05 września 2013

Wszyscy będziemy mordercami - likwidacja OFE ogłoszona

Nie ma znaczenia w szczegółach całe zamieszanie wokół OFE. To co do zasady jest to konflikt pokoleń (ujawnienie przyszłego długu już teraz i podzielenie się ciężarem z obecnymi emerytami). Nie mniej jednak najważniejsza zmiana dokonana przez rząd Premiera Donalda Tuska, w asyście Wicepremiera Jana V. Rostowskiego czy Piechocińskiego to pseudo dobrowolność. Rząd na bazie dostępnych statystyk sprytnie skonstruował założenia. Jeśli ktoś nie wyrazi jawnie zgody na pozostanie w OFE, to zostanie przeniesiony do ZUS, z całym inwentarzem. To oznacza likwidację OFE.

Jak powiedziała dzisiaj na antenie Polsat News Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główny ekonomista Lewiatan, z osób które obecnie wchodzą lub wchodziły na rynek nie więcej jak 10% dokonuje wyboru OFE. Innymi słowy 90% nie wypowiada się. W przypadku ogłoszenia zmian na Węgrzech jedynie 2% dorosłego społeczeństwa wypowiedziała się na bazie deklaracji (98% milcząco przeniesiono do ichniejszego ZUS). Gdy zapytano Czechów czy chcą drugi filar, zapisało się do niego świadomie jedynie 22 tysięcy osób (czytaj Czeska klęska emerytalna)

Jednym słowem można śmiało założyć, że ponad 90% wróci do ZUS. To jest koniec OFE i koniec polskiej GPW jaką znamy. Może ona zapomnieć o bajeczkach robienia z Warszawy centrum finansowego dla regionu, czy odgrywania jakiejkolwiek roli na europejskich parkietach.

Premie Donald Tusk i jego ekipa z PSL zna doskonale powyższe statystyki, wie co robi. Oficjalny komunikat - Polacy wybrali ZUS.To Polacy są mordercami.

Siostry i Bracia, przebaczcie, jako i ja Wam przebaczam
PS. Moja prognoza bez poznania docelowej ustawy i przed poznaniem założeń jak będą bronić się OFE (a więc najdalej od wyniku) - W OFE zostanie nie więcej jak 12%. ZUS przejmie 88%. 

25 komentarzy:

 1. 12% to raczej optymistyczne założenie :)

  1. Aby zostać w OFE trzeba wykazać się inicjatywą, wypełnić jakiś papierek, wysłać, pomyśleć. Większości się nie będzie po prostu chciało.
  2. Nawet jak ktoś mógłby/chciałby zostać w OFE, to i tak nic nie zmienia, bo na 10 lat przed emeryturą aktywa z OFE będą przepisywane na zapis w ZUS. Kolejne % potencjalnych klientów OFE mniej, bo skoro i tak się nic nie zmieni, to po co się starać?
  3. Ludzie myślący w większości mają własną strategię inwestowania/oszczędzania - także na emeryturę i część osób w ogóle nie liczy na jakiś zasiłek ze strony RP.
  4. Część ludzi, którzy chcieliby zostać w OFE nie zrobi tego z powodu strachu o ich kondycję. W końcu po takich zmianach i potencjalnej utracie 95% wartości aktywów te firmy mogą wpaść w bardzo poważne tarapaty.

  Z powyższych powodów uważam liczbę 12% pozostających w OFE za optymistyczną. Uważam, że liczba osób korzystających z OFE będzie nawet mniejsza od liczby osób w III filarze.

  OdpowiedzUsuń
 2. Jeśli zastanowisz się przez chwilę to sam uznasz, że nie ma sensu pozostawać w OFE. Po pierwsze primo, przy tym scenariuszu spada wartość akcji, a wiec i kurczy się TWÓJ majątek w OFE, a na jego odrobienie potrzeba będzie lat. Na dodatek prowizja będzie go podjadać, czego nie zrobi w ZUSie. Brak wypłaty kasy do reki, to w zasadzie koniec dziedziczenia.

