04 września 2014

ECB uruchamia QE. Narodowy Bank Polski dopłaca Europejskiemu Bankowi Centralnemu za trzymanie u niego pieniędzy

Ostatnio na blogu poświęciłem trochę miejsca tematyce QE w europie oraz rynkowi na jakie będzie ono skierowane. Chciałoby się rzec słowo ciałem się stało i giełdy poszły w górę między nami :)

W ostatnich wpisach:


opisywałem spodziewane QE w europie.

Dzisiaj na spotkaniu rady ECB zadecydowano (tutaj oficjalne info):
1. Główna stopa refinansowania (main refinnacing rate) spadła z 0.15% do 0.05% czyli właściwie zera - to ta stopa jest najbardziej ciekawa z punktu widzenia kredytobiorców. Osoby z kredytem w EUR na mieszkanie mogą się cieszyć. Stopy są zerowe. EURIBOR sięgnął dna.
2. Stopa pożyczek dla banków na koniec dnia (marginal lending rate) tj  stopa kredytu w banku centralnym spadła z 0.40% na 0.30%
3. Oprocentowanie depozytów (deposit rate) tj pieniędzy zaparkowanych w Europejskich Banku Centralnym przez instytucje spadło na nowe ujemne poziomy z minus 0.1 na minus 0.2 (!).

Ta ostatnia stopa jest bardzo ciekawa. Otóż ujemna stopa depozytowa dotyczy (klik z czerwca):

 • i) średniej kwoty rezerw banków powyżej wysokości rezerwy obowiązkowej
 • ii) depozytów instytucji rządowych i samorządowych w Eurosystemie powyżej progów określonych w wytycznych, które zostały opublikowane po 7 czerwca; 
 • iii) rachunków – jeśli obecnie są nieoprocentowane – prowadzonych na potrzeby zarządzania rezerwami w Eurosystemie; 
 • iv) sald rozrachunków uczestników w systemie TARGET2; 
 • v) sald rozrachunków krajowych banków centralnych spoza Eurosystemu (depozytów overnight) w systemie TARGET2; 
 • vi) innych rachunków prowadzonych na rzecz stron trzecich w bankach centralnych należących do Eurosystemu, jeśli rachunki te są obecnie nieoprocentowane bądź są oprocentowane według stopy depozytu w banku centralnym.

Podpunkt v) tyczy się również NBP, który trzyma pieniądze na depozycie w ECB. Innymi słowy banki centralne dopłacają ECB za trzymanie u niego pieniędzy.
W gruncie rzeczy ujemne stopy procentowe dotyczą głównie zwykłych banków komercyjnych i mają zachęcić do nietrzymania w banku pieniędzy. To oznacza, że banki zachęcane są do pożyczek dla firm, ale również do zakupu obligacji państwowych.

ECB zamierza również zacząć skupować papiery ABS i covered bonds. Szczegóły mają być dostarczone 2 października 2014 roku. 

W ślad za ECB stopy obciął dzisiaj Centralny Bank Danii. Stopę depozytową, do również ujemnej (z 0.05 na minus 0.05).

ECB właściwie sięgnął już po wszelkie znane możliwe instrumenty, również niekonwencjonalne. Wprowadził w czerwcu po raz kolejny pożyczki LTRO (TLTRO- czytaj), ściął stopy dla Kowalskiego do zera, dla banków wprowadził stopy ujemne, a dodatkowo zamierza skupować papiery. Mamy pełny atak banku centralnego na rynku finansowym i chęć podbicia aktywów oraz rozruszania gospodarki.

Tak niskie stopy powinny spowodować jeszcze wyższe wyceny aktywów, również nieruchomości. Skoro lokaty i wiele innych instrumentów ma zerowe oprocentowanie, to lepiej posiadać akcje spółek dywidendowych płacących nawet "marne" 3% lub inwestować w nieruchomości, celem zarobienia na najmie. ECB wpycha wszystkim pieniądze.

Z całego procesu wyłamał się niemiecki bank centralny (buba) i austriacki. Są jednak odizolowani bo Europejski Bank Centralny został opanowany przez głosy ludzi z południa, którzy regularnie wychodzili z kryzysów i polepszali swoją konkurencyjność psując własną walutę (patrz np lira włoska).

8 komentarzy:

 1. napisze CI jedno kupują i czekają na cud w wielu póleczkach tak się dzieje. Zaręczam ci, ze tego cudu nie bedzie i skomentuje to za parnascie miesiecy. Moze stopy powionny byc jeszcze nizsze? :) zweryfikujemy. Wyscig szczurow trwa a prowadzi do nikad. SPokojnie mamy czas na dyskusje i onanizacje takimi ogloszeniami. Sip ile masz odsweizen bloga przez ostatnie czasy? Prowadzisz staty? takie nawiazanie do wszystkiego co sie dzieje moze miec powiazanie do tego ilu chetnych czyta te wiesci co sie zesci :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ze statystyką to sprawa jest prosta - jak masz zablokowane komentowanie dla anonimowych, jak nic nie piszesz itd to ludzi jest mało. Teraz ilość osób wróciła na 70% sprzed mojej ciszy.

