15 stycznia 2015

Przyczyny umocnienia kursu franka Szwajcarskiego - dżuma albo cholera?

By zrozumieć obecne działania banku SNB (komunikat) zalecam zapoznać się z tamtym materiałem.

Co ciekawe z opinią trafił Goldman Sachs

"Goldi" twierdził, iż lada moment nastąpi zaostrzenie polityki  monetarnej - w Szwajcarii mamy bowiem postępująca bańkę (patrz wpis główny) - na nieruchomościach i zagraża ona stabilności. Mimo działań regulacyjnych starających się hamować wzrost kredytów ceny ciągle rosły.

Bank centralny broniąc kursu zgromadził potężne rezerwy których nie miał gdzie inwestować, co przypomina zachowanie krajów Azjatyckich. Oprocentowanie wielu obligacji, nawet 5 latek jest już w wielu krajach ujemne. Banki centralne poprzez skup obligacji oraz regulatorzy poprzez regulacje (Basel III, Solvency II) przyczynili się do rekordowo ujemnych notowań oprocentowania obligacji. (Government Bond Yields Turn Negative). Obecnie wielu inwestorów i instytucji dopłaca rządom za to, że miały możliwość pożyczyć im pieniądze (!). Nowa ekonomia.

Dodatkowym nowym czynnikiem, jest napływ kapitału z Rosji w skutek konfliktu Ukraina<>Rosja. Kapitał rosyjski uciekał z Rosji w skutek załamania kursu Rubla (klik). Szwajcaria to przecież neutralny kraj. Bank centralny Szwajcarii wprowadził też dlatego ujemne stopy procentowe by odstraszyć kapitał rosyjski - powiedział to wprost szef banku na konferencji SNB.

Również sfera polityczna nie sprzyja SNB - prawdopodobnie już w styczniu wybory w Grecji wygra opozycja. Wróci więc presja na restrukturyzację długu Grecji, a może i wyjście ze strefy Euro. Wybory w tym roku są również w Hiszpanii, gdzie również ma wygrać opozycja źle nastawiona do Euro. SNB podejmując decyzję teraz o "oderwaniu" kursu franka od euro stara się zatem wyprzedzić przyszłe działania, w tym minimalizować ryzyko.

Nie bez znaczenia jest też fakt, iż w styczniu a najpóźniej w marcu Europejski Bank Centralny przystąpi do klasycznego programu QE (zwanego przez niektórych drukowaniem pieniędzy) i zacznie skupować obligacje państw ze strefy euro. To będzie wywierać presję na kurs euro, szczególnie wobec dolara. To o tyle istotne, że wraz z "tonięciem" euro tonął frank i bilans banku centralnego (głównie w EUR) na co nie mógł pozwolić sobie SNB.

Bank centralny miał do wyboru - podnieść stopy procentowe albo uwolnić franka. Dżuma czy cholera? Do tej pory mimo silnego franka Szwajcaria cały czas notuje nadwyżkę (ostatnio 10%!). Teraz też powinna sobie poradzić. Na pewno obecny rok będzie trudny. Jak raportuje Bloomberg, nikt w Szwajcarii nie zabezpieczył się przed skokowym wzrostem kursu franka. Firmy tak mocno wierzyły w zapewnienia SNB, iż nikt o zdrowych korporacyjnych zmysłach nie spodziewał się gwałtownej zmiany polityki monetarnej. Pozwolę sobie zacytować ten fragment w całości:

The challenges faced by Swiss exporters will be compounded because most won’t have hedged against a stronger franc, said Ralf Zimmermann, an equity strategist at Bankhaus Lampe KG in Dusseldorf, Germany.
“No one in Switzerland has hedged their forex exposure,” he said in a phone interview. “All companies trusted the SNB to keep its peg against the euro. Now the rally in the Swiss franc against the euro will lead to a hit in the P&L of Swiss companies.”
Bloomberg


Silny franek to wiele innych ciekawych pytań, o polskie kredyty mieszkaniowe, o spadek konsumpcji z powodu wzrostu stóp, czy decyzje historyczne Orbana by przewalutować kredyty CHF na forinty. To też pytania o rynek akcji - przecież bardziej ujemne oprocentowanie obligacji zachęca do lokowania gotówki gdzieś indziej, szczególnie w spółkach które płacą sowitą dywidendę, a najlepiej jeśli są konkurentami Szwajcarów (Niemcy).