  Powoli acz nieubłaganie zbliżamy się do realizacji mojego postulatu - niskie, równe emerytury dla wszystkich z podatków.-)

  OdpowiedzUsuń
 3. gielda daje tyle co inflacja i tak będzie podazal kapital z ofe minus prowizja funduszy czyli inflacji nie ma szans dogonić , nie ma szans, jak oni biora 6% za zarzadzanie to jesteś od razu na straconej pozycji

  a emerytura musi gonic inflacje bo emeryt się zaplacze i nie zaglosuje w wyborach, w skarjnym przypadku rząd do obalenia

  zawsze emerytura to będzie jakas proporcja do średniego wynagrodzenia np. widły 50% do 65% i to jest nie do ruszenia bo zaraz ktoś placze albo ma za duzo

  ale ja wole zostać w ofe z ta małą czescia dlatego ze mam wyższe wynagrodzenie znacznie niż przeciętne, moja skladka do ofe jest znacznie wieksza niż większości ludzi, nawet jak ofe wezmie z tego 6% za zarzadzanie to będę miał więcej tych pieniędzy w ofe kiedy osiagne emeryture i więcej mi do niej dolozy ofe niż dalby mi zus bo zus da mi 200zł więcej od tych najmniej zaranbiajacych mimo ze miesięcznie place tysiące więcej niż oni na swoja emeryture

  dlatego ofe będzie się oplacac tym co zarabiają więcej i zgadnij co?

  wszyscy biznesmeni , ludzie dużo zarabiający, politycy będą w ofe
  nie ma mowy żeby byli w zus
  jak ktoś placi duza skladke emerytalna to wybor ofe jest oczywisty

  a gielda bez ofe sobie poradzi, to co ofe wyrzuca teraz na fali likwodacji ofe to zbiora ich banki matki po niższej cenie i nawet to nie ma zadnego znaczenia bo kursy spolek ni zaleza od tego czy mamy jakies gowniane ofe które je kupuje czy nie

  nie ma okazji na rynku (znaczy sa ale nie w tym sensie) i jak ofe nie kupi to morgany kupia , jak jest dobry towar to zawsze jest popyt, jak jest inflacja to ceny rosna wszystkiego a nawet szybciej rosna ceny akcji niż jabłek w sklepie

  co wy myslicie ze nikt akcji polskich nie kupi jak ofe nie będzie???? trzeba być idiotra żeby tak myslec

  będzie tak:
  umorza czesc obligacyjna ofe , dlug się zmniekszy , spuszcza psa z lancucha , będą jechać na deficycie kilka % do pkb , będzie hossa jak ta lala

  dlug teraz powstrzymuje nas od spuszczenia psa który jest na lancuch u konstutucji , jak lancuch się zdejmnie to będzie pompa

  i sami jeszcze na tym skorzystacie bo bezrobocie spadnie , bedzie koniunktura, wszyscy będą mieli prace którzy chcą pracować itp. :):)
  OdpowiedzUsuń
 4. "Powoli acz nieubłaganie zbliżamy się do realizacji mojego postulatu - niskie, równe emerytury dla wszystkich z podatków.-)"

  Siemasz,
  o to widzę że zwolennik socjalizmu się odezwał. Tj zabrać mi z kieszeni.

  Socjalizm wszystkim równo nosa utrze, biednych zniszczy dzisiaj, bogatych pojutrze.

  Dlaczego osoba ciężej pracująca, bardziej się starająca i dzieki temu ma lepsze zarobki szeroko rozumiane ma dzielić się z obibokiem?

  (nie mówimy o rentach i chorych)

  OdpowiedzUsuń
 5. Hukers
  "nie ma szans, jak oni biora 6% za zarzadzanie to jesteś od razu na straconej pozycji "

  JAkie 6? propagandzistwo który jak zwykle nie sprawdza danych?

