16 kwietnia 2013

Nomura do władz Chin - niech gospodarka zwolni albo czeka Was krach. Koniec supercyklu na rynku surowców.

Przykiszony bardzo ciekawy raport z połowy marca 2013 od analityków z Nomura na temat ChRL i rosnącego prawdopodobieństwa kryzysu finansowego w Chinach.

Gospodarska chińska zaczyna mieć te same symptomy co gospodarka japońska, amerykańska, europejska przed krachem finansowym: znaczący wzrost dźwigni finansowej w gospodarce, podwyższone ceny nieruchomości i spadek potencjału wzrostu.

Najbardziej zagrożone obszary gospodarki to wehikuły finansowe, deweloperzy nieruchomości, spółki powiernicze czy firmy oferujące i zabezpieczające kredyty. Nomura wskazuje, że podmioty te są mocno powiązane.

Jeśli rząd będzie działał i w tym roku spowolni gospodarkę, a jest to scenariusz bazowy analityków, to Chiny mają szansę uniknąć systemowego krachu finansowego w 2014 roku. Jednakże wszystko ma swoją cenę - w związku z tym wzrost Chin spowolni do 7.3% PKB w drugiej połowie tego roku. W innym wypadku czeka je ogromny krach finansowy.

Raport dostępny (kliknij tutaj) z dużą ilością wykresów i założeń. Polecam.

Tego typu oczekiwania nie są nowością na blogu. Od pewnego już czasu piszę, że ChRL osiągnęły punkt Lewisa, skończył się supercykl na rynku surowców co będzie miało przełożenie na cały świat. Chiny bowiem miały znaczący udział w światowym wzroście gospodarczym. Potwierdzają to kolejne dane (Gospodarka Chin jednak hamuje), a obecny okres jest najsłabszym okresem od 20 lat (China Stuck With Sub-8% Growth as G-20 Confronts Slowdown). 

Również kolejne banki inwestycyjne, ostatnio w kwietniu Citi i UBS, potwierdzają moje wcześniejsze poglądy co do rynku surow

Zachowanie gospodarki chińskiej ma już przełożenie na ceny miedzi, srebra czy ropy. Z notowaniami powiązane są całe gospodarka jak Australia czy Kanada, a co do zasady rynki wschodzące. Należy mieć to na uwadze.

9 komentarzy:

 1. Panie SiP, czy już koniec supercyklu na rynku surowców? Bo ze strachem czytam wpis o tym, ale tu patrzę, a tam data nie kwiecień 2013 tylko maj 2012 :( Twarde lądowanie Chin, zmiana władzy i spadki na KGHM.

  To już teraz?

  OdpowiedzUsuń
 2. @Adam Staniecki"Panie SiP, czy już koniec supercyklu na rynku surowców? Bo ze strachem czytam wpis o tym, ale tu patrzę, a tam data nie kwiecień 2013 tylko maj 2012 :( Twarde lądowanie Chin, zmiana władzy i spadki na KGHM.

  To już teraz?"


  Witam serdecznie Panie Adamie,
  supercykl jak sama nazwa mówi jest super wielki. Zmiany nie zachodzą z dnia na dzień ani nawet z tygodnia na tydzień. Mój pierwotny wpis faktycznie pochodzi z 2012 i o jego przypomnieniu mi chodziło. Pokazuje bowiem że mamy do czynienia ze zmianą w dużym procesie. Co więcej ta zmiana już trwa. Zalecam spojrzeć na miesięczne wykresy na ropie, miedzi, srebrze itd To nie są zmiany dzienne.

  OdpowiedzUsuń
 3. co za brednie
  w chinach podejmuja dzilania ograniczajace wzrost babli co jest widoczne na wykresach akcji
  gdyby nie bylo tych dzialan to indeks bylby w chmurach bo chinczycy sa powiazani z dolarem sztywnym kursem a skorto dolara drukuja na prawo i lewo to przenosi sie to na chinczykow dlatego oni musza walczyc z inflacja podwojnie i robia to calkiem niezle

  panie sip do krachu potrzebna jest banka cenowa a ja takowej na indeksach chinskich nie widze
  widze natomiast slupki na miesiecznym w trendzie opadajacym , trwa to juz ktorys rok i wskazuje na delewar systemu

  co to wiec za banki mamy w chinach ktore pooduja ze od kilku lat indeksy spadaja

  ha ha ha

  brednie brednie brednie
  myslec panie sip!

  OdpowiedzUsuń
 4. @hukers

  Nie raz wykazałeś że ludzi traktujesz dosyć lekko, a dla niejednego tematu zmieniłeś zdanie po zapoznaniu się z faktami a nie własnym widzimisię czy poglądem z gazet.