Sam wpływ franka na konsumpcję w Polsce może być ograniczony - jak przewiduje ekonomista PKO BP Piotr Bujak - zakładając średni kurs franka 4.20 przez cały 2015 rok, polskie PKB spadnie o mniej niż 0,1%.

75 komentarzy:

 1. kto na tym zarobil a no c ico wiedzieli wczeniej czylo GOLDMANY i inne banskterzy ktorzy mieli wczenej podane na tacy co sie szykuje :)

  OdpowiedzUsuń
 2. A Orban na Węgrzech uratował pewnie tysiące swoich obywateli z tym niedawnym przewalutowaniem kredytów z CHF na forint

  tylko u nas nieudolny rzad PO

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. żałosne - chcieć, by inni płącili za Twoją głupotę.

   Usuń
 3. No to Rosjanie którzy nawiali z kapitałem dostali od SNB bonus 20%.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak jest zawsze. Nawet w gospdoarce, innowacji - zwie się First mover advantage :)

   Usuń
 4. Niektore spółki w Szwajcarii juz na plusie, jak swisscom - telekom. Płaci dywidende wiec przy ujemnych stopach i kursie lepszy niz papiery.
  komponenty
  https://finance.yahoo.com/q/cp?s=%5ESSMI+Components

  OdpowiedzUsuń
 5. Mojżesz
  Węgry: banki gotowe na przewalutowanie kredytów
  2014-11-10 12:02
  Historia kredytów walutowych na Węgrzech zbliża się ku końcowi. W niedzielę węgierski bank centralny ogłosił, że porozumiał się z poszczególnymi bankami oraz ze związkiem banków w sprawie dostarczenia odpowiedniej ilości waluty. Znany jest już także kurs, w oparciu o który nastąpi przewalutowanie.

  4 listopada węgierski odpowiednik Rady Polityki Pieniężnej zobowiązał bank centralny (MNB) do przygotowania kwoty do 9 mld euro na potrzeby banków komercyjnych, które będą uczestniczyć w programie przewalutowania kredytów. Trzy dni później bank podpisał umowy z instytucjami kredytowymi, w których określono warunki dostarczenia walut oraz zobowiązano kredytodawców do wymiany środków za pośrednictwem MNB, z pominięciem rynku walutowego.
  Jak donosi portal „Portfolio.hu”, dziś od godziny 10 węgierskie banki mają dostęp do walut dostarczonych przez bank centralny w wysokości koniecznej do zabezpieczenia operacji przewalutowania kredytów. To ostatni etap przygotowań do wyeliminowania zobowiązań walutowych z rynku.

  Węgierskie ministerstwo finansów poinformowało, że proces będzie składał się z trzech kroków. W pierwszym ustalone zostaną techniczne szczegóły wyliczania rekompensat, które banki winny wypłacić kredytobiorcom. W drugim, kredytodawcy dokonają korekt zobowiązań w zgodzie z narzuconymi regułami. W trzecim, kredytobiorcy uzyskają możliwość zamiany zobowiązań we frankach i euro na zobowiązania w forintach. Szczegóły operacji i czas jej rozpoczęcia nie są jeszcze znane.
  Kurs stosowany przy przewalutowaniu będzie zbliżony do rynkowego – przyjęto, że będzie to kurs średni MNB z dnia 7 listopada lub średnia z kursów w okresie pomiędzy 16 lipca (dnia, w którym sąd najwyższy wydał wyrok w sprawie kredytów) a 7 listopada, w zależności od tego, który będzie niższy. Analitycy „Portfolio.hu” wskazują, że oznacza to, że za franka przyjęto przelicznik 256,60 forintów, a za euro 309 forintów.
  http://www.bankier.pl/wiadomosc/Wegry-banki-gotowe-na-przewalutowanie-kredytow-7222487.html

  OdpowiedzUsuń
 6. CHF huf dzisiaj 322

  Kurs przewalutowania 256 :)

  Orban zaoferował Węgrom 25% :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Rząd Orbana wcześniej próbował już trzech innych sposobów

  Powszechna konwersja zadłużenia Węgrów będzie kolejną próbą rozwiązania narastającego problemu. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że poprzedni rząd Viktora Orbana wypróbował już trzy inne warianty działania. Latem 2011 r. posiadacze kredytów walutowych mogli całkowicie spłacić swoje zadłużenie po preferencyjnym kursie, który był o 25% niższy od stawki rynkowej. Koszty tej operacji prawie w całości pokryły banki. W połowie 2012 r. „walutowi” kredytobiorcy znów dostali szansę na zredukowanie swojego długu. Banki musiały umorzyć 25% zadłużenia wymienionego na forinty jeśli dany klient miał duże opóźnienia w spłacie (przynajmniej 90 dni). Podobnie jak poprzednio kredytodawcy mogli odliczyć 30% poniesionych strat od podatku bankowego.

