06 sierpnia 2013

Wykres dnia - Dow Jones Industrial Average i sezonowość

Wg analityków z UBS wkraczamy właśnie w ciekawe okno czasowe, gdzie bazując na sezonowości powinniśmy mieć do czynienia ze szczytem (lub przynajmniej korektą).

2013 rok to Post-election w USA a dodatkowo mamy rok kończący się na "3" (2013) i jeszcze mały mix - Post-election podczas drugiej kadencji Prezydenta (Obama).

Od strony płynności ciągle mi jednak nie pasuje sytuacja. Nie tylko bowiem nie ma miejsca zacieśnianie polityki monetarnej poprzez ograniczenie QE ale de facto następuje jej poluzowanie. Z każdym bowiem miesiącem spada deficyt USA. FED skupując co miesiąc regularnie 85 mld papierów (plus rollowanie) przy spadającej podaży papierów skarbowych de facto proporcjonalnie skupuje ich więcej. FED powinien zatem ograniczyć skup do 50 mld dolarów co i tak nie oznaczałoby de facto zacieśniania. 

7 komentarzy:

 1. Żyjemy w zbyt dynamicznych czasach, aby zachowanie indeksów przewidywać sezonowością lat kończących się na "3" :P

  OdpowiedzUsuń
 2. sezonowość PLN-a sugeruje oslabienie:

  http://i.imgur.com/Z0o3njo.png

  OdpowiedzUsuń
 3. @Bartosz
  masz racje, to kompletenie nie działa - nawet jak przypadkowo uda sie teraz - ubs ma opracowane świetne wskaźniki techniczne, niestety dokładaja do tego swój model cykliczny które je rozkłada, w tym roku na jego podstawie tak im źle szło ( zdaje sie że "major top" na sp miał być na koniec kwietnia) że zmienili model, rok temu kazali sprzedawac całe wzrosty od czerwca do końca lipca, a od listopada do kwietnia chyba co tydzień pisali o dołku na złocie ....

  OdpowiedzUsuń
 4. To co się dzieje na rynkach nie jest wcale takie nietypowe, jak by się mogło wydawać.
  Typowe Korekty!
  = Brak jednoznacznego trendu!
  Takie sytuacje, nieczęste w trendach wzrostowch, dają "oddech", są teraz trudne do "ogarniecia", szczególnie, gdy w głowach ciagle majaczy się HOSSA.
  Na rozdmuchanych rynkach głównych skończyły się wzrosty (trwają przepychanki misiów z nagrzanymi- chciwymi), a niby trwają, gdyż nikt jeszcze nie chce uwierzyć w to, że bąble też nie są wieczne = pękają, raz z hukiem, a innym razem niepostrzeżenie (jak to miało mi ejsce surowcach, na Auuu... Ag ... nietypowo - z hukiem).
  *****
  Przykład NIKKEI nie bardzo ma tu zastosowanie = było mi bardzo łatwo przewidzieć, że po V fali głównej korekty (typowej i w dodatku załamanej! = początkującej NOVY trend - wzrostowy) nastąpi HOSSA, mimo że nie spodziewałem się przyczyny - poluzowania Yena = dmuchania kolejnego bąbla.

  OdpowiedzUsuń
 5. Moim zdaniem wczoraj i dzisiaj, to dobre miejsce na L USDPLN.

  OdpowiedzUsuń
 6. Sopdziewane załamanie PLN?
  To już było w 2008r.
  Tu i teraz, czyli od 2009r, to tylko "zagrywki" ( = majstersztyki??) Wzrostowskiego tłumaczone przez tzw. anali jako = ratowanie %-ego zadłużenia do PKB.
  Wzrostowski, jak zwykle o tej porze roku, walczy o jak najniższy kurs EUR, by jak najmniej wypłacić rolnikom, jako dopłaty przeliczone na PLN. TE działania jednak, tak na prawdę, nie mają najmniejszego znaczenia dla długofalowego TRENDU, gdyż napewno już Większosć długu ("ciepłych bułeczek") jest w walutach. Linia kredytowa tylko i wyłącznie służy temu, jak i straszeniu, że w razie czego ....
  http://stooq.com/q/?s=usdpln&c=10y&t=c&a=ln&b=1
  Jak widać (a widać jak na dłoni!) po zakończonej I fali wzrostowej (w 2008-2009r) nastąpiła 2-letnia korekta (2009-2011r). Od połowy 2011r trwa III fala główna. Obecnie trwa korekta 1 fali w III fali głównej. Warte uwagi jest zdarzenie, że TA mini Korekta nie przebiła nigdy wsparcia na 3 PLN za USD, czyli nie przebiła dna ustalonego 4-tą falą korygujacą pierwszą falę, w III fali głównej.
  Na uwagę zasługuje również fakt trwania korekt.
  Im dłuższa konsolidacja w korektach tym mocniejsze Po'tem wybicie.
  1 Podsumuję:
  Współczuciem dla "leszczy", którzy dali się "zręcznie" "ubrać" w kredyt we FCH. Nawet nie smieszy już mnie to CO OWI wypisywali, gdy OPtymistycznie nakręcali się nawzaajem na te KAJDANY = kredyty, zakładane sobie na całe życie ...
  Mieszkanie jest zawsze, a takżę "tu i teraz" włąsnoscią bańku, do ostatniej raty.
  RE'kłama zawsze żywa! Jak mysl Lenina .... ?? He, he, he ....
  Neoliberalizm to tylko kolejne wcielenie komunizmu ale .... już bez twarzy, chyba że o twarzy "czerwonej", przepitej.
  ****
  2 Uwaga do tzw. "korwinistów".
  To głównie Was dutkają, gdyż w swiecie opanowanym przez drukowany "papier" marzycie o przelicznikach na kruszce. Kruszce, jak Au, Ag, w tym zakłamanym neo-swiecie nigdy nie będą miarą wartosci!
  To tylko kolejny towar do spekulacji. Dudkają Was wykorzystując Wasz sentyment do rzeczy, teori itd. w tym swiecie nieistotnych, niueodwracalnych ....
  Kapitał nie zna granic?? Kapitał to wartosć??
  Brednie!
  Wartoscią jest samodzielne MYSLENIE. Tylko to!

  OdpowiedzUsuń
 7. 3 Uwaga
  Marx - Lenin: "Byt kształtuje swiadomosć" ???
  ****
  Jaka jest swiadomosć wybiórców??
  Taka jaki jest ich byt!?
  Ich byt jest niepewny i raczej nie do PO zazdroszczenia!
  "Ubrani" w kredyty, ba! w OFE = "ubrani" w brak własnosci!, brak emerytur! .... (Eutanazja zaplanowana??)
  Wszystko w rekach bańków i korporacji, a te ... "nijakie" są, "niczyje", wspólne!? Kto ma na nie wpływ? ZYSK! CHCIWOSĆ! .... BRAK SENTYMENTÓW ....
  *****
  4 Przykład W POlsce:
  - "Dolne" 20% społeczeństwa ma dostęp do z 8% "dobrobytu".
  - "Górne" 20% społeczeństwa korzysta z 50% "dobrobytu".
  - "Sredniacy" = wybiórcy (??), czyli pozostałe 60% społeczeństwa korzysta z 42% "dobrobytu".
  Czy istnieje klasa srednia?
  He, he, he ....
  Myslenie nie boli ..... tylko tzreba TO umiec!
  Cytat:
  Bolek: "O takie PO'lskie walczyłem..." To była "koncepcja"? Czyja? .... Korwinisci ...

  OdpowiedzUsuń


Komentując anonimowo - podpisz się. Łatwiej prowadzi się dyskusję.
SiP