15 września 2014

Program wielomiliardowych pożyczek dla banków komercyjnych (TLTRO) okaże się fiaskiem ECB

18 września 2014 roku europejski bank centralny (ECB) poda zapotrzebowanie na finansowanie w ramach pierwszej transzy TLTRO (targeted long-term loans) jakie zgłosiły mu banki komercyjne w europie.

TLTRO to program zaproponowany przez ECB w czerwcu 2014 dla banków w europie celem pozyskania taniego finansowania. W tym roku finansowanie można pozyskać we wrześniu i grudniu. Finansowanie uzyskuje się na 4 letnie pożyczki ze stałym oprocentowaniem 0.25%.


TLTRO to pewna odmiana znanego już dobrze LTRO (klik).

TLTRO  w założeniu ma nakręcić akcję kredytową, szczególnie skierowaną do małych i średnich przedsiębiorstw (MiŚ). ECB planuje kontynuować działania do połowy 2016 roku, z możliwością uzyskania finansowania co kwartał.

ECB zakłada pulę 400 mld euro w ramach pierwszych dwóch pożyczek. Nie wydaje się jednak aby została ona skonsumowana. 

Przede wszystkim popyt na kredyt jest niski (o czym pisałem np tutaj). Po drugie na znaczeniu traci operacja carry trade (pożyczanie na tani procent np w jenach i inwestycja w aktywa o wyższym poziomie zwrotu). Głównie z powodu niższych rentowności rentowności hiszpańskich czy włoskich obligacji. Przestaje się po prostu opłacać.

za Commerzbank

Po trzecie wejdzie w życie program luzowania ilościowego (QE) opartego na ABS/covered bonds. Po czwarte alternatywne koszty finansowania są już tak niskie, że stałe oprocentowanie na 0.25% nie jest atrakcyjne. 
Po piąte karana jest nadpłynność sektora finansowego i trzymanie nadmiernych rezerw w banku centralnym (ujemne stopy dla banków komercyjnych).

Wydaje się zatem, że europejskie banki nie skorzystają w całości z obecnej puli środków. Sukcesem dla ECB będzie jeśli banki wezmą więcej pieniędzy niż 150 mld euro, biorąc pod uwagę w/w czynniki. 

Na marginesie - Niemcy i Niemiecki banki mogą oficjalnie być niezadowolone z TLTRO ale to im przysługuje największa pula środków zarezerwowana przez ECB (co nie dziwi biorąc pod uwagę kapitał w ECB).

Pytanie otwarte - jak zareaguje rynek na kiepskie wyniki działań ECB - czy euro umocni się, w związku z realnie ostrzejszą polityką monetarną czy jednak osłabi - rynek będzie bowiem oczekiwał wzmożonych nowych działań po stronie ECB. Preferuję drugą opcję
18 komentarzy:

 1. Coś ciekawego zaczyna się dziać na głównym rynku byka. Sęp wygląda jakby miał problemy ;) Pozostałe indeksy USA tym bardziej. I to w momencie, kiedy nie ma powodu do spadania. Czy to jest ten moment?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przeczyszczenie do 1870 chociaż by się przydało.

   A czas? Cóż - jesień nie bywa łaskawa dla indeksów. Dodaj FEdi wygaśnięcie QE w październiku. Do tego spekulacje o poniesieniu stóp szybciej niż prognozuje rynek. Teraz FOMC.

   Nie dziwi wg mnie. Raczej do tej pory (ostanie miesiące) zadziwiała siła - problemy z Rosją - w górę, perspektywy wygaszania QE - w górę itd itp.
   Dla mnie ta korekta z sierpnia miałabyć TĄ kortę. Dzięki Bogu za TP i SL.

   Usuń
 2. SP500 ciągle w trendzie od paź 2011
  obrazek

  OdpowiedzUsuń
 3. Trzeba jednak przydać że na tygodniowych robią się coraz większe dywergencje.