  Trzeci program oddłużania Węgrów (tzw. exchange rate cap) trwa do dziś. W ramach tej inicjatywy kredytobiorcy do połowy 2017 r. będą spłacali raty przeliczone po niższym kursie. Banki nie umorzą jednak różnicy wynikającej z zastosowania preferencyjnego kursu. Ta kwota po przeliczeniu na forinty ma być pożyczona klientowi w formie pięcioletniego kredytu z niskim oprocentowaniem. Narodowy Bank Węgier podaje, że pod koniec czerwca b.r. około 42% walutowych kredytów hipotecznych było objętych programem exchange rate cap.

  http://forsal.pl/artykuly/842148,przewalutowanie-czyli-wegierski-sposob-na-franka.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wszyscy kredytobiorcy będą wdzięczni za zmianę waluty …

   Po trzech próbach rozwiązania kredytowego problemu rząd Orbana chce definitywnie pozbyć się kłopotliwych „hipotek”. Przewalutowania długu na podstawie uśrednionego kursu rynkowego (16 czerwca - 7 listopada b.r.) lub kursu z 7 listopada b.r. unikną tylko osoby, które:

   zgodnie z harmonogramem powinny spłacić swoje zadłużenie do 2020 r.
   zaciągnęły niewielki kredyt walutowy (w relacji do dochodów)
   po przewalutowaniu płaciłyby wyższą ratę niż obecnie
   uzyskują trwałe dochody w walucie kredytu

   Usuń
 8. PIS nie mógł sobie wymarzyć lepszego prezentu w roku wyborczym.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No notowania PO spadają Pani premier ma problemy z frankami, górnikami i reszta może się dołączyć na zasadzie domina. Lepszego momentu PIS nie może mieć musza tylko na spokojnie wszystko przygotować i uderzyć perfekcyjnie bez pospiechu.

   Usuń
  2. ale opozycja to nie lepsze gamonie więc nie liczyłbym na cokolwiek :)

   Usuń
  3. czyli wszystko po staremu :) czy tak czy siak chwilowa poprawa a potem bzines as usual

   Usuń
  4. @SIP
   Uważasz, że opozycja nie będzie lepsza od peło ?
   Po pierwsze od peło to kazdy będzie lepszy.
   A poza tym ... .
   Nie chce mi się teraz szukać, ale widziałem kilka lat temu wykres obrazujący zadłużenie Polski. Możesz wierzyć lub nie (albo sięgnąć do Swoich archiwów bo pewne tez masz taki wykres) , ale tylko za kadencji pisiorów zadłużenie spadało. Każdy inny rząd tylko zwiększał zadłuzenie. Oczywiscie gdy po pisiorach do władzy dorwało się peło krzywa długu skoczyła mocno w górę. I cały czas rośnie.

   Usuń
  5. @Mariusz
   znam te wykresy. Pamiętaj o tym jaka wtedy była koniunktura. Pamiętaj że to za czasów już PO+PSL gospodarka poczuła zmianę składki rentowej itp.

   Dla mnie powinniśmy zmienić rząd, nie dlatego nawet że jest zły ale dlatego że za długo rządzi. Władza przejęta tak długo korumpuje - mają wszystkie stołki od tragedii w 2010 w Smoleńsku. Od Prezesa Banku Centralnego, przez Prezydenta, wojewodów, CBA, UKE, UOKIK, i dziesiątki innych urzędów. Żadne partie w historii, nawet SLD z Kwaśniewskim i Millerem nie miały takiej władzy i co się dzieje? NIC. Co więcej sytuacja się pogarsza, skonfiskowano połowę środków w OFE, afera za afera. Są tak pewni siebie że w restauracjach gadają o tym jak wydrukować pieniądze by wspomóc kampanię i wybory, tak samo jaki koncert U2 puścić na stadionie. Całkowita patologia.

