16 czerwca 2014

Nie dawać małpie brzytwy!!! Historia polskiego QE.

Właściwie na tym zdaniu powinienem skończyć ten wpis, komentując polską aferę #SowaRecords (vide afera ch*jowa) w zakresie umożliwienia NBP polskiego QE, ale tego nie zrobię bo sprawa wymaga sprostowania.
Zacznę od historii. Nie jest prawdą, że Kucharz Roku był przeciwny krótkoterminowej interwencji NBP na rynku długi i walut celem stabilizacji rynków i finansów w czasie kryzysu. Kucharz Roku jasno wypowiedział jawnym tekstem iż wspiera takie zagrania w swoim obszernym wywiadzie udzielonym Newsweekowi na przełomie 2011/2012(!!!) (pełny komentarz tutaj). Nie jest też prawdą, że to już teraz nie jest możliwe. Jest - ma takie uprawnienia chociażby BGK (o chociażby komentarz tutaj ze stycznia 2012). Co więcej, Kucharz Roku twierdzi, że i NBP ale na rynku wtórnym (tj po uplasowaniu długu na rynku a nie bezpośrednio z Ministerstwa Finansów). Zresztą to samo powiedział sam Marek Belka vel "zatroskany Belch" we wrześniu 2013: W obecnym stanie prawnym NBP ma możliwość kupowania obligacji Skarbu Państwa (ot chociażby tutaj). Takie są fakty. Gdyby jednak ktoś jeszcze starał się grać "stabilizacją rynków" to pragnę przypomnieć o patelni Kucharz Roku na nie bagatela ponad 33 mld dolarów z MFW tj prawie 100 mld PLN (!). Swoja drogą "Zatroskany Belch" ją merytorycznie popierał (klik). Wisienką na torcie jest sam komunikat NBP, że wszystko co wyżej jest znane i wielokrotnie komentowane przez samego śpiewaka  z chórku SowaRecords (link).

Z drugiej strony to Zatroskany Belch musiał mieć ciekawą minę kiedy "Idziemy po Was Sienkiewicz" przedstawił wizję paniki na rynkach finansowych w związku z ewentualnym przejęciem władzy przez PiS. To była niska piłka - PiS już rządził i nic takiego nie miało miejsca. Zresztą polityka i jej główni gracze nie miała już od dawna wpływu na rynki co świetnie opisał Rafał Hirsch (pełny tekst tutaj). Pozwolę sobie zacytować: Zupełnie inną sprawą jest to, że tak dramatycznego scenariusza nie jest w stanie wywołać żadne zdarzenie w polskiej polityce. W tym kontekście hipoteza Sienkiewicza o tym, że tak się może stać jeśli PiS wygra wybory jest kompletnie absurdalna. PiS już raz kiedyś wybory wygrał i nie wywołało to żadnych negatywnych skutków ani na rynkach ani w tak zwanej realnej gospodarce. Generalnie w Polsce ostatnim wynikiem wyborczym, który wstrząsnął giełdą było zwycięstwo SDRP i upadek rządu Suchockiej w 1993. Zresztą nawet wtedy wstrząs trwał 3 dni. Potem, czyli od 21 lat polska gospodarka kompletnie olewa polską politykę. Nie ruszają jej ani Olin, ani Rywin, ani CBA, ani systematyczne rekonstrukcje rządu, ani co najważniejsze, jakiekolwiek afery, czy wyniki jakichkolwiek wyborów.


Podsumowując dwa pierwsze akapity: ani merytoryczna obrona przed spekulantami i wdrożeniem QE, ani fobia przed PiS nie uzasadnia rozmowy i ustawy. Można więc z pełną świadomością ją już pominąć tak jak w Aferze Rywina, a skupić się na otoczeniu.

Jest dla mnie niesamowitym skandale, że Zatroskany Belch po prostu łamie jawnie konstytucję bowiem gra z politykami. Przypomnę, że był on dwukrotnie Wicepremierem oraz Ministrem Finansów, a więc jest politykiem nomen omen. Jest skandalem, że wraz z "Idziemy po Was Sienkiewiczem" układa scenariusz niedopuszczenia do władzy opozycji używając do tego swojej pozycji i władzy. Olewa przy tym prostym sikiem sterowalną pieprzoną RPP, która na marginesie, a szczególnie Hausner powinna go w najbliższy wtorek spacyfikować. 

