17 stycznia 2015

Trading-Room: tydzień 3 - styczeń 2015

Strategia rynkowa na rok 2015 zapowiada się arcyciekawie. Przykładowo wg wzorca dekadowego lata kończące się na 5 charakteryzowały wysokie stopy zwrotu (klik)Zgodnie z poprzednimi przewidywaniami - SP500 dokonuje korekty w pierwszym kwartale 2015, dolara pozostaje silny, a złoto buduje bazę do wzrostów na wyższe przewidywane poziomy.

Analitycy ze szwajcarskiego banku jak co roku opublikowali swoją strategię na rok 2015, zrobili to też inni analitycy.

SP500 przedstawia się następująco:


Dolar z kolei zmierza ku wyższym poziomom:

Waluty rynków wschodzących wypadły z namalowanej figury i mocno korygują wzrosty.Nie może dziwić zatem słabość złotówki, bo tyczy to się większości walut rynków wschodzących (czerwona linia)


Przykładowo na dolarze w stosunku do złotówki (USD PLN) własnie otwiera się droga na 4.10.

Został przebity poziom z paniki związanej z euro w 2012 roku  (przy okazji fala zniesienia 76,4% od szczytu z 2009 i dołka z 2011). 
Obecnie kurs pojawił się na poziomach zamknięcia na interwałach tygodniowych z końca szczytu paniki luty-marzec 2009. 
Zamknięcia wyższe wskazują, iż możliwy jest docelowo test, aż 3,91 (2009) a po jego przejściu 4.09.

Będąc od lat fanem dolara nie sposób mi się oprzeć twierdzeniu, że właśnie to nastąpi. Obecnie kluczowa jest końcówka tygodnia stycznia i decyzjami w Grecji i ECB.

Dolar wykazuje nadprzyrodzoną siłę - zaskakując nawet mnie, dolarowego byka. Jeszcze w połowie grudnia zeszłego roku spodziewałem się przynajmniej małej korekty z uwagi na ogromne opory (klik1, klik2). Dolar je połamał co oznacza nadspodziewaną siłę. Siłę której powoli należy się bać.


By dowiedzieć się więcej oraz poznać materiały zapraszam do dostępu SiP Premium.

144 komentarze:

 1. Fitch: Polish Banks Face Margin Calls, RWA Increase on CHF Move
  http://mobile.reuters.com/article/idUSFit90276020150116?irpc=932

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie ma napadu klientow na greckie banki. One w trybie nowej procedury wstepnie dla bezpieczenstwa wnioskuja o srodki. decyzja w srode w sprawie ELAA quick note on the Greek ELA story

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. https://ello.co/lorcanrk/post/IUOVuGtVxshRCEYT4bfsIA

   Usuń
 3. a mowiles ze nie bedziesz zarabial na blogu:P


  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A kto powiedział że zarabiam?

   Pracuję pro publico bono od podkreślam 5 lat. Na blogu nigdy nie było reklam, bazy mailingowej nigdy nikomu nie sprzedałem i tego nie zrobię.

   Prowadzenie bloga jednak kosztuje i to coraz bardziej. Przykładowo licencja do czytania eurointelligence.com kosztuje mnie 500 euro tj ponad 2200 PLN rocznie za licencje. WSE kosztują mnie kilkaset dolarów rocznie tj kolejne 1200 pln. Abonament roczny Dziennik Gazeta Prawna, subskrypcja Gazety Parkiet, Subskrypcja Financial Times - to wszystko kosztuje. Domena na którą się w końcu przeniosę stojeipatrze.pl lub inną, szerzej rozumianą, serwery, to wszystko kosztuje.

   Nie liczę czasu, nie setek ale dziesiątek tysięcy godzin. Właśnie zobaczyłem, iż dokonałem prawie 1200 wpisów! Czytelnicy nie zdają sobie sprawy ile czasu zajmuje prowadzenie bloga. Wpis analityczny, ze zredagowaniem, wykresami to przynajmniej dobre kilka godzin pracy.

   Wiele osób przestaje pisać własnie dlatego - nie chce lub nie jest w stanie pokryć kosztów prowadzenia bloga. Najczęściej brakuje im czasu, bo muszą "na życie" zarabiać w inny sposób, a swoje hobby, pasje muszą porzucić. Znam wielu takich publicystów.
   Chciałbym przy tym jasno odseparować się od osób które z bloga zrobiły czysty biznes - znam takie osoby - i nie jest to moim celem. Rozróżniam tutaj zarabianie jak dla mnie nie czyste - tj w zamian za pieniądze wydaje pozytywną recenzję o książce, filmie, domu maklerskim czy lokacie. Nie raz miałem takie propozycje na maila, od nie jednej agencji social i wiele razy odmawiałem i nadal odmawiam.

   Blog powstał z pasji i chęci dzielenia się wiedzą. Przypominam, że byłem główną osobą w kraju która krytykowała Rodzina na Swoim, organizując akcje społecznościowe, pisząc pisma do urzędów. W przypadku MdM nie starcza mi czasu - mam możliwość napisania interpelacji poselskiej, poprzez dostęp do kilku posłów, ale nie mam po prostu czasu. Mogę to komuś zlecić - tak jak to się robi w gospodarce opartej na wiedzy - w taki sposób, iż powiem jakie są założenia wnioski etc, ale niech to ktoś napisze i wyśle. To jednak kosztuje.

