04 września 2013

Cytat dnia: polskie QE

Nie potrzebujemy zmian w prawie by realizować swoje QE.

Tak przynajmniej twierdzi Prezes NBP:
W obecnym stanie prawnym NBP ma możliwość kupowania obligacji Skarbu Państwa (źródło)

5 komentarzy:

 1. mówił to już kilka dni temu w wywiadzie dla Obserwatora Finansowego. poza tym to oczywista oczywistość, bo już w przeszłości miewał w bilansie obligacje SP.

  OdpowiedzUsuń
 2. po co pisać takie brednie
  qe stosuje się wtedy kiedy stopa % lezy na glebie i nie ma ruchu

  a u nas jest kilka % wiec jest dużo miejsca na obniżki wiec zapomnijcie o qe w Polsce bo to sa brednie i się dziwie sip ze je wypisujesz, robisz z siebie osla

  OdpowiedzUsuń
 3. @Rafał Hirsch
  "mówił to już kilka dni temu w wywiadzie dla Obserwatora Finansowego. poza tym to oczywista oczywistość, bo już w przeszłości miewał w bilansie obligacje SP."


  ODP:
  Cześć,
  niby tak bo z 21 sierpnia 2013:
  "Narodowy Bank Polski zgadza się z propozycjami Ministerstwa Finansów z projektu założeń nowelizacji ustawy o NBP, które dotyczą obrotu papierami wartościowymi - poinformował prezes banku centralnego Marek Belka. Dodał, że proponowana przez resort finansów zmiana ma charakter techniczny."
  "Skarbowe papiery wartościowe może bank centralny skupować na rynku wtórnym w celu regulowania płynności sektora finansowego i zapewnienia jego stabilności, niekoniecznie w operacjach otwartego rynku. Propozycja, którą zainteresowała się prasa to kwestia techniczna, wynikająca z niespójności prawa związanego z operacyjną działalnością NBP obecnie regulowaną w ustawie o NBP i w ustawie o obrocie instrumentami finansowymi" - powiedział Belka w wywiadzie dla portalu Obserwatorfinansowy.pl, którego właścicielem jest NBP.

  "Zgodnie z obecną ustawą o NBP bank centralny ma możliwość organizowania obrotu papierami własnymi, skarbowymi lub gwarantowanymi przez Skarb Państwa, ta ostatnia kategoria nie była natomiast wymieniona w ustawie o instrumentach finansowych" - dodał.

  Prezes NBP zwraca też uwagę, że proponowane przez resort finansów zmiany, mają charakter techniczny.

  "(...) Zgadzamy się z propozycją Ministerstwa Finansów, że trzeba te kwestie uporządkować, uzupełnić pewną lukę w dosyć skomplikowanym systemie prawnym. Po pierwsze, nie ma powodu aby instrumenty gwarantowane lub poręczane przez Skarb Państwa traktować inaczej niż normalne papiery wartościowe emitowane przez Skarb Państwa, przez banki lub przez NBP. Po drugie, bank centralny może prowadzić również inne operacje skupu i sprzedaży papierów niż operacje otwartego rynku" - powiedział Belka.

  "Podsumowując - jest to sprawa techniczna. Nie ma tu żadnej sensacji" - dodał.

  OdpowiedzUsuń
 4. @Hukers

  siemasz :)
  już standardowo proszę przestań obrażać ludzi.

  Otóż nie masz widzę bladego pojęcia o polskim QE. Mam to w kolejce wpisów do wypchnięcia jak ktoś tego nie poruszy.
  JA niestety prowadzenie bloga sobie prawie (98%) całkowicie odpuściłem bo zajęty jestem zupełnie czym innym. Pewnie wrócę do tematu w październiku.

  Podpowiem - udomowienie banków i zapewnienie linii finansowych. Pogooglaj.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie SiP ! Nie odpuszczaj bloga, dzięki niemu masy pracujące mogą choć w niewielkim stopniu to wszystko ogarnąć !

  OdpowiedzUsuń


Komentując anonimowo - podpisz się. Łatwiej prowadzi się dyskusję.
SiP