20 marca 2013

Dom Inwestycyjny BRE Banku - Podtrzymujemy negatywną rekomendację dla sektora deweloperów mieszkaniowych

Informacja pochodzi z ostatniego miesięcznego raportu Domu Inwestycyjnego BRE Banku (Dom Maklerski) i dotyczy rekomendacji dla akcji z sektora deweloperów mieszkaniowych. 
W skład grupy BRE Banku wchodzi między innymi mBank i MultiBank, właściciel niemiecki Commerzbank AG.


Podtrzymujemy negatywną rekomendację dla sektora deweloperów mieszkaniowych

Deweloperzy. Spadek sprzedaży mieszkań i presja na ceny jest widoczna w pierwszych miesiącach 2013 r. Wizerunkowi segmentu mieszkaniowego nie pomagają problemy płynnościowe najbardziej zadłużonych spółek z branży (Gant, JWC, Marvipol). Przeważalibyśmy spółki specjalizujące się w  deweloperce komercyjnej (Echo, Rank Progress, PA Nova). [..]


Przy okazji, informacja z dzisiaj. sam deweloper Marvipol wskazuje, że w deweloperce jest źle i brak jest perspektyw. Wręcz ciężko jest cokolwiek prognozować. Ponieważ banki boją się bankructw deweloperów (tak tak...) to nie finansują ochoczo ich inwestycji lub żądają wysokiego oprocentowania.

Marvipol odwołał prognozy finansowe na 2012 i 2013 rok

Marvipol odwołał prognozy wyników finansowych na lata 2012 i 2013 oraz zrezygnował z podania nowej prognozy wyników finansowych Grupy Kapitałowej, podała spółka w komunikacie.
„Decyzja o odwołaniu prognozy związana jest z faktem, iż emitent nie pozyskał oczekiwanych środków finansowych w ramach planowanych emisji akcji i obligacji, które miały posłużyć istotnemu zdynamizowaniu rozwoju Grupy Kapitałowej Marvipol we wszystkich segmentach jej działalności, co było istotnym założeniem dla prognozy" – czytamy w komunikacie.
Po odstąpieniu od oferty publicznej akcji niemych na okaziciela serii I w dniu 7grudnia 2012 r. Marvipol analizuje możliwość przeprowadzenia oferty publicznej akcji lub obligacji, jednak ocenił, że trudna i niestabilna sytuacja rynkowa nie pozwala na przeprowadzenie oferty na warunkach akceptowalnych dla grupy Kapitałowej.

Brak jest też czynników wskazujących, aby sytuacja ta uległa w bliskiej przyszłości znaczącej poprawie. Emitent postanowił zatem, iż do czasu pojawienia się w otoczeniu rynkowym bardziej sprzyjających warunków, nie będzie korzystał z tej drogi pozyskania kapitału" – czytamy dalej.
[..]


I rzut okiem na MVP, PND, GNT.....Jak PND i GNT wróci  do wartości z 2005 to można, pooooowoooooli myśleć o końcu spadków. Jednak nie teraz. Prawdopodobnie czeka nas przynajmniej jedno spektakularne bankructwo - to byłby idealny finisz końca bessy.
19 komentarzy:


 1. Zwolnienia grupowe w Open Finance, 270 osób straci pracę

  Open Finance, największa polska firma zajmująca się doradztwem finansowym, zwolni do końca kwietnia do 270 pracowników spośród 3881 zatrudnionych w całej grupie

  Cięcia kadry to efekt kryzysu w branży doradców finansowych. W lutym Open Finance poinformowało o dużym spadku wartości obsłużonych kredytów. W czwartym kwartale 2012 r. firma - łącznie z należącym do niej pośrednikiem nieruchomościowym Home Broker - pośredniczyła przy udzieleniu kredytów za 1,22 mld zł. Rok wcześniej, w czwartym kwartale 2011 r., sam Open Finance miał 1,61 mld zł sprzedaży "kredytowej", zaś liczony wówczas osobno Home Broker - 568 mln zł. W sumie więc 2,18 mld zł, czyli niemal dwa razy więcej niż teraz. Tak mocnych spadków nie zaliczyła żadna inna firma zajmująca się pośrednictwem finansowym.

