17 kwietnia 2013

Wykres dnia - nastroje inwestorów w szczycie hossy - fakty a mity

Panuje przekonanie, że zawsze hossa kończy się wtedy kiedy wszyscy już patrzą przez różowe okulary. Proste badanie AAII nie potwierdza tej tezy.Źródło: UBS

Jak widać na wykresie powyżej dla rynku amerykańskiego nie mieliśmy do czynienia z czymś takim chociażby w roku 2007. Obecnie również nie ma mowy o znaczącym byczym nastawieniu do giełd.

Komentarz od UBS:
Again, the key point to understand is that we very seldom see a bull market fading with an ultimate overshooting in sentiment. It is a myth that bull market tops are getting printed by overshooting in market sentiment. On the contrary, in most major market peaks we see the same kind of divergence forming in our sentiment studies as we see in other technical indicators.

21 komentarzy:

 1. dobrze, że poruszyłeś ta kwestią low bull na history high.

  OdpowiedzUsuń
 2. w teorii spisku jak wielu mowi to odczytuje to tak:

  akcje sa juz wysoko ale to pora na kupno - popatrz inwestorze ile jest niedzwiedzia graj kontrariansko zasil szeregi strony long bo z esek bedzie paliwo na wzrosty. Zle wskazanie dla promocyjnych kupcow ? przeciez kontry na wskaznikach ulica juz poznaje w artykulach na publikach.

  OdpowiedzUsuń
 3. z drugiej strony wielu uwaza, ze ulicy nie ma i graja tylko instytucje. Zawsze ale to zawsze znajdzie sie pewien % ulicy niezaleznie jaka nie byla by sytuacja gieldowa i gospodarcza w realu.

  OdpowiedzUsuń
 4. SPX:

  http://i.imgur.com/zqBWJh7.png

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie zawsze przecież rynek musi się sugerować tym wskaznikiem, jesli ma byc teraz korekta to bedzie taka powlona wymeczająca na niej gwarantowane że byków bedzie przybywać bo ludzie lubią uśredniać w dól ;) pytanie tylko jak bedzie głęboka ?

  OdpowiedzUsuń
 6. moze warto zwrocic uwage ze w badaniu bierze udzial 1/3 uczestnikow niz zazwyczaj..
  ps. ahh te poranne plotki o ratingu DE

  OdpowiedzUsuń
 7. Zgodzę się, i to wspomina UBS, że może byćto anomalia i zalecają poczekać na kolejne badanie bo inne jak NAAIM tego nie potwierdzają czy opcje put call

  OdpowiedzUsuń
 8. No właśnie, przecież do wystąpienia silnych spadków zazwyczaj niski sentyment jest niezbędny! Dlatego nie przekonywały mnie trwające kilka tygodni wpisy o rekordowo niskim sentymencie na gold miners, srebrze i złocie. Utrzymujący się długo niski sentyment zakończył się krachem i to jest logiczne- ludzie tracą złudzenia, że zarobią na aktywie, potem zaczynają się bać, że na nim stracą (im dłużej trwają powolne spadki, tym bardziej strach rośnie, a nadzieja gaśnie), aż wreszcie ratują resztki kapitału i wyprzedają w panice.

  OdpowiedzUsuń
 9. każdy system czy wskaźnik działa dopóki...działa...inaczej laureaci nagody Nobla z Longterm Capital Managment do dzisiaj robiliby mega kasę i to oni a nie Warren Buffett byliby najsłynniejszymi inwestorami all time

  OdpowiedzUsuń
 10. Zgadzam się. Zdaje się, że wrzucałem tu kiedyś wykresy z których wynikało, że najwyższy sentyment zwykle jest w środku ruchu a potem jest dywergencja.

  A tak na marginesie teraz to inwestowanie kontrariańskie jest tak popularne, że wkrótce trzeba będzie wejść na poziom kontr-kontrariański :D

  OdpowiedzUsuń
 11. @ikti
  no tak ulica dostaje na publikach sygnaly wejscia na kontre.

  kontr - kontry zatem powrot do logiki duzo strony S spadki , duzo L wzrosty.

  OdpowiedzUsuń
 12. tak czy siak ameryka już nie wróci poprawiać szczytu przez najbliższe kilka miesiecy edek kierunek 1.1 wig test 2000pkt to tak moim zdaniem

  OdpowiedzUsuń
 13. LTCM zlapali margin calla, kierunek sie zgadzal.

  OdpowiedzUsuń
 14. @forexrealtrading
  Też mi się zdaje, że Ameryka nie wróci zbyt szybko na ostatnie szczyty.
  Jeśli w ogóle wróci w ciągu najbliższych kilku lat.

