30 sierpnia 2014

Jak będzie wyglądało europejskie luzowanie ilościowe (QE/LSAP)?


Zdecydowana większość analityków jak i inwestorów stawia, iż wciągu najbliższych 12 miesięcy zobaczymy europejskie QE. Jak będzie wyglądało?


Zacznę od tego, iż samo QE jest mocno wyczekiwane, gdyż rosną oczekiwania deflacyjne - ulubiony wskaźnik Mario Draghi 5y5y inflation swap rate, trzeci raz spada poniżej 2%

(za Commerzbank)
Wspomniał wręcz o tym wprost na Sympozjum w Jackson hole (BreakEvens point to "significant declines at all horizons". The 5Y5Y inflation swap he singled out as falling 15bp to below 2%. This is the third time the 5Y5Y has fallen below 2% since the start of the credit crisis. Draghi said "this is the metric that we usually use for defining medium-term inflation")

Spada inflacja, ale już nie tylko południe,  ma deflację lub problemy z bardzo niską inflacją.
(za UBS)


(za RBS)

(za RBS)

(za Natixis)

 a rozwój gospodarczy i perspektywy rozwoju gospodarczego, również europejskich lokomotyw są coraz gorsze:
(za UBS)

(za RBS)
(za RBS)

(za Commerzbank)

Wskaźniki PMI dla przemysłu - najniżej od 13 miesięcy


Tragedii dopełnia delewarowanie się (redukcja długu) gospodarstw domowych, spadek ilości pożyczek i brak popytu na kredyt.

(za Natixis)
(za Natixis)

I to wszystko dzieje się pomimo rekordowo niskich stóp procentowych, a miejscami ujemnych (dla banków), oraz ostatnio ogłoszone operacje TLTRO i brak sterylizacji operacji SMP (sic!) 
(nie wiesz co to LTRO? Przeczytaj tutaj, nie wiesz co to SMP? Przeczytaj tutaj)
(za Natixis)

Banki nie widzą popytu na kredyt, spłacają pieniądze otrzymane w ramach LTRO 

Inflacja nie może jednak rosnąć a kredyt nie może być udzielany przez banki, skoro firmy i gospodarstwa domowe nie inwestują:
(za Natixis)


Pensje pracowników są w stagnacji:
(za Natixis)
a bezrobocie jest wysokie:


Bank ECB musi więc działać i ma na to zgodę Niemiec (przykład tutaj).

Zatem europejskie QE będzie, tylko jakie?
Zakłada się, iż ECB, będzie głównie skupował wysokiej jakości ABS (papiery wartościowe opierające zabezpieczone aktywami, głównie europejskich korporacji). Draghi wspomniał już o tym w czerwcu 2014 (intensify preparatory work related to outright purchases in the ABS market). Draghi chciałby aby banki przekształciły udzielone pożyczki, w papiery wartościowe, które on skupi. Uwolni to kapitał w bankach. Dodatkowo skup ABS, szczególnie nowych ABS, ma skłonić banki do pożyczania.

QE powinno też dotyczyć obligacji państw ze strefy euro (EMU).  Obligacje wraz z ABS stanowią one połowę rynku papierów w europie.

Wyklucza się raczej Uncovered bonds, ale już dopuszcza covered bond (obligacje zabezpieczone portfelem hipotek).

Wykres niżej przedstawia wynik ankiety dla RBS (LSAP tj large scale asset purchase oznacza QE). Ulica zwie to drukowaniem pieniędzy.

By nie wywołać skandalu i odciąć się od dalszych spekulacji, ECB będzie skupował papiery rządowe wg ilości kapitału zakładowego. W związku z tym, pojedynczym, największym beneficjentem skupu będą Niemcy (26% całości kapitału), jednak, aż 50% pieniędzy powinno trafić na peryferia (Francja, Włochy, Hiszpania). Zakłada się bowiem, że obligacje i papiery z krajów południa (peryferyjnych)  nie będą wykluczone.Papiery będą miały różną zapadalność.

Sytuację dobrze obrazuje niżej przedstawiony wykres od Citi Banku. Po lewej stronie rynek obligacji w eurosystemie, a po prawej kapitał zakładowy ECB z podziałem na Państwa Założycielskie.

(za Citi)

Takie podejście tłumaczy obecnie ogromną hossę na papierach, nie tylko niemieckich ale i francuskich, włoskich czy hiszpańskich (2, 3 i 4 kraj wg kapitału zakładowego). Rentowności są obecnie rekordowo niskie (miejscami najniższe od 100 i więcej lat!)
(własne, stooq)


Jaki skutek? Rentowności 10 latek niemieckich powinny spaść do 0,75%, a kurs EURUSD docelowo 1.20.

(za Commerzbank)

Kurs EURUSD nie będzie jednak spadał bez przystanku. Obecnie pozycjonowanie spekulantów jest mocno wychylone w kierunku spadków (co jak dla mnie sugeruje, że spadki są już ograniczone i przydałaby się korekta w górę)
(za Deutsche Bank)


Mario Draghi znany jest z okrągłych kwot. Rynek mówi 1000 mld EUR, ot takie ~4200 mld PLN na dzisiaj.

Oczekiwania co do europejskiego QE, w momencie kiedy amerykanie mają swój w tym roku zakończyć i wręcz zacząć podnosić stopy procentowe od przyszłego roku, powoduje iż rośnie dysparytet pomiędzy rentownościami obligacji - niemieckich vs amerykańskich:

(za Commerzbank)

M.in. dysparytet silnie rzutuje na notowania EURUSD. Przy zastosowaniu europejskiego QE jest szansa że rentowności europejskie pozostaną niskie.

Co gospodarki niemieckiej to spadają oczekiwania co do przyszłych zysków niemieckich spółek.

Nadal jednak rentowność z trzymania akcji płacących dywidendę jest większa niż papierów BBB. Wynika to m.in. z oczekiwania QE (niższe rentowności obligacji). Fair value na dziś stawiane jest na 10.200 DAX.


8 komentarzy:

 1. Ten wpis zostanie zaktulizowany wieczorem lub jutro o nowe dane

  OdpowiedzUsuń
 2. Dokonałem aktualizacji wpisu.

  Kolejny wpis o europejskim rynku ABS (asset backed securities)

  OdpowiedzUsuń
 3. SiP czy mógłbys lekko przybliżyć temat ABS? Jak jest duży w poszczególnych krajach albo jaki jest w porównaniu do USa?

  Z góry dziękuję!
  P.S. Super blog! Cieszę się że wróciłeś do blogowania.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cześć,
   robię malutki cykl o ABS
   dzisiaj kolejny odcinek.

   Usuń
 4. JP Morgan sees #ECB buying up to USD 53bln of asset-backed bonds #ABS #QE

  - Analysts say the central bank will limit purchases to the new issue market over a three year period and focus on securities with the highest credit ratings.
  - Say about EUR 47bln of asset-backed debt has been sold in the region this year,

  OdpowiedzUsuń
 5. Goldman Sachs says do not fade short-end rally even as ECB QE and cuts are unlikely
  - Prefer not to position against build-up in market expectations of ultra-low short rates over next few years and narrowing of short dated EMU spreads.

  OdpowiedzUsuń
 6. Jest zgoda na ABS
  szczególy 2 października 2014

  OdpowiedzUsuń
 7. To pytanie za 100 punktów - kiedy się zużyje euforia na eurusd i mozna brać euro...

  OdpowiedzUsuń


Komentując anonimowo - podpisz się. Łatwiej prowadzi się dyskusję.
SiP