  OFE pobierają prowizję od składki na maksymalnym dopuszczalnym poziomie 3,5%. Za zarządzanie od 0,1 do 0,5


  MA być ścieta o połowe a wiec bedzie 1,75% i 0,25% Ale zobaczymy jak bedzie.

  OdpowiedzUsuń
 6. acha
  może ktoś w końcu zrobi symulacje która pokaze od jakiego wynagrodzenia w stosunku do sredniej krajowej oplaca się bardziej zostać w ofe z czescia składki niż w calosci być w zus

  chyba ze w tym kraju sa same matoly , ludzie bez mózgu no to wtedy takiej symulacji nie zobaczymy

  osobiście stawiam na to ze ludzie w tym kraju mózgu nie maja i musicie sami odpalić excela i trochę poklikac

  OdpowiedzUsuń
 7. no wiec tym lepiej dla mnie jak pobierają mniejsza prowizje, już nie wnikam czy to 6 czy 3%
  po prostu SIP to nie ma zadnego znaczenia jeżeli zarabiasz znacznie więcej niż przeciętnie to prowizja jest do pominiecia i zostanie w ofe będzie się oplacac

  i teraz ciekawe czy w mediach dopuszczą kogokolwiek do glosu kto przyjmie taka argumentacje bo może dadzą bana i zrobia shut the fuck up ludziom którzy mogliby zabrać klientów do ofe
  to jest ciekawe bo sa ludzie którzy to wiedza ale ciekawe czy im pozwola powiedzieć to w mediach

  poki co jest dobrze
  macie ciagle kase w części akcyjnej, ja mam sporo uskładane i będę zbieral dalej i niec zlego jeszcze się nie stało , do emerytury daleko i jeszcze zdaze naskladac
  ci co płacili duza skladke przez cale zycie do zus sa przegrani, moje pokolenie ma jeszcze szanse i oceniam ją na duzą bo do ofe skladka jest już mala procentowo wiec może być tak ze nei zdecydują się na calkowita likwidacje bo to już niewiele by im pomglo budzetowo

  OdpowiedzUsuń
 8. Brak elementarnej logiki w pańskim wpisie. Bo kto jest mordercą, nóż, czy ten kto go używa? Rząd czy ludzie, którzy postąpią racjonalnie i którymi rząd się posługuje.
  Likwidacja OFE już dawno powinna się odbyć, tyle, ze na innych warunkach. Nie jako skutek grabieży majątku przez rządowych hochsztaplerów lecz poprzez wypłacenie każdemu jego pieniędzy tam zgromadzonych.
  Proszę sobie policzyć ile pieniędzy zostanie w polskim systemie finansowym po likwidacji OFE.

  OdpowiedzUsuń
 9. SIP:
  o to widzę że zwolennik socjalizmu się odezwał. Tj zabrać mi z kieszeni.


  Raczej zwolennik odpowiedzialności społecznej.-)

  Podatki i tak przecież płacić będziesz, a rozwiązanie wypłaty emerytur z podatków istnieje w wielu krajach, które trudno uznać za socjalistyczne.

  Twoja dziwna reakcja i obrona OFE wskazuje raczej, iż to Ty jesteś socjalistą, tj socjalizm dla bogatych.

  Z punktu widzenia zdrowego rozsądku OFE było rozwiązaniem szkodliwym z założenia, bo dokonywało transferu pieniędzy od biednych ludzi do bogatych i dużych firm, a w zasadzie do ich włascicieli. Przykład składki emerytale->OFE->Petroinwest.-)

  Tymczasem w gospodarce polskiej powinno istnieć raczej rozwiązanie brytyjskie. Tam mała firma i mało zarabiający pracownik NIE PŁACI składek emerytalnych ani zdrowotnych, a jednak emeryturę ma.-) Taki mechanizm chroni to co w gospodarce jest najwartosciowsze - małe i srednie firmy oraz miejsca pracy, oczywiscie kosztem tłustych kotów. Tyle, że garbowanie skóry tłustym kotom, to zaden socjalizm, juz prędzej kotobicie.-)