  http://wyborcza.biz/Gieldy/1,114507,13582074,Zwolnienia_grupowe_w_Open_Finance__270_osob_straci.html#bandakretynow

  OdpowiedzUsuń
 2. nie bardzo jest w czym wybierac w branzy deweloperow
  jezeli spolka stoi mocniej w sensie ma lepsza plynnosc to jest drozsza

  nei ma zadnej okazji
  albo kupujesz spolke bezpieczniejsza i placisz drozej albo kupujesz polowe taniej ale ryzykujesz ze sie wylozy

  jak jade przez poloc polski i widze te wszystkie budowy porozpoczynane a jeszcze nie skonczone to strach
  strach wziac taki polnord ryska bo sie na tym wszystkim moze wylozyc

  cala polnoc przy baltyku jest tak zakredytowana ze glowa mala
  w mniejszych miastach budowy juz praktycznie pokonczone a na polnocy w polowie

  taka jest roznica
  sami pojedzcie i zobaczcie
  mnie to przeraza ile tam tego stoi

  i teraz masz ryska za ta spolka dymacza, fakt wlozyl sporo swojej kasy ale wiesz ze jak bedzie spolce brakowac plynnosci to bedzie drukowal akcje jak petrola bez konca
  akcjonariusz bedzie musial te kupe posprzatac


  potem masz jwc , duzo majatku na kredyt
  potem masz dom dev , tu mocno stoi na nogach ale 2x drozej musisz zapalcic niz za jwc

  lcc mocno na nogach w kwesti finansowania bo leszek za tym stoi ale to jest tez juz po sporych wzrostach

  echo
  bardzo dobre ale juz nie tanie
  gtc to samo
  gant slabiutka wycena
  slaba spolka


  ja mysle ze do polnordu akcjonariusz bedzie musial doplacic
  do jwc tez moze byc wezwany

  nawet do gtc ludzie doplacali w zeszlym roku
  tyle ze po doplacie ponizej 50% wartosci ksiegowej to nie zeszlo

  a jak polnord jest wyceniany na 20% i wezwia akcjonariuszy to sie moze zrobic studnia bez dna
  bo tyle budow tam stoi ze ja nie wiem czy rynek to wchlonie
  druga hiszpania , ugotowani na kilka lat
  OdpowiedzUsuń
 3. @hukers:
  "echo
  bardzo dobre ale juz nie tanie
  gtc to samo"


  ODP: Nie bądźmy pewexami. Mylisz ECHO (deweloper prawie w 100% komercyjny) z mieszkaniowymi. Oni to co innego, centra handlowe itd.

  OdpowiedzUsuń
 4. sluchaj SIP
  jak odrzucisz komercyjnych to nawet nie ma jak zdywersyfikowac portfela wsrod deweloperow

  kto ci zostanie?
  OdpowiedzUsuń
 5. @hukers


  mi chodzilo o to że kondycja akcji dewelopera komercyjnego jest inna od mieszkaniowego- to dwa różne rynki de facto i inne zachowania akcji.


  Jakis Jasio na przelomie roku 2012/2013 na bazie zachowania wig-deweloperzy czy indeks deweloperów wnioskował o dołku na nieruchomosciach., Zapomniał Jasio sprawdzić że komercyjni stanowią chyba 50 czy więcej procent tego indeksu przez co ich zachowanie zaburza poprawne śledzenie notować deweloperów pod jednym wskaźnikiem.

  O to mi chodzi.

