28 listopada 2014

Fundusz Mieszkań na Wynajem - pierwszy nieprzejrzysty zakup mieszkań mamy za sobą

Powołany przez BGK, a zarządzany przez BGK Nieruchomości, Fundusz Mieszkań na Wynajem dokonał swojego nieprzejrzystego zakupu.


Z grubsza przypomnę, iż w najbliższych latach BGK przeznaczy 5 mld zł na zakup ok. 20 tys. mieszkań w największych miastach. Chodzi o Warszawę, Kraków, Wrocław, Gdańsk, Poznań i Łódź. Już w pierwszym roku BGK wyda część tych pieniędzy, najwięcej inwestycji w drugim i trzecim roku działalności.

124 mieszkania w Poznaniu kupione dla Funduszu Mieszkań na Wynajem 
Budynek liczący 124 mieszkania został w tym tygodniu kupiony do Funduszu Mieszkań na Wynajem. Do budynku zlokalizowanego przy ul. Saperskiej 32B i 32C w Poznaniu pierwsi najemcy będą mogli wprowadzić się w marcu 2015 r.


Budynek ma 6 pięter, 2 klatki schodowe oraz garaż podziemny. Znajdują się w nim 124 mieszkania o powierzchni od 23 m2 do 72 m2. Nieruchomość znajduje się na terenie rozbudowywanego obecnie osiedla, położonego w dzielnicy Wilda. Bezpośrednie sąsiedztwo stanowią budynki mieszkalne wielo- i jednorodzinne. W okolicy znajdują się punkty handlowe i usługowe, szkoły oraz przedszkole publiczne, a także las i ogrody działkowe. Budynek położony jest 6 km od centrum Poznania, dojazd samochodem zajmuje ok. 20 minut, dostępna jest także komunikacja miejska (najbliższy przystanek znajduje się w odległości ok. 150 metrów od budynku).Internetowy system informacji dla najemców ruszy 7 stycznia 2015 r.  na stronie www.jakusiebie.pl. Tego dnia wszystkie osoby zainteresowane wynajęciem mieszkania poznają warunki najmu oraz szczegółową ofertę, w tym ceny poszczególnych lokali. Budynek w Poznaniu został kupiony w stanie deweloperskim, więc mieszkania muszą zostać jeszcze wykończone. Lokale mają być gotowe do końca marca i wówczas będzie można umówić się na obejrzenie mieszkania za pomocą formularza na stronie www.jakusiebie.pl.Fundusz Mieszkań na Wynajem jest pionierską na polskim rynku inicjatywą podjętą przez Bank Gospodarstwa Krajowego, który w ten sposób realizuje swoją misję prospołeczną, wspierającą rozwój gospodarki. Inicjatywa ta jest realizowana całkowicie na zasadach rynkowych w oparciu o ustawę o funduszach inwestycyjnych. Nie jest jej celem dostarczenie alternatywy dla mieszkań socjalnych czy komunalnych, ale poprawienie mobilności zawodowej Polaków.BGK Nieruchomości S.A. jest w trakcie analizy kolejnych 34 projektów zlokalizowanych w kilku miastach w Polsce. Łącznie jest to 3400 mieszkań na różnych etapach budowy. Lokale te będą udostępniane najemcom w latach 2015 - 2017. Finalizacja zakupu każdej nieruchomości zależy od wyników audytu obejmującego kwestie techniczne, prawne, podatkowe i komercyjne. Zgodnie z zapowiedziami proces inwestycyjny Funduszu Mieszkań na Wynajem jest stopniowy i potrwa kilka lat.Wiecie co mnie najbardziej w tym wszystkim szokuje? Iż publiczna instytucja, jaką jest BGK oraz spółki jemu zależne nie podają ceny za m2, garaż i całości jaką spółka zapłaciła za w/w nieruchomość. Skąd mam wiedzieć,  czy przypadkiem znowu pieniądze podatnika nie są marnowane, a spółka po prostu przepłaca za nieruchomość? Czy przypadkiem ktoś po drodze nie kręci lodów? Tak nie działa transparentne Państwo. To po prostu budzi podejrzenia. Tak być po prostu nie powinno. W mojej ocenie audyt i BC dla nieruchomości (jej stan fizyczny, rozkłady mieszkań itd) powinien być dostępny publicznie. Podobnie jak cena. Zamierzam zapytać oficjalnie BGK i poprosić na bazie zapytania o informację publiczną, jakie były ceny nieruchomości oraz poproszę o stosowne dokumenty.