  OdpowiedzUsuń
 10. A co to jest za wybór ? ZUS to od razu przepadek kasy.
  OFE to grabież kasy na raty.
  Przecież z tych składek do OFE tuczą się tłuste krowy w funduszach OFE, a do tego fundusze zagraniczne (matki) mają komu opchnąć akcje na górce.
  Jeśli na mojej kasie ma się tuczyc zagranica to wolę juz ZUS.
  OFE wybrałbym TYLKO I WYŁACZNIE na innych zasadach. Czyli gdyby OFE dostawało wynagrodzenie zależne od wyników. Oczywiście powyżej pewnego benchmarka. Nie ma wyników - nie ma zysków dla OFE.
  Oczywiście prawdziwy wybór to możliwość samodzielnego inwestowania. Ale to mrzonka.

  OdpowiedzUsuń
 11. Na dzień dzisiejszy nie ma znaczenia czy zostaje się w OFE czy nie. I tak 10 lat przed emeryturą znacjonalizują całą kasę do ZUSu (o ile ZUS się utrzyma). Czyli wybór jest tylko pozorny.

  OFE zostały w praktyce zlikwidowane.

  OdpowiedzUsuń
 12. Mariusz
  ty nie bądź taki madrala jak piszesz ze ofe sa po to żeby było komu opchnac akcje na gorce

  jakie to proste dla ciebie
  a kupiles kiedyś w dolku i sprzedales na gorce ?

  takie proste, wszyscy tu powinni już być zarobieni a jednak nie są
  ofe zachowuje się rynkowo bo tak musi ta czesc akcyjna , jak rynek spada to oni tez, jak rosnie oni tez bo to cos na kształt etf wiec nie pisz ze to tylko działa w jedna strone żeby ludzi ograbiać bo oni z samych prowizji sa zarobieni , ktoś tu pisze petroinvest, przecież ofe najwięcej ma w blue chipach wiec znowu jakies bzdury piszecie, kogo rysiek ogral to ogral ale ofe tam za dużo nie utopilo w stosunku do calosci portfela

  emerytury sa z podatkow, jeżeli nie umoza tych obligacji to nie zmniejsza długu , wiadomo ze na koniec jeżeli zwiększamy dlug to państwo ma kłopoty i radzi sobie podwyzszajac podatki, jak na cos brakuje to się podwyzsza podatki, także oddali byscie te kase spowrotem tak czy owak , wy klasa srednia dlatego ze zawsze wy płacicie podatki dlatego ze biedny nic nie ma wiec nie może splacac dlugow a bogatych jest 1% wiec to nie oni splacaja dlugi państw

  najczęściej splaca się tracac wszystko w akcjach kiedy bank upada a wiadomo ze to wy macie akcje banku a nie biedny
  albo traci na lokacie kiedy bank upada i fundusz gwarantuje do 100k, wszystko ponadto stracone a wiadomo ze biedny nie ma 100k w banku na lokacie

  a teraz nic nie straciliscie bo tych pieniędzy nie mieliści bo nie mogliście nimi dysponować

  dlatego tez ani jedna osoba na ulice nie wyjdzie

  mogę mieć tylko przypuszcenia co do osob które mowia ze rząd oszukal , ukradl itd.
  te osoby w dużej mierze maja kase na giełdzie i nie pasuje im spadek 5% w jeden dzień i jak wszedzi ena swiecie ludzie boagaci maja w dupsku ze ceny tego czy tamtego spadają, ze nieruchomości spadają, oni placza tylko wtedy kiedy akcje spadają i nic innego ich nie interesuje

  a taki petru to gdzie trzyma swoją kasę? ja sądze że w akcjach

  OdpowiedzUsuń
 13. wybor miedzy byciem okradanym przez ZUS albo przez OFE ... hmm ...

  skoro teraz Rostowski chce zmniejszyc oplaty OFE, to pytanie czemu nikt tego nie zrobil przez ostatnie 10 lat ? dlaczego pozwalali nas okradac ?

