczona glowa z przekonaniem ze nie mozna tam zarobic

  zycze wam zebyscie dowiedzieli sie dlaczego tak jest i zebyscie utwoerdzili sie w tych przekonaniach bo tylko bedac czegos pewnym mozna z rynku wyciagnac jakies pieniadze od tych ktorzy je tracą dlatego ze bedac pewnym metody nie zlamiesz nigdy jej zasad
  OdpowiedzUsuń
 64. @Hukers

  "nawet livermore oddal wszystko bo latalo od bandy do bandy"

  Livemore trzykrotnie zarabiał fortuny na spekulacji i trzykrotnie je tracił. To dowodzi tylko tego, że choć był genialnym spekulantem, nie miał dobrego systemu zarządzania ryzykiem. A w spekulacji, jeszcze na lewarze, to chyba podstawa.

  "ja wam zycze zebyscie zdazyli dowiedziec sie dlaczego ze spekulacji nie wyzyjecie i dlaczego tylko sposob buffeta zapewnia spokojne noce i ochrone kapitalu"

  Ale o który sposób Buffeta Ci chodzi? Jeśli mówisz o przejmowaniu pakietów większościowych interesujących go firm, to jeszcze mnie na to nie stać. Jeśli chodzi o 'buy and hold' to jak trafisz na rynek byka działa świetnie. Ale jak popatrzysz na wykres dow jones od 1900 roku to (juz pomijając inflację bo wtedy to już zgroza) gdybyś kupił akcje w 1907 na górce to odsprzedać je po tej samej cenie mógłbyś dopiero około 1925. Jeszcze lepiej, gdybyś kupił akcje w 1929 na górce, to odsprzedać w tej samej cenie mógłbyś dopiero koło 1955. To samo z okresami 1967-1980 i 2000 do dziś.
  Natomiast w wywiadzie udzielonym w zeszłym roku (Why stocks beat gold and bonds) Buffet przyznał, że jego fundusz Bershire Hathaway utrzymuje duże ilości gotówki w różnych walutach na potrzeby ewentualnych przejęć i spekuluje w krótkim terminie zarówno na parach walutowych jak i kontraktach terminowych na różnych rynkach świata.

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 65. bo na stronie 17 UBS napisał że jeśli się mylą z tymi swoimi poglądami to jedyny realistyczny dla nich inny scenariusz to ogromny bocznika 8-10 letni na akcjach i obligacjach a złoto wchodzi w ogromną bańkę:) to się musi podobać złotomaniakom:)

  wcale bym się nie zdziwił jesli tak bedzie ;)

  OdpowiedzUsuń
 66. silberman
  gdybys bral nisko akcje przy niskim c/wk a oddawal je na gorze przy wysokim c/wk
  potem to wkladal na lokate i czekal az c/wk znowy spadnei to bys pobil rynek
  i tylko o to tu chodzi
  zrobisz tak 3 razy i nawet z mala kasa za 15 lat masz juz duza kase

  no ale nikt nie chce czekac 15 lat dlatego umieraja jako biedni ludzie
  spuszczona glowa
  i wyryte w podswiadomosci ze na gieldzie sie nie da zarobic

  a kiedy wiadomo ze trzeba sprzedac?
  wtedy kiedy centralny zaciesni polityke tak ze przekluje balon albo rzad zatwierdzi reformy ciecia deficutu

  czy stopa procentowa 5% w 2007 to wystarczajaco dla ciebie zeby sie domyslic ze balon peknie?
  albo wycofanie 150mld wczesniej nadrukowanych dolarow prze kitajcow w 2006?
  rzad nigdy nie zacisni na dnie bo by popelnil sepuku
  jak w usa beda ciecia
  chociaz male to ja byl oddal i na lokate

  i co nie zarobilbym?
  od dna sp500 zarobil juz 100%

  w ciemno moge powiedziec ze to co buffet ma ze spekulacji to jest nie wiecej jak 15% zarobku

  a kto oddal Johnson & Johnson, Procter & Gamble, and Kraft
  Foods jak nie buffet we wrzesniu 2012
  poczytaj sobie
  sporo grubych wyszlo , teraz zrobili sobie kolejna szanse na wyjscie przsuwajac ciecia najpierw o 2 miesiace a teraz przesuwaja do zaplanowania budzetu czyli ciecia wejda od maja

  besse spowoduje fed jak tylko zobaczy ze bezrobocie spadlo do 7% to ciach i nie ma qe4, indeks spadnie ale z ropedu sie jeszcze raz podniesie w nadzieji, wtedy fed zrobi ciach i nie ma qe3
  indeks spadnie ponownie, przetnie linie hossy i bessa gotowa

  taki bedzie final ale przedtem bedzie przyciecie wydatkow od maja na ktorym ja juz bym akcje oddal
  wzialbym 100% i czekalbym na nastepna okazje

  zawsze i bez wyjatku na spekulacji to co sie zaarobi to sie odda
  podaj jakis przypadek gdzie nie oddali a zarobili krocie na swoich peinaidzach
  fundyszy inwestycyjnych nie mieszajmy , oni graja nie swoimi a pieniadze przychodza do nich same mimo iz robia kupy, nawet aig znalazlo inwestorow

  i sorosa trzeba wylaczyc bo gosc uprawia insider trading za pomoca swoich biur na swiecie rozstawionych jak osmiornica

  jak porownam poziom emocji miedzy kontraktami a akcjami to widze znaczaca roznice
  jak bralem nisko akcje to nigdy nie mialem stracha

  OdpowiedzUsuń
 67. @Hukers

  "jak porownam poziom emocji miedzy kontraktami a akcjami to widze znaczaca roznice
  jak bralem nisko akcje to nigdy nie mialem stracha"

  Kontrakty są stresujące tylko, kiedy stawka którą grasz, powoduje, że wychodzisz poza swoją strefę komfortu. Ja zaczynałem od najmniejszych i stopniowo powiększałem. Ale jak tylko zaczynam się denerwować, zmniejszam stawkę i już jestem spokojny :) Mnie gra na kontraktach raczej sprawia przyjemność, a akcji bym się bał bo dostęp mam tylko do WIGu a tu jednak za mała płynność, żeby było bezpiecznie.