   Nigdzie się nie reklamuję, nie mam z bloga żadnych pieniędzy pomimo wielu ofert, nie oferuję nawet durnych reklam itd.

   Blog jest wbrew pozorom dla małego grona ludzi. Wiele osób nie rozumiem co na nim jest napisane (!). Poważnie. Jeszcze raz to napiszę wiele osób nie wie co ja piszę.

   To jak ze sprzedażą gazet - ile osób czyta Gazetę Parkiet a ile już szmaciaka Puls Biznesu a ile Wyborczą i Fakt?

   JA nie piszę o lokatkach, nie piszę o rzeczach dla zwykłego kowalskiego.

   Co więcej blog jest całkowicie transparentny. Nie doradzam a nawet nie naganiam (bo to też różnica) na produkty finansowe.

   Nie reklamuje się i nie wykupuję materiałów w social media.
   Nie monetyzuje bloga jak to się pięknie nazywa.

   Usuń
  2. Dolar nie był tak przegrzany i wykupiony od 2010 i 2008 roku (krach finansowy)

   Usuń
 2. to dobrze ciesze sie no ale zawaliles blog takimi wiesciami - no ja sie ciesze, ze wkolo atmosfera zakupowa jest, ok ma kto brac jest postep as usual. Gwarantuje ci, ze ebc jeszcze obnizy stopy a zakupowe szaly gieldowe czeka co najwyzej - boczniak na stelazu gora dol po prae procent od wlasnie przyszlego miesiaca. Formowanie babki z piasku trwa ale nic jej nie przewroci jednak w boczniaku wielu bedzie wymikac bo nie bedzie roslo jak zakladali. No oby optrymisci zarobili jak najwiecej przeciez drukuja i daja kazdemu free cash :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wydaje mi się aby ilość wejśc zależała od treści jakie piszę w rozumieniu hossa bessa.

   Powiem więcej - jest szerokie grono ludzi którzy preferują złoto, krach, bessa itd. Okraś to spiskami i masz blog ZZ i innych spiskowców. Na takich ludziach się dobrze zarabia. Zresztą ten bloger to robi. Niestety.

   Co do samego QE to ja jestem sceptyczny. Samo obniżenie stóp zwyklych nic nie da (skoro euribor juz 0.13 był), ujemne - może jak w Szwecji. Samo QE ABS mało da bo ABSów nie ma dużo. Bardziej to stara gra zwana con con game tj confidance tj zaufanie i jaki robisz PR. Rynki rządzą się emocjami i zaufaniem. Daleko można zalecieć na czymś takim i ECB i Draghi w to gra.

   Inna sprawa że oni muszą te stopy trzymać nisko bo te kraje zbankrutują. Południe ma dziurę finansową kilku procentową. Oni muszą mieć stopy nisko bo inaczej włochy są kaput.

   NA samych giełdach nie spodziewam się jako tako dużych spadków, bo każdy spadek powinie byc ograniczony. To wyniak z faktu że skoro masz zerowe stopy to lepiej miec i 2% na dywidendzie. Masa spółek skupuje akcje co też winduje notowania.

   Usuń
  2. peter zgoda ale gdzie ja napisalem krach?

   jedynie wpis dalem

   boczniak na stelazu gora dol po prae procent od wlasnie przyszlego miesiaca.

   Usuń
 3. @SiP, czy interesowałeś się strategiami GTAA i od jakiej wielkości portfela można je skutecznie stosować? Polegają one na maksymalizacji wartości portfela przez inwestycje w różne klasy aktywów w różnych krajach, wykorzystując zakładane nieefektywności wyceny. Ostatnio wpadła mi w ręce książka S. Buczka i A. Fierly i zastanawiam się czy takie strategie można samodzielnie ogarnąć i na nich zarabiać; ewentualnie czy są dobre instrumenty, które takie strategie stosują i w które można zainwestować z Polski.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 1 Obawiam się że samemu w 100% tego nie zrobisz. Zjedzą Cię koszty transakcyjne.
   2. Większość tego nie rozumie
   3. Ja preferuje ETFy w US - masz dostęp do wszystkich rynków - od surowców, przez obligacje i dziesiątki innych. Główny minus - inwestujesz i spekulujesz w dolarach - niestety. Piszę niestety bo to oznacza ryzyko kursowe. Kiedyś interesowałem się hedgowaniem kursu dolara do złotówki aby być pewnym zwrotu na kapitale ale niestety to znowu kosztuje i przy moim bilansie około 200 tys gotówki mijało się z celem. Gdyby był większy - dajmy na to parę milionów to już można sensownie rozmawiać z brokerką.

   Co do ETF to polecam stronę
   http://etfdb.com/

   Usuń


Komentując anonimowo - podpisz się. Łatwiej prowadzi się dyskusję.
SiP