33 komentarze:

 1. SIP mam nadzieje ze sie zapytasz czekam na odpowiedz bo to juz jest skandla co z naszymi pieniedzmi robia politycy:((
  chyba ze zaslonia sie tym ze byli w czasie zakupu nieruchomosci NIEPOCZYTALNI bo to robi sie ostatnio bardzo popularne

  OdpowiedzUsuń
 2. Zgadzam się w pelni SIP audyt do podstawa aby nie wyszło krecenie lodów jak z tbs, czy inne programy. Idea moze przyswiecac dobra ale droga jest wyboista i z chetnymi na zgarniecie kasy kasy podatnikow w rece oszustow - nie znamy nic wszystko po cichu kupione a tak nie powinno sie robic. Jednak i obaw i lenistwa zapewne nic nie zostanie w tym zrobione aby pokazac jak to dziala - kupno bloku przetarg czy z gory pod stolem ? to nie bantustan ludzie a kraj cywilizowany robcie z nutą prawa a nie na lewo. Zapewne mało kto podniesie w tym temacie głos bo sie boja jak zobacza jakie uklady za tym stoja i jacy ludzie. Tak czesto bywa ale sprawe trzeba naglasniac.

  OdpowiedzUsuń
 3. "Skąd mam wiedzieć, czy przypadkiem znowu pieniądze podatnika nie są marnowane, a spółka po prostu przepłaca za nieruchomość?"
  Niemal na pewno możesz założyć, że tak jest.
  Zabawna rzecz, że czytając powyższy raport, przyszła mi do głowy myśl "nie ma ceny zakupu - ależ ten SIP jest nieprofesjonalny skoro pomija najważniejszą kwestię". Wybacz, iż tak pomyślałem ")

  OdpowiedzUsuń
 4. no i ten brak ceny już daje do myślenia ! kto ma pierwszeństwo w odsprzedazy mieszkan w jakiej cenie ? przeciez to jest z kasy podatników zatem szanowne bgk powinno jasno a nie metody za krola cwieczka pod stolem rodem z czarnej strefy. Chyba, ze kupią u każdego developera blok i kazdy bedzie mial okazje i dlatego cisza w temacie bedzie ze strony sprzedajacych bo kazdy dostanie po rowno jak inni z branzy.

  OdpowiedzUsuń
 5. Jak będziesz pytał, to nie zaponij jeszcze dowiedzieć się jaka jest planowana stopa zwrotu.

  OdpowiedzUsuń
 6. napiszcie proszę liste pytan. wysle komplet w poniedzialek.

  OdpowiedzUsuń
 7. Podejrzewam, ze jubilerzy mają ostatnio dużo zamówień na drogie zegarki...

  OdpowiedzUsuń
 8. Kupili je pewnie po 5150 zł za metr, czyli ok. 320 tysięcy za mieszkanie. Czyli jak na razie wydano na tę dezinwestycję 40 mln złotych. Na pewno deweloper, firma Wechta, jest zadowolony.

  http://dom.gratka.pl/tresc/397-54900923-wielkopolskie-poznan-wilda-saperska.html

  OdpowiedzUsuń
 9. Ciekawe jest jeszcze:
  1) W jaki sposób zdecydowano o wyborze tej konkretnej nieruchomości? Czy przeprowadzony był przetarg (jeśli tak to jaki i ilu było innych oferentów) czy też kupiono z wolnej ręki nieruchomość?
  2) Czy na wykończenie mieszkań rozpisano postępowanie ofertowe?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobre pytania. Nie ma przetargu - nieruchomoości sobie sami znajdują lub za sprawą "pośredników" i kupują. Sami sobie są sterem i okrętem.

   Usuń
 10. Kiedyś próbowałem zdobyć treść umowy określającej sposób współpracy konkretnego banku z BKG w ramach programu RNS. Najzwyczajniej chciałem sprawdzić czy umowa jest zgodna z prawem i czy precyzuje kwestie algorytmu wyznaczania raty stałej. Miałem pewne wątpliwości odnośnie sposobu wyliczania dopłat w przypadku kredytów z stałą ratą. Zaniżanie raty stałej sprawia, że sumarycznie kwota dopłat w okresie 8 lat jest większa. Kosztem stanu zadłużenia po zakończeniu okresu dopłat.