  OdpowiedzUsuń
 14. K pisze...
  wybor miedzy byciem okradanym przez ZUS albo przez OFE ... hmm ...

  skoro teraz Rostowski chce zmniejszyc oplaty OFE, to pytanie czemu nikt tego nie zrobil przez ostatnie 10 lat ? dlaczego pozwalali nas okradac ?

  Źle postawione pytanie. POwinno być:
  Czemu pzwoliliscie by Was okradali?
  Przecież ktos tych złodziejaszków, wybierał w zgodzie z myslą wolnorynkowców. A przecież za nimi stoją nie szarzy ludzie a rodzimi oligarchowie, ludzie dawnych służb i jedynie (wóczas i teraz) słusznej partii i ich sługusy, którzy to firmują ( tzw. profesory ekonomiczni i anale), różne lobby nowych dorobkiewiczów powiazanych ze starym układem i w końcu najważniejsi - korporacje finansowe i interesy bogatych oraz mocarnych sąsiadów.
  Jak to robili?
  Reklama oparta na kłamstwie i mają Was na widelcu. Zawsze dacie się nabtrać, gdyż nie myslicie samodzielnie lecz telewizrornią.
  A czemu nie myslicie? Z lenistwa? Nie nauczyliscie się?

  OdpowiedzUsuń
 15. przecież już zmniejszono prowizje do przyzwoitej wiec to już historia
  po co to roztrzasac
  w czasach kiedy wprowadzano ofe nikt nie miał pojęcia o inwestowaniu bo tu był ciemnogrod nawet wśród ekonomistow wiec oni wyobrazali sobie ze gielda da krocie i ze tamta prowizja należy się zarzadzajacym za te potencjalne zyski dla przyszłego emeryta

  i dlatego niekt tego tematu nie dotykal zwłaszcza kiedy wig zrobil 400% wzrostu miedzy 2003 a 2007 rokiem


  potem zdjęli z tego 70% i zaczela się dyskusja nad tym ze te zyski sa ulotne

  ale to już historia , przestan o tym pisać , to już nie ma zadnego znaczenia
  teraz prowizja jest przywoita bo z czegos trzeba oplacic tych ludzi a zus to myślisz ze za darmo pracuje
  a ile % ze składek idzie na oplacenie pracowników zusu ich kosztów, amortyzacji nieruchomości itd.

  nikt nigdy ci tego nie powie
  a ile prowizji bierze tfi ?
  tfi nie jest przymusowy, możesz wybierac, to znajdz taki co nie bierze prowizji
  no i tutaj temat się konczy bo koncza ci się argumenty bo widzisz to rynek ustala proiwizje a jak na nim nie możesz znalesc nic co bierze nizsza prowizje niż 3% to znaczy ze nie możesz wymagac od ofe żeby brali mniej

  ponadto jak sam spekulujesz to płacisz 19% podatku od zyskow i nigdy nikt nie powstrzymal się od speluly z powodu tego podatku , nawet bufet mowil ze nigdy nie powstrzymal się przed zainwestowaniem z powodu podatku bo ludzie chcą zostać bogaci i podatek ich nie interesuje
  ot cala prawda o inwestowaniu , jak ktoś liczy ze zrobi 100% w rok to ma w nosie prowizje i podatki

  to forum jest bezsensowne dyskutujecie o głupotach a w trading room zero wpisow
  po cholerę tu wchodzicie to ja nie wiem
  dyskutujecie o czym o czyms na co nie macie zadnego wpływu i na co nie możecie postawić zadnego zakładu
  to się stało forum spraw społecznych a nie forum spekulanta

  OdpowiedzUsuń
 16. @LJ3 ... chcialem ci przypomniec, ze twoja opcja polityczna rowniez nic z tym nie zrobila, czemu na nich glosowales ? czemu nie myslales ? z lenistwa ?

