19 stycznia 2015

Startuje konkurs inwestycyjny Futures Masters na GPW

Jeszcze na początku października 2014 zainteresował mnie ciekawy projekt realizowany na polskiej Giełdzie Papierów Wartościowych aka bananowej:) Był na tyle interesujący, że postanowiłem do niego się przyłączyć. Z przyjemnością mogę Wam napisać, iż rozpocząłem współpracę w ramach Konkursu Inwestycyjnego Futures Masters i zachęcam Was w nim do startu, szczególnie nowicjuszy.Zanim przejdę do meritum, chciałbym zaznaczyć, iż udział w projekcie wiąże się dla mnie z gratyfikacją, ale co ważne zachowuję przy tym całkowitą niezależność osądu. 

O samym konkursie jest głośno, nie tylko na portalach finansowych, ale również w blogosferze. Nic dziwnego, gdyż do udziału w nim przystąpiło wielu blogerów. Pełną ich listę znajdziesz tutaj.

O co chodzi? Futures Masters  to bezpłatny konkurs inwestycyjny organizowany przez GPW jest KDPW mający na celu popularyzację rynku giełdowych kontraktów terminowych, również walutowych. Polega on na dokonywaniu przez uczestnika – za pośrednictwem bezpłatnego rachunku założonego na platformie konkursowej - wirtualnych inwestycji, których przedmiotem mogą być wyłącznie kontrakty terminowe na WIG20, mWIG40 oraz Dolara amerykańskiego (tzw FW20Z1420, FW40Z14 oraz FUSDZ14 notowane na GPW). 

Jeśli zatem do tej pory nie czułeś się pewnie na rynku, szczególnie kontraktów terminowych, to jest to dobry moment aby poczuć smak inwestowania. Szczególnie, że łączna pula nagród wynosi 70.000 złotych.

Konkurs rusza 26 stycznia 2015. Obecnie już od 12 stycznia trwa rejestracja i wybór mentora.


UWAGA. Zgodnie z regulaminem musisz podać prawdziwe dane (imię i nazwisko) oraz swoją ksywkę którą będziesz się prezentował innym.  Oczywiście musisz podać hasło. Tutaj przy okazji podzielę się dobrą praktyką. Proponuję aby było ono inne, niż to jakiego zwykle używasz do logowania się do banku czy poczty. Warto mieć oddzielne hasło, lub kilka do takich właśnie rzeczy.

Musisz być oczywiście pełnoletni i uwaga  - nie można oszukiwać i mieć kilka rachunków - tylko jeden :) Nie ma więc grania za mamusię i wujka szwagra :)

Po rejestracji powinieneś wybrać mentora, którego możesz pytać o wskazówki w zakresie pozycji na rynkach. Jest ich aż 11 (klik), w tym dobrze znany Grzegorz Zalewski.

Rafał Komar - Biuro Maklerskie Alior Bank
Piotr Kuczyński - Dom Inwestycyjny Xelion
Robert Utko - Dom Maklerski Banku Handlowego
Grzegorz Zalewski - Dom Maklerski BOŚ
Tomasz Gessner - Dom Maklerski BDM
Paweł Danielewicz - Dom Maklerski BZ WBK
Maciej Szmigel - Dom Maklerski ING Securities
Piotr Neidek - Dom Maklerski mBanku
Paweł Małmyga - Dom Maklerski PKO Banku Polskiego
Tomasz Regulski - Dom Maklerski Raiffeisen Bank Polska S.A.
Krzysztof Ojczyk - Dom Maklerski Noble Securities

Sam konkurs składa się z 5 etapów po 5 dni. Jak wspomniałem startuje 26 stycznia i trwa do 27 lutego. 

Etap I  – od dnia 26 stycznia 2015 do dnia 30 stycznia 2015,
Etap II – od dnia 2 lutego 2015 do dnia 6 lutego 2015,
Etap III  – od dnia 9 lutego 2015 do dnia 13 lutego 2015,
Etap IV – od dnia 16 lutego 2015 do dnia 20 lutego 2015,
Etap V – od dnia 23 lutego 2015 do dnia 27 lutego 2015.

Każda z rozpoczyna się w poniedziałek o godz. 8.45 i trwa do godz.17.05 w piątek.

Każdy uczestnik rozpoczyna etap ZAWSZE ze stanem konta 50 000 zł. To nimi możemy inwestować w wybrane kontrakty terminowe. Zadaniem uczestnika jest osiągnięcie w danym etapie jak najwyższej stopy zwrotu. Nagrody przyznawane są per etap (!). Zdobywa jest pierwszych dziesięciu najlepszych graczy na danym etapie.

I miejsce – 4 000 zł
II miejsce – 3 000 zł
III miejsce – 2 000 zł
IV miejsce – 1 000 zł
V do X miejsca – 500 zł

Jak łatwo policzyć - wygrywając wszystkie 5 etapów, można maksymalnie wygrać 20 tysięcy złotych netto (tj organizator opłaca podatek).

Dodatkowo oprócz rankingu głównego będzie działał również ranking dodatkowy, w ramach którego uczestnik zbiera odznaczenia za wykonanie odpowiednich zadań.
Każda odznaka ma przyznaną ilość punktów, ten kto zbierze ich najwięcej ma szansę na nagrody rzeczowe:

iPad Air LTE 16GB o wartości 2 300 zł
iPad mini Retina 16GB o wartości 1 500 zł
iPod Touch 5gen 32GB o wartości 1 200 zł

Jeśli ktoś spojrzy na zasady to zobaczy, że nagrody rzeczowe wykluczają się z nagrodami pieniężnymi. Może nie wprost, ale jednak. Przykładowo, 5 punktów i odznakę Misiek można dostać za .....stracenie jednego dnia 30% z salda:) Z kolei speedmaster za wykonanie aż 20 transakcji dziennie (!). Omnibus z kolei za zajęcie pozycji na każdym z instrumentów (wig20, mwig40 oraz dolar amerykański). Widać wyraźnie, że premiowana jest tutaj nauka. W realnym życiu, nikt nie zbiera punktów za wtopę, albo aż 20 transakcji dziennie. Cieszy się wtedy najczęściej broker, bo ma prowizję :)

Konkurs służy jak dla mnie do nauki i pierwszego kontaktu. Obraca się bowiem wirtualnymi pieniędzmi, chociaż trzeba przyznać nagrody są realne. 