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 68. @TR

  Ładnie się przejechali dzisiaj po stopach elkowiczom na fusa. Żeby było już tak do końca klasycznie, to teraz powinni dociągnąć do szczytu w okolicach 15.30 17.30 tam jakiś szybki gorny cień do zdjęcia stopów eskowiczom i można jechać w dół :) ale czy tak będzie?

  Ciekawy dzień się dziś zapowiada :)

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 69. Nie wiecie czy UBS wypuszcza teraz regularnie swoje cotygodniowe raporty techniczne?
  Ostatni który mam to ten roczny opisany przez SiPa. Zazwyczaj we wtorki po południu nowy pojawiał się w sieci. Jeśli autorzy mają jakąś przerwę to dokładnie ją komunikują.
  Mija już drugi wtorek a nic nowego nie mogę znaleźć.

  OdpowiedzUsuń
 70. e tam

  kasa wchodzi z dodruku to musi rosnac

  musi byc dzida na koniec
  moze jutro pod glosowanie w kongresie zeby odsunac ciecia do kwietnia

  dax wyglada jakby nie powiedzial ostatniego slowa
  widzieliscie rynek na czubku taki plaski zeby tam zdechl?


  dax dzis rano w godzine czasu zalatwil sobie flage na tygodniu
  wyglada jak na koniec stycznia 2011
  wtedy potem poszla dzida


  OdpowiedzUsuń
 71. ben przesadzil z qe4
  on dal qe4 zeby zmniejszyc negatywny wplyw ciec wyatkow na gospoarke
  spodziewal sie ze ciecia wejda od stycznia
  nie weszly
  mnialy wejsc od marca
  nie wejda
  teraz wiemy ze dopiero od maja
  czyli 4 miesiace niepotrzebnej stymulacji qe4

  jak powinien byl to zrobic?
  powinien czekac az zatwierdza ciecia
  wiedzac jakie ciecia powinien dostosowac qe

  teraz pojdzie bania a bezrobocie przy tym nie spadnie
  i jak to bedzie wygladac?

  w latach 70i 80 przycinali wydatki ze 2 czy 3 razy
  zawsze fed poluzowywal ale dopiero jak przycieli
  nigdy przed

  futsi w chmurach a prezes boe mowi ze jak trzeba to zastymuli
  same klauny

  OdpowiedzUsuń
 72. Przepraszam, nie mam czasu.

  @Chybil
  krótko
  nie ma nowsze analizy bo ja mam u nich konto i widzę materiały.

  hej

  OdpowiedzUsuń
 73. @rynek

  JEśli ktoś czyta to rozumie wzrosty
  "SiP pisze...
  @TR
  Mimo że uważam że ten rynek ma szansę polecieć jeszcze z 2-3 tygodnie do góry to ten wykres mi zapalił lampkę i dosłownie ciut przed zamknięciem zamnąłem zyskowną długą pozycję.

  Postoję:)

  Wykres:
  link

  Wiem doskonale że kasa leci na rynki i nawet nie ma aukcji bo je odwołali:
  "Treasury did NOT announce $99B in scheduled 2, 5, and 7 yr note offerings for next week"

  A zatem paradoksalnie wzrosty powinny przyspieszyć z powodu problemów z limitem długu...ale jednak..."

  OdpowiedzUsuń
 74. azja jest ju zna ostrzu noza
  ja tam widze spadki z powodu rozczarowania boj
  dzis juz tak wygladaja wykresy jak przed burzą

  w ameryce moga dzis podciagnac pod decyzje kongresu o przesunieciu ciec ale czy to nie byloby zbyt łatwe dla kogos kto chce wyzej zajac eski

  mialem przez chwile elki dla pokrycia esek ale je oddalem

  wzrosty na swiecie byly ciagniete przez boj
  azja wygladala slabo do ameryki i europy wiec musieli ją podciagnac
  wyciagneli wykresy ile mozna i juz nie widze dysproporcji
  wszystko w chmurach
  nic tylko spadac
  tymbardziej ze po decyzji boj to widac ze elki na jena mozna brac w ciemno tak jak eski na nikkei

  OdpowiedzUsuń
 75. @Hukers
  To zobacz co pisze Lee od płynności:

  SP500 1600 Here We Come – Professional Edition
  January 22, 2013 By Lee Adler
  An initial projection on the 6 month cycle suggests that not only will the S&P surpass 1500, it has 1600+ in its sights:
  http://wallstreetexaminer.com/2013/01/22/1600-here-we-come-professional-edition/

  OdpowiedzUsuń
 76. @hukers
  Na nikkei i jenie to widać tylko korektę i do tego niezbyt głęboką. Żeby zmienić trend to musi być jakiś katalizator. Do czasu aż coś się znajdzie to w górę.

  OdpowiedzUsuń
 77. Wczoraj po wynikach google +5%. Myślę, że podobnie będzie dziś z apple i nasdaq100 wyjdzie na nowe szczyty. Pokona 50% zniesienia mega bessy. Następny fibo i większe opory kilkanaście % wyżej.

  OdpowiedzUsuń
 78. rynki wszystkie wykupione
  gra bedzie do maja łacznie z dystrubucją
  potem utną troche z kasy ktora wpywa do gospodarki z pozyczek rzadowych i wszystko przysiadzie

  a anali to mam gleboko w czterech literach te ich wypociny

  plynnosc jest do maja a potem plynnoisci ubedzie przez ciecia w usa
  i bedzie trudniej rosnac
  tego sie bede trzymal
  do maja grubasy oddadza cale portfele akcji


  wedlug mnie takie wlasnie mamy fundamenty

  jak ktos ma inne zanie na temat fundamentow to slucham

  dystrubucja polega na tym ze sie oddaje , potem sie wciaga rynek zeby znowu oddac
  wiec sa wachania w granicach 3%
  po to zagram


  OdpowiedzUsuń
 79. a dlaczego zawodowcom ze skarbu panstwa tak sie spieszy ze sprzedaza pko

  cameron kolejnyh klaun
  referendum w 2017 za 4 lata
  co za idiota
  rownie dobrze mozna powiedziec walcie sie


