29 lipca 2014

Nie jestem morderdcą

Zostałem w OFE. Ty też możesz, masz jeszcze 2 dni.

Pisałem we wrześniu 2013, iż wszyscy będziemy mordercami (klik). Dotychczas max 10% wypowiadało się w sprawie wyboru OFE - to znany jest z góry wynik. Premier Donald Tusk i jego ekipa z PSL zna doskonale powyższe statystyki. Wiedzą co robią, pozwalając na decyzję w wakacje, bez kampanii informacyjnej i domyślnie przenosząc do ZUS. Czekam zatem na oficjalny komunikat - Polacy wybrali ZUS. Polacy wierzą w Państwo i emerytury państwowe. Polacy nie wierzą w system kapitałowy i gospodarkę wolnorynkową.

Zmiany wprowadzone w systemie emerytalnym w 1999 roku nie były doskonałe. Zdecydowanie szkodliwa była wysoka nieuzasadniona i wylobbowana prowizja, o której z ogromną satysfakcją na ustach wypowiadają się przeciwnicy rynków kapitałowych. Sięgała ona nawet i 10%. Zamiast jednak dokonać zmian w systemie, chociażby obniżając prowizję, postanowiono system zdemontować. Potrzeby rządu były bowiem natychmiastowe - łatanie dziury budżetowej.

Od 1999 roku ponad 62% składki na emeryturę otrzymywało Państwo, a prawie 38% trafiało do OFE. Z czasem dokonywano zmian, jak np w 2011 wprowadzono subkonto w ZUS i i zaczęto obniżać ilość składki emerytalnej przekazywanej do OFE. Obecnie proponowana składka odprowadzana do OFE to 15% całości. Nie ma więc prawdziwego wyboru w sprawie wyboru OFE czy ZUS. Można wybrać albo emerytury państwowe ale delikatnie mniej państwowe. Wybór jest iluzoryczny.

Jakie będą zatem emerytury państwowe (bo innych właściwie nie ma)? Będą takie jakie ustali rząd w danym roku kalendarzowym. Kropka. Zabawne są wszelkie waloryzacje, wyliczenia PKB i inne wskaźniki. Nie ma to absolutnie znaczenia dla docelowej emerytury osoby będącej w OFE. Widać to doskonale po ostatnich 15 latach. W tym okresie 2 razy gruntownie zmieniono system. Dodatkowo wprowadzono elementy okradające osoby, które myślą, iż emerytura państwowa zależy od nich. Otóż nie. To Państwo o nich decyduje tak jak o sposobie waloryzacji. W 2012 niby tymczasowo zawieszono waloryzacje procentową wprowadzając waloryzację kwotową, zgodnie z konstytucją (klik). Skoro pieniądze w OFE wg wyroków nie są moje a Państwowe i publiczne to nie zdziwi mnie jak w "potrzebie chwili" wspaniały rząd całkowicie znacjonalizuje OFE i dodatkowo wprowadzi inną waloryzację albo jeszcze lepiej - stopę zastąpienia. Idealnie wpasowuje się w to "kapitał zgromadzony" za najlepsze Twoje 10 lat. M.in. na tej podstawie osoby starsze miały obliczane obecne emerytury. A dlaczego nie 5 lub 15? 

Dlaczego więc warto pozostać z odprowadzaniem składek do ZUS+OFE? Jest wiele argumentów merytorycznych, ale wiele z nich też upadło jak np dziedziczenie. Dziedziczenie wprowadzono też w części ZUS zawartej na subkoncie. To ostatnie też doskonale pokazuje tymczasowość ustaleń. Dziedziczenie fragmentu składek w ZUS zaskoczyło bowiem Prezesa ZUS, ale co zrobić skoro taka potrzeba chwili? Najwyżej za parę lat się ustali, że nie ma dziedziczenia a wszelkie środki po które nie zgłosi się rodzina przechodzą na spłatę długu narodowego.

Na koniec kilka ciekawostek.
Po pierwsze obecnie oficjalna prowizja OFE wyniesie 1,75%. Pewnie marne to pocieszenie ale prawdziwa prowizja OFE to 1%, resztę zjada system, w tym 0,4% (Z tych 1,75%) bezpośrednio ZUS jako koszt zarządzania 
Po drugie nie ma żadnego przenoszenia co cztery lata zgromadzonego kapitału. Wszelkie decyzje jakie będą podjęte będą dotyczyć PRZYSZŁYCH składek. Innymi słowy jeśli wyjątkowo w 2016 podejmiemy decyzję o zmianie przeznaczania składek to i tak nie będą one dotyczyć zgromadzonego kapitału. 
Po trzecie znaczna część składki w ZUS waloryzowana jest na bazie inflacji, natomiast subkonto w ZUS na bazie średniorocznego PKB za 5 lat.