  @SiP
  Nie obraź się, ale temat nieco nietrafiony.
  Porównywanie sentymentów ze szczytami indeksów akcji ma sens w przypadku typowej hossy.
  Obecna druk-hossa jest bardzo nietypowa i jak dla mnie anormalna.
  Poza tym ciągle czytuję, że od początku kryzysu obroty są w USA stosunkowo małe i generowane przez banki i fundy. Ulica ponoć unika w USA giełdy jak ognia.
  Nie wiem ile w tym prawdy, ale jeśli tak jest to sprawdzanie nastrojów jest bez sensu.

  OdpowiedzUsuń
 15. Błąd w rozumowaniu?
  To nie jest hossa lecz kolejny, już drugi ruch powrotny do szczytów w trwającej od 2001r MEGA korekcie, po MEGA wzrostach indeksów i innych aktywów.
  W tym sęk, że błądzicie po meandrach naiwności, poddajecie się reklamie, propagandzie, zielonej wyspie itd, itp. Nie rozpoznajecie ruchu - ruchu nadrzędnego!
  Tu i teraz jest jeden kierunek -> ARMAGEDDON
  P.S.
  Kto zwraca uwagę na takie istotne wskaźniki jak Volumen?

  Myślenie nie bili ....

  OdpowiedzUsuń
 16. @LJ3
  a sa jakies inne wskazniki na ktore warto zwracac uwage? :D

  ps. kto to jest ulica?? czy piszacy na blogach to tez sie zalicza czy juz nie podchodzi?

  OdpowiedzUsuń
 17. @LJ3

  Korekta powiadasz, ale co, płaska zatem?
  Wszystkie domy analityczne pokazując tą konsolidację jako porównanie do lat chyba 80 po których w końcu przyjdą wzrosty. Wiesz indeksy powinny rosnąć siłą rzeczy co roku bo chociazby jest inflacja....Ten kto oczekuje coraz nizszych wartosci na indeksie ten wykonuje podstawowy błąd.

  OdpowiedzUsuń
 18. @lj3

  Wydaje się że wolumen nie ma już znaczenia. Polowa czy wiecej to ETFy, roboty i inne rzeczy. Poza tym obrót poszedl w dark poole i inne miejsca. Wg mnie wolumen juz nic nie znaczy.

  OdpowiedzUsuń
 19. @mariusz
  "@SiP
  Nie obraź się, ale temat nieco nietrafiony.
  Porównywanie sentymentów ze szczytami indeksów akcji ma sens w przypadku typowej hossy.
  Obecna druk-hossa jest bardzo nietypowa i jak dla mnie anormalna.
  Poza tym ciągle czytuję, że od początku kryzysu obroty są w USA stosunkowo małe i generowane przez banki i fundy. Ulica ponoć unika w USA giełdy jak ognia.
  Nie wiem ile w tym prawdy, ale jeśli tak jest to sprawdzanie nastrojów jest bez sensu."

  ODP: Czesc, przede wszystkim to jak ktos ma cos innego ciekawego do powiedzenia to ja sie nie obrazam. Mozna miec ode mnie inne zdanie o 180 stopni. Zaden problem byleby sensownie argumentować:)

  Zgadzam się że ta hossa jest inna bo zrobiona na QE ale sam proces komputeryzacji i tak miałby miejsce. Dla mnie nastroje to nastroje.

  OdpowiedzUsuń
 20. @dedek i marek

  Bardzo sensowne wpisy. Teraz kontra do kontry a publika już gra tylko w kontrze. Też tak to widzę. Zgadzam się też z opinią Dedka:

  "No właśnie, przecież do wystąpienia silnych spadków zazwyczaj niski sentyment jest niezbędny! Dlatego nie przekonywały mnie trwające kilka tygodni wpisy o rekordowo niskim sentymencie na gold miners, srebrze i złocie. Utrzymujący się długo niski sentyment zakończył się krachem i to jest logiczne- ludzie tracą złudzenia, że zarobią na aktywie, potem zaczynają się bać, że na nim stracą (im dłużej trwają powolne spadki, tym bardziej strach rośnie, a nadzieja gaśnie), aż wreszcie ratują resztki kapitału i wyprzedają w panice."

  OdpowiedzUsuń
 21. aktualny odczyt

  April 18:
  bullish 26.85%
  neutral 24.93%
  bearish 48.22%

  zatem na spadkach przybywa strony kupujacej promocje

  OdpowiedzUsuń


Komentując anonimowo - podpisz się. Łatwiej prowadzi się dyskusję.
SiP