   Pamiętam jak dawno temu oferowałem darmowy dostęp do setek raportów w zamian za ich przetłumaczenie i zredagowanie na język polski, zgłosiło się ledwie kilka osób, a w końcu i one nie znalazły czasu . Kilku studentów SGH przepraszało mnie, iż nie są w stanie tego zrobić, z powodu innych obowiązków życiowych.

   Wartościowe, niezależne treści i materiały kosztują.

   Na koniec ciekawy aspekt psychologiczny i społeczny - Czytelnicy. Oferowałem całkowicie anonimowe komentarze, prosząc jedynie o podpis ( a la Chuck Norris, Rambo, Ewelina Pawel, Marek, etc). Większość, pomimo powtarzania próśb, nie stosowała się do nich. To prowadziło do spadku jakości komentarzy oraz wzbudzało coraz większą agresję.

   Internet zapewnia anonimowość - przynajmniej tak wielu uważa - coraz więcej agencji i innych podmiotów zdaje sobie sprawę z wpływu internetu na życiowe decyzje konsumentów. Coraz więcej komentarzy jest sponsorowanych - pojawiły się w ostatnich latach agencje które płacą po XXX PLN za określoną ilość komentarzy na dany temat.

   Agencje marketingowe są doskonale powiadomione o tym fakcie. Następuje linkowanie do niemerytorycznych lub całkowicie komercyjnych wpisów, by tylko podbić swoje wyniki w wyszukiwarkach i zarobić na konsumencie.

   Anonimowe komentarze wzbudzają jak wspomniałem agresję. Wiele osób, nie podając ich do wiadomości publicznej prosiło mnie o uniemożliwienie takiego komentowania. Anonimowi komentatorzy są częściej agresywni wobec innych. Szczególnie kiedy komentarze nie były moderowane.

   Cześć 1

   Usuń
  2. Część 2

   Wiele osób posiadających wiedzę /i/lub/ pieniądze - profesjonalistów i przedstawicieli wolnych zawodów, pracowników korporacji, nie chce komentować swoich publicznych osądów. Czasami nie mogą, bo jest to wręcz wbrew regulaminom ich pracodawców, stąd wiele blogów,choć nie zawsze z tego powodu, jest anonimowych.

   Wprowadzając logowanie pozbywam się agresji i wielu frustratów/troli internetowych. To samo tyczy się opłat. Wprowadzając symboliczne opłaty - w stylu 10 złotych miesięcznie można pozbyć się niepoważnych osób.

   Oczywiście gdzieś w tym tłoku giną wartościowe osoby bez pieniędzy. Właśnie w tym celu rozbudowuje bloga,by mam nadzieję jeszcze w pierwszym kwartale 2015 zaoferować opcję wpisów po zalogowaniu. Osobom wartościowym, BEZ pieniędzy, będę oferował dostęp za darmo w ramach swojego wkładu merytorycznego.

   I na koniec ciekawostka - zamierzam przeznaczać 25% (a więc ponad dziesięcinę) swoich ewentualnych nadwyżek finansowych uzyskanych z prowadzenia serwisu na cele charytatywne. Wspieram lokalne fundacje i piękne działalności np Klinikę Budzik.

   Usuń
  3. @SIP
   Ja rozumiem, że przy dostępie do informacji występują koszty. OK.
   Nie myślałeś aby po prostu wprowadzić na bloga reklamy ? Takie małe okienka z boku lub miedzy tekstem. To mogłoby pokryć Twoje koszty .

   Usuń
  4. @Mariusz,
   Cześć,

   Dobrze kombinujesz! Jest jednak zasadniczy problem - nie prowadzę bloga dla mas jak dziennik Fakt.pl stąd przychody z reklam są niskie. Poza tym reklama jest często blokowana przez użytkowników, nie mam nad nią kontroli i przykładowo serwisy śledzące na moim blogu pokażą Ci reklamę artykułów higieny osobistej bo np. korzystasz z komputera żony.
   Wielu publicystów i blogerów próbowało iść tą drogą – bezskutecznie. Zamknęli ciekawe niezależne miejsca.
   Aby lepiej pokazać o co mi chodzi polecam lekturę wyników sprzedaży prasy.
   Liderem w Polsce jest Fakt z nakładem w kiosku ponad 300 tys. sztuk
   http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/sprzedaz-kioskowa-super-express-powiekszyl-przewage-nad-gazeta-wyborcza-rzeczpospolita-wyprzedzila-dgp
   Tutaj kluczowa tabelka:
   http://imagizer.imageshack.com/img905/5336/X7wbwW.png
   link do tabelki
   Nawet Pudelkowaty (a la pudelek.pl) w treściach jak dla mnie Puls Biznesu sprzedaje się w ilości 14 tysięcy a lepszy i droższy Parkiet w ilości 5 tysięcy sztuk (!). Skala zatem jak jeden lub mniej do dziesięciu.
   Aby mieć sensowne pieniądze z reklam to musiałbym pisać o rzeczach przyziemnych jak obsługa kredytu, zwiększanie zdolności kredytowej, jak założyć lokaty, jak rozliczyć się za najem i wtedy może uzyskał bym odpowiednią bazę Czytelników aby pokryć koszty. Pisząc inaczej musisz mieć 100 tysięcy unikatowych użytkowników rocznie, regularnie wchodzących na bloga. Co więcej nie mogą Oni używać blokera reklam i skryptów Google. W bardzo dużym przybliżeniu to z wyświetlenia reklamy masz grosze bo reklamy tzw displayowe kosztują ułamki groszy. Nie bez powodu opłaty podaje się jako CPM czy CPC to znaczy per 1000 Użytkowników.