  OdpowiedzUsuń
 6. a nie
  co ma indeks do dolka na nieruchomosciach

  patrz na index w usa
  http://finance.yahoo.com/q/bc?s=IYR&t=my&l=on&z=l&q=b&c=

  a wszyscy wiemy ze nieruchmosci nie odzyskaly tyle tych cen jakby sugerowal to ten indeks

  i nie chce to isc w gore
  w mediach trabia ze nierychomosci w usa zdrozaly 14% w 2012 co by pomkpowac akcje
  ben skupuje mbs a indeks jak woz z weglem jest praktycznie tam gdzie rok temu
  i to jest ten walek
  black rock pozbieral nieruchmosci w usa i za 2 lata znowu sie wyloza
  znowu weszli w ten sam gnoj

  tak jak mowisz
  ktos w polsce upadnie
  pbg padl ale to budowlanka
  teraz kolej na dewelopera
  ktos padnie
  bedzie krew
  dokupie


  OdpowiedzUsuń
 7. Hiszpańskie banki odcinają zasilanie finansowe dla tysięcy firm budowlanych podtrzymywanych przy życiu w okresie minionych pięciu lat, gdyż one prawie nic nie budują – mówi Mikel Echavarren, szef konsultingowej firmy Irea w Madrycie. Banki, które w zeszłym roku zostały zmuszone przez rząd do wydzielania prowizji na deweloperów, nie mają żadnych bodźców, żeby dalej ich finansować.

  „Nie ma żadnego uzasadnienia dla finansowania firm, które nie są zdolne do funkcjonowania, nie mają płynności ani perspektyw na przyszłe zyski. Dlatego w okresie najbliższych dwóch lat pojawi się nie fala, lecz prawdziwe tsunami bankructw deweloperów” – podkreśla Echavarren.

  Ponad połowa spośród 67 tys. deweloperów w Hiszpanii może być zaliczona do kategorii „zombie”, ze zobowiązaniami znacznie przewyższającymi ich aktywa i dochodami, które starczają jedynie na spłacenie odsetek od zaciągniętych pożyczek – uważa R.R. de Acuna & Asociados, firma konsultacyjna w sektorze nieruchomości.

  Szanse na przetrwanie mają tylko deweloperzy, którzy posiadają dostatecznie wpływy z wynajmu nieruchomości komercyjnych dla spłaty zadłużenia i firmy budujące domy w rejonach, gdzie będą mogły być sprzedane z zyskiem. Zdaniem Echavarrena do tej kategorii można zaliczyć od 5 proc. do 10 proc. hiszpańskich deweloperów.

  http://forsal.pl/artykuly/691549,hiszpanie_czeka_tsunami_bankructw_deweloperow_zombie.html

  OdpowiedzUsuń
 8. CZyli GANT bankrut?
  Gant miał w '12 412,4 mln zł straty netto, audytor nie wyraził opinii
  22.03. Warszawa (PAP) - Gant miał w 2012 r. 412,4 mln zł straty netto przypisanej akcjonariuszom jednostki dominującej w porównaniu do 30,6 mln zł zysku rok wcześniej. Audytor spółki - Deloitte zwrócił uwagę na kilka problemów dotyczących m.in. możliwości kontynuowania działalności i nie wyraził opinii o sprawozdaniu.
  Strata na działalności operacyjnej wyniosła w 2012 r. 287,3 mln zł. Na jej wysokość w głównej mierze wpłynęły: aktualizacja wartości nieruchomości inwestycyjnych w wysokości 100,6 mln zł i pozostałe koszty operacyjne w wysokości 140,05 mln zł, w tym głównie odpis z tytułu utraty wartości firmy 55,2 mln zł i aktualizacja wartości zapasów 71,3 mln zł.

  "Do dalszego pogłębienia straty przyczyniła się wysokość kosztów finansowych - 172 mln zł. Najistotniejszą pozycją wśród kosztów finansowych, niewynikającą z normalnego toku działalności grupy, jest aktualizacja aktywów finansowych w wysokości ponad 146 mln zł. Na pozycję tę składają się odpisy aktualizujące wartość aktywów finansowych z tytułu wierzytelności przysługujących grupie od podmiotów: Kantor Spółka z o.o. Gant s.k.a. (do wysokości posiadanego zabezpieczenia) oraz IPO28 Sp. z o.o. SPV SUPPORT2 s.k.a. (w 100 proc.)" - napisano w sprawozdaniu zarządu.

