31 stycznia 2015

Grecja - czy zrestrukturyzują dług?

Trwa przepychanka w Grecji po objęciu władzy przez Aleksisa Tsiprasa z partii Syriza. W obecnym tygodniu grecki minister finansów Janis Warufakis - odrzucił współpracę z kontrolerami tak zwanej trojki (EBC, KE, MFW).
Grecy chcą niby rozmawiać z instytucjami UE oraz MFW i odrzucają rozmowy kontrolerami programu pomocowego. Trójkę Min. Fin nazwał. nielegalnym i antyeuropejskim gremium.

Grecki Minister finansów stwierdził, iż forsowane programy oszczędnościowe są nie do zrealizowania, oraz że naród grecki w ostatnich wyborach wprost odrzucił dalsze zaciskanie pasa.

Z kolei szef eurogrupy - Dijsselbloem - wezwał Grecję do respektowania istniejących ustaleń. Kategorycznie odrzucił grecką propozycję międzynarodowej konferencji w sprawie restrukturyzacji długu. Wg Reuters miał powiedzieć: "- Mamy już taką konferencję, a nazywa się ona eurogrupa". Dodał, że "mówienie o jednostronnych posunięciach bądź ignorowanie poprzednich porozumień nie jest drogą naprzód".

Oprócz szefa eurogrupy wypowiedział się też rzecznik niemieckiego Min.Finansów. Również odrzucił propozycję restrukturyzacji długu i stwierdził wprost, że wszelkie rozmowy o restrukturyzacji greckiego czy międzynarodowej konferencji są oderwana od rzeczywistości. Przypomniał, że Grecja musi trzymać się warunków ustalonego programu ratunkowego udzielonego na kwotę 240 mld euro.

Grecy starają się jak mogą utrzymać kamienną minę w pokerze zwanym restrukturyzacja. Chcą też pokazać się jako twardzi negocjatorzy. Już pierwszego dnia po nominacji Tsipras udał się pod pomnik, upamiętniający morderstwa hitlerowców, gdzie złożył kwiaty (link). Dodatkowo pierwsze spotkanie z reprezentantem kraju obcego przeprowadził z rosyjskim ambasadorem (link). To nie wygląda jak miły wstęp do rozmów ale machanie szabelką i strzelanie z broni w powietrze.
Napięcie rośnie a Grecy mają czas do końca lutego kiedy mija wygasa obecny program pomocowy i powinna nastąpić jego ocena.

Grecja nie jest w dobrej sytuacji, ma słabe karty. Poprzednia restrukturyzacja długu dokonała się głównie kosztem prywatnych zachodnich banków, które trzymały dług Grecji (sławne PSI - private sector involvement). Obecnie zdecydowana większość długu jest w rękach publicznych instytucji jak Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW/IMF), EFSF i pożyczki bilateralne od państw. Reszta w lokalnych bankach.

Tak prezentuje się dług Grecji:


Blisko 70% długu (tj 220 mld euro) jest w rękach międzynarodowych instytucji i Państw, co stanowi ponad 120% PKB przy czym stosunek długu do PKB dla całości to ponad 175%.

Wspomniane ~220 mld euro rozbite wygląda następująco:
 • MFW posiada: 32 mld euro
 • EFSF (European Financial Stability Facility) posiada: 141.8 mld euro
 • Pożyczki bilateralne od państw strefy euro: 53 mld euro
Trzeba zaznaczyć, że co było w gestii rządów i instytucji, wyłączając restrukturyzację, to już zrobiono. Wydłużono terminy spłaty długu, a do roku 2022 Grecja nie płaci odsetek.

Nie znam przypadku kiedy MFW nie spłacono kredytu więc ewentualnie to państwa strefy euro musiałyby się zgodzić na umorzenie części greckiego długu. Jednym słowem strefa euro zrzuciłaby się na Greków.

Na chwilę obecną w końcu Grecja generuje pierwotną nadwyżkę finansową:


a Greckie PKB w końcu jest dodatnie:


Wykresy za Natixis

11 komentarzy:

 1. Min. finansów trochę stonował swoje wypowiedzi - http://www.faz.net/aktuell/wirtschaft/eurokrise/griechenland/griechenlands-finanzminister-das-hier-ist-kein-spiel-13401806.html, https://www.youtube.com/watch?v=BiIO4YciewU i powiedział, że Europa potrzebuje silnych Niemiec.

  BTW. Ostatni wykres przedstawia ponownie dług publiczny zamiast PKB.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cześć,
   dzięki za wyłapanie wykresu, pisałem tuż przed seansem w kinie;)

   Nastąpiła podmianka.

   Usuń
 2. Władze dorwała skrajna lewica, komuniści. Łączy ich z Rosją bardzo dużo.

  uwaga - fragment o solidarności:


  Greece's Coming Clash in Europe Starts With Russia Sanctions

  [..]
  Former Communist
  Kotzias, a politics professor and former communist, has advocated closer ties with Russia, spoken out against a German-dominated Europe and, in the 1980s, praised the Polish government’s crackdown on the Solidarity movement.
  He said the new government objected to the “rules of operation” within the EU regarding the Russia statement.
  “Anyone who thinks that in the name of the debt, Greece will resign its sovereignty and its active counsel in European politics is mistaken,” Kotzias said at the ceremony to take over the Foreign Ministry. “We want to be Greeks, patriots, Europeanists, internationalists.”
  He’s part of a cabinet in Greece named on Tuesday by Tsipras after he formed a coalition with Independent Greeks, a more socially conservative party that also opposes austerity. After winning the election two seats short of a majority, Syriza decided against seeking a deal with To Potami, a new party whose leader has pledged to steer a “European course.”
  The new government also includes Yanis Varoufakis, an economist who has called Greece’s bailout agreement a destructive “trap,” as finance minister. Before his appointment, he has advocated defaulting on the country’s debt while remaining in the euro. He is due to speak later on Wednesday after formally taking over the ministry.
  Germany warned about rolling back budget cuts, pressing Tsipras to endorse the fiscal tightening that underpins the 240 billion-euro ($272 billion) aid program for Greece.

  całość
  http://www.bloomberg.com/news/articles/2015-01-27/greek-government-questions-eu-bid-for-russia-sanctions

  OdpowiedzUsuń
 3. Dzięki za rzeczowe zestawienie faktów.