  @hukers ... pani Lewicka ktora brala udzial w tej kradziezy pracuje obecnie w ... Izbie Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych ... pytanie .. czy nie zachodzi tu podejrzenie korupcyjne ?

  mowisz .. po co to roztrzasac ... ?
  dowiedz sie ile wynosza aktywa OFE i policz sobie od tego 10%+ prowizji ... nadawal uwazasz ze 'po co to roztrzasac' ?

  a propo, tutaj jest przykladowy wywiad z pania Lewicka ktora .. broni tych wysokich oplat OFE:
  http://wyborcza.biz/biznes/1,101562,5164665.html

  10% za zarzadzanie pasywne ... jezeli to nie kradziez to co ?

  dla porownania amerykanski CALpers pobiera .. 0.5%

  dalej uwazasz ze nia ma co roztrzasac ?

  OdpowiedzUsuń
 17. @HansKlos
  "Przykład składki emerytale->OFE->Petroinwest.-)"

  Hans, wybacz że się czepiam, ale może by tak jakiś cień poszlak odnośnie takiego ruchu ;) ? Swego czasu przejrzałem wszystkie kolejne sprawozdania wszystkich OFE, i niczego co by go potwierdzało nie znalazłem. W Pertolinveście umoczył o ile pamiętam tylko jeden OFE, i to symbolicznie, na jakieś setne procenta aktywów.

  @Hukers
  "... będę miał więcej tych pieniędzy w ofe kiedy osiagne emeryture i więcej mi do niej dolozy ofe niż dalby mi zus bo zus da mi 200zł więcej od tych najmniej zaranbiajacych mimo ze miesięcznie place tysiące więcej niż oni na swoja emeryture"

  Nie przesadzaj z tymi tysiącami, 2,95% od max 2,5 średniej krajowej daje miesięcznie niecałe trzysta złotych. O tego rzędu kwotach mówimy.

  OdpowiedzUsuń
 18. @AAA222
  Swego czasu przejrzałem wszystkie kolejne sprawozdania wszystkich OFE, i niczego co by go potwierdzało nie znalazłem. W Pertolinveście umoczył o ile pamiętam tylko jeden OFE

  Nie czytasz tego, co jest pomiedzy sprawozdaniami.-)

  OdpowiedzUsuń
 19. Hans, czyli ofe potajemnie inwestowały w Petrolinvest, skrzętnie zacierając ślady i oszukując KNF ??? PO CO ???

  OdpowiedzUsuń
 20. no i co chłopcy
  wig technicznie zleciał bo musial i komunikat o likwidacji części obligacyjnej ofe był na reke rozgrywającym , potwierdzil slusznosc ruchu
  strzasneli niewygodnych i teraz graja sami

  ponadto pokazuje to ze rynki finansowe maja w dupsku czy jest ofe czy nie bo nie o nie chodzi tylko o to czy towar jest dobry

  jak towar jest dobry to jeden go odda ale zaraz pojawi się drugi i go odbierze

  nie będzie z tego powodu zwaly na giełdzie tak jak nie będzie zadnej demonstracji na ulicy a najbardziej zacietrzewieni sa ci którzy mieli kase w akcjach, tłuste koty lokujące w akcje ale nawet oni stula pyski jak akcje odrobią ostatnie straty

  co do usa to graja lekko technicznie
  wojna z syria to bzdury, nikt tego nie bierze poważnie , rynki finansowe zaleza od plynnosci a nie od jakies malej wojenki
  to jest mydlenie oczu, jak nie wiadomo dlaczego był dany ruch to się tłumaczy bzdurami na temat syri

  jest jedna zasada , rynek to wall street a oni prowadza indeks przeciwnie w stosunku do tego co zrobia w momencie ogłoszenia newsa

  jeżeli fed ma redukowac qe i rynek ma po tym spadac to będą prowadzic indeks w gore do momentu ogłoszenia tego newsa

