30 sierpnia 2014

Fundusze Inwestycyjne (TFI) na koniec lipca 2014 coraz bardziej niepubliczne

Od ponad trzech lat mamy mocny trend na rynku funduszy inwestycyjnych. Stają się one coraz bardziej niepubliczne i zamknięte.

Szybki rzut oka na na dwa raporty:1. Z raportów bije prosty komunikat - rynek się mocno zmienia.
Rośnie udział funduszy niepublicznych (niebieska linia - private equity)
(za BZ WBK)

aczkolwiek jest pewna mała rozbieżność między IZFA a BZ WBK wynikająca z klasyfikacji (BZ WBK zalicza do private quity nie tylko niepubliczne ale również niesklasyfikowane (głównie niepublicznych).).

2. Pieniędzy w funduszach jest coraz więcej. Obecnie ~ 200 mld pln (zielony kolor)
(za BZ WBK)
W stosunku do całości spada przy tym alokacja (tj przeznaczenie funduszy) na rynku akcji. Dla jasności - alokacja dla rynku akcji może być stała wolumenowo, ale ilość łącznych aktywów rośnie, co powoduje spadek alokacji w akcjach. (% w całości).

Klasyfikując fundusze ogólnie tj publiczne detaliczne (tj zwykły Nowak kupuje) i niepubliczne to podział wygląda tak:
(za IZFA)

3. Z funduszy publicznych - na przestrzeni ostatnich lat najwięcej środków pozyskały fundusze obligacji, a fundusze akcyjne stoją na poziomach z 2011 roku

Same przepływy w poszczególnych miesiącach wyglądały nastepująco:
(za BZ WBK)
Z ciekawostek to należy nadmienić, iż aktywa zgromadzone w fund. niepublicznych, głównie za sprawą wypłat z jednego z funduszy, spadły aż o -3,5 mld pln w lipcu 2014. Nigdy wcześniej w przypadku tego segmentu rozwiązań nie było tak wysokiej skali odkupień na przestrzeni jednego miesiąca.

4. Lista największych funduszy zawiera kilka lokalnie wykreowanych podmiotów (brawa!)


Zatem jeśli usłyszysz w mediach krzyk i jazgocące nagłówki - REKORDOWE napływy, REKORDOWO dużo pieniędzy w funduszach to miej to co powyżej na uwadze. W szczególności, dla indywidualnego spekulanta - środki masowo nie płyną na rynek akcji.


1 komentarz:

  1. Późną jesienią poziomy wskaźników będą już dość atrakcyjne https://qnews.pl/pl/news/p%C3%B3%C5%BAn%C4%85-jesieni%C4%85-poziomy-wska%C5%BAnik%C3%B3w-b%C4%99d%C4%85-ju%C5%BC-do%C5%9B%C4%87-atrakcyjne

    link

    OdpowiedzUsuń


Komentując anonimowo - podpisz się. Łatwiej prowadzi się dyskusję.
SiP