Zatroskany Belch jest przynajmniej wicedyrektorem w Departamencie Zarządzania Zasobami Ludzkimi (HR) w rządzie. Nie tylko wywala Kucharza Roku, ale ma już nazwiska/o osób które przejmą po nim pałeczkę i będą przy tym sterowalne i posłuszne wobec niego (w domyśle). Pisałem na Twitterze po nominacji Szczurka: "Gratulacje dla Mateusza. Niestety obawiam się że będzie figurantem. Tusk celowo wstawił taką osobę by po OFE zaciemnić obraz." oraz "A wiec reprezentant największego OFE, lubiany przez rynki zabija OFE. Co za kuriozum i PRowa kandydatura Tuska po rynki ".  Dla mnie ten drugi aspekt przekreślał Szczurka i wskazywał na figuranta.

Dla mnie to są mocne dowody obciążające Belkę, by wymienić nawet tylko te dwa.
Belka powinien się zatem podać do dymisji. Tak się to dzieje w normalnych krajach. A u nas? U nas zadecyduje Prezydent bo to On go przecież powołał, bez zgody a wręcz ku zaskoczeniu Tuska (Marek Belka ma się zwrócić do prezydenta o "ocenę sytuacji" i od tej opinii miałby uzależnić swoją decyzję o ewentualnej dymisji. - To byłaby jakaś dziwna sytuacja. Sejm na wniosek prezydenta pod pewnymi warunkami może odwołać prezesa NBP, ale dymisję może złożyć tylko sam Belka - mówi jeden z prezydenckich urzędników za Wyborcza.pl). Wątków są już dziesiątki (jak chociażby ubicie sprawy Sławomira Nowaka przez blokadę czy wcześniejsza wiedza Słońca Peru o wałach w AmerGold), ale już ten jeden gdzie szef MSW (!!!!!) pozwala się nagrać klasyfikuje rząd do dymisji .

Otrzymaliśmy już jednak dzisiaj oficjalną wersję: Rozmawiali o Państwie. O Ojczyźnie. Z troską  - o budżecie. Państwowcy. Patrioci. Narracja dziennikarzy jak Ewa Wanat ale i PO (Szejndfeld), Zbudowanego Nitrasa ale i samego Zatroskanego Belki (Nie ma mowy o jakimkolwiek dealu, kontrakcie. Była to rozmowa - jak sądzę - dwóch ludzi, którzy są zatroskani różnymi przejawami życia w Polsce). Ja tej wersji po prostu nie kupuje. Mały flashback: po "Taśmach Beger" w 2006 roku PO zażądała zwołania posiedzenia Sejmu w celu przegłosowania wniosku o samorozwiązanie Sejmu (@pafelwoo) Wyborcza jedynka)


Wersji z obcą służbą też nie kupuję: Jak chcieli nam dołożyć Rosjanie (ulubiony aktor zachodni prawicy, zaraz po Niemcach) to powinni detonować te taśmy w sam środek obchodów tych pseudo 25 lat wolności z Obamą na czele. Wtedy tyle o ile uwaga była zwrócona na Polskę. Ten wątek jest podnoszony w ramach sytuacji dookoła Ukrainy i destabilizacji regionu. Taki to rozumowani potwierdza zagraniczna prasówka. Nie tylko do teraz Russia Today (RT) czyłu głowna tuba propagandowa Putina nie opisuje tej sytuacji ale robi tak również i jej konkurencja Niemiecka, jak i inne pomniejsze obce portale poza granicami naszego Bantustanu.

Jeśli opozycja - to trzeba to było zrobić np przed wyborami do PE. Argumentowanie, iż taśmy to element gry PiSu lub w ogóle opozycji uznaję za absurdalny. Nie kupuję.

Zatem kto? Mam nadzieję, że się dowiemy, tak samo jak poznamy pełne nagrania z SowaRecords bo obecnie bazujemy na "rozdziałach". Osobiście czekam na "Sorka Mamy taki klimat Bieńkowską"  skoro w studiu nagrań obchodziła hucznie 50 urodziny.