  OdpowiedzUsuń
 80. kghm , pkn , pzu musi rosnac zeby utrzymac indeks gdy pko spada
  nic tylko sie usmiechnac

  OdpowiedzUsuń
 81. @Hukers
  A tą azją to nie wiem czy wiesz co mówisz. Ostatnio widziałem raporty że z wszystkich funduszy przez ostatnie pol roku kwartal mieli najwiekszy naplyw. Prawie co prawda historyczny rekord gdzie kiedys byly szczyty dlatego nomura zmienil ton w poniedzialek chyba i nie jest bullish tylko neutral ale nadal widzi wszystko wyzej.

  co do analityków. Ten lee patrzy na plynnosc wlasnie i prawie na nic innego .stad mowi wlasnie 1600 lub 1600+ na sp500 do maja....

  OdpowiedzUsuń
 82. NA miedzi podchodzą pod duuuuzy opór jak przejdą te poziomy i jeszcze z 2% to otwiera się droga do dużych wzrostów.

  OdpowiedzUsuń
 83. Poszli konie po betonie. BIG L USDPLN. Dodaję S USDJPY.

  OdpowiedzUsuń
 84. @kecaj
  usdjpy na wsparciu usdpln na oporze. Może lepiej odwrotnie zagrać.

  OdpowiedzUsuń
 85. USDPLN mam baterię L od 3,065x - 3,08xx i będę trzymał. S USDJPY dzisiaj kontrolnie odpaliłem.

  OdpowiedzUsuń
 86. sip od kiedy weszla kasa z qe3
  ben oglosil we wrzesniu
  zakupu mialy sie zaczac juz we wrzesniu

  gdzies pisalem ze w polowie listopada ta kasa dopiero weszla
  jak to tlumaczysz?

  OdpowiedzUsuń
 87. Piękna szarża na PLN'a. Ciekawe co z tego wyjdzie i kiedy zaczną lecieć akcje.

  OdpowiedzUsuń
 88. @hukers
  "sip od kiedy weszla kasa z qe3
  ben oglosil we wrzesniu
  zakupu mialy sie zaczac juz we wrzesniu

  gdzies pisalem ze w polowie listopada ta kasa dopiero weszla
  jak to tlumaczysz?"

  PRzeciez był wpis o tym:

  http://stojeipatrze.blogspot.com/2012/11/wykres-dnia-podobno-qe3-nie-dziaa.html

  OdpowiedzUsuń
 89. dziwne rzeczy piszesz o tych 60 dniach
  macie jakis dowod ze fed im zrobil zapis w kompie 60 dni po odebraniu mbs?

  jezeli macie to ja jestem osioł
  a jezeli nie macie to wy z panem lee jestescie osly

  OdpowiedzUsuń
 90. Ciekawe czy dzisiaj urwą Applowcom.
  Tymczasowo prawie -10%

  OdpowiedzUsuń
 91. dawno tu nie bylem cos wam przypomne

  Apple sie juz konczy jak widze od ogloszenia qe3 ladnie poubierali i zostawia sporo napalonych w tym 700 $ przedziale. Docelowo dla mnie apple zaliczy dolki z 2009 calkiem mozliwe ze potrwa to do 2016 wlasnie nie jako wyjscie z akcji jak pisali tylko jako wejscie.
  Nie chce mi sie juz tego pisac wybaczcie gram swoje i mocno sie ograniczam w pisaniu. Samemu od powtarzania tego samego zygac sie chce :-)
  6 października 2012 11:23:00 CEST

  szerok,i nie dal sporo zarobic ale apple daje. przesuwam tylko stopy i gra. Coz przynajmniej jedno siadlo zgodnie z planem. Wybaczcie ,ze nie wyczytaliscie co wtedy zajmowac i na apple i na szeroki. JEdnak szeroki to byla tylko korekta. Troche podejdzie w gore jeszcze i mozna myslec nad S. Czy buy buy ? pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 92. 6 października 2012 11:23:00 CEST

  pamietam ikti jak dawal wteyd sygnal L :-) cos risk zawiodl ale nie ma idealow pamietaj nikt z nas nie przewidzi nawet algortym.

  OdpowiedzUsuń
 93. Witaj marku, myślałem, że już nie wrócisz :). Gratuluję dobrego samopoczucia i szczęścia z applem, bo co do szerokiego to wtopa. Właściwie wszystkie indeksy akcji sa powyżej poziomów z października, ale niech Ci będzie, że nie trafiłem z risk on :)

  OdpowiedzUsuń
 94. Ikti

  ja tylko na apllu sl przesuwam i zyski spore nei uciekna.
  co do pazdziernika to przeciez byla spora korekta , ktorej mimo iz odnowilem wysoko pozycje nie wykorzystalem i skasowalo mi tylko z zyskami 15 pkt srednio na pozycje i o tym pisalem ,ze sl ustawiam jak bylo na 1380 w listopadzie no i podrosli a na applu spadali coz.
  w marcu tez bylo podbnie jak wtedy a dlaczego ?
  24 .03 goldman sachs dal artykul , ze czeka nas mega hossa i wtedy dodalem esy po czym termijny w maju je wyciely i potem marcowe zostaly zasilone wrzesnoiwymi i pazdziernikowymi dlaczego ? bo goldman w tym okresie znow pisal o hossie a to znaczy jedno korekta , ktora potrwa 1-2 miesiace. To na przyszlosc i trzeba po tym czasie kasowac pozycje i zyski a nie czekac. Zatem jak wtedy marzec-wrzesien tak teraz wrzesien/pazdziernik - ? korekta zakonczona przebiciem szczytow z 1475 i pasowalo by dojsc im do 1525-30 i znow goldman da te same artykuly i znow korekta ale ja cialge wierze w besse.
  ostatnio ondowilem pozycje w rejonie 1460 - 75 ale no wlasnie i suma sumarum tyle czasu szerokiego zyski marne. Apple potega na glinianych nogach.