   Wiem że opozycja to też gamonie, z Błaszczakiem na czele ale oni nie mają układów. Przejmą tylko część włądzy. Zatem szanse na okradzenie nas maleją. Dlatego jestem za opozycją. Gdyby przejęli władzę całkowitą to za 8 lat będę przeciw obecnej opozycji. 8 lat władzy to naprawdę długo.

   Usuń
  6. @SIP
   No i pełna zgoda :)
   Zaskoczyłeś mnie tym, iz masz w tym względzie zbliżone poglądy.
   Co do koniunktury jak była za rządów pisiorów ... . Może i tak, ale w tym przypadku chodzi o zwiększanie zadłuzenia. Peło po przejęciu władzy nie musiało od razu tak zadłużać kraju. Poza tym fakt, że też nie uważam pisorów za super ekonomistów. Ale przynajmniej nie są złodziejami. Przynajmniej tamta ekipa nie była. Obecna nie wiem, ale wiem, iż najwyższy czas na solidne zmiany.

   Usuń
 9. Recently, divergences between the monetary policies of the major currency areas have
  increased significantly – a trend that is likely to become even more pronounced. The euro has
  depreciated considerably against the US dollar and this, in turn, has caused the Swiss franc to
  weaken against the US dollar. In these circumstances, the SNB concluded that enforcing and
  maintaining the minimum exchange rate for the Swiss franc against the euro is no longer
  justified

  OdpowiedzUsuń
 10. Też dobry pogląd biorąc pod uwagę to co dzieje się w europie tj Grecji (wybory) i Hiszpani (tez wybory)
  . Nie chca mieć powiązania ze słabym euro

  Saxo Bank: SNB zrobił ruch wyprzedzający sytuację geopolityczną w Europie
  Decyzja Banku Centralnego Szwajcarii o rezygnacji z minimalnego kursu CHF do euro to ruch wyprzedzający sytuację geopolityczną w Europie, uważa dyrektor zarządzający Saxo Bank Polska Maciej Jędrzejak.
  "W mojej ocenie jest to ruch wyprzedzający sytuację geopolityczną w Europie i na świecie. SNB jednocześnie obniżył stopy procentowe, gdyż nie chce finansować napływu inwestorów, chcących kupić franka" - powiedział Jędrzejak agencji ISBnews.

  OdpowiedzUsuń
 11. Odnotujmy
  W szczytowym momencie kurs wymiany osiągnął 5,19 złotego. Obecnie utrzymuje się w okolicach 4,14 złotego. Minimalny kurs franka obowiązywał przez 3 lata.

  OdpowiedzUsuń
 12. Główny ekonomista banku PKO BP Piotr Bujak powiedział w Polskim Radiu 24, że kredyty we frankach mocno zdrożeją. Osobom zadłużonym radzi jednak, żeby nie wpadali w panikę, bo pierwsze reakcje rynków często są przesadzone i możliwe, że za kilka dni sytuacja nieco się uspokoi.

  Ekspert dodaje, że jeśli umocnienie franka okaże się długotrwałe, będzie to poważny problem dla całej gospodarki, zwłaszcza dla banków, które udzielały kredytów w tej walucie.

  Piotr Bujak nie sądzi jednak, że obecna sytuacja poważnie zachwieje sytuacją finansową polskich banków. Ekspert jest za to przekonany, że umocnienie franka skutecznie zniechęci Radę Polityki Pieniężnej do obniżania stóp procentowych, w obawie przed dalszym osłabieniem złotego.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oooo... to nie wiedziałem, że z Nordei od razu skoczył na głównego w PKO :) Nieźle!

   Usuń
  2. Nordea została przejęta przez PKO BP.
   On tam współpracuje m.in. z Radosławem Bodysem
   Wg mnie Bodys jest glownym a On szef działu analiz ekonomicznych.

   Usuń
 13. Not one of 22 economists surveyed by Bloomberg News between Jan. 9 and Jan. 14 expected the SNB to get rid of its cap in 2015. Only four saw it abandoning the measures next year.

  OdpowiedzUsuń
 14. On Dec. 18, the SNB announced the introduction of a negative deposit rate of minus 0.25 percent to supplement its franc ceiling, citing the need to stem a tide of money flowing from Russia’s financial crisis. The measure was to take effect on Jan. 22, the day of the ECB’s next policy decision.