Na koniec gratuluję chłopakom z afery zabawy za publiczne pieniądze na przynajmniej 2000 PLN. Za takie kwoty to rozumiem body sushi znowu było grane!


18 komentarzy:

 1. Najciekawsze po szoste
  http://www.rmf24.pl/tylko-w-rmf24/tomasz_skory/blogi/news-sienkiewicz-belka-i-kamieni-kupa-czyli-co-wiemy,nId,1442723

  OdpowiedzUsuń
 2. Mnie się wydaje że to są rozgrywki pomiędzy klikami w PO (i może SLD, wszak Belka ma stamtąd rodowód). Ale najbardziej szokuje mnie że Ci ludzie na co dzień posługują się językiem z rynsztoka (zrozumiałbym te wulgaryzmy w stanie zdenerwowania), no ale tak na spokojnie taki rynsztokiem lecieć...
  Skupiam się na języku bo w polskiej polityce już prawie nic nie jest mnie w stanie zdziwić no ostatnio trochę nawrócenie Jaruzelskiego na łożu śmierci)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mnie język rusza najmniej. TOP 10 czy 30 polskich biznesmenow tez tak rozmawia. Sorka taki klimat.

  OdpowiedzUsuń
 4. Mnie rusza język jak usłyszałem że dzieci 4-5 latki w przedszkolu już używają.
  O polskich biznesmenach TOP 10 czy 30 nie mówię bo jak się dobrze przyjrzeć to większość ma te same korzenie.
  Kluska był inny stąd go napiętnowano.
  Kto w twej opinii mógł chcieć wysiudać Belkę ze stołka? Bankierzy, OFEs ?
  Miło że znów coś napisałeś SiP. Zyćzę dużo zdrowia dla Ciebie i twej rodziny, bo kiedyś wspominałeś że były z nim kłopoty.

  OdpowiedzUsuń
 5. A ja nie na temat bo jako szczęśliwy nie-posiadacz telewizora dopiero sie dowiaduje ze jakas afera była ;)

  A meritum takie: dobrze SiP ze wróciłeś. Częściej pisać proszę! ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Prof. Leszek Balcerowicz nie ma wątpliwości, że doszło do naruszenia niezależności banku centralnego. - Mamy do czynienia z konspiracją, której treścią jest układ polityczny. Szef NBP wikła się w politykę. To samo jest już naruszeniem niezależności NBP - komentował w TOK FM były wicepremier i szef NBP. Prof. Balcerowicz zaskoczony jest także językiem, jakim posługiwali się bohaterowie nagrania. - To była rozmowa trzech facetów, którzy się licytują w swoim cynizmie, myśląc że to jest objaw męskości.

  Rozmowa między prof. Markiem Belką i Bartłomiejem Sienkiewiczem zrobiła bardzo duże wrażenie na prof. Leszku Balcerowiczu. Dla byłego wicepremiera, ministra finansów, szefa NBP oburzające jest to że do takiej rozmowy w ogóle doszło. - W poprzednich latach dochodziło do nacisków polityków na szefów Narodowego Banku Polskiego, ale były one odpierane. Nie zdarzyło się coś podobnego do sytuacji, o której teraz się dowiedzieliśmy. Do spotkania szefa banku centralnego, który wikła się w politykę. Sam fakt takiego spotkania jest naruszeniem niezależności Narodowego Banku Polskiego - ocenił w TOK FM. To najcięższy zarzut jaki prof. Balcerowicz stawia prof. Markowi Belce.

  Konspiracja

  Jak ocenił były wicepremier i szef NBP, rozmowa której treść ujawnił "Wprost", to "konspiracja, której treścią jest pewien układ polityczny". Deal miał polegać na dodrukowaniu pieniędzy by "wpłynąć na bieg spraw politycznych". - To jawne naruszenie niezależności NBP. Gdyby obietnice padające w rozmowie miałby zostać spełnione, to mielibyśmy z upolitycznieniem roli prezesa banku centralnego. Bo to prezes decydowałby czy pomóc rządowi czy nie, w zależności od tego jak ocenia rząd. A z drugiej strony politycy mogliby bardziej naciskać, wiedząc że prezes NBP ma kompetencje by im pomagać - przez drukowanie pieniędzy - uważa prof. Leszek Balcerowicz.