   Niektórzy ratują się tym, iż na stronie ładują dziesiątki reklam. Znam takich. To powoduje jednak że strony ładują się długo, dostaje się oczopląsu a sama strona odpycha.

   Co więcej spotkałem się już z wirusem zawartym w reklamie (!). Znam strony gdzie wchodząc przez smartfone z Android po wyświetleniu (nie kliknięciu!!!) reklamy zostałem przekierowany na pirackie i hakerskie strony grożące wirusem czy zabraniem danych.

   Możliwe że też to wprowadzę, wtedy na pewno obniżę koszty subskrypcji. Dla jasności - one wcale nie są duże - przykładowa subskrypcja roczna to koszty 219 PLN rocznie tj 18 PLN miesięcznie czyli jedyne 58 groszy dziennie. Czy to naprawdę dużo?

   Jeśli uda mi się wprowadzić logowanie na login i hasło, to wtedy dla osób bez gotówki, aktywnych, tłumaczących pewne zdarzenia zaoferuję dostęp bezpłatny.

   I na koniec pytanie otwarte - czy innym płacisz za usługi? Hydraulikowi, Radcy Prawnemu, Autorowi Książki, czy nawet mechanikowi samochodowemu? Płacisz. Zatem gdzie tkwi problem? W moim rozumieniu, społeczeństwo ma problem z płaceniem za usługi w gospodarce opartej na wiedzy, szczególnie przez internet. Wiele osób nie widzi "pracy" i jest ona "daleko" od konsumenta, więc konsument, osoba płacąca nie widzi wysiłku. Przykładowo wiadomo że taki mechanik wykonuje realną pracę, ale już np grafik komputerowy? A może programista? Wielu uważa że nie do końca i nie chce płacić za takie usługi. To błąd.

   JA przykładowo sam tworzę stronę ale możliwe że komuś to zlecę - to też kosztuje i nie setki a tysiące PLN.
   Kolejny przykład - moduł płatności - czy wiesz, że Paypal pobiera prowizję prawie 3% z moich płatności? Są tańsze firmy ale to wymaga integracji. Np PayU za otworzenie u nich konta sprzedawcy pobiera opłatę wejściową (!) 200 PLN (!). Poza tym programiści oferują programy które ułatwiają płatności - czy wiesz że taki skrypt kosztuje np 150 pln?

   Usuń
  5. Szkoda, że pomysł z reklamami jest zbyt mało opłacalny.
   Obawiam się jednak, że jeśli zrobisz bloga płatnego to czytać go bedzie kilka/kilkanascie osób przez pewien czas, a później i oni znikną.
   Jakieś 2 lub 3 misiące temu Zezorro wprowadził płatny newsletter tygodiowy i miesięczny. I praktycznie przestał na otwartym blogu zamieszczać kolejne tematy.
   Ostatnio zaczął ponownie je zamieszczać. Nie znam sparwy, ale czuję, że czytelnictwo bloga spadło mocno.
   Myślę, że lepiej postawić na reklamy nawet gdyby było ich kilka i strona otwierałaby się wolniej.
   Ale co ja tam wiem :)

   Usuń
  6. Mariusz,
   Ale ja wcale nie zamierzam przestać pisać!

   Zamierzam pisać tyle samo, jedynie część wniosków, ich kompilacja będzie takim właśnie newsletterem. Nadal będą wykresy dnia, informacje o Grecji, ELA, EMU, Euro itd.

   Premium to wsparcie mojej pracy, to wyraz poszanowania trudu jaki wkładam.

   Dostęp premium to oczywiście dostęp do moich opracowań i analiz na rynkach, nieruchomościach czy opinii na temat stanu gospodarki.

   Jestem też niezmierni ciekaw jakich tematów poszukują Czytelnicy. Jestem otwarty na propozycje.

   Usuń
  7. Czyli Mariusz,

   podsumowując Twój styl myślenia - chciałbyś otrzymywać dobre treści, fajne przemyślenia, wnioski, mało komentować (bo mało komentujesz) i to wszystko za darmo? Znasz system w którym to działa? Ja oferuję chociaż barter - komentuj, prezentuj ciekawe opracowania - z chęcią udostępnię bloga do wpisów jak kiedyś o TFI (pozdrowienia dla Spinakera) a otrzymasz dostęp. Tu nie chodzi o zarobek co pewnie i tak Cię dziwi.

   Usuń
  8. Ja rozumiem, że nie chodzi Ci o zyski. Jesteś pasjonatem i cenię to oraz szanuję.
   Nie chcesz tylko dokładać do tego hobby i stąd moje propozycje wprowadzenia reklam.
   Nie prowadziłem nigdy bloga , więc nie znam się na tym ani nie wiem jakie koszty to generuje.
   Po prostu wydawało mi się, że reklamy mogłyby załatwić sprawę.

   Usuń
  9. Właśnie,
   "z chęcią udostępnię bloga do wpisów jak kiedyś o TFI (pozdrowienia dla Spinakera) a otrzymasz dostęp."

   gdzie jest Spin? Fajnie jak by wrócił do pisania o TFI. Fajnie opisywał przygody z funduszami.

   Mech
   PS. Znowu odblokowałeś komunikat anonimowy? Dobra decyzja.

   Usuń
  10. @SiP
   "Coraz więcej komentarzy jest sponsorowanych - pojawiły się w ostatnich latach agencje które płacą po XXX PLN za określoną ilość komentarzy na dany temat.