  Zasłonili się prawem bankowym. Ustawowo nadzór nad BGK ma MF.

  Czy przypadkiem nie jest to zamknięty fundusz inwestycyjny? Ciekawie kto jest w składzie zarządu ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cześć,
   będzie trudno zdobyć dane bo jest info na stronie BGK
   Nie wiem tylko na jakiej podstawie konkretnie (a nie ustawy!) zasłaniają się przed podawaniem danych

   Dane publiczne

   Bank Gospodarstwa Krajowego prowadząc działalność bankową na podstawie Ustawy z dnia 14 marca 2003 r. o Banku Gospodarstwa Krajowego (Dz.U. Nr 65, poz. 594, z późń. zm.), Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe (tekst jednolity Dz.U. z 2002 r. Nr 72, poz 665, z późn. zm.), oraz Statutu Banku Gospodarstwa Krajowego, stanowiącego załącznik do rozporządzenia Ministra Skarbu Państwa z dnia 11 maja 2010 r.. w sprawie nadania statutu Bankowi Gospodarstwa Krajowego (Dz. U. Nr 81, poz. 535) nie wytwarza informacji publicznych zawierających dane publiczne określone w art. 6 ust. 1 pkt. 4 Ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. Nr 112, poz. 1198, z późn. zm.).
   http://bgk.com.pl/dane-publiczne/dane-publiczne/version/33

   Pisząc krótko - bank nie wytwarza danych publicznych. Dla mnie żart. A RnS, MdM? Przecież BGK to bank państwowy który prowadzi setki inicjatyw rządowych, w tym pożyczki de minimis etc.

   >Czy przypadkiem nie jest to zamknięty fundusz inwestycyjny? Ciekawie kto jest w składzie zarządu ?
   Władze BGK Nieruchomości - to On kupuje
   http://bgkn.pl/wladze/

   Usuń
  2. Wygląda, że konstrukcja prawna BGK jest do zadań specjalnych rządu.
   I jak najbardziej pewna cześć działalności powinna być tajna, tak jak ostatnio wiele się piszę w sprawie finansowania służb specjalnych.

   Niestety politycy wykorzystali ten "twór" do realizacji inicjatyw rządowych na wszelakich rynkach. Stworzenie nowego kompetentnego, transparentnego podmiotu nie wchodziło w grę? nie o tym się myślało 1995 roku.

   Być może sprawę należało by skierować do MF, który zgodnie z Art. 12. ustawy o BGK.

   "W uzasadnionych przypadkach minister właściwy do spraw instytucji finansowych
   może udzielać Radzie Nadzorczej wiążących zaleceń w zakresie realizacji zadań z
   wykorzystaniem środków publicznych, o których mowa w art. 4-6, zgodnie z
   aktualną polityką społeczno-gospodarczą państwa."

   Pytanie czy art. 12 ustawy jest zgodny konstytucją, gdyż o MF jest sam sędzią w sprawie podmiotów mu podległych w zakresie jakości realizacji standardów polityki społecznej (informacja publiczna). Na mój gust, niezależny sąd powinien mieć prawo zmuszenia MF do wydania wiążących zaleceń na podstawie art. 12 ustawy.

   Usuń
 11. Nieruchomości dla BGK mają szukać agencji pracujący na umowę zlecenia

  http://bgkn.pl/wp-content/uploads/Umowa_wzor.pdf

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ale lody ja pie....le i to legal a ludzi za cukierki ze sklepu na koszt podatnika na x czasu za krateczki albo robią sprawę jak kierownik więzienia odkupuje winę 20 zł za człowieka co nie powinien siedzieć. Bantustan czy to partia x czy y kieruje no ale każdego polityka da się przekonać, że to słuszne i jest prawnie czyste oni nie musza wiedzieć jak to działa byle tylko klepali podpisy i wprowadzali w życie - taki mamy stan rzeczy w panstwie demokracji i prawa. Jedno wielkie lenistwo ignoranctwo i przekonanie, ze inni robią sluszną sprawę to ja klepnę podpis. Dopóki tak to będzie działać na ciulowym zaufaniu nic sie nie zmieni i nie zmusi to weryfikacji działań. Katastrofa !

   Usuń
 12. Hej, pokusiłem się o to żeby ich zapytać. Poniżej odpowiedź :P


  Szanowny Panie,

  Odnosząc się do żądania podania informacji dotyczącej wartości transakcji zawartej przez spółkę celową Funduszu, przedstawiam co następuje.