  "strzelanie z białej broni w powietrze" - broń biała to z definicji ta niestrzelająca

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki,
   fixed - miałem na myśli konwencjonalna ale to i tak bez sensu:)

   Usuń
 4. SNB operates with an unofficial exchange rate corridor of 1.05 to 1.10 CHF per EUR, reports a Swiss Sunday newspaper http://t.co/nklgLH6Oh1

  OdpowiedzUsuń
 5. @SiP

  Nie wiem czy widziales moje ostatnie pytanie wczesniej ale czy masz jakis pomysl na tak mocne zachowanie naszego Banana ?? Pierwszy raz od dawna jestem az tak zaskoczony bo normalnie to bysmy w slad za Usiakami jechali po -2% dziennie a tu taka sila ze szok

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cześć SPY
   nie widziałem wczesniej - dlaczego GPW silniejsza teraz?

   Po pierwsze to porównując do zachodnich sąsiadów, szczególnie trzonu europy to wcale nie jest silna - wcale nie bijemy szczytów a błądzimy w konsolidacji. Ciągle jestesmy poniżej 52.200 na WIG w cenach zamknięcia.

   Ostatnio w gospodarce jest lepiej -jakby ożywienie
   1. LFO niemiecki w górę
   2 coraz lepsze nastroje w gospodarce w tym zaufanie
   3. lepsze PMI w polsce i zagranicą.
   4. Rośnie sprzedaż detaliczna itd

   Ogólnie styczeń przyniósł dużo dobrych danych o polskiej gospodarce.Tyle dobrych, a dodatkowo europejskie QE, że mamy gigantyczny napływ pieniędzy do Polski.
   Min. Finansów powiedziało, że jeden z największych w historii.

   Zwróc jednak uwage że pomimo tak dobrych danych i perspektyw ciągle mamy ruch w bok - staniały banki, energetyka, surowce (KGHM).

   Pytanie czy maluchy nie ruszą tj swig80.

   Usuń
 6. @SiP piszesz , że Grecja ma słabe karty, ale przecież kolejne zdania IMHO świadczą o przeciwnej sytuacji:
  1. Dług Grecji nie jest już problemem Grecji, bo ich wierzyciele są z zagranicy - i co im zrobią? Mniej niż Islandii. Tzn. nie dadzą im więcej pożyczek.
  2. Grecja ma nadwyżkę budżetową i nie potrzebuje zaciągać nowych długów.
  Sektor prywatny być może ucierpi - ale czy ich banki w ogóle dają znaczącą ilość pożyczek do sektora prywatnego ?
  A jak eurogrupa będzie eskalować konsekwencje, to Grecja może eskalować , aż do ZERA - czyli że nie spłaci NICZEGO :)

  Na oko Grecja to taki chłopczyk, który zaciągnął kredyt w banku. W 2008 zbankrutował a kredyt od banku kupiła jego rodzina :) I teraz chłopczyk mówi rodzinie Fak U, wiedząc że nic mu nie zrobią.

  OdpowiedzUsuń
 7. coz kiedys dlugi sciagalo sie wysylajac wojska:P historia mosci panowei historia europy i swiata sie klania

  wiec jesli beda chciec odzyskac kase to musza uzyc wlasnie sily militarnej lub tez wywalic grekow z euro i EU pamietajcie ze grecja byla od lat bankrutem jak wchodzila do euro tez juz byla ale wtedy bogatym zalezalo zeby grecja weszla bo chcieli pokazac prestiz i sile EURO!

  mikolaj a islandia to inna bajka a czemu temu ze ma 300 tysiecy mieszkancow prawdopodobnie bardzo bogate zloza surowcow ropa gaz i jeszcze duzo lowisk i SA STRATEGICZNA BAZA DLA USA ARMY!!!! warto sie wglebic wlasnie w stosunki z armia USA!

  OdpowiedzUsuń
 8. @Mikołaj, Łukasz

  Macie sporo dobrych obserwacji - nie miałem czasu tego szczegółowo opisać ale jak najbardziej:
  1. Historycznie Grecja ciągnęła do komunistów (tłumione powstania)
  2. Grecja pozycjonuje się jak południe-wschodnie europy (a la Bułaria) jak koń trojański Moskwy
  Mi to trochę przypomina polskie Liberum Veto - tj dane parę państw, lub nawet jedno może coś zblokować.
  3. Sytuacja geopolityczna jest zła - dodatkowo wspomniane bazy amerykanów, czy kilka spółek kluczowych dla regionu.

  Ostatnio widziałem wyliczenia, iż Grekom wystarczy ściąć 20 czy 29% procent długu i sobie poradzą. W cyfrach to jakieś 52 mld euro z 300 długu (Z czego 240 w rękach instytucji).

  OdpowiedzUsuń


Komentując anonimowo - podpisz się. Łatwiej prowadzi się dyskusję.
SiP