06 maja 2013

Raport NBP za I kwartał 2013 - Spadek popytu na kredyty mieszkaniowe

Dzisiaj  NBP opublikował wyniki badania polityki kredytowej banków. W I kwartale 2013 r. banki nie dokonały istotnych zmian kryteriów kredytowych. Jednocześnie kontynuowały zaostrzanie warunków udzielania kredytów dla przedsiębiorstw i obniżyły marże dla kredytów konsumpcyjnych.

Przewidywania banków na II kwartał 2013 r. wskazują na dalsze zaostrzanie polityki kredytowej, w szczególności w segmencie małych i średnich przedsiębiorstw[..].Banki nie odczuły istotnych zmian popytu na kredyty ze strony przedsiębiorstw w I kwartale 2013 r.[..]
Kryteria udzielania kredytów dla gospodarstw domowych nie zmieniły się istotnie I kwartale 2013 r.

Po raz pierwszy od roku banki nieznacznie obniżyły pobierane marże w segmencie kredytów konsumpcyjnych. Jednocześnie zapowiadają złagodzenie polityki kredytowej w II kwartale 2013 r., co może być efektem nowelizacji zapisów Rekomendacji T. Banki przewidują też niewielkie złagodzenie polityki kredytowej w kategorii kredytów mieszkaniowych w II kwartale 2013 r.

Wygaśnięcie programu „Rodzina na swoim” przyczyniło się zdaniem ankietowanych banków do istotnego spadku popytu na kredyty mieszkaniowe. Odsetek banków, które odczuły niższy popyt był najwyższy od początku 2009 r. W kolejnym kwartale banki nie spodziewają się istotnych zmian popytu na ten rodzaj kredytów. W przypadku kredytów konsumpcyjnych zbliżony odsetek banków odnotował spadek i wzrost popytu w I kwartale 2013 r. Zapowiedziom banków odnośnie łagodzenia polityki kredytowej w tym segmencie towarzyszą oczekiwania na istotny wzrost popytu w II kwartale 2013 r.

Więcej na stronach NBP.

2 komentarze:

 1. http://wiadomosci.stockwatch.pl/gant-development-nie-ma-10-mln-zl-na-wykup-obligacji,akcje,63939

  Gant Development nie ma 10 mln zł na wykup obligacji.

  Deweloper poinformował Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych, że nie jest w stanie terminowo uregulować należności za obligacje zapadające 6 maja. Według zapewnień, Gant wykupi papiery dłużne do 23 maja.

  Spełnił się czarny scenariusz dla obligatariuszy deweloperskiej spółki. Według informacji do których dotarł StockWatch.pl, Gant nie wykupił w terminie obligacji zapadających 6 maja. Sprawa dotyczy serii GND0513 o wartości nominalnej 10 mln zł. W piśmie przekazanym do KDPW deweloper poinformował, że papiery wykupi nie później niż do 23 maja.

  Do godziny 14:00 w systemie ESPI nie pojawił się oficjalny komunikat w tej sprawie.

  - Spółka Gant poinformowała nas pismem, iż środki na wykup obligacji i odsetek od obligacji oznaczonych kodem PLGANT000204 zostaną przekazane nie później niż do 23 maja br. – powiedział Dariusz Marszałek, przedstawiciel KDPW podczas rozmowy z redakcją StockWatch.pl

  W maju zapadają dwie serie papierów dłużnych za łączną kwotę 11,1 mln zł. Kolejny wykup dotyczy obligacji oznaczonych symbolem GNT0513. Wartość nominalna emisji to 1,1 mln zł, a termin przypada na 27 maja. Następny ważny termin to 19 czerwca. Tym razem wartość nominalna papierów z serii GNT0613 to aż 21 mln zł.

  Deweloperska spółka ma ostatnio trudności z płynnością finansową. Nerwowo zrobiło się przy okazji wykupu marcowych obligacji serii GNT0313 o wartości nominalnej 21,708 mln zł wraz z odsetkami i premią. Wówczas zarząd otwarcie przyznawał, że może mieć problem z terminowym przekazaniem środków. Pikanterii całej sytuacji dodaje fakt, że władze spółki najpóźniej na początek maja zapowiedziały zawarcie porozumienia z obligatariuszami, co do zamiany zapadających papierów dłużnych na nowe obligacje.

  W poniedziałek kurs akcji Ganta utrzymuje się w okolicach czwartkowego zamknięcia. Jednak w pierwszych godzinach sesji zyskiwał kilka procent. Notowania dewelopera znajdują się w silnym trendzie spadkowym. Od początku roku akcje potaniały już o 67 proc.

  OdpowiedzUsuń
 2. @czekamy-na-spadki
  Mają sprzedać / coś zrobić z inwestycją Sokołowska (Jana Kazimeirza?) i stąd mieć pieniądze.

  OdpowiedzUsuń


Komentując anonimowo - podpisz się. Łatwiej prowadzi się dyskusję.
SiP