  Prawo do informacji publicznej, podlega ograniczeniom wskazanym w art. 5 ust. 1 ustawy o dostępie do informacji publicznej, w zakresie i na zasadach określonych w przepisach o ochronie tajemnic ustawowo chronionych.

  BGK Nieruchomości S.A. prowadzi działalność polegającą na zarządzaniu portfelem aktywów Fundusz Sektora Mieszkań na Wynajem, funduszu inwestycyjnego zamkniętego aktywów niepublicznych („Fundusz”), realizując umowę zawartą z Towarzystwem Funduszy Inwestycyjnych zarządzającym tym Funduszem. Działalność BGKN (tak jak innych funkcjonujących na rynku „asset menedżerów”) realizowana jest zgodnie z ustawą o funduszach inwestycyjnych (tj. Dz.U. z 2014 r. poz.157 – „Ustawa”) i podlega nadzorowi sprawowanemu przez Komisję Nadzoru Finansowego.

  Zgodnie z art. 280 Ustawy, informacje uzyskane w związku z czynnościami dotyczącymi lokat Funduszu lub innymi czynnościami podejmowanymi w ramach regulowanej Ustawą działalności nadzorowanej przez KNF, objęte są tajemnicą zawodową, która może być ujawniana wyłącznie na żądanie instytucji enumeratywnie wymienionych w Ustawie o funduszach.


  Z poważaniem,

  Zespół Banku Gospodarstwa Krajowego

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. czesc
   mam to samo. Jutro to opisze.

   zrobili widze mała strukturke by ukryc dane.

   Po pierwsze jest sobie spolka akcyjna ktora ma status TFI (organ).To TFi oficjalnie zarzadza funduszem (mieszkan na wynajem). Jak rozumiem na bazie umowy organ (tfi) przekazal zarzadzanie do bgk nieruchomosci.

   Nie rozumiem tylko skad fundusz mial pieniadze na zakup nieruchomosci. Zakladam ze od bgk. innymi slowy wynoszac dzialalnosc do funduszu maja prawo zataic dane. az sie nie chce wierzyc. bede to jeszcze analizowal.

   hej

   Usuń
  2. chwila. a kto Wam tak odpisal? BGK czy bgk nieruchomosci? mi bgk ale to jest dziwne bo to tfi to tfi bgk

   tu info o jego powolaniu

   http://www.bgk.com.pl/aktualnosci/13-08-2014-zgoda-knf-na-prowadzenie-dzialalnosci-przez-tfi-bgk-sa

   czyli jest tak jak napisalem wyzej.
   1. bgk zaklada spolke akcyjna TFI BGK
   2. Tfi bgk powoluje fundusz o nazwie fundusz mieszkan na wynajem.
   3. zarzadzanie portfelem aktywow oddaje na bazie umowy do bgk nieruchomosci SA.

   dzieki ukryciu zakupow w funduszu nie musi wg nich podawsc informacji o zakupie bo chroni ich ustawa o funduszach i knf


   cfaniaki

   powiem szcze ze po takim zatajeniu to moje podejrzenia o lodach i oszustwach stają sie prawie 100% pewne. na 99% kreca tam lody. eh i co biedny wyborca moze skoro nawet lewe wybory nie obudzily spoleczenstwa a otepiala warszawa glosuje na hgw niczym ofiera z symbolem sztokholmskim. Nie ogarniam tego jak mozna na takie osoby glosowac. mam mase znajomycj ktorzy nadal glosuja na PO mimo ze ich wiele razy oszukali jak mp hanka w sprawie przedszkoli i godzin dodatkowych (zajec) czy np wał z gorka smieciowa Radiowo. Sila mediow jest niesamowita.

   Usuń
  3. ja dostalem odpowiedz z adresu
   fmnw [Funduszmieszkannawynajem@bgk.pl]

   dzis wysle do nich zapytanie skad fundusz ma kase na te zakupy
   czym wiecej ludzi wysle zapytania tym bardziej beda sie bac tak mysle

   Usuń
  4. ja odpowiedź dostałem z tego samego adresu co przedmówca - zapytanie wysłane przez formularz na stronie http://www.jakusiebie.pl/kontakt/

   Usuń
 13. No właśnie dostałem takiego samego maila
  Ale sobie jaja z nas robia kase publiczna trzepią na prywatę!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Jak obudzić to społeczeństwo????