  OdpowiedzUsuń
 15. The SNB doesn’t see any future any more for their floor with the strong U.S. dollar and the QE ahead at the ECB, - bloomberg.com

  OdpowiedzUsuń
 16. To complement the lower deposit rate, the SNB also moved the target range for the three-month Libor to between minus 1.25 percent and minus 0.25 percent, from the current range of between minus 0.75 percent and 0.25 percent.
  “It may show that the SNB doesn’t want to widen its balance sheet any more

  [..]
  In the 1970s, when the Swiss were also battling a strong franc, the government imposed negative interest rates on assets held by foreigners. When that proved ineffective, the SNB imposed a ceiling on the franc versus the German mark.
  http://www.bloomberg.com/news/2015-01-15/snb-unexpectedly-gives-up-cap-on-franc-lowers-deposit-rate.html

  OdpowiedzUsuń
 17. Ciekawe, może będę musiał zmienic zdanie
  The challenges faced by Swiss exporters will be compounded because most won’t have hedged against a stronger franc, said Ralf Zimmermann, an equity strategist at Bankhaus Lampe KG in Dusseldorf, Germany.

  “No one in Switzerland has hedged their forex exposure,” he said in a phone interview. “All companies trusted the SNB to keep its peg against the euro. Now the rally in the Swiss franc against the euro will lead to a hit in the P&L of Swiss companies.”
  http://www.bloomberg.com/news/2015-01-15/swiss-exporters-face-tsunami-after-snb-unexpectedly-drops-cap.html

  OdpowiedzUsuń
 18. “Clearly they are seeing a lot of inflows coming and deciding the cost is too high,” said Geoffrey Yu, a London-based senior currency strategist at UBS Group AG, Switzerland’s largest lender. “They think too much money is going to come in after QE so they need a plan B. It’s very surprising.”
  [..]
  “Clearly they understand the floor was untenable,” said Peter Rosenstreich, head of market strategy at Swissquote Bank at Gland, Switzerland. “It was only a matter of time before expansion of balance sheet reached the upper limit.”
  http://www.bloomberg.com/news/2015-01-15/swiss-franc-surges-to-record-high-against-euro-as-snb-ends-cap.html

  OdpowiedzUsuń
 19. RBS szacuje że zamiast oczekiwanych 500mld będzie qe na skale 2300mld euro , to mamy zagranie RBS. Euro ma jeden kierunek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No EURUSD też dzisiaj zaszalał ;)

   Usuń
  2. moze dla tegotak tez DAx trzymaja na sile

   Usuń
  3. tyle razy juz pisalem ze to dobre dla akcji. im bardziej ujemne tym lepiej. spolki przeciez sywidendy placa.

   poza tym niemcom znika konkurencja. podwojnie dla nich dobre

   Usuń
 20. Prezes mBanku: Kurs franka szwajcarskiego wróci do 4 zł w ciągu tygodnia
  Po dzisiejszym gwałtownym wzroście franka szwajcarskiego w ciągu tygodnia kurs tej waluty powinien powrócić do poziomu ok. 4,00 zł, uważa prezes mBanku Cezary Stypułkowski. Obecnie za CHF na rynku walutowym trzeba płacić ponad 4,30 zł.
  "Rynek odzyska realny wymiar w perspektywie tygodnia, a więcej będziemy wiedzieli po 21 stycznia. Nie podejrzewam, żeby frank się zakotwiczył 30% wyżej niż był. To będzie bardziej ok. 15-20% wzrostu , czyli może się ustabilizować na poziomie ok. 4 zł. Za mało jest danych. To jest sejsmiczne wydarzenie" - powiedział Stypułkowski dziennikarzom.

  "Nadreakacja rynku bierze się stąd, że nikt nie potrafi zinterpretować, co ich do tego pchnęło (widocznie nie czyta Pan Prezes Stoje i Patrzę) . Nie ma to istotnego zagrożenia dla polskich banków, ale będzie miało z pewnością wpływ na jakość portfeli. Wydaje mi się, że to się będzie stabilizowało w ciągu tygodnia. Może jeszcze po tej decyzji ECB" - skomentował prezes.