   Agencje marketingowe są doskonale powiadomione o tym fakcie. Następuje linkowanie do niemerytorycznych lub całkowicie komercyjnych wpisów, by tylko podbić swoje wyniki w wyszukiwarkach i zarobić na konsumencie. "

   Również stałem się atakiem takiego chamskiego pasożytowania na pracy. Nic nie wnoszące komentarze, a w nazwie komentującego link do promowanych usług kredytowych, masaży, farm reklam i wielu innych. Na początku to jeszcze puszczałem z uprzejmości, potem prosiłem o nie reklamowanie, a teraz muszę kasować. Na niektórych blogach tacy spamerzy generują 90% "komentarzy" w stylu "świetny wpis!"/"zgadzam się, ale nie do końca" itd.

   Pozdr
   dedek

   Usuń
  11. Siemasz Dedek!

   o widzisz - doskonale wiesz o czym mówię. Dokładnie. Ja teraz wprowadziłem moderację, to oczywiście opóźnia publikowanie komentarza, bo muszę go zaakceptować ale przynajmniej takiego spamu już nie będzie.

   Z ciekawostek dodam, że umożliwiłem kiedyś wpisy anonimowych BEZ autoryzacji Captcha tj tych literek czy innych. Za moment pojawiły się roboty które automatycznie publikują komentarze polecające witryny innych czy jakieś materiuały.
   Wszystko po to aby lepiej pozycjonować bloga, serwis czy produkt.

   Stąd musi być jakaś kontrola czy funkcja akceptacji komentarzy bo inaczej zjedzą nas trole i roboty. Cieżko utrzymać merytoryczność komentarzy nie mając kontroli nad komentarzami.

   No i ta bardziej ludzka forma - znajdują się ludzie, przypadkowi, ziejący agresją, wpada, wrzuca słowa w stylu, że jesteście baranami :) i teraz gramy do góry albo tylko idiota sprzedaje akcje :) lub na odwrót. Oczywiście to cechuje bardziej anonimowych, niż zalogowanych bo będąc całkowicie anonimowym czują się bezkarni.

   Wiele osób nie ma jednak czasu na logowanie, albo nie chce się logować z zasady. Aby umożliwić im szansę wypowiedzi wprowadzam możliwość anonimowego komentowania ale po akceptacji. Ja zawsze polecałem logowanie, bo inaczej zdarząją się przypadki kiedy nikt się nie podpisuje, a potem pojawiają się wpisy - "ten anonimowy wyżej to nie ja" :)

   hej,
   SiP

   Usuń
  12. Co za smieszna dyskusja.
   Od czasu do czasu tu zajrze gdyz jestem inwestorem - amatorem, czyli nie jest to moj zawod. I mimo posiadanego MBA z notabene ekonomii, staram sie zdobywac wiedze by rozwijac moje portfolio. Cenie sobie to co moge tu znalezc, stad moj wpis.
   Niejaki Lukasz jest poirytowany, ze autor chce przytulic troszke waluty. Powaznie lukasz? Chcesz informacji od amatora? Ktorego jedyna miara jest to ze nie zarabia? A moze wolalbys aby twoje pieniadze byly kierowane przez goscia, ktory nie musi sie zastanawiac, jak otworzy oczy, co wlozy dzisiaj do garnka, tylko zanim jeszcze jajowa z boczkiem pojawi sie na jego stole ty juz wiesz czy kupic czy sprzedac. Lukasz, jestes pewien, ze marzysz o doradcy finansowym ktory spedza godzine w korkach, 8 godzin na forklifcie potem godzine w korkach I siada wieczorem przed kompem by wystukac ci swoje przemyslenia na temat 20-30 tysiecy spolek notowanych na swiatowych gieldach???
   Mam nadzieje, ze ten blog bedzie zarabial nie tylko zarabial, ale wrecz drukowal kase, mam nadzieje ze autor bedzie mial ogromny dom Mercunia a nawet dwa I jacht w zatoce puckiej, mam nadzieje ze przyzwyczaji sie do takiego poziomu zycia bo jedyna droga aby ten poziom utrzymac bedzie dobry blog z ktorego my, czytelnicy bedziemy czerpac I to nas wzbogaci,
   Pozdrawiam
   Janusz

   Usuń
  13. Popieram, niech SiP zarabia.
   Wg. mnie tworzy najcenniejsze źródło informacji finansowych i jest warte abonamentu.

   Usuń
 4. Napisz na koniec walutowym laikom czy uciekać od złotówki do dolara natychmiast , czy poczekać
  bo szykuje się odbicie (jakie?).
  Z wielkim szacunkiem Laik

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dodałem dla Ciebie fragment o złotówce. Skopiowałem go wyjątkowo z mojego komentarza Premium.

   Usuń
  2. Dla jasności - to tylko fragment fragmentu.

   Usuń
  3. Ogromne dzięki !
   Zawsze byłeś facetem na poziomie.
   Powodzenia. Laik

   Usuń
  4. Proszę.
   Powodzenia Laik.
   Przeczytaj to co napisałem C99 bo częściowo tyczy się też złotówki.
   hej

   Usuń
 5. SiP, dzięki za ogólny przegląd!
  Podrzuciłbyś jeszcze prognozy dla DAX i STOXX50 ?