15 komentarzy:

 1. Niestety, Gospodarz się myli. Rząd RP może tak samo decydować o wysokości emerytur jak rząd Ukrainy o porządku prawnym na Krymie.

  O tym w jakiej wysokości będą emerytury zadecyduje wielkość gospodarki, co za tym idzie wielkość bazy podatkowej i pochodna tej bazy w postaci podatków.

  Niestety, ZUS jest skazany na bankructwo a emeryci za zerowe lub okołozerowe emerytury ponieważ demografia jest bezwzględna. Bez pracowników nie ma gospodarki.

  Slomski.us

  OdpowiedzUsuń
 2. @Przemo

  niska emerytura państwowa jest oczywista stąd nic o tym nie napisałem.

  OdpowiedzUsuń
 3. Z tym dziedziczeniem to niezły przekręt. Otóż dotąd w OFE jest jakieś 2 mld zł kasy po zmarłych, której to nikt nie odebrał. Póki nie, OFE nią obracało.

  A teraz ten schemat przejmie ZUS. Co więcej, sądzę, że nie będzie upubliczniać ile tego jest. Kto go skontroluje - państwowy NIK ?

  OdpowiedzUsuń
 4. A jak jest z bankami? To samo - kasa leży i nikt nie wie. Nie ma centralnego rejestru zmarłych i informacji do kogo przekazać. Uważam że ta kwestia powinna być rozwiązana w publicznych bankach, ofe itd.

  Wiadomo jak schowasz w skarpetę albo w Austrii to mało się kto dowie ale jednak w Polsce dla mas powinno być to dostępne.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja dziś złożyłem, niestety nie udało mi się nakłonić rodzeństwa - są wyjechani :(.
  Jesteś pewien że nie będzie można przenieść tego za 2 lata ? Wydaje się to co najmniej sprzeczne z konstytucją i mam nadzieje że ktoś będzie o to walczył.

  Sam chciałem przenieść do zus wszystko prze jakiejś hossie jak będę 50+

  OdpowiedzUsuń
 6. @xgda

  Niestety jestem pewien. Przeniesienie dotyczy tylko NOWYCH składek :(

  http://emerytura.gov.pl/wybor-ofezus/pytania-i-odpowiedzi-ofe-zus/

  Czy decyzja co do miejsca odprowadzania składek (ZUS lub OFE) będzie jednorazowa i ostateczna? Czy w wariancie OFE będzie można zmieniać fundusz?

  Za pierwszym razem na wybór będą 4 miesiące ( kwiecień – lipiec 2014 r.), swoją decyzję będzie można zmienić w 2016 r., a później – już systematycznie co cztery lata. Osoby, które „pozostaną w OFE” będą mogły – tak jak teraz – wybrać konkretny fundusz, do którego będzie trafiać ich przyszła składka, jak również zmieniać „swoje” OFE w przyszłości.

  Na czym polegają „okienka transferowe"?

  Każdy członek OFE będzie mógł w okresie kwiecień – lipiec 2014 r. złożyć oświadczenie o dalszym przekazywaniu składek do OFE. W przypadku niezłożenia oświadczenia, przyszła składka ubezpieczonego zostanie przeniesiona do ZUS. Ponowny wybór będzie możliwy podczas „okienka transferowego” w 2016 r. Następne takie okienka będą co cztery lata.

  OdpowiedzUsuń
 7. Istotnie wzrost populacji zmalal i zblizamy sie do stanu stacjonarnego. Niestety jednak na zbyt wysokim poziomie. Polska jest ponad dwukrotnie przeludniona.
  Sam wzrost liczby mlodych pracownikow nie polepszy zreszta stanu ekonomii. Potrzebna jest kreacja dobrze platnych stanowisk pracy a w tej chwili gospodarka ich nie wytwarza. Stad bezrobocie i stagnacja lub obnizka realnego wynagrodzenia patrz http://bobolowisko.blogspot.com/2014/05/co-nam-mowi-ekonomia-polityczna.html

  OdpowiedzUsuń
 8. Dzień dobry!