  OdpowiedzUsuń
 21. Po osłabieniu CHF wobec USD minimalny kurs wobec euro nieuzasadniony
  Po znaczącym osłabieniu euro wobec dolara, które z kolei spowodowało deprecjację CHF wobec USD, utrzymywanie minimalnego kursu franka wobec euro nie ma już uzasadnienia, poinformował przewodniczący Rady Zarządzającej Szwajcarskiego Banku Centralnego (SBC) Thomas Jordan.
  Przypomniał, że minimalny kurs CHF/EUR (1,20) został wprowadzony w okresie "wyjątkowego przeszacowania wartości franka szwajcarskiego i wyjątkowo dużej niepewności na rynkach finansowych". Według niego, to rozwiązanie pomogło uchronić gospodarkę Szwajcarii przed "poważnymi szkodami". Stopień przewartościowania CHF uległ jednak zmniejszeniu.

  "Ostatnio różnice w polityce pieniężnej głównych obszarów walutowych znacząco wzrosły - i tendencja ta zapewne będzie się umacniać. Euro znacząco osłabiło się wobec dolara amerykańskiego, a to z kolei spowodowało osłabienie franka szwajcarskiego wobec dolara USA. W tych okolicznościach utrzymywanie minimalnego kursu franka szwajcarskiego wobec euro nie jest już uzasadnione" - powiedział Jordan podczas konferencji prasowej.

  OdpowiedzUsuń
 22. KNF o decyzji SNBhttp://www.knf.gov.pl/o_nas/komunikaty/Komunikat_chf_eur.html

  OdpowiedzUsuń
 23. http://www.twonuggets.com/content/frank-s%C5%82aby-do-czasu

  tutez temat wyszuli ehh ze ne bralo sie Longowna Chf gdze sie dalo dzis czlowiek by mal pewne z 1 mln na koncie ;) w pare sekund

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cześć,

   po pierwsze ja inaczej rozumiem ten wpis co linkujesz. Tam napisano wyraźnie
   "Na mój gust peg do euro nie zostanie jednak rozmontowany do końca ale rozwodniony raczej podwójnym pegiem do USD i EUR, w pewnej proporcji."

   Zatem autor nie tylko nie twierdzi że by znikło połączenie między EUR a CHF ale gorzej - będzie kolejne do USD (!). Zatem się pomylił (!).

   U niego ewentualne umocnienie franka miało wyjść z powodu wyrzucenia grecji z unii i umoenieniu euro, a zatem i franka (powiązanego!)

   Tutaj to napisał:
   "Uwzględnić też trzeba możliwość spontanicznego skoku w euro w górę po rozstrzygnięciu kwestii greckiej... Baba z wozu koniom lżej... :-D "

   Nie wiem zatem po co go linkujesz?

   W sprawie niemerytorycznej - ja Cynika nie lubię bo to właśnie Cynik. Kiedyś u niego pisałem merytorycznie na forum to mnie wyciął bo się zorientował że mam bloga i jestem dla niego konkurencją (!). Spytałem go na jakiej podstawie to podał mi swój regulamin którego w żadnych punkcie (!) nie łamałem. Potem nabrał wody w usta i skomentował żebym sobie poszedł. Chłopak ma biznes - nagania na złota i newslettery i tyle.

   Teraz w sumie to jest śmieszny - tak jak prawie każdy goldbug - bo teraz twierdzą po spadku cen złota czy srebra - że złoto to nie inwestycja tylko zabezpieczenie (!). A w ogóle to oni nie zalecali kupna (!). To się nazywa Cynizm. wcale zatem nie jest lepszy od tych których krytykuje.

   A poza tym, to już chyba go pozdrawiam, bo ten i inni czytają mojego bloga. Niektórzy wręcz kopiują i w sumie też coś muszę z tym zrobić.

   Usuń
  2. a to nie wdzialem to STOP CYnikowi na twoim blogu ;) ok

   Usuń
  3. Nie koniecznie może całkowite STOP cynikowi ale zalecam go gościa ogromny dystans. Jak widzisz się nie popisał. Znam go długo, też i inni go znają np administrator pewnego forum i ma kiepskie zdanie. To tak jak byś mi tutaj linkował starego poczciwego Zezowatego Zorro który publikował taki głupoty:
   http://zezorro.blogspot.com/2010/05/juz-ci-nie-zrobie-sniadania-leszku.html

   Szkoda.

