19 czerwca 2014

Taśmy PO: Cui Bono - cztery scenariusze oczywiste i jeden nietrywialny

Szybki rzut oka na pięciu ośrodkach zyskujących na tasmach PO czyli cui bono?

Pierwszy oczywisty ośrodek: Media. Zyskują i umacniają swoją niezależność. Jednoczą sobie ludzi. Zdarzają się nawet mini cuda jak np. Ł. Warzecha chwali Monikę Olejnik. Środowisko się jednoczy.


Drugi oczywisty ośrodek: Pałac. Pomimo faktu, że to Prezydent ma władzę nad możliwością odwołania Szefa NBP (również go powołał), a więc pośrednio lekko traci to jednak mocno zyskuje. W proponowanej nowelizacji o NBP to on powołuje Zarząd NBP, który określa kiedy a kiedy nie użyć QE w Polsce. Pałac zyskuej dodatkowo w środowisku, może jednoczyć. Wygrywa Bondaryk a nawet Schetyna.

Trzeci oczywisty ośrodek: Opozycja. Nawet jak nic nie mówi to siłą rzeczy zyskuje bo to nie jej afera

Czwarty oczywisty ośrodek: Putin i jego banda KGB. Wobec sytuacji na wschodzie, a szczególnie Ukrainy, destabilizacja polityczna Polski jest mu całkowicie na rękę. Polska mocno machała szabelką i zachęcała US i region CEE do stanowczych działań wobec polityki KGB.

Piątek, nieoczywisty, ośrodek: Duzi gracze finansowi posiadający pozycje na wzrosty wartości PLN oraz polskich obligacji. Jedna z teorii głosi, iż złotówka jest lekko niedowartościowana (przykładowo EURPLN powinien być przynajmniej 3,70-3,80) tak jak i Polskie papiery skarbowe. Duzi gracze chcą usunąć od steru osoby, który osłabiają złotówkę lub wręcz nie pozwalają jej się umocnić. 
Ostatnie parę lat pokazuje jakby magiczną podłogę na EURPLN (spadki, sily złoty) 


lub sufit na koszyku (wzrosty, silny PLN)Jaki powinien być scenariusz i czemu pomimo zlych wiadomości z polskiej polityki PLN się umacnia? Kurs eurpln już poniżej poziomów z początku afery...

Logika nakazuje stwierdzić, że w wyniku afery taśm PO u sterów NBP zasiądzie tzw jastrząb (vide L.Balcerowicz czy Hausner) który wręcz z obsesyjną starannością (wszyscy teraz patrzą!) będzie umacniał PLN. Nawet gdyby u steru został Marek Belka to i tak ten scenariusz powinien się realizować.

Afera taśm PO przeczy też twierdzenio Prezydenta, iż inwestorzy boją się nowych władzy czy reagują skarjnie na politykę w PL. Świetnie opisał to Rafał Hirsch z TVN24 BiŚ, którego cytowałem tutaj (kliknij, Blog Rafała tutaj). Prezydent może zatem śmiało dymisjonować Zatroskanego Belcha, dobrego kolegę Ritmo (kliknij) i powołać nowego Prezesa NBP.

Proszę nie przekreślać tego scenariusza wobec ogólnie dostępnych faktów, które większości na rynku finansów nie przychodziły do głowy. Mowa o manipulacjach m.in LIBOR, FX, Srebra/Złota czy ropy.

Na koniec: proszę w komentarzach o wypunktowanie dziur i braku logiki w w/w scenariuszach. Podać swoich usual suspects. Czy to w formie komentarza, czy tweeta czy linku do swojej opinii na innym portalu.

16 komentarzy:

 1. Podpunkt do punktu 2 (Bondaryk) to też oczywiscie Sluzby. Walka sluzb.

  OdpowiedzUsuń
 2. Tak się zastanawiam po przeczytaniu krótkiego artykułu z wiki o Latkowskim - gość wygląda na ideowca, który zwalczał w swoich programach patologie. Może jest jeszcze opcja mega optymistyczna dla nas - Amerykanie postanowili zainstalować u nas jakiś sanacyjny rząd i jesteśmy świadkami usuwania skorumpowanych złogów? Taka afera powinna solidnie wstrząsnąć społeczeństwem, wyłonić uczciwy rząd i przystąpić do budowy zapory przed kacapami, dopóki Ukraina kupuje nam czas. Scenariusz powojennej Japonii czy Korei Płd..