  OdpowiedzUsuń

 6. http://www.bankfotek.pl/image/1844801


  http://www.forexfactory.com/attachment.php?attachmentid=159130
  4&d=1421442816

  umne tak

  OdpowiedzUsuń
 7. Witam,

  Mam pytanie do Gospodarza, oraz innych - jakiś czas temu zakupiłem trochę złota/ srebra w formie fizycznej ogólnie patrząc jestem na chwilę obecną na minus będzie plus jak uncja dojdzie w sprzedaży za ok. 5000. I teraz moje pytanie patrząc na ceny złoto i dolar czy według Ciebie & Was w ciągu następnego roku tak się stanie i na jaki max. poziom można liczyć? SiP pisałeś, wcześniej, że złoto dojdzie do 1380 (w 1 kwartale 2015), a dolar do 3,9 (dziś nawet 4,1) czy myślisz, że możliwe jest połączenie tych najwyższych cen w najbliższym czasie? Powoli myślę żeby wyjść z tej "inwestycji" i chciałbym to przynajmniej zakończyć ze stanem na zero. Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi, oraz za Twoją pracę włożoną w blog.
  Marcin

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cześć c99

   Witam na blogu!

   "SiP pisałeś, wcześniej, że złoto dojdzie do 1380 (w 1 kwartale 2015), a dolar do 3,9 (dziś nawet 4,1) czy myślisz, że możliwe jest połączenie tych najwyższych cen w najbliższym czasie? "

   Dobrze że to podnosisz. Głowię się nad tym od dawna. Chwilo, jak pisałem, mogę uchodzić nawet za geniusza bo fizyczne złoto od znajomego dealera kupiłem w grudniu 2013 w lokalnym dołku poniżej 3900 za uncję. Piszę chwilowo bo każdy się myli a za zasady mało kto trafia w dołki. To bardzo chwalebne i głaszcze ego, ale najczęściej szukając dołka się traci. Lepiej zawsze czekać na zmianę trendu.
   Wracając - Wtedy szukałem dołka na dolarze i złocie. Posiadam głównie złotówki więc ja śledzę kurs złota do złotówki.

   Złoto jest silnie skorelowane z dolarem i stopami procentowymi w stanach.
   Pisałem o tym tutaj
   Wykres dnia - zabawy japończyków i europy bez wpływu na ceny złota
   http://stojeipatrze.blogspot.com/2014/09/wykres-dnia-zabawy-japonczykow-i-europy.html

   Złoto radzi sobie źle kiedy gospodarka prosperuje i REALNE stopy procentowe rosną lub jeśli następuje skurcz finansowy i nagle złoto przestaje być bezpieczną przystanią i też jest wyprzedawane.

   Tego się właśnie obawiam - skurczu. Dawno temu pisałem że jestem zwolennikiem deflacji a zatem stałem po stronie deflacjonistów. Nie obawiałem się hiperinflacji. Mając na uwadze koniec pewnego modelu działania Chin pisałem kilka lat temu o końcu rynku surowców - ropy, miedzy itd.

   Teraz wydaje się, że złoto rośnie w ramach korekty (wspominane od późnej jesieni 2014- 1380), ale możliwe że już kładzie ktoś na to pieniądze, że gospodarka usa zwolni. To by oznaczało, że możemy zapomnieć i podwyżkach stóp procentowych w USA - szczególnie że nadszedł czas inflacji pensji amerykanów a w ostatnich danych się nie pojawiła. Mimo że to ten poziom bezrobocia. To by oznaczało że ktoś się będzie docelowo mylił - złoto lub dolar. I znowu wracam do końca stycznia, początku lutego i działań ECB. Teraz dolar rośnie nie tylko z powodu dysparytetu stóp procentowych i oczekiwań co do QE - tam jawnie do USA ucieka w gotówka. Nie tylko z europy ale i chin, czy z japonii. Pieniądze z surowców i innych aktywów lecą do ameryki - stąd ta siła dolara.

   Ku mojemu zaskoczeniu, BEZ korekty, dolar przeszedł poziomy. To silny rynek więc powinien iść dalej po korektach, średnioterminowo. Złoto powinno dobić do 1380 i wrócić. Zatem dwa scenariusze - silny dolar i rosnące złoto są chwilo możliwe. Długoterminowo to nie jest możliwe. Do 5000 jesteśmy już blisko. Sam nad tym dużo myślę, bo jak wspomniałem przy tak rosnącym dolarze możliwy jest skurcz. Trzeba obserwoać i reagować.
   Teraz mam fizyczne złoto od końca 2013, oraz papiero na wzrosty od 1220 - pisałem o pozycji w komentarzach pod poprzednim wpisem. Byłem niżej ale oddałem, a potem wchodząc mnie wyrzuciło.

   Zachęcam do bycia Premium bo takie właśnie przemyślenia tam się pojawiają i będą pojawiać. Tutaj będzie trochę płycej.

   hej
   SiP

   Usuń
  2. O, widzę że takich osób jak ja jest więcej. Kupowałem złoto fizyczne przez wiekszą część 2014r. po 3990-4160. A że od wiosny zrobiłem sie płochliwy, to kupiłem za dużo. Za bardzo się rozkręciłem. Mam ten sam dylemat od kilku tygodni - kiedy wyjść. Całości nie sprzedam to na pewno. Długoterminowo PLN będzie tracił, więc poduszka kursowa dla złota będzie. Czekam na przedział 1350-1400. Na razie mamy anomalie,negatywny sygnał; złoto droższe od platyny. Ale to może trwać tygodniami i dłużej jak w 2012r.. Doxa znowu nagania, a na blogach pytania czy kupować, czyli trend już zaawansowany:-). Mamy zbieżne scenariusze średnioterminowe.