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. małe szanse ! społeczeństwo jest zalemingowane kredytami i siedzi cicho. Bo co zrobisz jak masz nad glowa splate a bedziesz fikac ? perfekcyjne niewolnictwo nie dymi. W młodych nadzieja ale oni sa w innym swiecie gier i fantazji.

   Usuń
 14. Musi być jakiś sposób, żeby wyciągnąć tę informację.

  OdpowiedzUsuń
 15. Odnośnie Tuska - co będzie po tym jak skończy bycie w Belgii
  Herman Van Rompuy will be paid more than £500,000 by the EU to do nothing
  http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/europe/eu/11266362/Herman-Van-Rompuy-will-be-paid-over-500000-by-the-EU-to-do-nothing.html

  OdpowiedzUsuń
 16. Może sposobem? Wysłać zapytanie do BGK jaka część środków została wykorzystana - skoro to pierwszy zakup to będzie to informacja ile zapłacono za całość. Ze strony zliczyć łączną liczbę PUM. Wykorzystane środki / łączna PUM = średnia cena m2.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tylko trzeba poczekać na informację ze strony ile jest mieszkań i o jakiej powierzchni :/

   Usuń
 17. Uzyskałem bezpośredni kontakt do jednego z posłów, może uda się zrobić interpelację poselską z jego pomocą.

  Gdyby ktoś miał pomysł co niej napisać to info tutaj lub na priv. Część pytań już mamy.

  OdpowiedzUsuń
 18. Nie bardzo rozumiem, fundusz panstwowy tuskomatola wydaje publiczna kase i nie wie nikt co i jak?:D
  Chyba naprawde zyjemy tadzykistanie. Glosujcie dalej drogie lemingi na hanne gronkiewicz(piekny scisk w autobusach) i inne PO(o ile jakies zapuszczaja sie w te czesci neta) :D

  OdpowiedzUsuń
 19. a nawet jakby wiedzial to co ?? w tym kraju niestety jest tak ze cokolwiek by zrobili to albo wmowia lemingom ze to dla ich dobra albo znajda jakas afere PIS-u ...
  Tak sie dzieje od poczatku ich rzadow i tak sie bedzie dzialo do ich konca ...

  OdpowiedzUsuń
 20. Czytając jedno z uzasadnień NSA kontekście BGK.

  "Według Sądy I instancji skarga B. B. podlegała odrzuceniu, ponieważ zaskarżone pisma nie mieszczą się w katalogu spraw rozpatrywanych przez sądy administracyjne. Skarga ta nie dotyczy bowiem sprawy z zakresu administracji publicznej, w której Bank Gospodarstwa Krajowego, orzekałby w drodze decyzji, czy też postanowienia administracyjnego, lub innego aktu lub czynności, które podlegałby kontroli sądu administracyjnego. Jak zauważył Sąd I instancji Bank Gospodarstwa Krajowego działa na podstawie ustawy z dnia 14 marca 2003 r. o Banku Gospodarstwa Krajowego (Dz. U. Nr 65, poz. 594 ze zm.), i nie jest organem administracji działającym na podstawie przepisów ustawy Kodeks postępowania administracyjnego, nie dysponuje władztwem administracyjnym do kształtowania sytuacji prawnej osób fizycznych. W ocenie WSA przyznanie lub odmowa przyznania premii kompensacyjnej jest czynnością bankową w rozumieniu ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe i podlega regulacjom tej ustawy. Zatem działalność Banku Gospodarstwa Krajowego nie należy do zakresu działania administracji publicznej kontrolowanej przez sądy administracyjne."

  Śmiem twierdzić, że prawnie być może nie muszą nawet odpisywać, są chronieni.
  Odmowa udzielenia informacji publicznej jest czynnością administracyjną (w sensie kodeksu postępowania administracyjnego), a oni nie podlegają KPA, nie mamy przypuszczalnie też praw zaskarżyć ich do sądu.
  Sam fakt odpisywania i publikowania jakichkolwiek informacji publicznych może wynikać
  np. z zaleceń Ministra finansów ( zgodnie z art. 12 ustawy o BGK).

  Być może należało by zapytać ministra finansów "Czy wydał zalecenia w zakresie standardów transparentności wydawania środków publicznych w ramach programu MDM, RNS"?