  nowy aaii
  http://www.aaii.com/sentimentsurvey/sent_results

  52 : 24 byka
  caly miesiac byk powyzej 40 to sporo a tak sie ubiera przed krachem proste jak drut. Kiedy bedzie ? w tym roku I polowa roku. Wiec eski mozna kolekcjonoac juz od dzis nowe bo dlaczego nie ?
  przesledz w aai okresy 10.2007 , maj 2008 , 12.2010-02.2012 , 02-03.2012 i obecne od 28.12.2012.
  Pisales ,ze czekasz na krach w maju. Jestes blisko. PAtrz na wypociny goldmana sporo daja do zarabiania proste i skuteczne a zyski zabezpieczasz sam swoja elastycznosci i tyle mi wystarczy.
  Dalej jednak widze ,ze 2016 bedze dolkiem wszedzie calkowicie odwracam wykres cyklu prezydenckiego sipa zatem blisko do przesilenia i koeljnej korekty. Radze odwrocic z posta o cyklu prezydenckim lustrzanie wykres w dol i zobaczycie dlaczego 2016 dolek i to bez tego wykresu juz od dawna widze. Podbitek tak wysokich na druku jednak zbagaytelizowalem. Nikt nie jest wszechmocny ale plan musi byc bo pisanie moze albo napewno zapewne to czlowiek bez jaj. Trzeba stanowczo tak albo nie system 0 1.

  Milych zagrywek i pozdrawiam czasem sie pojawie. Nie chce sie pisac tego samego non stop :-)

  OdpowiedzUsuń
 95. @Hukers
  "dziwne rzeczy piszesz o tych 60 dniach
  macie jakis dowod ze fed im zrobil zapis w kompie 60 dni po odebraniu mbs?

  jezeli macie to ja jestem osioł
  a jezeli nie macie to wy z panem lee jestescie osly"


  Cześć,
  zanim coś napiszę to sprawdzam. Ty widzę jednak jesteś mega leniwy:
  link

  Poza tym musisz możesz sobie policzyć ręcznie z komunikatów prasowych NYFED i FED.

  OdpowiedzUsuń
 96. @Marku

  Cześć,

  daj spokój z tymi opowieściami o APPL. Dałeś ciała z szerokim rynkiem i tyle bo jesteś miś i nic więcej. A każdy się może mylić więc luuz. Za stary na to jestem.

  Skoro piszesz ciągle to samo to pojaw się jak zmienisz zdanie:)
  hej

  OdpowiedzUsuń
 97. Na marginesie - mi to przypomina sukces prof. Rybinskiego - miał rację tylko stracił 40% hahahaha

  OdpowiedzUsuń
 98. dlatego u Ciebie sie juz nie pojawie , wybacz :-)

  OdpowiedzUsuń
 99. Spoko
  Do czerwca 2013 zatem:)
  hej

  OdpowiedzUsuń
 100. @hukers
  jeszcze jedno pierwsze lepsze źródło:
  link

  16 strona prawa kolumna od The Mortgage Market.

  OdpowiedzUsuń
 101. http://books.google.pl/books?id=O86DYQgg6v8C&hl=pl

  OdpowiedzUsuń
 102. dobra przeczytalem
  nawet nie przypuszczalem ze w sektorze finansowym moga byc jakies opoznienia w platnosciach

  kasowania stopow na dax nie bylo

  co myslisz sip o dax?
  czy widziales kiedy taka konsole zeby nie wykasowali stopow przed zejsciem w dol?

  OdpowiedzUsuń
 103. @hukers
  Dobra ,moja strata, zacytuje zerohedge sprzed 15 minut hahahaha

  Fed's Balance Sheet Tops $3 Trillion, But...... that's not true. The Fed's balance sheet, from a transaction basis, topped $3 trillion some 5-6 weeks ago. The only reason the Fed reported a $3 trillion number, or $3.013,333 trillion to be precise, is because all those MBS purchased in September and October following the September 13 reactivation of QE4EVA finally settled. In reality, the Fed's balance sheet is now some $3.12 trillion as there is about a $80-$120 billion lag between what the Fed has actually purchased, and what has settled. Luckily, at least Treasury purchases take far less to settle.
  http://www.zerohedge.com/news/2013-01-24/feds-balance-sheet-tops-3-trillion
  link

  OdpowiedzUsuń
 104. @Hukers
  tak widziałem.
  zobacz DJT
  za rok prawie i ostatnią dzidę
  link

  Ja tam esek nie łapię, nie poki kasa leci. dziekuje.

  OdpowiedzUsuń
 105. A zobacz mój ulubieniec hossy transportowej JB hunt:L
  link

  link2

  to przyspieszenie to dosłownie ogien , czy nie za mocny?

  OdpowiedzUsuń
 106. Wg mnie powinno dość chociaz do 1525 i nawet przebic jak w 2007 i dopiero potem wrócić na korekte ale nadal nie widzę spadków, chyba że jakaś kupa wypłynie.

  OdpowiedzUsuń
 107. widzialem transport
  caly czas to ogladalem
  na qe2 i ltro transport nie potwoerdzal szczytow

  ale teraz potwierdza
  co sie dzieje
  ozdrowialo wszystko?
  nikt o tym nie pisze
  cisza o transporcie a tu z konsoli wybicie

  wiesz ze bez wybica spadki byly niemozliwe
  dopiero teraz mozna spadac

  nie pasuje mi dax
  idealnie byloby wyjsc daxem z konsoli w gore pokasowac stopy, nikkei tez moglby wyjsc w gore nad te korekte plaska

  slupek miesieczny na transporcie nie do zabicia w styczniu
  luty musi wyjsc nad szczyt

  czyli jakby za wczescnie
  zreszta takiej kobry na raz to chyba nie zabija
  jak spadnie ze 3% to zaraz sie znajda chetni zeby sie zapakowac

  czyli wychodzi ze w lutym jeszcze bedzie na tych poziomach albo ciut wyzej

  ja myslalem ze spuszcza teraz i swieca z styczen bedzie miala knot ale nadal zielona tak ze luty wejdzie na szczyt knota i poprawi

  moze pod to zagrac?
  ale dax mnie odstrasza

  sip grasz cos czy obserwujesz tylko?


