29 sierpnia 2013

Pracownika administracji publicznej nie zwolnisz

Ha! Próbował Tusk, próbował Coelho. Wynik ten sam - urzędnika nie zwolnisz.

W 2011 roku polski Trybunał Konstytucyjny powiedział stanowcze nie dla odchudzenia administracji publicznej (klik). Ustawa przygotowana przez Premiera Tuska faktycznie była kiepska, ale niestety nie doczekała się poprawki. Podobne problemy mają i inne kraje - przykładowo Portugalia. Tamtejszy rząd Pedro Passosa Coelho też nie może zwolnić urzędników. Za PAP:

Portugalski TK po raz kolejny odrzuca antykryzysowe plany
Kolejna porażka portugalskiego rządu. Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodny z ustawą zasadniczą program mobilności pracowniczej. Miał on przynieść wielomilionowe oszczędności.
Rządowe plany przewidywały możliwość zwalniania pracowników administracji publicznej po rocznym okresie na przekwalifikowanie, w którym urzędnikom przysługiwałaby część wynagrodzenia. Trybunał Konstytucyjny zdecydował, iż rozwiązanie to łamałoby przepisy gwarantujące bezpieczeństwo zatrudnienia.
Program mobilności miał zapewnić oszczędności rzędu 900 milionów euro. Zwolnienie części pracowników sektora publicznego jest jednym z wymagań stawianych Lizbonie przez międzynarodowych partnerów w zamian za wielomiliardową pożyczkę.
To już kolejna negatywna decyzja Trybunału Konstytucyjnego dotycząca oszczędnościowych posunięć centroprawicowego rządu Pedro Passosa Coelho. Stawia ona pod znakiem zapytania antykryzysowe cele zakładane na najbliższe lata.

Czy zna ktoś przypadki gdzie takie zwolnienia na szczeblu państwowym (nie samorządowym)? 

1 komentarz:

 1. A czemu tak jest? Jak jest, tzn ....
  Tusk jak mówi to tylko mówi!
  A jak robi?
  Prowizorka - tak można okreslić rządy nieudzczników PO/PSL. Na czym TO polega?
  Prowizorka = "chwilowe" podniesienie VAT i zostało na zawsze ....
  "Chwilowe" podniesienie zatrudnienia i zostało na zawsze ....
  Itp, itd (....)
  Nie oczekujcie nic innego!
  P.S.
  Co do zwolnień w administracji państwowej:
  Gdzie i jak można robić transfery kasy, z kasy państwa do prywatnej?
  Poprzez zaufanych, dobrze opłącanych urzędasasów. Nie tylko tych z rozrastajacej się adminbistracji ale także tych na umowach zadaniowych, z gigantycznymi odprawami .... POtem i zawsze!

  OdpowiedzUsuń


Komentując anonimowo - podpisz się. Łatwiej prowadzi się dyskusję.
SiP