03 lutego 2013

Struktury - miały być wysokie zyski...

Analitycy z Open Finance przygotowali zestawienie na temat zysków i strat z produktów strukturyzowanych za rok 2012. Osobiście utwierdziłem się w przekonaniu, że to produkt nie godny uwagi.

Do produktów strukturyzowanych byłem zachęcany nie raz, pewnie jak większość z Was. Regularnie pokazywane były mi procenty rzędu 10% i więcej a dodatkowo za kupienie produktu mogłem uzyskać jakiś gadżet. Samo dawanie mi gadżetu w wysokości 3 tysięcy złotych było już dla mnie podejrzane bo takie wydatki biorą się z prowizji. Skoro otrzymuję w gadżecie 3 tysiące złotych to ile musi zarobić sprzedawca struktur? Mnie tego typu produkty nigdy nie przekonywały z jednego powodu - brak kontroli nad powierzonymi środkami. Nie lubię czekać na efekt 2 lata, a do tego stracić część pieniądze (mamy chociażby inflacje) z powodu zbyt wczesnego rozwiązania produktu. Produktu te są dla mnie trochę jak ruletka i takie się okazały przy czym "najlepsze" wygrane też nie były porażające.


Jak donosi Gazeta Parkiet, za Open Finance w artykule Czarne chmury nad strukturami

Wyniki produktów strukturyzowanych zakończonych w ubiegłym roku są bardzo słabe. Zysk 5 proc. i więcej w skali roku przyniosło niespełna 16 proc. z nich. Zadowoleni mogą być inwestorzy, którzy postawili na struktury oparte na cenach złota.
Zaledwie 1,44 proc. w skali roku wyniosła ubruttowiona średnia stopa zwrotu z 585 produktów strukturyzowanych, które zakończyły się w ubiegłym roku – wynika z zestawienia opracowanego przez analityków Open Finance. Dla porównania, w 2011 r. średnia stopa zwrotu wyniosła 2,67 procent. Co więcej, aż 291 spośród struktur zakończonych w ubiegłym roku przyniosło ich nabywcom jedynie zwrot zainwestowanego kapitału, a 53 produkty zakończyły się stratą. Jakikolwiek zysk dało zaledwie nieco ponad 40 proc. struktur. – Wyniki produktów strukturyzowanych znów rozczarowały i są bardzo podobne do tych z pierwszego półrocza – komentuje Marcin Krasoń, analityk Open Finance. – Odsetek struktur zakończonych w 2012 r., które przyniosły wynik przewyższający pewny zysk z lokat bankowych (5 proc.), wyniósł 15,9 proc., a jedynie 6,32 proc. struktur zakończyło się wynikiem określanym jako satysfakcjonujący, czyli wyższy niż 10 proc. w skali roku. Zdążyliśmy się już niestety przyzwyczaić do takich wyników zapadających produktów strukturyzowanych. Owszem, da się na nich sensownie zarobić, ale to raczej wyjątki potwierdzające regułę – dodaje Krasoń.

Na koniec kilka wykresów za Open Finance (Struktury: zyski najniższe od lat) i Gazeta Parkiet:Poniżej: Średnia stopa zwrotu w skali roku zakończonych w danym roku produktów strukturyzowanych

Poniżej: Odsetek zakończonych w danym roku produktów strukturyzowanych,
które przyniosły zysk w wysokości 10 proc. lub więcej..zakładam, że były chociaż wysokie prowizje.

5 komentarzy:

 1. jeden wielki shit - tyle w temacie.

  OdpowiedzUsuń
 2. W zeszłym roku min. namawiano mnie na zakup produktu 2-letniego opartego na obligacjach korporacyjnych. Moja odpowiedź brzmiała : przecież sam mogę zakupić na giełdzie takie obligacje i sprzedać je w dowolnym momencie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. dobrze, ze temat wygarnoles. Kiedys dawalem tu przyklad 2 letni na ropie zazwyczaj pierwsze 10 -12 miesiecy cena dziwnie zaczyna rosnac kilkanascie gora sesji od startu danego instrumnentu ( ttuaj warto grac L i sledzic co daja nowego w strukturach i jakie instrumenty ) a potem spada cena do punktu wyjsciowego dajac nic do zarobienia albo gora 1-3%. Skad krawaciarze to wiedza ? heh cwana banda zawsze dostaje cynk z gory i wkrecaja ulice bo kontrakty za te 2 lata wroca do cen ystart. Zbieg okolicznosci ? nie nie takie rzeczy powinny byc karane ale lemingi mysla, ze nigdy nie wiadomo co nasz czeka w gospodarce b onagle cos walnelo no i masz. Bzdury wiekszosc rzeczy jest z gory planowana i kontraktowana w cenie a lemingi to lykaja. Obudzcie sie lemingi bo z przypadku to sobie mozna nabic goza. Nie wchodzic w takie rzeczy niech medzy soba handluja. Swiety spokoj.

  OdpowiedzUsuń
 4. Marek, gadasz jak potłuczony leming :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Marek, gadasz jak potłuczony leming :)

  OdpowiedzUsuń


Komentując anonimowo - podpisz się. Łatwiej prowadzi się dyskusję.
SiP