06 stycznia 2013

Wykres dnia - pozycjonowanie na przełomie roku

Kilka wykresów z wtorkowego pozycjonowania (1 stycznia 2013).Po pierwsze spekulanci wcale nie grali na spadki eurodolara, a wręcz zamknęli pozycję i na przełomie roku była ona na plusie po raz pierwszy od dawna(!). Nie grozi nam tu żadne wyciskanie krótkich pozycji:


Jak pokazują dane uśrednione dla całych dekad para eurodolar w styczniu w każdej dekadzie miała tendencję do wykazywania spadku:


Pozycjonowanie na złocie nie było typowe dla dołka, stąd nie można wykluczyć jeszcze jednego testowania 1600 przed ewentualnym odlotem na 1900 (jeśli ma on nastąpić to własnie teraz, inaczej spadamy na 1440)


Pozycjonowanie na jenie zbliża się do poziomów jakie miały miejsce w szczycie hossy z lat 2007. Watch out.

EDIT: Nomura zamknął długą pozycję na USDJPY 4 stycznia 2013 która miał od października 2012
Taking profit on USD/JPY longs
Since last October, we have been involved in the long USDJPY trade through various spot and option structures, and lately only through options.
[..]
But the yen is now 12% weaker both versus the dollar and on a trade-weighted basis over a short three-month period. This already amounts to one of the largest yen depreciation moves of the past 20 years.

Źródło wszystkich wykresów: nomura

3 komentarze:

  1. @SiP
    Nie wiem czy dobrze Cię zrozumiałem : uważasz, że jen może teraz zacząć rosnąć ?

    OdpowiedzUsuń
  2. Wszyscy są "na bank" przekonani, że jen to teraz ma tylko się osłabiać, więc też zastanawiam się czy nie stanie się na odwrót. Saxo w "czarnych łabędziach" zakładał silne umocnienie jena w tym roku.

    OdpowiedzUsuń


Komentując anonimowo - podpisz się. Łatwiej prowadzi się dyskusję.
SiP