  W ocenie zarządu Gant po dokonanych odpisach aktualizujących wartość praktycznie całego majątku grupy, jego wartość odzwierciedla wartości godziwe.

  "Gdyby sprawozdanie skonsolidowane grupy miało być przygotowywane przy braku założenia kontynuacji działalności, nie wymagałoby w opinii zarządu wielu istotnych korekt" - napisano.

  Audytor spółki poinformował, że nie uzyskał wystarczających dowodów, które przemawiałyby za możliwością kontynuacji działalności.

  "Podczas badania nie uzyskaliśmy wystarczających dowodów, iż plany i zamierzenia grupy kapitałowej - w świetle sytuacji opisanej w powyższych akapitach - zapewniają jej możliwość kontynuowania działalności w dającej się przewidzieć przyszłości. W szczególności nie otrzymaliśmy wystarczających dowodów dotyczących możliwości spłaty bądź restrukturyzacji przez spółki z grupy przeterminowanego zadłużenia oraz planów grupy dotyczących możliwości uzyskania dodatkowych źródeł finansowania, umożliwiających jej kontynuację działalności" - napisał Deloitte.

  Audytor podał, że uwzględniając wagę problemów, na które zwrócił uwagę, nie może wyrazić opinii o skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym.(PAP)

  gsu/

  Futureal wyszedł z akcjonariatu Ganta

  22.03. Warszawa (PAP) - Węgierska firma inwestycyjno-deweloperska Futureal wyszła z akcjonariatu Ganta - podała spółka w komunikacie.
  Wcześniej Futureal posiadał akcje stanowiące 5,66 proc. udziału w kapitale zakładowym i dające prawo do 5,11 proc. udziału w ogólnej liczbie głosów na WZ spółki.

  Gant i Futureal podpisały w grudniu 2012 r. umowę o finansowanie projektów deweloperskich. Na podstawie umowy Futureal miało zainwestować do 42 mln zł w projekty realizowane przez Ganta. Część środków (ok. 4,4 mln zł) przeznaczył także na objęcie akcji nowej emisji Ganta.

  Futureal to firma inwestycyjno-deweloperska działająca w czterech krajach Europy Środkowo-Wschodniej (Węgry, Rumunia, Polska, Rosja) oraz w USA. Realizuje inwestycje w trzech sektorach rynku: handlowym, biurowym i mieszkaniowym. (PAP)

  NWZ Ganta 16 IV zdecyduje o emisji do 6 mln akcji bez prawa poboru

  Warszawa, 20.03.2013 (ISBnews) – NWZ firmy Gant Development 16 kwietnia zdecyduje o warunkowej emisji nie więcej niż 6 mln akcji i warrantów subskrypcyjnych z pozbawieniem prawa poboru dotychczasowych akcjonariuszy, wynika z projektów uchwał.
  Warranty, uprawniające następnie do objęcia nowej emisji akcji, będą oferowane w drodze oferty prywatnej.

  Spółka szuka dodatkowego finansowania w związku z wysokimi zobowiązaniami i bliskimi terminami ich spłaty. Pod koniec ub.r. spółka podała, że nawiązała współpracę kapitałową z węgierską Grupą Futureal.

  OdpowiedzUsuń
 9. Grupa Kapitałowa Gant Development jest holdingiem kilkudziesięciu spółek celowych prowadzących działalność deweloperską i budowlaną. Aktywność deweloperska koncentruje się na budowie lokali mieszkalnych i usługowych, a także sprzedaży i zarządzaniu wybudowanymi nieruchomościami. Grupa obecna jest w siedmiu polskich miastach: Warszawa, Wrocław, Poznań, Gdańsk, Kraków, Opole i Polanica Zdrój.