  gdyby natomiast oni stwierdzili ze po ograniczeniu qe rynek da sobie z tym rade to by prowadzili rynek w dol do moemntu ogłoszenia newsa a po jego ogłoszeniu na wyprzedanym rynku poszliby w druga strone

  w każdym razie dane o payrolsach za lipiec które teraz zaktualizowali z 162 tys na 100 tys sa fałszywe

  wall street nie chce zmniejszenia qe i tak się dogadują z biurem pracy aby to podawalo zafałszowane dane kiedy jest taka potrzeba

  ponadto nie ma sensu spekulować co zrobi fed
  jeżeli fed w październiku rok temu powiedział ze będzie drukowal przez rok czasu to znaczy ze będą kupować rynek do momentu az fed zdecyduje cos zmienić w swojej polityce, nic się nie zmienilo wiec siedza w rynku , i nie ma sensu się wiercic, będzie konkretna decyzja to zdąza wyjść z ogromnym zyskiem

  no chyba ze ktoś zajal pozycje miesiąc temu a nie rok temu , wówczas jest to bezsensowna pozycja nie poparta zadnym fundamentem bo był czas na duzy wzrost i on się odbyl , jeżeli ktoś nie uczestniczyl to po co teraz w ciemno zajmować pozycje kiedy rynek wykupiony i jest zagrozenie z fed ze oni cos zmienia w polityce

  analogicznie dla nikkei
  konczy się okres gdzie bank japoni objal go decyzja
  do końca roku będzie ta sama kwota dodruku
  jak będzie w 2014 jeszcze nie jest pewne ale jeżeli będzie zwiekszona to nie ma takiej sily żeby rynek spadl , ponadto jeżeli będzie zwiekszona to rynek wtedy musi zacząć rosnąć dalej i zawsze rosnie najbardziej dynamicznie po ogłoszeniu decyzji o zwiększeniu plynnosci rynku , ci sa pierwsi i najwięcej zarobią

  hossa zawsze trwa dluzej niż bessa dlatego ze to jest prawo natury
  inaczej ludzi by się sami zabili , nikt nie chce zyc dluzej w cierpieniu niż w szczęściu i spokoju, tych drugich musi być więcej , jeżeli byłoby odwrotnie ludzi enie chcieliby zyc, człowiek chory na raka kiedy choroba go wycieńcza i czuje się zle z powodu bolu czy chemii która wprowadza truciznę do organizmu powodując ze człowiek czuje się okropnie myśli o tym żeby już umrzec bo nie może tego dluzej znieść
  dlatego hossa zawsze trwa dluzej niż bessa , bessa jest cena za dluzszy okres spokoju , inaczej polityka nie miałaby sensu, zarzadzanie nie miałoby sensu , system nie mnialby sensu i by został zmieniony, wieki minely az opracowano system w którym okres koniuntury jest dluzszy niż okres dekoniuntury az w końcu znaleziono
  i mam y to co mamy


  OdpowiedzUsuń
 21. hosse trudniej pielegnowac niż besse
  bessa to jest psucie tego co się w hossie pilegnowalo, chodzisz 5 lat po cienkim lodzie po to żeby go na końcu stłuc w czasie bessy
  chodzisz po cienkim lodzie bo musisz zrobić tak żeby inflacja była zamiast deflacji ale żeby tez nie była za wysoka bo to doprowadzi do przegrzania a potem deflacji
  cala sztuka zarzadzanai to kontrolowanie inflacji dlatego bank centralny jako glowny mandat ma kontrolowanie inflacji

  besse latwo zrobić podnosząc stopy ale wykreować 5 lat koniuntury w taki sposób aby wzrost był jednostajny bez większych wahan w zakresie bezrobocia to jest już osiagniecie