   Usuń
 8. Cześć wszystki, a szczególnie siemasz SiP!

  właściwie nigdy wcześniej tu nie komentowałem. Przede wszystkim chciałbym pogratulować bloga! Nie traktuj tego jako słodkości, naprawdę kawał dobrej roboty! Czytam Cię od dawna a dokładnie od momentu kiedy dowiedziałem się o Tobie w gazecie parkiet. To było chyba z dwa lata temu, a moze trzy? Zawsze mnie zastanawiało jak to możliwe, że tak łebski gość oferuje tak dobre, kompleksowe przemyślenia za darmo. Na początku szukałem haczyka - product placement i innych. Znam rynek, moja żona pracuje w agencji marketingowej która teraz przekupuje blogerów;P

  Ku mojemu zdziwieniu zrozumiałem, że go nie ma. Szkoda, że tak mało osób działa tak jak Ty. Na marginesie myślę, że podobnie może działać Trystero. Na marginesie to też pokazuje jak spaczony jest nasz świat skoro sam szukałem dziury w całym!

  Rozumiem i szanuję Twoją decyzję. Zamierzam Cię wspierać, bo naprawdę nie chciałbym abyś znikł z blogosfery. Wykupiłem dostęp roczny bo takich jak Ty mogę policzyć na palcach jednej ręki.

  Krzysiek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję za dobre słowo. Naprawdę! Dziękuję za udzielone wsparcie w prowadzeniu bloga.

   Zachęcam do komentowania.
   SiP

   Usuń
 9. Mam takie pytanie. Piszesz, że dolar najprawdopodobniej umocni się do 4,10. Czy to oznacza, ze frank również się będzie dalej umacniał? Jeśli tak to do ilu może się jeszcze umocnić? Czy w związku z wysokim kursem CHF frankowców może czekać frankogedon?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj, spróbuję odp. na Twoje pytanie. Od pewnego czasu zmieniłem punkt widzenia i do przewidywania trendów stosuję teorię fal Elliota. O ile się nie mylę to dołek w CHF/PLN mieliśmy w połowie 2008r (circa 2zł). Od tego momentu zaczął się wieloletni trend wzrostowy, trwa on do dzisiaj i będzie trwał nadal. Patrząc na wykres od 2008r gdzie zaczął się nowy trend wzrostowy, widzę, że jesteśmy w fali 5 czyli ostatniej fali wzrostowej zanim zakończy się ten wieloletni trend.

   Jakie poziomy widzę ? Właśnie jesteśmy trochę powyżej 76,8% wielkości fali 1. Jeśli ten poziom zostanie przebity to niestety lecimy na 100% wielkości fali 1 więc silny opór mamy na 4,73zł. Maksimum jakie CHF może osiągnąć to ~5,6zł (161,8% wielkości fali 1) w mojej opinii.

   Pozytywnym aspektem tej całej sytuacji jest to, że jesteśmy w ostatnim stadium wzrostów na CHF. Po osiągnięciu szczytu w przedziale 4,73 - 5,6zł rozpocznie się wieloletni trend spadkowy. Co do timingu - hmm tu ciężko powiedzieć bo wykres mi mówi, że w tym roku powinniśmy osiągnąć ten szczyt.

   Podsumowując - jeszcze będzie rosnąć zanim zacznie spadać.

   Co SIP o tym sądzisz ?

   Usuń
  2. @Thomas:
   "Czy w związku z wysokim kursem CHF frankowców może czekać frankogedon?"

   Cześć,
   nie będzie żadnego frankogeddonu w Polsce. Główny wybryk natury jaki może się zadziać to władza w roku wyborczym pomoże masowo frankowcom kosztem całego sektora bankowego i kosztem innych osób w Polsce. Nie tylko podatników ale również zwykłych klientów banków (bo skoro bank straci to straci zwykły klient płacąc np wyższą marżę za kartę debetową bo skądś zyski bank musi mieć). Sektor bankowy na GPW jest duży więc on w tym wykonaniu będzie ciążył bo istnieje ryzyko polityczne że ktoś im karzę wziąć straty na siebie (banki w swój P&L)

   Usuń
 10. SIP jest do ciebie kontakt mailowy ?
  Maks

  OdpowiedzUsuń
 11. Cześć Maks
  masz info w zakładce
  http://stojeipatrze.blogspot.com/p/kontakt_20.html

  OdpowiedzUsuń
 12. @SiP - masz jakąś opinię na temat Bruce'a Krastinga ? http://brucekrasting.com/ Ostatnio pojawiły się tam bardzo ciekawe wpisy, sprawdzałem u Ciebie czy masz go w "Polecane" ale nie zauważyłem, a jestem ciekawy Twojej opinii czy warto go śledzić.

  pozdr,

  p.s.
  duży plus dla Ciebie za dodanie nowej opcji w płatnościach do "SiP Premium", sam realnie się nad nią zastanawiam i jeżeli się zdecyduje to mi na pewno ułatwi życie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. @Prince Belial

   Cześć, akurat go nie mam w polecanych ale w sumie polecam z wyjątkami. Jego wpis o franku z zeszłego roku i nawet chyba z 11 stycznia tegoroku wspominał o problemach banku SNB.

   Oczywiście timmingu nie złapiesz bo takie trendy jak zmiana kursu euro do franka i zniesienie limitu z 1,20 na dowolny jest niedoprzewidzenia co do dnia. Można przewidywać jako rok, czy dwa - w sensie trend ale przecież nikt nie ma bezpośredniej linii od szefa banku aby się przygotować z dnia na dzień. Zresztą widać to po bankructwach paru brokerów, czy wypowiedziach firm szwajcarskich. On ich tak uśpił tym kursem 1,20 że duża ilość firm przestała się zabezpieczać.