  OdpowiedzUsuń
 10. Zysk netto Marvipol spadł r/r do 17,73 mln zł w 2012 r.
  Warszawa, 22.03.2013 (ISBnews) - Marvipol odnotowało 17,73 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w 2012 r. wobec 49,06 mln zł zysku rok wcześniej, podała spółka w raporcie.
  Zysk operacyjny wyniósł 36,49 mln zł wobec 70,13 mln zł zysku rok wcześniej.

  Skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 377,99 mln zł w 2012 r. wobec 376,17 mln zł rok wcześniej.

  W ujęciu jednostkowym zysk netto w okresie 2012 r. wyniósł 4,52 mln zł wobec 14,69 mln zł zysku rok wcześniej.

  Marvipol to deweloper, notowany na GPW od 2008 r., specjalizujący się w dostarczaniu mieszkań i apartamentów na rynek warszawski; spółka dostarcza na rynek również powierzchnie usługowe oraz biurowe. Prowadzi też sprzedaż samochodów premium z importu i sieć myjni samochodowych.  Zysk netto Polnordu spadł r/r do 25,74 mln zł w 2012 r.
  Warszawa, 22.03.2013 (ISBnews) - Polnord odnotował 25,74 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w 2012 r. wobec 70,86 mln zł zysku rok wcześniej, podała spółka w raporcie.
  Zysk operacyjny wyniósł 156,39 mln zł wobec 76,37 mln zł zysku rok wcześniej.

  Skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 289,13 mln zł w 2012 r. wobec 289,11 mln zł rok wcześniej.

  W ujęciu jednostkowym zysk netto w okresie 2012 r. wyniósł 50,58 mln zł wobec 90,10 mln zł zysku rok wcześniej.

  Polnord S.A. to firma typu holdingowego. Prace operacyjne wykonywane są w spółkach celowych, powoływanych do realizacji poszczególnych inwestycji. Obecnie realizowane są projekty deweloperskie w: Warszawie, Łodzi, Gdańsku, Gdyni, Sopocie, Olsztynie, Szczecinie i we Wrocławiu. W 2012 r. spółka sprzedała 906 mieszkań.

  Zysk netto Unibep spadł r/r do 16,78 mln zł w 2012 r.
  Warszawa, 22.03.2013 (ISBnews) - Unibep odnotował 16,78 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w 2012 r. wobec 21,12 mln zł zysku rok wcześniej, podała spółka w raporcie.
  Zysk operacyjny wyniósł 20,21 mln zł wobec 33,76 mln zł zysku rok wcześniej.

  Skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 837,82 mln zł w 2012 r. wobec 939,40 mln zł rok wcześniej.

  W ujęciu jednostkowym zysk netto w okresie 2012 r. wyniósł 5,07 mln zł wobec 13,56 mln zł zysku rok wcześniej.

  Grupa Unibep działa w segmentach budownictwa mieszkaniowego, przemysłowego, użyteczności publicznej, sportowego i modułowego. Prowadzi działalność w Polsce, Skandynawii i w Europie Wschodniej.

  OdpowiedzUsuń
 11. Strata netto Atlas Estates spadła r/r do 13,15 mln euro w 2012 r.
  Warszawa, 22.03.2013 (ISBnews) - Atlas Estates odnotowało 13,15 mln euro skonsolidowanej straty netto przypisanej akcjonariuszom jednostki dominującej w 2012 r. wobec 20,99 mln euro straty rok wcześniej, podała spółka w raporcie.
  Strata operacyjna wyniosła 12,96 mln euro wobec 5,19 mln euro zysku rok wcześniej.

  Skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 43,16 mln euro w 2012 r. wobec 54,04 mln euro rok wcześniej.

  W ujęciu jednostkowym zysk netto w 2012 r. wyniósł 6,22 mln euro wobec 39,67 mln euro straty rok wcześniej.