  Dymisja?

  Choć gość TOK FM ani razu nie powiedział o zdymisjonowaniu prof. Marka Belki - jego opinia na ten temat wydaje się oczywista. - Normy są przestrzegane tylko wtedy, kiedy za ich łamanie ponosi się odpowiedzialność. A jeśli nie ponoszą odpowiedzialności to normy pozostają na papierze. A tu chodzi o bardzo ważną normę, o którą walczyliśmy od 1989 roku, żeby bank centralny był niezależny politycznie - mówił.

  Były szef NBP przypomniał, że 10 lat temu szef włoskiego banku centralnego został zdymisjonowany za - zdaniem prof. Balcerowicza - znacznie mniej oburzające zdarzenie.

  Balcerowicz przypomniał, że marek Belka już wcześniej uwikłał się w politykę. Bo "poparł wbrew początkowych opinii ekspertów NBP wywłaszczenie ludzi z oszczędności emerytalnych zgromadzonych w OFE".

  "Przykro komentować"

  Dostało się nie tylko prezesowi Markowi Belce. Zdaniem gościa TOK FM, rozmowa wystawia też jak najgorszą opinię szefowi MSW. Bo jako zwierzchnik służb specjalnych powinien sobie zdawać sprawę z konsekwencji swojego działania. - To przejaw skrajnej niekompetencji - stwierdził prof. Leszek Balcerowicz.

  Były trzykrotny wicepremier i minister finansów nie mógł się też powstrzymać od skomentowania języka, jakim posługiwali się bohaterowie słynnych nagrań. - Wiem że to przykro komentować... Dla mnie to była rozmowa trzech facetów, którzy się licytują w swoim cynizmie, myśląc że to jest objaw męskości.

  O 15 premier Tusk podczas specjalnej konferencji prasowej odniesie się do afery taśmowej. Do tej pory zabrał jedynie głos na Twitterze.

  Za tok fm

  OdpowiedzUsuń
 7. Najciekawsza teoria czemu to rozwalenie nbl ktory z klika ustawil podloge i niebma silnego zlotego.

  Innymi slowy to gra na sterowanie zlotowka i na mocnego zlotego (przyjdzie jastrzab a la Niemiecki Bundesbank.

  Wywalic chca go duzi gracze finansowi.

  OdpowiedzUsuń
 8. Hajdarowicz i kwestia e-wydania(jego ekiosk) itd
  http://m.wirtualnemedia.pl/m/artykul/wprost-przyspieszyl-publikacje-tasm-bo-e-wydanie-wycieklo-z-e-kiosku-do-rzeczpospolitej

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja myślę, że te taśmy to zemsta Kwasa. Buldogi gryzły się pod dywanem, a teraz możemy je obejrzeć w całej krasie :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Ciekawe skąd Belka wiedział że AMBER GOLD to piramida jak oni nawet w systemie skarbowym nie byli, bo "pracownica US zapomniała ich wpisać", druga rzecz to skoro Belka o tym wiedział to gdzie jego zawiadomienie do prokuratury o Amber Gold, zwłaszcza w kontekście wcześniejszych wyroków za oszustwa założyciela Amber Gold?

  OdpowiedzUsuń
 11. @SiP
  Tekst jak najbardziej spoko! Tylko się wykurzyłeś, a to do Ciebie niepodobne. Wiem, że to wynika z twojego podejścia, raczej konserwatywnego, do polityki banku centralnego, ale sorry na świecie raczej panuje klimat wojen walutowych. Poza tym Belka twierdzi, że interwencja "będzie pod pewnymi warunkami".
  Sienkiewicz dał dupy w tym przypadku, ale to co mówi o BORze i kilku innych spawach to jednak prawda. Belka o BGŻ też mówi rozsądnie, więc to zupełna dziecinada nie była.
  Sprawa wygląda na ratowanie Aleksandra K. Wskazuje na to dziennikarza z wyjątkowym szczęściem do przecieków ze służb. Ja się cieszę, że ta afera wyszła, bo ona zmieni trochę sposób myślenia o bezpieczeństwie rozmów. A z tą niezależnością Banku Centralnego to też nie przesadzajmy. Tym bardziej, że belka był jednym z lepszych premierów za mojej pamięci. PISZ WIĘCEJ!!!

