03 września 2014

Wykres dnia - zabawy japończyków i europy bez wpływu na ceny złota

Patrząc na wykres realnej stopy zwrotu z 5 letnich obligacji zabezpieczonych przed inflacją (5y real yield TIPS, w rzeczywistości po prostu dodatkowo indeksowane o wskaźnik CPI) oraz kurs złota odnoszę wrażenie że reszta świata się nie liczy.


Notowania cen złota są mocno skorelowane z w/w instrumentem. Z wykresu wynika, iż inwestorzy w związku z kończeniem się programu QE w US i możliwością podwyżki stóp procentowych, nie obawiają się już wysokiej inflacji. Co więcej realne stopy zwrotu nie są już ujemne, a właśnie ta cecha sprawiała, że wiele inwestorów kupowała złoto.

za Calafia Beach Pundit

Takie zachowanie przeczy też tezom o znaczącym wpływie innych banków centralnych na ceny złota. Nie tylko agresywne zwiększenie bazy monetarnej w Japonii nie ma wpływu na kruszec, ale również perspektywa europejskiego QE (klik).

6 komentarzy:

 1. Wg w\w wykresu yieldy sa nadal minimalnie ujemne, choć zbliżają się do wartości dodatnich.

  OdpowiedzUsuń
 2. Hej SiP! Bardzo lubie Twoj blog i czytam go jak tylko cos sie pojawi, dzieki ze ostatnio jest troche wiecej. Niestety jestem neptkiem w sprawach inwestowania i trudno mi przekuc wpisy na porady inwestycyjne... :-)
  //tradilus

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przyjrzyj się ACT MIL BHW CIE COL WSE PKO

   Uwaga: posiadam te akcje.

   Usuń
  2. Dzieki, spojrze na nie, ale niestety trudno mi w nie ewentualnie inwestowac jako, ze mieszkam w Szwecji... Na moim amatorskim poziomie latwo mi kupowac spolki skandynawskie, instrumenty pochodne (dawniej przez RBS, teraz ktos go przejal), inwestowac w fundusze przez wybor na moim koncie emerytalnym (PPM) gdzie zbieraja sie duze sumy, ale malo sie dzieje (malo jest osob aktywnie inwestujacych w II filar choc w Szwecji mozna to robic samemu).
   //tradilus

   Usuń
 3. PKT 5 i 6
  http://stojeipatrze.blogspot.com/2014/08/jp-morgan-gpw-po-rzadowym-rabunku-na.html

  OFE beda kupowac spolki dywidendowe - maja nadal 150 mld pln
  PKO PEO KGH PZU OPL itd

  OdpowiedzUsuń


Komentując anonimowo - podpisz się. Łatwiej prowadzi się dyskusję.
SiP