  OdpowiedzUsuń
 3. A czytales o Latkowskim to?
  http://wpolityce.pl/media/200911-sledztwo-tygodnika-wsieci-niemieckie-biznesy-latkowskiego-swiadek-wykorzystywali-moje-przedsiebiorstwo-jako-przykrywke-do-naciagania-ludzi

  Albo to?
  http://wpolityce.pl/spoleczenstwo/201137-rob-z-tymi-dziewczynami-co-chcesz-to-byly-slowa-latkowskiego-we-w-sieci-szokujaca-relacja-jego-bylego-wspolnika-czy-ktos-taki-moze-byc-naczelnym-tygodnika-ustawiac-lekarzom-sumienia-jak-nisko-upadly-media-iii-rp

  OdpowiedzUsuń
 4. Daję sobie spokój ze sprawą, na każdą teorię znajdzie się coś na sieci. Nie wygląda mi to wszystko jednak na działanie wewnetrzne. Wszystkie polskie powstania były inspirowane z zagranicy i tutaj pewnie też pionki ustawiane są z zewnątrz. Być może aliantów ma w pałacu prezydenckim. Tusk jest skończony, Kaczor nigdy nie zdobędzie większości, więc czekamy kto się pojawi na scenie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Z tego co piszą to kilka "porządnych" gazet też dostało ofertę publikacji taśm m.in. Pudelek Biznesu. Nie skorzystali - autocenzura lub strach. Trudno, skazani jesteśmy na relacje Wprost. Też nie jestem ich fanem, niech się wzajemnie zagryzą.

  OdpowiedzUsuń
 6. Przecież to pewne, że ten novy to nie bedzie to ten oszołom kurwin ....
  Na kogo czekasz?
  Na koleją ustawkę sitwy WSI - SB, jak to onegdaj "stworzyli" ze starych, sprawdzonych towarzyszy ten twór = PO i ich medialną obstawę agóry i inne tvny?
  Ludzie opanujcie sie wreszcie i otrzasnijcie z POlitycznej anty reklamy!

  OdpowiedzUsuń
 7. SiP pisze...
  "Podpunkt do punktu 2 (Bondaryk) to też oczywiscie Sluzby. Walka sluzb."

  Walka? Raczej POnowne kumanie się! Rozmowy Belki z Tuskiem poprzez min. to tylko rozmowa swojaków.
  Co to za ludzie? Kazdy ma swój stary pseudonim ....
  http://www.youtube.com/watch?v=EzebMc5_MR4&list=UUSELXEB-nlRFYkyAczde88w
  Tusk, Komoroski także brali kasę, od służb ... Niemieckich?

  OdpowiedzUsuń
 8. SiP pisze...
  "Podpunkt do punktu 2 (Bondaryk) to też oczywiscie Sluzby. Walka sluzb."

  Walka? Raczej POnowne kumanie się! Rozmowy Belki z Tuskiem poprzez min. to tylko rozmowa swojaków.
  Co to za ludzie? Kazdy ma swój stary pseudonim ....
  http://www.youtube.com/watch?v=EzebMc5_MR4&list=UUSELXEB-nlRFYkyAczde88w
  Tusk, Komoroski także brali kasę, od służb ... Niemieckich?