  OdpowiedzUsuń
 108. @hukers
  ostatnio pisałem że oddałem L, ale ponownie o nim myślę. S nie biorę póki drukują, chyba że pod jakąś technikę a la 1525 chwilowo. Szczytów nie łapię, ja nie z tych.

  OdpowiedzUsuń
 109. Bank of America issues `bond crash' alert on Fed tightening fears
  The return of confidence and healthy growth in the US risks setting off a “bond crash” comparable to 1994 and triggering a string of upsets across the world, Bank of America has warned.
  [..]
  Bank of America said the “Great Rotation” under way from bonds into equities closely tracks the pattern of 1994, with bank stocks leading the way.
  Over the past seven years US investors have pulled $600bn from US equity funds and poured $800bn instead into bond funds. This process is going into reverse. Equity funds have drawn $35bn over the last 13 trading days alone, creating the risk of an unstable “melt-up” in stocks over coming months.

  polecam całość:
  link

  OdpowiedzUsuń
 110. Myślę,ze przy 92 usdjpy zrobi sobie dłuższy odpoczynek.

  OdpowiedzUsuń
 111. wiec skasowali stopy na dax

  wczoraj i przewczoraj
  spuszczali w konsoli na 5 minut doslownie a potem szybkie wciagniecie
  tak zeby skasowac sopy elkom i nie pozwolic nikomu zostac z elkami

  wzieli sami elki i na polnoc aby skasowac stopy eskom

  nie mylilem sie w tej kwesti
  i stany nie mogly spasc bo czekały na dax

  byk staranowal niedzwiedzi


  OdpowiedzUsuń
 112. @hukres
  Nie skasowali żadnych stopów elkom na dax, bo nie pogłębiali dołków od 15 stycznia. Ani na kasowym, ani na fut.
  Normalna konsola wybita górą.

  OdpowiedzUsuń
 113. Dołożone L USDPLN po 3,10xx. I koniec. Siedzę i patrzę. Pachnie napalmem z każdej strony.

  OdpowiedzUsuń
 114. http://www.bloomberg.com/news/2013-01-25/ecb-says-banks-to-make-137-billion-euro-loan-repayment-next-week.html

  bilans ebc sie kurczy?
  jak pozwalaja splacac pozyczki to zmniejszaja plynnosc

  i oni tak splacaja z wlasnej woli czy mario nalega

  OdpowiedzUsuń
 115. zaladowalem esow
  stany , niemcy , anglia

  oby mnie nos nie wprowadzil w bład

  OdpowiedzUsuń
 116. jak to jest mozliwe zeby japonia drukowala po 140mld usd miesiecznie skoro pkb jest okolo 4 biliony usd a budzet panstwa okolo 800mld usd ???

  OdpowiedzUsuń
 117. zszokowal mnie yield na japonskich 10 latkach

  nie moge tego pojac jak przy obecnym dodruku yield spowrotem spadl podczas gdy nikkei poszedl 20% a jen stracil podobnie do koszyka walut

  free lunch
  perpetum mobile
  zbrodnia bez kary

  OdpowiedzUsuń
 118. jak myślicie czy przy takim pozycjonowaniu link ma to szanse dalej rosnąć ? czy commercials zabezpieczają w ten sposób swoje długie pozycje na akcjach ?

  OdpowiedzUsuń
 119. Dodaje do tego jeszcze kontrakty ES. Jest tam nawet większy open interest.

  link

  To trochę zmienia obraz.

  OdpowiedzUsuń
 120. W totalu chyba i tak wychodzi ze small mocno long, commercial mocno short

  OdpowiedzUsuń
 121. Spójrzcie jak się zachowują ostatnio metale szlachetne:
  link
  Te z zastosowaniem przemysłowym szaleją a bezpieczne stoją w miejscu.
  Do tego jeszcze zwróćcie uwagę na XAUPLN. Dotychczas w fazie risk on rosło złoto i złotówka się umacniała a w risk off odwrotnie, przez to złoto w złotówce stało w miejscu. Ostatnio to przestaje działać i XAUPLN naprawdę nie wygląda dobrze. Jak 5000 puści to nie ma wsparć aż do 4200-4300.

  Wszystko to potwierdza tezę, że rynek gra na koniec kryzysu i powrót normalności.

  OdpowiedzUsuń
 122. @ml181188
  Nie no, wychodzi że commercial 48% long, więc nie powiedział bym mocno short.

  OdpowiedzUsuń
 123. @hukers

  Boj dopiero w 2014 przeprowadzi nieograniczony skup
  http://www.bloomberg.com/news/2013-01-21/yen-snaps-rally-from-2-1-2-year-low-before-boj-policy-decision.html

  Poza tym póki Boj kupuje to rentownosci nie lecą.

  OdpowiedzUsuń
 124. @TR
  W ostatnim raporcie analitycy z UBS zalecają ostrożność chociaż docelowo widzą zwyżki.

  Śmierdzi im miedź oraz AUDusd ktory nie moze przebic 1.06.

  OdpowiedzUsuń
 125. sip nie mozesz powiedziec ze jak centralny kupuje to obligacje nie spadaja
  spadly na kilka tygodni a nastepnie je wciagneli spowrotem
  wielki dodruk od 2014 to dlaczego jen leci na pysk a opbligacje wciagaja
  nie ma logiki i tylko o to mi chodzi
  zobacz co sie stalo z cenami obligacji usa od listopada 2010 w usa kiedy fed zaczal je skupowac
  lecialy w dol jak kamien

  myslalem zeby zaczac skracac jena ale oni nie powiedzieli jak dlugo beda drukowac 140mld usd miesiecznie
  wydrukuja jeden miesiac , jen spadnie, inflacja podskoczy 2% i co dalej?
  drugi miesiac juz bez dodruku

  to zabawa w kotka i myszke
  uruchomili trend , kto wszedl na poczatku jest zaroiony ale teraz to nie ma sensu sie do tego trendu dolaczac