  OdpowiedzUsuń
 21. Bez przesady, nie zawsze jest tak źle, jak nam się wydaje.

  OdpowiedzUsuń
 22. Fundusz Mieszkań na Wynajem powiększył ofertę o 122 lokale w Piasecznie
  ISBnews - Biznes
  14 Lip 2015, 15:34


  Warszawa, 14.07.2015 (ISBnews) - Fundusz Mieszkań na Wynajem (FMnW) wprowadził do oferty 122 mieszkania w Piasecznie - pierwsze mieszkania Funduszu w aglomeracji warszawskiej. Ponadto FMnW ma zakontraktowane kolejne inwestycje na łącznie 1000 mieszkań w Gdańsku, Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu i Katowicach.
  "Nasza kolejna inwestycja znajdująca się w aglomeracji warszawskiej – Piasecznie, ma szereg zalet dla najemców szukających nowych mieszkań o wysokim standardzie wykończenia, umeblowanych, w lokalizacji dobrze skomunikowanej z centrami biurowymi w Warszawie, a jednocześnie z możliwością aktywnego spędzania wolnego czasu. Inwestycja ta, idealnie trafia w potrzeby mieszkaniowe osób pracujących na Ursynowie, Służewcu czy Okęciu" - powiedział prezes BGK Nieruchomości Ryszard Słowiński, cytowany w komunikacie.
  W ofercie Funduszu znajdują się 122 mieszkania zlokalizowane w budynku przy ul. Grochowskiego w Piasecznie. W odróżnieniu od dotychczasowych lokali znajdujących się w ofercie Funduszu Mieszkań na Wynajem, mieszkania są kompletnie wyposażone w meble, sprzęt AGD, RTV, a także drobny sprzęt codziennego użytku. Mieszkania mają zróżnicowane metraże, najmniejsze z nich - 32 m2, podano również.
  Fundusz Mieszkań na Wynajem jest w trakcie przygotowywania kolejnych inwestycji, które dotyczą nieruchomości z terminem udostępnienia mieszkań najemcom w latach 2016-2017. W chwili obecnej zakontraktowano już inwestycje zlokalizowane w Gdańsku Wrzeszczu, Warszawie – w dzielnicach Bielany i Żoliborz, następne w Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu i Katowicach. Łącznie jest to ponad 1000 mieszkań.
  "Poza wyżej wymienionymi inwestycjami, kilka kolejnych projektów w Warszawie uzyskało pozytywną opinię naszego komitetu doradczego i jest w trakcie procedur inwestycyjnych. Z uwagi na ponad 18. miesięczny cykl inwestycyjny pojedynczego projektu, kolejne mieszkania w samej stolicy będą udostępniane najemcom w 2016 i 2017 roku. W budynku w Piasecznie, który spełniał nasze kryteria inwestycyjne, mieszkania można wynajmować już od 14 lipca br. Czynsze, które zaproponowaliśmy, są relatywnie niższe od czynszów mieszkań o podobnym standardzie wynajmowanych w samej Warszawie" - wyjaśnił Słowiński.
  Aby zostać najemcą jednego z lokali oferowanych przez Fundusz Mieszkań na Wynajem wystarczy przejść pomyślnie weryfikację finansową i spełnić wymogi związane z najmem okazjonalnym. Jeśli kilka osób deklaruje chęć wspólnego mieszkania, weryfikacja finansowa ich zdolności do płacenia czynszu sprawdzana jest razem (dochody są sumowane). Mieszkania rezerwowane są według kolejności zgłoszeń. Nowością w ofercie FMnW jest propozycja wynajmu dla firm, dostępna od sierpnia 2015 r.
  Fundusz Mieszkań na Wynajem jest komercyjnym projektem Banku Gospodarstwa Krajowego. To nowatorskie na polskim rynku przedsięwzięcie najmu instytucjonalnego, mające na celu zwiększenie udziału w rynku mieszkań na wynajem oraz poprawienie mobilności Polaków. Inicjatywa ta realizowana jest całkowicie na zasadach rynkowych w oparciu o ustawę o funduszach inwestycyjnych. BGK powołał dwie spółki: BGK Nieruchomości oraz TFI BGK w celu realizacji zamierzeń tego projektu.

  OdpowiedzUsuń


Komentując anonimowo - podpisz się. Łatwiej prowadzi się dyskusję.
SiP