24 czerwca 2013

MdM - Będzie rynek wtórny? PO będzie przegłosowana? Nie zlikwidują ulgi (zwrot części VAT) na materiały budowlane? Podkomisja nadzwyczajna zajmie się 'Mieszkaniem dla Młodych'.

Szykuje nam się niezłą zmiana. Podkomisja nadzwyczajna zajmie się 'Mieszkaniem dla Młodych'.


Wszystkie kluby poselskie opowiedziały się w środę za skierowaniem programu "Mieszkanie dla Młodych" (MDM) do dalszych prac. Szef resortu transportu Sławomir Nowak przekonywał, że program pomoże rozwiązać problem braku mieszkań w Polsce w najbliższych latach. 


W środę w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy o pomocy państwa przy kupowaniu pierwszego mieszkania, tzw. program "Mieszkanie dla młodych". 

[..]
Posłowie sejmowych komisji: infrastruktury i finansów publicznych skierowali w piątek rządowy program "Mieszkanie dla Młodych" (MDM) do dalszych prac w podkomisji nadzwyczajnej. Ma on pomóc młodym ludziom w zakupie pierwszego mieszkania z rynku pierwotnego.


Jak poinformowała wiceszefowa sejmowej komisji finansów publicznych Krystyna Skowrońska (PO), w skład podkomisji nadzwyczajnej wejdzie 15 posłów: siedmiu z PO, czterech z PiS i po jednym z PSL, Ruchu Palikota, SLD i Solidarnej Polski.Podczas pierwszego czytania projektu w Sejmie posłowie opozycji, ale także PSL, zapowiedzieli zgłoszenie poprawek, w tym m.in. dotyczących pomocy państwa przy zakupie mieszkań na rynku wtórnym oraz budowie domu.


Co mówi opozycja co ma 8 głosów (ponad połowę) na 15?
Słów krytyki do projektu nie szczędził klub PiS. Andrzej Adamczyk (PiS) powiedział, że w tym roku Polska, jako jedno z niewielu państw w Europie nie wspiera w żaden sposób budownictwa mieszkaniowego. Zwrócił uwagę, że w naszym kraju spada liczba budowanych mieszkań. Jak mówił, w pierwszym kwartale ub.r. rozpoczęto budowę 31 tys. lokali, a rok później było to 21 tys. To - jego zdaniem - skutek zaniedbań rządu. "Doprowadziliście do zapaści polskiego budownictwa" - mówił Adamczyk, zwracając się do szefa resortu transportu. 


Jego zdaniem program MDM odpowiada na potrzeby młodych ludzi w dużych aglomeracjach i deweloperów. "Program ten eliminuje trzy czwarte powierzchni kraju" - powiedział. Skrytykował zapis projektu, zgodnie z którym przyszłoroczne wydatki na materiały budowlane nie będą podlegały już częściowemu zwrotowi podatku VAT. "Rząd spycha budownictwo w obszar szarej strefy" - podkreślił. "Mamy nadzieję, że w trakcie dalszych prac nad projektem ustawy z protezy, z bajpasu, z materiału propagandowego, uda nam się wypracować dokument, który w sposób jasny, czytelny, wesprze wszystkich młodych Polaków" - powiedział poseł PiS. Według Witolda Klepacza (RP) w Polsce brakuje długofalowej, konsekwentnej polityki mieszkaniowej rządu. Ponadto - jak mówił - w naszym kraju jest za dużo własnościowych mieszkań w stosunku do możliwości wynajmu lokali. "W krajach rozwiniętych, takich jak Niemcy, Szwajcaria, Holandia czy Wielka Brytania, znaczna lub większa część mieszkań to tzw. czynszówki" - powiedział. Jego zdaniem program MDM posiada wiele wad i budzi wątpliwości. "Będziemy zgłaszali poprawki, aby projekt umożliwiał zakup mieszkania na rynku wtórnym i obejmował dofinansowaniem budowę domu jednorodzinnego" - podkreślił. Dodał, że klub RP opowiada się za skierowaniem projektu do dalszych prac w komisji infrastruktury. Również Józef Racki (PSL) zapowiedział zgłoszenie przez PSL poprawek do projektu. Wyjaśnił, że jego klub domaga się, by rząd odstąpił od likwidacji ulgi w podatku VAT na materiały budowlane. Ponadto - jego zdaniem - pomoc państwa powinna dotyczyć też zakupu mieszkań na rynku wtórnym oraz budowy domuTomasz Kamiński (SLD) powiedział, że jego klub popiera projekt, ale - jak zaznaczył - "nie wyczerpuje on w całości instrumentów, jakimi dysponuje państwo. Zapowiedział, że SLD będzie głosowało za skierowaniem regulacji do sejmowej komisji infrastruktury, ale zgłosi do niego poprawki. "Chcemy, by faktycznie wspierał on młodych ludzi na rynku mieszkaniowym" - powiedział. W ocenie Piotra Szeligi (SP) program MDM został przygotowany przez rząd pospiesznie i koniunkturalnie. "Solidarna Polska opowiada się za procedowaniem nad tym projektem. Będziemy zgłaszać poprawki" - zapowiedział. Dodał, że program MDM nie może wykluczać mieszkań z rynku wtórnego. Szeliga skrytykował rząd za to, że w tym roku państwo nie pomaga w żaden sposób młodym ludziom w zakupie mieszkania.