  chyba ze na jenie zrobia wciagniecie jak na obligacjach
  wtedy jest sens bo gdyby sie tak stalo oni byliby tak zdesperowani ze daliby ten skup od polowy 2013 a nie od poczatku 2014

  nie moze tak byc ze gospodarka ktora tworzy porzadne produkty idzie na dno z powodu zbyt silnej waluty
  nie moze to byc zeby ta gospodarka pograzyla sie tylko przez kurs waluty
  to jest chore
  jankes musi im odpuscic bo jedyna przyczyna dla ktorej padnie japonia jest kurs waluty

  juz jen sie oslabul 25% w stosunku do eur i usd
  i to jest dobre, to im pomoze
  tak powinno byc

  w najgorszej sytuacji jeszcze 2 mieaiace sposrod wszystkich gospodarek byla japonia
  to sie musi zmienic
  ludzie nie moga cierpiec z powodu jakiegos tam kursu walutowego

  kiedys to by japonczyk z jankesem ustalili sztywny kurs jen/dolar i byloby po sprawie
  teraz trzeba wyciagac bazuke i straszyc megadodrukiem zeby oslabic walute o 20%

  pisza ludzie bzdury ze interwencja banku centralnego nic nie daje
  otoz daje tylko musi byc jego odpowiednia skala  OdpowiedzUsuń
 126. Czyżby 2013 rokiem słabości PLN?

  OdpowiedzUsuń
 127. Zaczynam skupować dolara. Wierzę że da zarobić w Q1/Q2 2013.

  Zakładam spadek AUD.

  OdpowiedzUsuń
 128. @TR
  Jeśli złoto zejdzie i przebije 1630 to zobaczymy 1450 usd w wakacje 2013

  OdpowiedzUsuń
 129. Zabawne z tym dolarem, bo ja dzisiaj budowałem pozycję na osłabienie właśnie przeciw aud, cad, chf. Z mocnym dolarem w q2 to nawet się zgadzam, ale ten rajd risk on jeszcze się moim zdaniem nie skończył. Do tej pory jechał na słabości jena a teraz jen odpocznie i da się wykazać dolarowi ;]

  W takim środowisku tez złoto powinno odsapnąć.

  OdpowiedzUsuń
 130. @itki

  No właśnie Q2 jest prawie pewne na 100%. Z tym Q1 to nie wiem czy nie lepiej w lutym dopiero zacząc i to druga połowa ale hmmm wolę sam wrzucić pierwszy węgiel do tego parowozu. Zobaczymy.

  OdpowiedzUsuń
 131. Za 40 minut okaże się, czy wydra wygra - podanie PKB za 2012:)

  OdpowiedzUsuń
 132. Strzałów nie było, ale bardzo ładnie harmonijnie PLN spada.

  OdpowiedzUsuń
 133. Zaczynam skupować dolara. Wierzę że da zarobić w Q1/Q2 2013
  witam wszystkich po przerwie
  SiP bez stopa ?
  TEZ PODBIERAM POZDRAWIAM

  OdpowiedzUsuń
 134. wrzuciłem zlecenie krótkiej po 1518 SP500 na kasowym. wisi.

  OdpowiedzUsuń
 135. @Marcin1973

  Cześć!

  dopiero początek podbierania więc stop loss prawie że nie ma...

  OdpowiedzUsuń
 136. @"marekdaro"

  Twój dzień nastał, powstań z martwych:)

  http://www.amanita.at/pictures/file_1355396170-90e1c850cf450a3d1293df350da15c4e.gif

  link

  OdpowiedzUsuń
 137. @TR
  14.050 na kasowym łapie S dla DJIA

  OdpowiedzUsuń
 138. @SIP

  "@TR
  14.050 na kasowym łapie S dla DJIA"

  No wreszcie zaczynamy mówić jednym głosem :)
  Aczkolwiek nie wiem, czy to dobrze dla Pana :) (biorąc pod uwagę fakt, że ja od miesiąca zbieram eski)
  Inna sprawa, że wszyscy mówią kupuj, a mnie to śmierdzi. Nie potrafię, i nie mam ochoty tego bliżej tłumaczyć, ale uważam, że sprawa ze wzrostem w stanach po nowym roku jest nieczysta ;)

  Moje prawo (i pieniądze) się mylić ;)

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 139. @TR
  Miedź lada moment dobije do górnej bandy wielkiej formacji.
  Dzisiaj przyjdzieżdza cyrk do miasta - FOMC więc będzie się działo.

  OdpowiedzUsuń
 140. @TR
  po 3810 skracac cac40, pozycja wisi


  Ogólnie to uwaga - sami techniczni analitycy z UBS nie zalecaja skracac rynku bo brakuje im odpowiedniego zachowania w cenie i nie widza jeszcze pelnoprawnej dystrybucji na samym szczycie.

  Mozna sie zatem poparzyc.

  OdpowiedzUsuń
 141. Detal nie wierzy we wzrosty i łapie eski. Tutaj też nie brakuje chętnych na S, więc myślę, że to nie koniec.

  Miedź podchodzi do tej linii w dobrym stylu i moim zdaniem ma dużą szansę na przebicie. Zwłaszcza że dolar jest gotowy do spadków.

  OdpowiedzUsuń
 142. @sip
  Jak wybiją górą na miedzi to kupujesz?

  OdpowiedzUsuń
 143. Zobaczcie na jedno. EURUSD idzie w górę, naturalnie CHFPLN i EURPLN leciały w dół -> a dzisiaj? Będzie krwawo. Dobrałem L CHFPLN.

  OdpowiedzUsuń
 144. @ikti
  Jak wybiją górą na miedzi to kupujesz?

  Zmienię nastawienie, jak będę miał potwierdzenie na audusd

  JA nie łapię eS na mega spadki. JA łapię na korektę - dla jasnosci.

  Dzisiaj cyrk z fomc wiec znowu dwa dni bałąganu na rynkach

  OdpowiedzUsuń
 145. Jeśli ktoś chciałby shorcić dolara to
  AUDUSD NZDUSD są teraz w dobrym miejscu na L.