  Atlas Estates Limited jest zarejestrowaną na wyspie Guernsey spółką inwestująca w nieruchomości w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Prowadzi obecnie działalność na rynkach nieruchomości w Polsce, na Węgrzech, w Bułgarii i Rumunii. Spółka zadebiutowała na GPW w 2008 r.

  OdpowiedzUsuń
 12. mostal w-wa idzie na dno
  gant

  tragedia
  caly sektor tonie

  nie ma gdzie sie schowac
  inne spolki spadaly przez ostanie dni tygodnie tez sporo , tyle ze bez zalaman

  szczerze to ja to obserwuje i wyceny wielu sa na poziomie bankrutow

  warszawa moze tonac bo moze maja info ze hiszpanska acciona przestanie dostarczac plynnosci

  jestem zaskoczony skala i czasem trwania tych spadkow

  auditorzy wszedzie widza bankrutow
  jest masakryczny rozdzwiek miedzy niemcami i reszta europy
  masakryczny
  wszyscy cierpia oprocz niemiec
  wszyscy beda niemcow w dupe calowac
  konca nie widac

  transfer bogactwa trwa w najlepsze

  OdpowiedzUsuń
 13. @hukers

  naprawde cie to zaskoczylo ? mnie wogole bo tak ma byc.

  OdpowiedzUsuń
 14. te spolki notuja ogromne straty podczas gdy od kilku lat ceny materialow sa stabilne

  utrzymuja wysokie zatrudnienie podczas gdy zlecen jest polowa tego co w 2006 roku

  2012 bedzie martwy
  dlaczego nie slysze o zwolnieniach polowy zalogi

  katastrofa
  ciekawe ile procentowo spolek przezyje do 2014 kiedy maja odpalic mdm

  a moze zniknie 1/3 ??


  OdpowiedzUsuń
 15. Coś lekkiego na weekend :
  http://www.youtube.com/watch?v=beDH74opHVo

  ps. szefa należy chwalić bo daje mannę (FED,EBC,... też )

  OdpowiedzUsuń
 16. beriezowsky nie zyje
  padnie jeden z bankow na cyprze
  nie wyplaca z niego wiecej jak 100keur
  facet stracil caly majatek i popelnil samobojstwo

  inaczej by tego nie zrobil

  OdpowiedzUsuń
 17. @hukers
  No akurat na podstawie śmierci Bieriezowskiego takich wniosków bym nie wyciągał. On mógł popełnić samobójstwo z innych powodów, mógł także zrobić to do spółki z seryjnym samobójcą. Jego życiorys jest przecież powszechnie znany. Oczywiście nie neguję Twojej hipotezy, jest to jednak tylko jedna z wielu możliwości. Na szczęście zweryfikujemy to w ciągu kilku dni :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Z cyklu: "O tym nie powinno się mówić głośno" - krytycznie o kredytach hipotecznych

  Krzysztof Kolany (Bankier.pl) Strikes Again :D

  http://www.bankier.pl/wiadomosc/Hipoteczni-samobojcy-w-polskiej-bankowosci-2788669.html

  oraz dorzuca się BIK
  http://www.bankier.pl/wiadomosc/Pogarsza-sie-jakosc-portfela-kredytow-mieszkaniowych-2790438.html

  Żeby była jasność, tarapaty finansowe kredytobiorców, absolutnie mnie nie cieszą, nie życzę nikomu problemów związanych z hipoteką, ale z takich publikacji jak wyżej płynie jakaś nauka, dla innych, którzy mogą już nie powielać błędów tych pierwszych.

  OdpowiedzUsuń
 19. Marvipol robi małe fire sale


  Marvipol szuka środków na wykup
  http://www.parkiet.com/artykul/25,1316518-Marvipol-bliski-sprzedazy-Prosta-Tower.html

  OdpowiedzUsuń


Komentując anonimowo - podpisz się. Łatwiej prowadzi się dyskusję.
SiP