  OdpowiedzUsuń
 9. Donald nie wie co robić, reszta nie wie jak mu pomóc to nie jest żaden stary schemat, które się wielokrotnie w III RP pojawiały
  To wszystko, patrząc na zagubienie starych wyjadaczy ma tylko dwa wyjaśnienia- albo wkurzeni obywatele lub prawdziwe śledztwo dziennikarskie i żadne służby nie maiły nic wspólnego, albo to http://tomasz.lysakowski.eu/2014/06/19/kto-zlapal-kroliczka-donalda/

  OdpowiedzUsuń
 10. Najwięksi spekulanci przy okazji tej lekkiej zadymki wymieniają walute na nasz pln zapewne kupią trochę akcji bo do jesieni na świecie powinno być zielono eurodolar nie chcę spadać więc zgodnie z trendem w średnim terminie wróci powyżej 1.4 no to oczywiste że u/pln przełamie wsparcie 3zł.
  Co do taśm to albo jest to prezent ruskich dla naszej ciemnej prawicy albo jakimś cudem sami na to wpadli tylko czy potrafią to wykorzystać wątpie pewnie zaczną się dzielić stołkami zanim jeszcze przejmą władzę i jak zwykle niczego nie osiągną. Na miejscu tuska odgrzałbym stary kotlet czyli strach przed "pis" że jak dojdą do władzy to putin może chcieć rozmieścić wojsko na białorusi w celu ochrony obywateli rosyjskich ;) Chyba nadal nie ma alternatywy dla PO i w przypadku mobilizacji elektoratu (zauważmy jak wielu nie głosuje) po znowu wygra z przewagą 10-15% ,zadziała zasada wyboru mniejszego zła bo raczej wątpie żeby ci "niezdecydowani" zagłosowali na pis ryzykując : kłótnie możliwosc opuszczenia UE ,napięte stosunki z rosją ,wew. sporom którę nie służyłyby wzrostowi gospodarczemu i ogólnemu rozwojowi kraju. Musiało by być na prawdę bardzo zle zeby rewolucjonisci wygrali a za takich wciaż uchodzi pis, obóz narodowy też nie ma dużego poparcia bo u nas nie ma takich problemów jak we francji więc nic się nie zmieni za bardzo wietrzenie w po sie przyda a jeszcze bardziej przydała by im się prawdziwa konkurencja bo tylko wtedy rośnie poziom sprawowania władzy.

  OdpowiedzUsuń
 11. Zapomniałem dodać : "taki mi się wydaję" ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Dla mnie to wygląda na robotę Ruskich, te taśmy powiedzmy sobie jasno uderzają w Państwo polskie o wiele bardziej niż w jakiegoś tam Belkę i Sienkiewicza.

  Ja chciałem głosować na JKM żeby wyrazić swoje niezadowolenie ale w tym wypadku zagłosuję na PO bo PiS to nie są normalni ludzie, bardzo nie profesjonalni.

  Polecam wysłuchać całe nagranie.

  OdpowiedzUsuń
 13. Haha ! Jak widzę młodzieżówka peło się uaktywnia .
  Znowu straszenie pisem ? Jeśli pisiory nie są profesjonalistami to jak nazwać POpaprańców ?
  Ja bym użył słów : złodzieje, kłamcy i oszuści.

  OdpowiedzUsuń
 14. pis to nie robin hood , nie zabierze bogatym i nie da biednym tylko zostawi sobie jak już ;) więc nic się nie zmieni
  pis jakby chciał pomagać najsłabszym to by to robił a nie pchał się do koryta
  niestety najsłabsi sami nie potrafią myśleć musi się im powiedzieć co mają myśleć i tak ich dyma pis i robi to tylko w jednym celu koryto
  oczywiście są ludzie nawet w pis którym należy się szacunek

  OdpowiedzUsuń
 15. @mariusz

  nie ważne kto bedzie rządził czy po czy pis pisaniem komentarzy niczego nie osiągniesz wielkiego raczej się skup na zdobyciu dobrego zawodu,otwarciu firmy czy poprostu na zarabianiu pieniedzy jak zmieni się władza i tak tłuste kąski dostaną kolesie nie TY dla ciebie nic sie nie zmieni oni myślą o sobie ty myśl o sobie zaoszczedzisz sobie rozczarowań

  OdpowiedzUsuń


Komentując anonimowo - podpisz się. Łatwiej prowadzi się dyskusję.
SiP