   W sprawie Bruce jeszcze to ja go nie czytam regularnie - wiem że kiedyś kiedyś był na "rosyjskim" serwisie ZeroHedge więc wtedy trzeba mieć trochę oczy dookoła głowy. Nie mniej jednak warto przeglądać.

   Co ostatnio napisał że wspomniałeś
   "Ostatnio pojawiły się tam bardzo ciekawe wpisy, "

   hej,
   SiP

   Usuń
  2. głównie oczywiście chodzi mi o http://brucekrasting.com/wise-man-sinks-snb/ oraz o http://brucekrasting.com/fog-war/

   odnośnie timingu 100% racji, nie dlatego akurat po to o niego pytałem, ciekawiło mnie to jak rzeczowy i wartościowy jest na długą metę, z CHF mógł trafić, kolejne 9 wpisów mogą być kompletną klapą, dlatego akurat interesuje mnie czy jego opinie / sugestie należą raczej do tych spełniających się czy trzeba go zakwalifikować raczej do osób typu Pan Profesor Armagedon :]

   pozdr,

   Usuń
  3. Na pewno jest o armageddonie bo inaczej nie było by go na Zero Hedge:)

   W zakresie merytoryczności to to jest były trader forex i akcji więc ma na pewno doświadczenie.

   Można śledzić ale trzeba wszystko przemyśleć.
   Jak coś tam ciekawego znajdziesz to daj znać a też skomentuje.
   SiP

   Usuń
 13. Witaj
  czytam bloga od dawna, po poczatkowym czyatniu wszytkiego co jest w sieci ograniczylem do wartosciowych 3-4 blogów w tym Twojego. W zasadzie oprocz kilku wyjatkow nie komentuje bo uwazam ze moja wiedza jest znikoma by polemizowac z przedstawianymi tu analizami sytuacji , z drugiej strony wpisywania hasel typu gfajny artykuł, albo "super" nic nie wnosi . Niemniej jednak dzis po przeczytaniu Twojego wpsiu chciałem wyrazić swoje uznanie na temat Twojej wiedzy i włożonej pracy. Tak by utwierdzić cie w tym co robisz. Niestety nie bede mogl skorzystać z wersji premium i pewnie innych osob tez to dotyczy bo jak sam wieszte same koszty dla jednych sa znikome dla innych znaczace ot relatywizm. Daltego też jedynie mam nadzieję że nie opuścisz tych czytajacych darmowo karmiąc ich dalej wysokiej jakości materiałałem na którym mogą się duzo nauczyć. pozdrawiam
  Marcous

  OdpowiedzUsuń
 14. Również jestem za tym, żeby dostęp był płatny. Wystarczy, że będzie kilkanaście, kilkadziesiąt aktywnych osób, które zapłacą za koszty powstałe przy tworzeniu treści i wszystko się będzie kręciło.

  Wracając do rynku, to co się właściwie dzisiaj stało w Chinach? -7,7% na Shanghai Composite?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W chinach nie dzieje się nic poważnego - tam 90% kont , jeśli dobrze pamietam, jest klientów indywidualnych. Chinczycy uwielbiają hazard, spekulację. Z uwagi na spadające ceny domów, upadek bańki na bawełnie i innych surowcach (miedź) przerzucili się na akcje. Takie nowe tulipany tylko że w chinach.

   Dzisiaj był komunikat do banków aby nie zwiększały już kredytu klientów. Klienci bowiem coraz bardziej kupowali akcje na kredyt - regulator przestraszył się że buduje się bańka.

   Usuń
 15. Goldman Sachs prognozuje parytet USD=EUR w 2016r. Twoja prognoza SIP szczyt na parze USD/PLN
  4,10 jest bardzo skromna, chyba, że z poziomu jak piszesz 3,90--4,10 zacznie się korekta a potem
  wracamy do historycznych wzrostów. Poziom min. 4,50 PLN za USD wcale na górce w 2016-2017 r.
  wcale nie jest zawyżany.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prognoza jest skromna bo wolę "jeść małą łyżką" niż chochlą i siebie i innych udławić. Pamiętaj że nigdy nic nie idzie non stop w jednym kierunku, chyba że jest chwilowy krach :)

   Usuń
 16. Łamiesz zasadę:" Akumuluj zyski a tnij straty" ;-)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Łamiesz zasadę:" Akumuluj zyski a tnij straty" ;-)))"

   Zgoda. Moja największa życiowa wada w hossie czy bessie. Z drugiej strony dwa razy mnie poważnie uratowała.

   Usuń
 17. poniżej fragment wywiadu z Belkom. Wie coś o planach QE czy strzela?

  Co zadecyduje Europejski Bank Centralny ws. franka? - Działania nie będą aż tak drastyczne, jak się wszyscy spodziewają. W związku z tym może być tak, że rynki zinterpretują to odtrąbione już luzowanie ilościowe jako mniejsze niż się spodziewano - przewidywał w TOK FM prof. Marek Belka, prezes Narodowego Banku Polskiego. Kurs franka "wystrzelił" pod koniec zeszłego tygodnia i dochodził do 5 zł.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wie.

   QE będzie, pytanie tylko jakie. 500 czy 2000 mld euro. Jak 500 i jeszcze każdy NCB bierze to na siebie to źle to widzę.

   Usuń
 18. Czesc SiP,
  dostales mojego maila odnosnie premium? Prosze o odpowiedz.
  Pozdrawiam,
  Jacek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cześć Jacek,
   jeśli twój mail startuje na literkę "k" to właśnie Ci odpisałęm.
   hej,

   Usuń
 19. Panowie,
  komentarz do innych anonimowych któych już dwóch nie puściłem - proszę się podpisać , używając oczywiście nieobraźliwych słów to puszczę. Poza tym dajecie linka do serwisu gdzie nie mozna pobrać materiałów bez logowania....