Dlaczego wbrew organizatorowi twierdzę, że nie jest to konkurs dla długoletnich profesjonalistów? Otóż konkursy rządzą się swoimi prawami. Przykładowo charakteryzuje je nieskończona płynność - pisząc inaczej - w arkuszu zleceń nie ma określonej ilości pozycji - przyjmuje się że przy danym kursie na GPW - np WIG20 2320 - panuje nieskończona ilość pozycji - można więc ich kupić więcej, niż w danej chwili w realnym systemie transakcyjnym.

O tym czym różni się zabawa i udział w konkursie od prawdziwego inwestowania, o ryzyku w kontraktach terminowych czy o samym mechanizmie opowiem w kolejnych wpisach. Będzie ich kilka, w tym podsumowanie kolejnych etapów.

Na sam koniec dodam, że udział w całym projekcie traktuję jako pewne badanie naukowe, a o jego wynikach opowiem po jego zakończeniu. 

=======================
Wpis z cyklu Akcja Partnerska

9 komentarzy:

 1. Czy SiP jest jednym z mentorow? Byloby ciekawie... :-)

  tradilus

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jednym z bloggerów uczestników
   https://futuresmasters.pl/blogerzy

   Kamil

   Usuń
  2. Cześć tradilus - mentorem nie jestem, a komentatorem i promotorem.

   W sumie to dopiero byłoby ciekawie gdybym nim był.

   Usuń
 2. Mentorowac będą goście którzy w ostatnich dniach nie mieli pojęcia co się dzieje na rynku (vide komentarze o CHFie)... Ale nie przeszkadza to im doradzać w sprawach walutowych :))))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. @Mario.

   Nie ma osoby na świecie która co do dnia przewidziała ten ruch, oprócz pewnie samego szefa SNB i paru innych osób z kręgu.

   Ja byłem za zaostrzeniem polityki monetarnej SNB ale w dwojaki sposób - podwyżką stóp albo zniesieniem rozłączenia kursu o czym pisałem w jednym wpisie. Jak jednak pisałem to nie są decyzje do prognozowania co do dnia czy nocy. To są trendy letnie. Bańka ma np to do siebie najczęściej że każdego przerasta. Spójrz na kurs Bitcoin i powiedz mi kto to przewidział że uderzy3500 a teraz spadnie do 700 pln?
   http://stooq.pl/q/?s=btcpln&c=5y&t=l&a=ln&b=0

   Dla jasności ja nie spekuluje na Bitcoinie i nie wypowiadam się ale chodzi mi że to typowe - bańka.

   W zakresie ich "mentoringu" to zakładam, że będą komentarze o przynajmniej poziomach. Mam nadzieję że nie będzie komentarzy poniżej poziomu tzn "dzisiaj przewagę mają niedźwiedzie:) ". Preferował bym poziomy tj jak przejdzie to, to wtedy to, jak te średnie i układy to tamto. Zatem w kontraktach szukał bym technika.

   Inna sprawa, co zamierzam opisać, w kolejnym wpisie, że konkurs ma swoje prawa. W regulaminie jasno napisano że nie ma miejsca na automaty i algorytmy. Nie ma zresztą platformy, bo w konkursie "gra się" przez przeglądarkę. Ale o tym później. Czekam też na mojego opiekuna w projekcie aby potwierdził mi sprawę wizerunku bo są dwa sprzeczne paragrafy (6 z 10). Z tego co widzę to chyba jako jedyny na razie przeczytałem regulamin.

   Usuń
 3. @tradilus: tak jak widzisz we wpisie, nie jest.

  @SIP:
  "O co chodzi? Futures Market to" => "Futures Masters"

  Na https://futuresmasters.pl/blogerzy jest kolejna literówka "Straigth to the point" => "Straight to the point" ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, strzelili literówkę -skomplikowane tłumaczenie sobie wymyśliłem. A trzeba było "do celu" :) chociaż tam u jest i co niektórzy będą się zastanawiać jakie "u" ;)

   Z futures market - masz rację to Futures Masters. Tj "mistrzowie kontraków"
   thx

   Usuń
 4. W kolejnym wpisie dam radę jak zrobić aby maksymalnie zwiększyć szansę na ipdada :) chociaż jak to opublikuję to mi żona nie wygra :)

  OdpowiedzUsuń
 5. coś w temacie i nie temacie, BBC wyprodukowała na prawdę świetny seryjny program:
  "supperrich and us"

  w skrócie:

  The Super-Rich and Us

  Jacques Peretti investigates how the super-rich are transforming Britain. In part one, he looks at why the wealthy were drawn to Britain and meets the super-rich themselves.

  Bardzo wysoko oceniam program i polecam każdemu kto może w miarę możliwości go oglądnąć. Stoi na dobrym ekonomicznym poziome i jest pełny konkretów pokazujących jak bogaci stają się jeszcze bogatsi i jak umiera klasa średnia na świecie i w UK.

  http://www.bbc.co.uk/iplayer/episode/b04xw2x8/the-superrich-and-us-episode-1

  OdpowiedzUsuń


Komentując anonimowo - podpisz się. Łatwiej prowadzi się dyskusję.
SiP