O uldze Piotr Styczeń:
Styczeń odniósł się też do krytyki opozycji ws. likwidacji częściowego zwrotu VAT na materiały budowlane. Wyjaśnił, że z danych jego resortu wynika, że na decyzję o budowie domu nie wpływa możliwość częściowego zwrotu podatku VAT. "Ta możliwość jest zbyt małą częścią kosztów inwestycji, aby mówić, że decyzja inwestycyjna jest zależna od niej" - podkreślił. Dodał, że średni zwrot VAT w Polsce to ok. 2 tys. 200 zł. "Tak rozmyty, niedoskonale kierowany strumień środków na rynek budownictwa mieszkaniowego powinien być poddany rewizji i być przeznaczony na inne cele mieszkaniowe" - ocenił. 


Wypowiedzi z artów z GW (klik1, klik2).

Wychodzi na to, że jeśli nie będzie zmian w stanowiskach klubów, to PO zostanie przegłosowana. Włączony będzie rynek wtórny i domy do MdM oraz nie zlikwidują posłowie ulgi w zakresie częściowego zwrotu VAT z materiałów budowlanych.

Hitem w MdM będą zatem stare chałupy w 10 piętrowcach i wyżej, do całkowitego remontu.  Zwracam uwagę że wskaźniki spadają (na przykładzie wawy) a zatem coraz niższe ceny mieszkań kwalifikować będą kwadrat do programu.

8 komentarzy:

 1. Dla mnie jedynym bodźcem który decyduje o kupnie mieszkania czy nie to relacja zarobki - cena. Żaden program tego nie zmieni. Demografii też nie da się oszukać. Może na chwilę zatrzymają spadki ale za to później będzie większe tąpnięcie.

  OdpowiedzUsuń
 2. To jest czysto PR-owa zagrywka partii opozycyjnych. W komisji mogą sobie wymyślać co chcą, jak przyjdzie do głosowania w Sejmie, to projekt zostanie odrzucony. Przecież Vincent się nie zgodzi na zmiany - PO będzie przeciw. I co, PSL zagłosuje wbrew koalicjantowi w sprawach mocno związanych z budżetem?

  OdpowiedzUsuń
 3. sku..synki sa dla lobby finansowych i developerskich i reanimowac beda trupa zeby tylk ocena nie spadla. Nie bede tego komentowac i zlamanego grosza nie dam na mieszkanie czy dom a bez problemu za cash moge takie miec. Myslcie panowie jak mnie wypedzic z kasy z lokat na pewno nie na mieszkanie i akcje o jakich od pol roku trabilicie ze lepsze jak lokaty.

  OdpowiedzUsuń
 4. takze na przyszlosc zadna partia zaden polityk nic dobrego nie zrobi bo sie dziala dla lobby a nie odwrotnie. Przepychanki partii do koryta sa smieszne byle brac kapuche i krecic lody. Takich powinno sie resetowac od dolu do gory co 4 lata zeby nie dali sie korumpowac. Niestety od x lat mamy te same mordy wszystko to samo i efekty widac. Nigdy politycy nie sa dla ludzi. Te wszyskie programy sa tego dowodem. Biznes musi profitowac.

  OdpowiedzUsuń
 5. @marek
  Nic nowego nie odkryłeś, w Biblii od 2 tys. lat stoi:

  1 Tymoteusza 6: 10 Albowiem korzeniem wszelkich szkodliwych rzeczy jest umiłowanie pieniędzy

  Kaznodziei 8:9 ..człowiek panuje nad człowiekiem ku jego szkodzie.

  OdpowiedzUsuń
 6. to ja wiem, że nic nowego nie odkrylem ale uwierz, ze wiecej jak polowa mysli, ze ktos im robi dobrze takimi programami. Zatem ciemnota trwa no ale co poradzisz na ciemnote. Wszystko musi miec swoje ja.

  OdpowiedzUsuń
 7. marek pisze...
  ".... Zatem ciemnota trwa no ale co poradzisz na ciemnote. Wszystko musi miec swoje ja."

  Raczej bez ... ja'j to cos, to "ono" jest od lat, a i tak chętnych nie brakuje - to widać, to czuć.

  OdpowiedzUsuń
 8. mieszkan od pytki i ciut wiecej

  http://www.bankier.pl/wiadomosc/GUS-pod-koniec-maja-w-budowie-bylo-702-3-tys-mieszkan-2870314.html

  wg pismakow w 2006 rakowało 2,3 mln mieszkan a niedawno 700 tyś i tyle konczy sie budowac. Z nowych projektow zakontraktowanych na przyszle lata w nizszych cenach tez sie zbuduje. To jest brak mieszkan ? zalewa nas jak w hiszpanii po woli a tyle lat do tylu jestesmy niz oni.

  OdpowiedzUsuń


Komentując anonimowo - podpisz się. Łatwiej prowadzi się dyskusję.
SiP