  OdpowiedzUsuń
 12. @GrubyMiś

  Z niektórymi, wybranymi fragmentami wypowiedzi się zgadzam. Tylko z BARDZO wybranymi. Daleko mi do Toma Urbasia i chwalenia Zatroskanych Państwowców.

  Martwi mnie tylko wybiórczość w stylu jak im dobrze to są za liberalną gospodarką a jak źle to zaraz keynesizm. Podobnie i tutaj. Skąd wiesz kto przyjdzie po Zatroskanym Belchu? Widziałeś w ogóle co napisał ZBP w opinii do ustawy? ze proponuje ograniczyć to czasowo np 2-4 lata po ogłoszeniu!

  Ogólnie Belka kupczy stanowiskiem i gra przeciw opozycji. Nie oszukujmy się - po co chciał QE i dlaczego? Sienkiewicz obsesyjnie kilka razy wspomina o PiSie.

  JA nie jestem przeciwny zasmym tym zasadom ale nie tym ludziom, niestety. Niedoroślismy. Poza tym i tak to mogą robić - zlinkowałem info o BGK czy NBP na wtórnym.

  OdpowiedzUsuń
 13. Pełny wywiad z NBP i Sową
  http://vod.tvp.pl/audycje/publicystyka/dzis-wieczorem/wideo/16062014-1957/15373898

  OdpowiedzUsuń
 14. @SiP
  Po prostu Jesteś cholernie w...y na całą klasę polityczną. Przykro mi lepiej nie będzie. W PiS nie wierzę, w felietonistę Korwina też... A k... Kowal i kilku konkretnych ludzi z PJN są poza sejmem. W tym kraju musi się jeszcze zmienić wiele pod względem dialogu politycznego. Chociaż oni mówili coś o Polsce, nie kpili z tego. Jak przypominam sobie wszelkie taśmy SLD to jednak przez 10 lat zrobiliśmy postęp. A prezes NBP nigdy do końca niezależny nie będzie, bo jest z nadania politycznego. Ale u mnie Sienkiewicz ma plusa za diagnozy. PiS nie jest w tej chwili mentalnie do nich dojść. A przy politykach z południa Europy to i tak jest odpowiedzialnie. I mówię to ja - 24 latek, który zawsze głosował na PiS.

  OdpowiedzUsuń
 15. To społeczeństwo, jak widać z wpisów wyżej, jeszcze nie dorosło do tego by żyć normalnie i w normalnym kraju. Do tego trzeba umieć być prawdziwie wolnym od nacisków, od reklamy = samodzielnym = mysleć samodzielnie, a nie, jak im się każe w reklamach, w mediach. PO prostu zadowoleni są permanętnie z tego, że robią ich w BOLA na każdym kroku.
  Kazdy dostaje to co mu się należy.
  PO prostu tylko tyle!

  To sukces wielu min. PO od szkół, by tak dbać o ich "wyksztaucenie", obniżając wymagania i inne takie.
  A przecież wydawałoby się, że ....
  Myslenie nie boli ....

  Czytam we wPiSach, że ...
  "nie wierzę" itp ....
  Flaki się przewracają!
  Co tu i teraz ma znaczyć wiara?
  Fakty, fakty i tylko fakty mają znaczenie!
  Jak ktos nie zna faktów, nie umie powiazać zdarzeń, to co mu innego zostaje? Wiara w kłamstwa??

  W końcu lat 80-tych też nikt nie wierzył w to co było już nieuniknione! Jednak się stało!

  Teraz już jest PO zamiatane.
  To bezczelna, obłudna "wiara" w cuda płemieła tuska?

  Zielona wyspa dryfuje w kierunku ARMAGEDDONU już od lat. Zobaczycie to na własne oczy najdalej w 2016r.

  To się Wam należy!

  Nauka na własnej skórze ....

  OdpowiedzUsuń
 16. http://www.youtube.com/watch?v=wTH-QPN5SAk&list=UUSELXEB-nlRFYkyAczde88w

  OdpowiedzUsuń


Komentując anonimowo - podpisz się. Łatwiej prowadzi się dyskusję.
SiP