  OdpowiedzUsuń
 146. Zapalnik wzrostów na złocie :)

  OdpowiedzUsuń
 147. Chyba dobre miejsce, "żeby zaszorcić" VW o ile ktoś ma taką możliwość. Historyczne szczyty.

  OdpowiedzUsuń
 148. @"marekdaro"

  Twój dzień nastał, powstań z martwych:)

  http://www.amanita.at/pictures/file_1355396170-90e1c850cf450a3d1293df350da15c4e.gif


  widze ze przyzajasz bradley na ten rok i dobrze jak narazie jego dolki to gorki na wykresie indeksu w usa. Dobre wyczucie co do ostatniej goreczki ja tez nie czekam z rekami zalozonymi a o tym uprzedzalem choc chetnie na 1525-30 wezme kolejne 2 esy. Apple bez zmian.
  COs nie daja dzisiaj ratio na AAII i sie spozniaja

  cos bo duzy udzial byka i zaklinanie hossy przed anali od jesieni 2012 musi utrzymac status spokojnego wejscie ulicy

  http://www.parkiet.com/artykul/32,1304581-Mimo-przedluzajacej-sie-korekty--wszystko-jest-pod-kontrola.html

  i w artykule

  Zamiast czekać może warto zaryzykować? Jak podchodzić do inwestowania w pierwszej fazie hossy?

  tak w i fazie po wyciagnieciu indeksów od czerwca 2012 o 20 - 30% i nie przebiciu po 1 fazie zrzutu u nas 2900. Ten rok i przyszły do polowy 2014 jak pisalem wczesniej to zadna hossa a pozostawienie towaru ulicy i malym.
  Wystarcczy bo juz swoje przykazanie nie pisania zlamalem. Prosze L powiekszac w ratio jak ktos gra przeciwnie bo cos tak wzrostu jeszcze zostalo na oko do 8 marca ale lepiej miec juz niz potem zalowac.

  OdpowiedzUsuń
 149. juz ostatnie a tworzą tego ostatnio sporo - najlpszy powiew optymizmu, ktorego nie wolno przegapic

  http://biznes.pl/rynki/gielda/agencyjne/gospodarczy-powiew-optymizmu,5408179,news-detal.html

  naprawde ostatni link i wpis :-)
  Sip musisz to zrozumiec :-)

  OdpowiedzUsuń
 150. CESIUSD sie złamał po wczorajszych odczytach i ma -30,8 pkt i spada już od 12.11 (60,8 pkt). Jak na razie rynek to ignoruje.
  Long-term macro risk index jest w miejscach z 2010 ( tuż przed flash crash) i wskazuje na większe ryzyko niż w 2011.

  OdpowiedzUsuń
 151. @TR
  Mdax spada od poniedziałku. dla mnie to lepszy wskaźnik niż dax.

  OdpowiedzUsuń
 152. @Tr
  dla jasności - lepsza beta.

  OdpowiedzUsuń
 153. Rzeczywiście ten AUD kiepsko wyglda. Zamykam pozycje na spadki dolara.

  OdpowiedzUsuń
 154. Nie no nie gadajcie, że to hossa. Zaraz wyjdę na SL z USDPLN.

  OdpowiedzUsuń
 155. Oczywiście, że hossa :)
  Ale zastanów się po co ktoś miałby sprzedawać złotówkę. Trzymając S na USDPLN to nie dość, że zarabiasz na umocnieniu złotówki to jeszcze kasujesz 3% rocznie na różnicy oprocentowania.

  OdpowiedzUsuń
 156. Hossa hossą, ale możnaby tak chociaż małą korektę zrobić. Ale co tam , niech idą jeszcze wyżej, będzie lepsza cena.

  OdpowiedzUsuń
 157. No nic, off market i czaimy się dalej na to co zrobi rynek.

  OdpowiedzUsuń
 158. Ostatni raz L USDPLN. Naruszony poziom 3,05xx ale może 3ci raz w ciągu roku się odbije :)

  OdpowiedzUsuń
 159. http://gielda.onet.pl/inwestowanie-na-gieldzie-twoj-pierwszy-krok,18489,5410355,news-detal

  OdpowiedzUsuń
 160. @TR
  dzisiaj na rynku amerykańskim zapełniła mi się krótka pozycja na SP500. Brakuje mi jeszcze DJIA.

  Jednak jak patrzę na miedź czy parę innych instrumentów - np dzisiaj wyciągnięcie AUDUSD to mam ochotę grać na spadki dolara i wzrosty na akcjach. Jeśli chcą mnie przekonać to już nie dużo brakuje.

  OdpowiedzUsuń
 161. ale wysyp

  http://gielda.onet.pl/tyle-zysku-ile-ryzyka,18489,5410796,1,news-detal

  radze znalesc podobne artukyly sprzed peakow z 2007, 2010, 2011. Milego utwierdzenia w upie kupna przed nadchodzacym flash crashem.

  OdpowiedzUsuń
 162. Trochę mnie postraszyli na tym AUD i oddałem waluty surowcowe, ale w poniedziałek zamierzam się na ponowienie longów. Z Risk Trackera wynika, że już po korekcie na SP500. Druga opcja to szybka zmiana sygnału na risk off, więc stop loss jest dość blisko. W każdym razie wkrótce obierzemy kierunek.

  OdpowiedzUsuń
 163. @marek
  Poczytaj sobie komentarze pod tymi artykułami link
  Próbka:
  "Tylko idioci inwestują na giełdzie "
  "Warszawska giełda? przecież to nic innego jak legalny Amber Gold dla jeleni"
  "Mnie wydymali na 5000 tys na HB Polska. Giełda to szulernia(...)"

  I taka jest większość. To jest ta ulica w akcjach?

  OdpowiedzUsuń
 164. przeczytaj wszystkie komentarze nie pare

  OdpowiedzUsuń
 165. znajdz sobie analogizne artykuly z 05.2007, 03.2010 , 04.2011 czy te daty sa przypadkowe i artykuly ? pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 166. w swiezym artykule porownalem anaolgie sip ze swoimi przemysleniami wrozki. Czy takie artykuly zwiastowaly zwrot o 180 stopni juz nazajutrz ? popatrz na daty jakie ci podalem przeciez to jeszcze sie bujalo dobre 2-4 miesiace przed flashem. Klimat sprzyja kupowaniu i tak ma byc. Ja nie twierdze, ze to juz czytaj uwaznie moje komenty gdzie podaje czasowke. Nie chce mi sie juz pisac wyczerpalem limity klawiatury.

