24 stycznia 2013

Wykres dnia - nowi bezrobotni a SP500

Pytanie do czytelników uwielbiających twierdzić że giełda to mechanizm dyskontujący - kto prowadzi: Liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych czy SP500?
Ostatnie dzisiejsze dane to 330 tysięcy nowych wniosków i jest najniższy od ponad 5 lat (2008). A jak było z hossą? W czasie dojrzewania  hossy wnioski stopniowo spadały, aż do ~300 tysięcy. To bym nam dało około 1600 punktów na SP500 . Poniżej 300 tysięcy we wnioskach prawie nigdy nie spadało:


Z wykresu widać jak dla mnie, że jest jeszcze miejsce na powolny spadek nowych wniosków.

300 tysięcy nowych wniosków nie blokuje jednak powolnego marszu w górę - rzut oka na 10 lat gdzie od 2005 do 2007 SP500 rósł (nie ma go na wykresie).


9 komentarzy:

 1. no ale 2006 na wykresi wnioskow to wyglada blizniaczo do 2013

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ciekawa korelacja. Jeśliby porównać obecną sytuację z tą z roku 2006, to mielibyśmy z 2 lata wzrostowe na S&P. Bodajże Wojciech Białek niedawno twardo obstawiał, że hossa potrwa jeszcze 16 miesięcy... W koło gospodarka się sypie, PKB mizernieje, a my idziemy na indekasach w górę. W końcu większość nie ma racji i faktycznie będzie wzrostowo zamiast ogólnie spodziewanych co chwila spadków.

  OdpowiedzUsuń
 3. Co 6 amerykanin bieże jakiś zasiłek. Jak rozumiem te 6,5% bezrobotnych zawiera się w tych 16,6%? Ale co z pozostałymi??? Wnioski o zasiłki nie mają NIC wspólnego z faktycznym bezrobociem.

  Porównywanie wykresów: wykreowanego przez amerykańską administrację (poprzez ograniczanie możliwości ubiegania się o zasiłek) i wykreowanego przez banksterów S&P może i być pasjonującym zajęciem, ale po co z tego robić takie halo? :)

  Lepiej pokibicujmy Szwajcarom, którzy właśnie kroczą właściwą drogą ku odzyskaniu swojego złota:

  http://www.20min.ch/finance/news/story/Gold-Initiative-bereitet-der-SNB-Kopfzerbrechen-12181140

  Ang:
  http://www.silverdoctors.com/gold-bank-run-accelerating-now-the-swiss-want-their-gold-back-all-1040-tons-of-it/

  A nasz zbankrutowany kraj powinien natychmiast zacząć odkupywać od KGHM-u całe możliwe srebro, na którym w nowym paradygmacie, który już za kilka lat po upadku fiat money zagości. Zamiast tego KGH sprzedaje za śmieszne drukowane przez Benka fiat nasze srebro banksterom:

  http://silvervigilante.com/hsbc-silver/

  OdpowiedzUsuń
 4. Z tego wykresu wynika, ze 2008 rok był dobrym rokiem na zakup akcji. Obecna drukowana hossa trwa od 2009 roku. Wtedy był dobry czas na wejście. Nie ma sensu naganiać ludzi na zakup akcji przy szczycie kolejnej hossy. Teraz jest dobry czas na realizacje zysków.

  @przemofree
  Powinieneś wiedzieć ze rządzą nami osoby, które delikatnie mówiąc maja w głębokim poważaniu dobro naszego kraju. Nie ja ich wybrałem, nie ja będę odpowiadał za konsekwencje ich czynów.

  OdpowiedzUsuń
 5. @Thomas
  Przecież w 2008 initial claims mocno rosły, więc wykres mówił sprzedaj a nie kup.

  OdpowiedzUsuń
 6. @itki
  dokładnie. Thomas nie zauważyłem że chyba oś dla wniosków jest odwrócona:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Panowie z innej beczki.

  Dzisiaj byłem w Radiu WNET:
  http://www.radiownet.pl/

  w porannej audycji. Jej powtórka chyba dzisiaj po północy. Byłem tak z .30 więc może 0.30 dzisiaj,sobota, będę gdyby ktoś nie słyszał.

  Rozmowa była m.in. o stanie obecnym gospodarki czy "drukowaniu pieniedzy przez FED".
  pozdrawiam,
  SiP

  OdpowiedzUsuń
 8. http://www.radiownet.pl/#/publikacje/poranek-25-stycznia-2013

  Tutaj macie linka do audycji!

  OdpowiedzUsuń
 9. @Piotr Dzięki!

  Widzę że w części drugiej jest jawnym tekstem, ale w części trzecie, mimo że są tam jeszcze 4 minuty, nie padło więc wolę powiedzieć - część 2 oraz 3
  http://www.radiownet.pl/#/publikacje/poranek-25-stycznia-2013

  OdpowiedzUsuń


Komentując anonimowo - podpisz się. Łatwiej prowadzi się dyskusję.
SiP