  Indeksy giełdowe w Chinach są mało znaczące bo to nie europa zachodnia czy ameryka. Zresztą zalecvam notowania MSCI China a nie shanghai. Dla nich (władz) to tylko bardzo wąski wskaźnik o który nie dbają. Zgadza się, że starają się schłodzić gospodarkę od pewnego czasu (szczególnie rynek nieruchomości chyba od dwóch lat) ale przynosi to mizerne skutki.

  Zapoznaj się proszę z raportem a dowiesz się że pożyczki całościowe w systemie i dźwignia CIĄGLE (!!!!) rośnie pomimo prób ograniczenia pożyczek przez władze. Dowiesz się jeśli nie wiesz jeszcze o pożyczkach w szarej strefie. Dowiesz się że standardowe miary jak pożyczki banków mało mówią o gospodarce i trzeba nowych wskźników jak Total social financing. Zresztą PBoC wie o tym i sam zbudował ten wskaźnik ale go i tak zaniża. Tu masz przykład wykresu z raportu
  http://img507.imageshack.us/img507/8935/screenshotylo.png

  link

  I teraz powiedź mi mądralo gdzie tu widzisz schładzanie?
  A może tu?
  http://img829.imageshack.us/img829/482/screenshottdq.png

  link

  Zawsze zanim skomentujesz zapoznaj się z materiałem bazowym i jeśli podważasz to podważ konkretne tezy, wykresy.
  hej

  OdpowiedzUsuń
 5. sip
  nie wierz w bzdury
  nie daj sie oszukac

  krach sie bierze z tego ze ktos kupil np. zloto po 1800 i stracil bo spadlko na 1400 i ma strate, teraz zamyka pozycje i ciagnie rynek w dol , i inni maja wieksza strate i oni zamykaja pozycje i jest gorzej itd

  najpierw musi byc wysoka cena aktywow zeby byla duza strata po sladku ceny

  co ty gadasz ze rynek chinskich akcji maly

  wolalbym bym w chinskim indeskie niz w amerykanskim sp500

  w nosie mam ile jest problemow wiem ze kupuje akcje taniej niz w usa

  i jak zawsze zbieraja na dnie bogaci ludzie od biednych bo nie interesuje ich co sie dzieje w fundamentach , kupuja bo jest tanio i wiedza ze nie moga stracic w horyzoncie kilu lat skoro zbierja za grosze

  i plota gupoty na temat euro , ze padnie itd i ze euro dolar idzie na dno
  i gdzie jestesmy ?
  po cyprze?
  dlaczego nei spada jak kamien?
  bo reka bogatego zbiera tanie akcje w hipsznai grecji , wloszech i td

  a poki to robi poty eurodolar nie moze za bardzo zleciec
  nie rozumieja tego ci ludzie ze jak cos jest tanie to bedzie zebrane a jak sie zbiera to trzeba miec walute w ktorej te akcje sa handlowane i ta waluta nie moze spadac bo kurs jeszt ksztaltowany transakcjami wymiany walut a nie opiniami
  to handel ustala cene anie opinia

  i dziwi mnie ze wypisujesz takie glupoty
  nikt ci nie zwroci uwagi, nikt ci nie wyleje kubla zimnej wody
  przyjdzie hukers i to zrobi
  i moze wtedy przemyslisz

  bo mi nieraz ktos zwracal uwage i doceniam bo moglem byc w bledzie


  OdpowiedzUsuń
 6. @hukers

  Pokaż mi swój portfel, a ja powiem Ci jakim jesteś inwestorem :)

  Wypowiedz się na temat twardych danych i faktów, które przedstawia SiP, a nie lej wodę z przerdzewiałej rury.

  Co do rynku chińskich akcji to czas na zakupy dopiero przyjdzie, a cierpliwi jak zawsze zostaną nagrodzeni.

  OdpowiedzUsuń
 7. @Adam Staniecki
  "Panie SiP, czy już koniec supercyklu na rynku surowców? Bo ze strachem czytam wpis o tym, ale tu patrzę, a tam data nie kwiecień 2013 tylko maj 2012 :( Twarde lądowanie Chin, zmiana władzy i spadki na KGHM."

  ODP: No i co powiesz Pan teraz o miedzi i KGHM? Oba przebiły znaczące średnioterminowe wsparcia (miedź 3.25)

  OdpowiedzUsuń
 8. Fitch Ratings says credit has surged from €9 trillion to €23 trillion over the past four years, a rise equal to the entire US banking system. Beijing pumped up loans yet again after its recession scare in the summer, but is gaining less traction. The GDP growth effect of credit has halved. It is the classic sign of an economy sated on debt. China too will have to deleverage

  OdpowiedzUsuń
 9. No, dobrze, że przebiły wsparcia, miejsce KGHM jest w piekle, znaczy się 15 PLN, bo tyle mogę za niego dać.

  OdpowiedzUsuń


Komentując anonimowo - podpisz się. Łatwiej prowadzi się dyskusję.
SiP