21 września 2014

Czy wiesz, że w Polsce trwa hossa? Patrzenie na indeks cenowy wig20 zaciemnia obraz

Na świecie najpopularniejsze indeksy są tzw indeksami cenowymi, a wypłata dywidend pomniejsza ich wartość. Taka sytuacja z pominięciem dywidend zaciemnia sytuację.

Wystarczy spojrzeć na najpopularniejszy indeks WIG20, polskich blue chipów

Czytając różnorakie wiadomości dowiesz się, że w Polsce tkwimy w trendzie bocznym (konsolidacji), przez wielu wręcz w maraźmie.


Przykładowo ostatnio PZU, w kilku transzach, wypłaciło blisko 5 mld PLN w ramach dywidendy (2013). Tzw stopa dywidendy sięgnęła "krotności" lokat bankowych. Wypłacona kwota jest oczywiście "zdejmowana" z indeksu. 


Spójrzmy teraz na ten sam indeks ale uwzględniający dywidendy (zakłada się reinwestycję tj przeznaczenie dywidendy z powrotem w akcje). Indeksy uwzględniające dywidendy nazywa się najczęściej Total Return.Prawda, że sytuacja wygląda inaczej? WIG20 Total Return jest na poziomach z 2007 roku. 

Takie porównanie dobitnie pokazuje, jak ważna jest dywidenda w procesie inwestowania długoterminowego. Przypomnę, że m.in. z tego powodu, jak również z powodu ograniczenia nowych środków, a dużej bazy dotychczasowych JP Morgan zakłada koncentrację OFE na polskich tuzach (klik).

W Polsce, zbliżoną strategię inwestowania oferującą "kupowania indeksu z dywidendą" jest syntetyczny Lyxor ETF WIG20. Syntetyczność, oznacza tutaj, że ETF ~90% aktywów inwestuje w zbywalne papiery wartościowe oraz do ~10% w instrumenty pochodne - swapy.

Got yield?8 komentarzy:

 1. Lyxor ETF-WIG20 nie wyplaca dywidendy - robil to dawniej (http://www.etf.com.pl/Fundusze-ETF-na-GPW-w-Warszawie/Lyxor-UCITS-ETF-WIG20/Dywidenda), natomiast Lyxor ETF na S&P juz tak (http://www.etf.com.pl/Fundusze-ETF-na-GPW-w-Warszawie/Lyxor-UCITS-ETF-S-P-500/Dywidenda). Rozumiem ze aktualnie ETF-WIG20 wlasnie nie uwzglednia dywidendy, nasladujac indeks cenowy jakim jest WIG20, czy moze jest inaczej?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. @łukasz,

   no własnie - nie wypłąca dywidendy z powodów podatkowych (kiedy było inaczej). Pieniądze zostają w ETF (reinwestycja).

   Usuń
  2. Pierwszy lepszy link potwierdzający co napisałem." Od 2012 r. dywidendy są reinwestowane automatycznie w fundusz – informuje Heike Fuerpass-Peter, szefowa dystrybucji niemiecko-austriackiego oddziału firmy Lyxor."
   http://forsal.pl/artykuly/649696,etf_na_wig20_juz_nie_bedzie_wyplacal_dywidendy.html

   Usuń
  3. Czyli tak na prawde ta reinwestycja powoduje ze ETF podaza bardziej za WIG20 Total Return, a nie za cenowym WIG20..

   Dzieki za odpowiedz i pozdrawiam!

   Usuń
  4. Jak jest kalkulowany Total Return?
   Czy przed teoretyczną reinwestycją odjęty jest podatek?
   Przy okazji, obligacje też dają yield.
   Są gdzieś indeksy Total Return dla obligacji?

   Usuń
  5. Mozna napisac troche wiecej o automatycznej reinwestycji ? jak byla dywidenda to byla znana jej wielkosc i dzien przyznania prawa do dywidendy( mozliwosc kupna specjalnie pod dywidende) przy aytomatycznej reinwestycji nie znalazlem tych danych

   Usuń
  6. "Mozna napisac troche wiecej o automatycznej reinwestycji ? jak byla dywidenda to byla znana jej wielkosc i dzien przyznania prawa do dywidendy( mozliwosc kupna specjalnie pod dywidende) przy aytomatycznej reinwestycji nie znalazlem tych danych"

   Ale nie rozumiem celu? chcesz kupić pod dywidendę? Metody są te same - ETF otrzymuje dywidendę dokłądnie tak jak inne podmioty na rynku, ani gorzej ani lepiej.

   Uwaga jednak - zmieniła się koncepcja ETF wig20 - kiedyś wypłacali dywidendę a zatem indeks bardziej przypominał wig20, ale miałeś i dywidendę. Teraz indeks będzie coraz bardziej przypominać wig20 total return.

   Usuń
 2. @anonimowy
  "Jak jest kalkulowany Total Return?
  Czy przed teoretyczną reinwestycją odjęty jest podatek?"

  wątpię aby przy kalkulacji uwzględniono podatek. na stronach GPW nic o tym nie przeczytałem.

  "Przy okazji, obligacje też dają yield.
  Są gdzieś indeksy Total Return dla obligacji?""

  Total return dla polskich nie widziałem.

  OdpowiedzUsuń


Komentując anonimowo - podpisz się. Łatwiej prowadzi się dyskusję.
SiP