  Tak sobie jeszcze zastanawiam się nad decyzją OFE czy nie OFE i trafiłem na taki artykuł:
  Rajdu św. Mikołaja nie będzie do 2017 r. Rząd limitami dla OFE wyznaczył terminy spadków na giełdzie

  Autor pisze:
  "Ulitowano się nad warszawską giełdą, ale zarazem ustalono swoiste kamienie milowe, oznaczające termin spadków na giełdzie, w miarę postępu programu malejących limitów inwestycyjnych. I tak, do końca 2014 r. minimalny limit inwestycji w akcje wynosi 75 proc. (co najmniej tyle OFE muszą mieć w akcjach), potem w 2015 r. 55 proc., w 2016 35 proc. i w 2017 r. 15 proc."

  A następnie:
  "Ale, skoro z początkiem 2015 roku OFE będą musiały w akcjach trzymać tylko 55 proc. środków, to oznacza że 20 proc. ze 150 mld zł prawdopodobnie trafi wtedy do sprzedaży.

  Dzienne obroty na giełdzie przy dobrym dniu osiągają poziom miliarda złotych. Nie trzeba mieć wiele wyobraźni, żeby zrozumieć, co będzie się działo gdy od stycznia pojawi się potencjalna podaż akcji wielkości aż 30 mld zł.

  Nie chodzi nawet o to, czy OFE rzeczywiście zaczną akcje wyprzedawać - wystarczy, że potencjalnie należy się tego spodziewać. "


  Czy autor tego artykułu nie popełnił czasem poważnego błędu logicznego myląc słowa maksymalny i minimalny? Prawdą byłoby to co napisał autor, gdyby maksymalne dopuszczalne zaangażoawanie OFE w akcje spadłoby z 75% do 55%. A jeżeli spada minimalne zaangażowanie, to znaczy, że od 2015 roku dostają więcej możliwości inwestowania w bardziej płynne oraz bezpieczniejsze aktywa niż akcje na GPW. I nie jest to równoznaczne z wyprzedażą akcji.

  OdpowiedzUsuń
 9. @KEcaj84

  Dobry wieczór

  To oczywiście minimalne i nie muszą sprzedawać.

  Na razie jednak sprzedawali i kupowali zagranice, chyba już mają 5%.

  OdpowiedzUsuń
 10. Napisałeś SiP, że odpadł argument dziedziczenia. Dla mnie to języczek u wagi. Czy ktoś orientuje się jak wygląda dziedziczenie w ZUS a jak w OFE? Czy w razie nieosiągniecią wieku emerytalnego po prostu dopiszą moje składki spadkobiercom czy wypłacą w gotówce? Jaki wpływ ma Państwo na zmiane tych zasad w ZUS a jaki w OFE? Wysokość emerytury to wróżenie z fusów więć chciałam potraktować OFE jako polise na wypadek śmierci.

  OdpowiedzUsuń
 11. Pamieaj proszę że składka w ZUS dzieli się na zwykła i subkonto. Tylko subkonto - a więc środki od 2011 będą dziedziczone.

  Reguły w ZUS łatwiej zmienić niż reguły w OFE. Nie zmienia to faktu, że z OFE zabrali połowę składek (obligacje) tj 150 mld PLN a więc jednak można.

  Łatwiejsza procedura odbioru środków jest jednak w OFE

  link1

  link2

  link2

  OdpowiedzUsuń
 12. @SiP

  Ok. Chodzi o minimalną procentową wartość. Jeżeli obecnie jest 75% minimum zaangażowania w akcje, to OFE kupują akcje aby osiągnąć zaangażowanie 75% swoich aktywów w akcjach. Jeżeli minimum będzie 55% to mogą kupować mniej akcji (55% zamiast 75%), a więcej innych instrumentów (np. za te 20% różnicy).

  Po prostu autor - Jacek Frączak pisząc:
  "Ale, skoro z początkiem 2015 roku OFE będą musiały w akcjach trzymać tylko 55 proc. środków, to oznacza że 20 proc. ze 150 mld zł prawdopodobnie trafi wtedy do sprzedaży."
  całkowicie myli maksimum z minimum. Czy tylko mi się tak wydaje?

  Dzisiaj ponownie ten artykuł pojawił się na WP.

  OdpowiedzUsuń


Komentując anonimowo - podpisz się. Łatwiej prowadzi się dyskusję.
SiP