   Usuń
 24. Donald Tusk o Europie vs pstryczek w jego stronę na temat emigracji.

  https://www.youtube.com/watch?v=Faf0q4hvLB8

  OdpowiedzUsuń
 25. @Sip

  Ja czytam Cynika bo czesto cos fajnego mozna tam znalezc nie powiem. Natomiast zgadzam sie z Toba co do jednego ... czlowiek kompletnie nie przyjmuje innych argumentow do siebie jesli sa niezgodne z jego wizja swiata a po drugie zawsze glosil zloto forever a teraz smieje sie z tych co w nie zainwestowali ...

  OdpowiedzUsuń
 26. http://marketinvest.pl/24-po-godzinach/5958-porownanie-brokerow-na-chf-luki-cenowe-zawieszenie-
  handlu

  porownanie-brokerow-na-chf-luki-cenowe-zawieszenie-handlu

  OdpowiedzUsuń
 27. komu stoja notowana na Chf EUR USD nie otwarly sie po 23

  OdpowiedzUsuń
 28. otworzyły jak już...

  wszystko działa up to date

  OdpowiedzUsuń
 29. Jeden z nielicznych który przewidział zdjęcie pega


  Wpis 15 stycznia 2015:
  http://brucekrasting.com/end-cb-power-snb-folds/

  Wpis z 11 stycznia 2015:
  http://brucekrasting.com/wise-man-sinks-snb/

  OdpowiedzUsuń
 30. IMF was not aware that the SNB was going to take the action they did on Thursday. "I find it a bit surprising that he did not contact me, but, you know, we'll check on that. By the way, the IMF used to be the referee of any currency variation. That has changed over time," Lagarde told CNBC

  OdpowiedzUsuń
 31. "Osoby, które przed kilkoma laty zdecydowały się na zaciągnięcie kredytu w szwajcarskiej walucie, okazały się wielkimi szczęściarzami."

  "W najbliższych latach będziemy mieli do czynienia z dalszym, choć już nieco wolniejszym umacnianiem złotego - przewiduje Marek Rogalski"

  "nie ma obecnie zagrożenia, że biorąc teraz kredyt we franku, stracimy, bo ta waluta zacznie się niespodziewanie umacniać."

  "Nawet gdyby frank niespodziewanie umocnił się do poziomu 2,10 zł,to kredyty w szwajcarskiej walucie wciąż będą o wiele bardziej atrakcyjne"

  Tak pisano głupoty w 2008
  http://www.bankier.pl/wiadomosc/Taniejacy-frank-zacheca-do-zaciagania-kredytow-1811644.html

  A tak dosłownie kwartał temu
  Samcik:
  Czy powinniśmy się bać, że frank będzie po 4 zł? Oto trzy argumenty, by spać spokojnie

  nawet jeśli dwa przedstawione powyżej okażą się fałszywe, nie wierzę w kapitulację szwajcarskiego banku centralnego. Będzie on bronił parytetu 1,2 franka za 1 euro. Zbyt dużo jest do stracenia, by pozwolić na niekontrolowany wzrost wartości franka. Zapobieganie wzrostowi kursu własnej waluty jest łatwe, bo można "wydrukować" dowolną jej ilość.
  http://samcik.blox.pl/2014/10/Czy-powinnismy-sie-bac-ze-frank-bedzie-po-4-zl.html

  OdpowiedzUsuń
 32. po Forach na EUR CHF USD CHF płacz reklamacje w brokach składane tych co luka pozamykało na minusowy Margin rachunkach lub na duzych stratach pomijając ze paru brokow ma problemy z wypłacalnością

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie miałem pozycji ale jestem pośrednio ofiarą. Mam konto m.in. na FXCM (mieli kurs USDRUB jako jedni z nielicznych). Dostałem już wczoraj mailem info że Broker jest na minusie po stratach innych klientów. Zleciłem już zmianę brokera/środków. Grunt że nie trzymam u żadnego brokera całosci środków.