  OdpowiedzUsuń
 167. google i szukac po tagach jak z wczoraj

  znajdz sobie analogizne artykuly z 05.2007, 03.2010 , 04.2011 i znajdziesz to samo a ile sie jeszcze bujalo wtedy ? i owszem bylo zielono przeciez a jak duzo ? no wlasnie.

  OdpowiedzUsuń
 168. @TR
  Musiałem się cofnąć aż do maja 1998 aby na EURJPY zobaczyć takie RSI.

  Na miesięcznym nie jest źle ale tygodniowy krzyczy.

  OdpowiedzUsuń
 169. BOND GOD: The World Is Changing, And Bonds Are The Most Overbought I've Seen In My 55 Year Career http://read.bi/14yuqLd

  UBS tells clients to get ready for the bondpocalypse http://goo.gl/dkLfB

  OdpowiedzUsuń
 170. Z tym Jenem i RSI to uwaga uwaga ściema. NA mojej platformie mam co innego.
  Stooq wypacza dane z 1998 bo to po prostu dla niego początek danych tygodniowych(!).
  RSI nie było zatem w historii na tygodniowym wyższe niż teraz (!)

  OdpowiedzUsuń
 171. @TR
  Jak patrzę na LTRO i oddanie kasy, na kurczący się bilans ECB to faktycznie dolar powiniensię osłabiać aż do Q3 2013. Pozostaję jednak sceptycznie nastawiony w tej sprawie ale mam to z tyłu głowy szczególnie jak Dollar ice futures pęknie.

  Poza tym idealnie dla wig20 by było jak by spadł do 2415 i stąd ruszył w górę. Jeśli jednak jest silny trendy to ruszy już teraz od 2480.

  OdpowiedzUsuń
 172. @kecaj
  Co, L-ki na usdpln się znudziły? :)

  A może tak shorta na dolarze (ja moje już odnowiłem) i longa na fw20?

  OdpowiedzUsuń
 173. Nie znudziły. Dopiero dwa razy miałem ściętego stop losa przez ostatnie 2 miesiące :P

  OdpowiedzUsuń
 174. @sip
  jak Ci pisalem skoro na Bradley ostatnio dolki grudzien i styczen prezenrowaly sie live na indeksie sepa jako gorki to czerwiec analogicznie nie bedzie jak na wykresie na 2013 gorka a dolkiem i wszystkie analogie 2007 wezma w leb - o nich rozpisalem sie i porawilem Ci poziomy jakie byly i jakie moglyby byc jako kalka. Z drugiej strony ostantie sktruktury od czerwca zatem od startu w gore zazwyczaj trwaja do 10 -12 meisiecy to moze i bedziesz miec racje. Tak czy siak co mi to zmienia do pozycji ? nic

  OdpowiedzUsuń
 175. Przy całej tej wczorajszej wyprzedaży na giełdach moje shorty na dolara są na plusie. Wygląda na to, że tylko postraszyli.

  OdpowiedzUsuń
 176. I znowu BOJ dał do pieca:
  "Governor Masaaki Shirakawa will step down on March 19, almost three weeks before his term was due, accelerating a leadership transition that may aid Prime Minister Shinzo Abe’s campaign for aggressive easing."

  OdpowiedzUsuń
 177. @itki
  Pełna zgoda - eurjpy znowu rwie.eh.

  @TR
  gdyby ktoś chciał inwestować w telekomu to polecam:

  European Snub of 4G Prices Spurs Rate Cuts
  http://www.bloomberg.com/news/2013-02-03/european-snub-of-4g-prices-spurs-rate-cuts.html

  KPN Plans $5.4 Billion Share Sale as Earnings Miss Estimates
  http://www.bloomberg.com/news/2013-02-05/kpn-to-raise-5-4-billion-as-earnings-miss-analysts-estimates.html

  OdpowiedzUsuń
 178. Dodatkowo złapane S USDJPY i dołożone L USDPLN. Kierunek -> armagiedon :)

  OdpowiedzUsuń
 179. @All
  Co sądzicie o L CHFPLN?

  Moim okiem wygląda bardzo prowzrostowo. Fakt, że dużo jest uzależnione od SNB, jednak dużo bardziej od beznadziejności naszej waluty. CHFPLN

  OdpowiedzUsuń
 180. @Kecaj
  Grywasz czasem z trendem? :)

  OdpowiedzUsuń
 181. @ikti
  O jakich trendach piszesz? :)
  Może o takim? CHFPLN Trendy się zmieniają.

  OdpowiedzUsuń
 182. @TR
  trzymam ciągle tego dolca, i połowę krótkich na na sp500 mini z piątku (1506) i na razie głupieje. Trzymam bo wygląda jak by sie budowała mała korekta chociaż ale nie wiem czy juz jej koniec czy dokupic krotkie hehe. NA razie trzymam. Załadowany jestem na 50%.

  AUDUSD wyszedł dołem i tego sie trzyma,. sell this bitch:)

  OdpowiedzUsuń
 183. @Tr
  pytanie do ogółu - co z Platyną? Najmniejsze wydobycie chyba od 13 lat:
  http://www.bloomberg.com/news/2013-02-05/platinum-supply-falls-to-13-year-low-as-mines-close-commodities.html

  a właśnie są na szczytach i je przechodzą, long?

  OdpowiedzUsuń
 184. Dzisiaj kolejny dzień skracania USDJPY. Jazda z tą korektą!

  OdpowiedzUsuń
 185. AUD to już od jakiegoś czasu słabuje. Od września się rozjechał z NZD
  wykres
  Być może to wynika z jakiś wewnętrznych problemów Australii?

  OdpowiedzUsuń


Komentując anonimowo - podpisz się. Łatwiej prowadzi się dyskusję.
SiP