  wchodzimy w usa ostatni raz na gorke w tym roku
  wejście jest szybkie bo to już po raz trzeci wchodzą w to samo miejsce w okresie ostatnich 5 miesięcy, większość akcji rozdana , dlatego teraz już nie musza długo trzymać rynku wysoko , szybko wejda i szybko zejda, nie potrzebują tam wysoko wisieć bo nie maja za duzo towaru do oddania, kasa zacznie plynac wiekszym strumieniem w strone Europy i japoni w 2014 roku niż w strone usa , do Europy z powodu odradzjacego się popytu a do japoni z powodu dodruku.
  usa były potrzebne rynkom żeby gdzies przeczekać reformy w Europie, wybrano usa ze względu na dolara jako walute rezerwowa i jej glebokosc tzn. możliwość zaparkowania ogromnych pieniędzy , żadna inna waluta nie oferuje takiej możliwości, w tym czasie dlug usa zwiekszyl się o kilkadziesia % w stosunku do pkb i obecnie zbliza się do granicy wyplacalnosci dlatego swiat porzuci ten instrument , poki było 80% pkb to parkowali ale jak jest 110% to brak chętnych bo jest ryzyko utraty kapitału

  zatem wall street wchodzi na gore po raz ostatni w tym roku aby posatwic kropke nad i, nieswiadoma niczego ulica niewiedząca jak się nazywa szef fed widzi szalejącą pompe a to ostatnie rally przed spuszczeniem rynku o kilkanaście % , po fakcie dowiedzą się dlaczego rynek spadl
  przed pogorszeniem plynnosci na rynku fed razem ze skarbem państwa dostarczają jej rekordowo dużo tak aby wykreować szybki , ostre rally po to aby po korekcie rynek spadl ale nie na tyle gleboko by nie przeciac linii hossy , by mogla ona trwa przez następne 2 lata do października 2015

  OdpowiedzUsuń
 22. wyciag z dzisiejszej research note CS porownujacej 'reformy' emerytalne Wegier i Polski:

  http://goo.gl/gPHeLb

  OdpowiedzUsuń
 23. @K
  CS jak zwykle nie do końca w temacie. Różnica między Polską i Węgrami jest taka, że my mamy system o zdefiniowanej składce, oni o zdefiniowanym świadczeniu. A to oznacza, że nie rząd bierze na siebie jakieś ogromne ryzyko, tylko to ryzyko spoczywa na Tobie przyszły emerycie... Po prostu dostaniesz głodową emeryturę, a budżet i tak się domknie...

  OdpowiedzUsuń
 24. @RandomJog - na Wegrzech rzad tak samo nie ponosi ryzyka, jak cos sie powiem ichniejszym emerytom ze niestety brakuje pieniedzy na defined benefit ;)

  OdpowiedzUsuń
 25. No i sytuacja z OFE staje się coraz bardziej klarowna. DGP dziś podaje, że wrzucone do ZUS ma być 51,5% aktywów (zakładam, że na dzień 31.12.2012r), więc daje to kwotę 139 mld zł, a nie tylko wartość obligacji skarbowych, tj. 121 mld zł. Na chwilę obecną zostałoby w OFE 147 mld zł w tym akcji mieli na koniec sierpnia coś ok. 116,5 mld zł, dziś po obronie rynku pewnie już pod 118 mld zł. Czyli mamy kwotę wolną na poziomie 29 mld zł. Co więcej, ZUS ma z suwaka otrzymywać wyłącznie kasę w żywej gotówce, szacunki podają, że na dzień dobry będzie to ok. 6,5 mld zł, tak więc nie licząc wpływów wolna pula redukuje się do 22,5 mld zł. Wynika więc z tego, że licząc "po nowemu" mieliby 84% zaangażowania w akcjach, a przecież nie jest przesądzone, że politycy zniosą całkowicie limit inwestycyjny. Mogą np. ustawić go na poziomie 90%, a wtedy możliwości zakupowe się redukują do zera. Takim sposobem zniknie z rynku notoryczny kupujący papiery i zbliżymy się do rynkowej normalności.

  żródło:
  http://tiny.pl/qhq9g

  OdpowiedzUsuń


Komentując anonimowo - podpisz się. Łatwiej prowadzi się dyskusję.
SiP