   Usuń
  2. forum bankiera
   watek "no to jutro sie zabije"
   0.3 lota na CHFPLN mialem na koncie 10tys i myslalem ze to bezpieczne jest.Nie bylo stop losa otwieram MT 10tys zniknelo i musze bossafx doplacic ponad 25tys.
   Czy o 10:32 to byla luka cenowa ? Tak nagle kurs skoczyl?

   dzieś czytałem o kimś kto miał $10.000 i ma debet MINUS $250.000

   to dwa przyklady a jest ich multum

   tak gdze brok mial luki ja mialem ECN a tez luka byla

   placz brokwerow placz ludzi

   Usuń
 33. "Gadałem dziś z opiekunem klienta u broka, i powiedział mi że koleś w środę w nocy wrzucił 80 lotów na krótką. Powiedział, że 4 miliony dolców zarobił ;)
  Równi i równiejsi zawsze będą :)"

  OdpowiedzUsuń
 34. http://comparic.pl/jak-po-snb-zachowali-sie-rozni-brokerzy-co-dalej-w-branzy/

  OdpowiedzUsuń
 35. Polecam trystero
  wpis
  Wolnosc dla marzen wolnosc dla kredytow z 2013
  http://www.trystero.pl/#article/12949

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dałeś dobry link ? przerzuca na główną.

   a Trystero zawsze warto polecać :)

   Usuń
  2. @PRince - to problem Trystero - coś ma nie tak ze stroną i ciężko przesłać link
   Dlatego podałem tutuł wpisu.

   Wejdz do google i wpisz
   Wolnosc dla marzen wolnosc dla kredytow trystero
   lub może to:
   http://www.trystero.pl/archives/12949

   Usuń
  3. @SiP - faktycznie nie pomyślałem o banalnie prostym wyszukaniu z googla,
   ale link, który teraz wstawiłeś otwiera się prawidłowo - dzięki.

   Usuń
 36. Robi się gorąco, mój drugi broker IB (Interactive Brokers) też notuje stratę 120 mln usd.

  FXCM na szczęście zrealizował przelew, czekam na odbiór na trzecim koncie....oby....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. a co z polskimi ? z IB tez czekam na przelew.

   Usuń
 37. SG pisze, że aby osiągnąć cel inflacyjny QE musi mieć wartość 2-3 bln E (a prog. 500-750 mld)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. podsycaja i dlatego duet dax i cac ida w gore a usa blisko tego co ma u siebie szwajcar p owczorajszym. Rozjechaly sie indeksiki i kwotowania. ktos komus niezle kartofle wystawia pod ebc :)

   Usuń
  2. dokladne pchaja DAX na sile pod EBC pare reahjdow udanych teraz stoje z boku czekam na EBC z DAX

   SP500 podbijanko wiec przez SP500 odbje i bankstera bedzie ciagla przez SP500 i DAX w gore dalej

   Usuń
 38. czyli jak bedzie popierdolka 500 700 mld zgodne z planem to nie bedzie zaskoczenia i sell news na dax

  OdpowiedzUsuń
 39. @SiP frank frankiem....ale czy ukazały się może świeższe długoterminowe prognozy dla PLN w raportach? Indeks niedawno urwał podłogę http://stooq.com/q/?s=pln_i&c=10y&t=c&a=lg&b=0

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie widziałem. Z kolei CHF jest na szczytach, weekly, z 2011
   http://stooq.com/q/?s=chf_i&c=10y&t=c&a=lg&b=0

   Ciekawy jest dolar.
   przebił kluczowe 3,68 co otwiera drogę do 4,07 (!)

   Może SNB interweniuje?

   Usuń
 40. a tymczasem zza oceanem jak to zza oceanem everlasting hossa ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. odbce od wsparcia na lonf week podbili sobe indeksy a za nimi DAx pahcli

   dax pod EBC i sel news ja kbedzie tylko 500mld lub mniej i rozczarownie lub tyle ile mowa byla

   http://www.ecb.europa.eu/home/html/faqinterestrates.en.html

   sp http://www.forexfactory.com/attachment.php?attachmentid=1591310&d=1421443310

   Usuń
 41. http://www.forexfactory.com/attachment.php?attachmentid=1591304&d=1421442816

  dax

  OdpowiedzUsuń
 42. http://www.bankfotek.pl/image/1844801

  taka cekawostka DAX VS SP500

  OdpowiedzUsuń
 43. co ze złotym w 2015 ? przydałby sie jakiś artykuł po tych wszystkich zawirowaniach.

  OdpowiedzUsuń
 44. tutaj ciekawy wątek - nie wiem, czy już o tym było, ale struktura akcjonariatu SNB pewnie pomogła:
  http://pragcap.com/the-snb-is-48-privately-owned-no-wonder-they-de-pegged

  km123

  PS witam wszystkich - mój pierwszy komentarz

  OdpowiedzUsuń


Komentując anonimowo - podpisz się. Łatwiej prowadzi się dyskusję.
SiP