  Jeszcze to straszenie homebuilders (szczyt i dywergencje jak w 2006-2007). Do tego Junk index i inne. Całkiem sporo tego

  OdpowiedzUsuń
 4. IBB (biotech) też ten ETF wygląda paskudnie jak szczytowanko z 2007

  OdpowiedzUsuń
 5. Amerykańskie indeksy wyglądają coraz paskudniej
  http://www.dvolatility.com/2014/09/new-highs-new-lows-ppo-rsi-sly-mdy-spy-dia-iyt-qqq-divergence.html

  link

  OdpowiedzUsuń
 6. Koniec roku coraz bliżej
  http://solarcycles.net/2014/09/16/problems-in-china/

  OdpowiedzUsuń
 7. Dzisiaj info o płynności z PBOC, jakaś plotka o gościa co nic nie wie ale udaje że wie tj hilsenrath i masz wzrosty

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie wiedziałem że niemcy pakują kasę w Alior
  German Savers Turn to Foreign Banks
  Domestic Accounts' Below-Inflation Interest Offer Found Attractive
  http://online.wsj.com/articles/german-savers-turn-to-foreign-banks-1410881575

  oferty
  http://www.weltsparen.de/angebote/

  OdpowiedzUsuń
 9. To jakiś kawał? #GPW likwidacja wig250 wig50, zostaje wig20 GPW: WIG20 pozostanie najważniejszym indeksem http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/822767,gpw-wig20-pozostanie-najwazniejszym-indeksem.html

  OdpowiedzUsuń
 10. Pytanie teraz co dalej i co w przypadku gdy Szkocja powie "Tak" i odłączy się od UK?

  Nie mogę się przyzwyczaić cały czas do myśli, że ostatnio jestem zatwardziałym misiem.
  Może mam jakieś złe doświadczenia z tym co się obecnie dzieje - tzw. wspinaczka po ścianie strachu :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W odłączenie szkocji nie wierzę, kolega z forum zachwala long GBPJPY i nie patrzeć na szkocję.

   Z tym misiem coś jest. Ja mam inny problem. Jestem bykiem dolarowym, wiem że jest hossa, a łasze się na opory i korekty :) dolar król do 2016.

   Usuń
 11. EBC pożyczył bankom 82,6 mld 11:24
  Europejski Bank Centralny pożyczył bankom komercyjnym 82,6 mld euro w ramach pierwszej rundy operacji TLTRO (Targeted Long Term Refinancing Operations). To zdecydowanie mniej niż oczekiwał rynek.

  Analitycy oczekiwali, że EBC pożyczy bankom 100-300 mld euro. W ramach TLTRO Europejski Bank Centralny pożycza bankom komercyjnym pieniądze na finansowanie akcji kredytowej. Pożyczki udzielane są na okres 4 lat.

  Podczas dzisiejszej (to pierwsza z ośmiu) aukcji wzięło udział 255 banków ze strefy euro z 382 instytucji, jakie w sierpniu wyraziły swe zainteresowanie uczestnictwem w TLTRO. Kolejna aukcja TLTRO odbędzie się 9 grudnia.

  OdpowiedzUsuń
 12. Czyli tak jak napisalem we wpisie.fiasko.

  OdpowiedzUsuń
 13. Odpowiedzi
  1. USA ma najlepszą demografię, - lepszą od europy, chin. duzy import ludzi.

   Usuń
 14. The European Parliament supports the latest EU sanctions against Russia and deplores Russian "counter-sanctions" as “unjustified”. It calls on the EU to consider excluding Russia from civil nuclear cooperation and the SWIFT international payment system.

  MEPs salute France’s decision to halt delivery of "Mistral" helicopter carriers to Russia and call on EU member states to follow its example with regard to exports not covered by the EU sanctions decisions such as arms and (civilian/military) “dual use” material.

  MEPs call on the EU to regulate third-party businesses in the areas of gas storage, interconnectors and flow-back facilities, and urge the EU countries to cancel planned energy sector agreements with Russia, including the South Stream gas pipeline.

  OdpowiedzUsuń


Komentując anonimowo - podpisz się. Łatwiej prowadzi się dyskusję.
SiP