  OdpowiedzUsuń
 20. SIP pisales koniec hossy na surowcach wiec logicznie myslac koniec inwestycji a jak koniec inwestycji koniec zapotrzebowania na maszyny programy prace projektowe itp wiec akcje powinny leciec w dół a one stoja i teraz pamietacie wystrzal gield w latach 90 tych? jakie byly tego wystrzalu fundamenty?? SP500 wzrosty rzedu 300% czy w obecnej rzeczywistosci tez cos takiego jest realne ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Łukasz

   obecna sytuacja na rynku jest wypaczona. Nie patrz na to klasycznie. Normalnie mialbyś rację ale obecnie mamy nową ekonomię. Rentowności (oprocentowanie) np obligacji francuskich jest najniższe od 1840 roku, szwajcarzy i inni mają ujemne stopy procentowe, banki centralne jak Boj, czy SNB, Izraelski inwestują w akcje, nieruchomości, wiele banków papierowym pieniadzem skupuje obligacje doprowadzając do ujemnych realnych stóp procentowych. To tylko pewne elementy nowej rzeczywistości - od czasu 2007 dzieje się coś co nie miało nigdy miejsca. Pamietaj że od upadku systemu z Bretton Woods system finansowy takich cudów i w takiej skali nie przezywał. System upadł w latach 70 tych ubiegłego wieku.
   http://pl.wikipedia.org/wiki/System_z_Bretton_Woods

   Pamietaj, że wielkie fundusze emerytalne, banki i inwestorzy instytucjonalni mają swoje reguły, czy podlegają regulacjom. Dodatkowo pamietaj, że jest wielu inwestorów którzy patrz na stopy zwrotu. Akcje płacące dywidendę porównuje się z długiem korporacyjnym (obligacje firm), długiem państw, instrumentami rynku pienięznego, czy w końcu stopami oferowanymi przez banki centralne w związku z lokowaniem przez nich środków.

   Skoro masz ujemne stopy, albo bliskie zera to każda lepsza rentowność, oprocentowanie jest lepsza niż zero, prawda? Zatem ludzie pakują się w DAX - najbardziej płynny europejski indeks bo jeszcze nie tak dawno płacił 3% dywidendy (średnia z firm). Co wolisz 3% czy 0 albo wręcz minus?

   Wiesz o tym że duże banki masowo już chcą od dużych klientów pieniadze za trzymanie pieniędzy bo nie mają jak tych środków ulokować nawet na zero? Ta gotowka, działania regulatorów, uejmne stopy, powoduje aberację - coś co nie powinno mieć miejsca. Zatem możesz mieć wysoko w miarę akcje, mimo że gospodarka wygląda kiepsko.

   To jest też zaleta rynków finansowych i pewnie jedna z przyczyn pierwotnych nierówności gospodarczych na świecie. Zwykli ludzie nie potrafią znaleźć biznesu, czy nie otrzymują takiej stopy zwrotu (wynagrodzenia) za zainwestowany czas, jak potrafią to zrobić rynki finansowe. Masz trochę naturalne oderwanie rynków od normalnych zachowań.

   Obecne inwestowanie jest szalenie trudne To co działalo przez 30 lat w dużej mierze przestało działać.

   Usuń
  2. mamy nadpodaz dobr a za malo popytu na nie wynikajacy z nadmiernego moim zdaniem rozlozenia sie zasobow gotowkowych. Jak czytam ze 3% ludzi posiada aktywa warte okolo 85% calosci to logiczny wniosek oni juz maja wszystko i dlatego popyt siada bo klasa srednia na swiecie jest w odwrocie

   czyli dalej nalezy sie spodziewac hossy na rynku akcji? bedzie mocna korekta a pozniej dalej rynek BYKA?

   Usuń
  3. Hukers
   nie puściłem Twojego wpisu - nie przeszedłeś moderacji.
   Po pierwsze nie podpisujesz się ale znam się od dłuższgo czasu i Ciebie trudno z kimś pomylić.
   Naprawdę tak ciężko skończyć zdanie podpisem?

   Zmień ten agresywny wpis na coś normalnego to możesz spokojnie kwestionować moje tezy, zresztą uparcie, jak zawsze. Pisałem ci o tym już chyba z 10 razy w ciągu paru lat - mniej agresji. Przezywanie innych do droga do kliknięcia "usuń" dla Twoich komentarzy.

   Blog/forum jest do dyskusji ale na poziomie.

   SiP

   Usuń
 21. ciekawe gdzie opinie niedowiarkow o goldzie jak pisalem brac przy 1160 to oni widzieli 800-1000 i tak was rynek robi w bambuko :) a ja profity kasuje z L. Warto bylo kiedy inni wytykali zloto jak zle ? oczywiscie, ze tak !

  OdpowiedzUsuń
 22. Wyniki Banakow w USa slabsze skonczylo sie Eldorado na FEDowskim dodruku i obligacjach

  http://pl.investing.com/earnings-calendar/

  OdpowiedzUsuń
 23. Jutro 22 stycznia, kluczowa data - ECB QE.

  Tymczasem pozycjonowanie na dolarze znowu rekordowe:
  http://imagizer.imageshack.com/img661/7683/FhEjVN.png

  Buy the rumor, sell the news?

  OdpowiedzUsuń
 24. Ale sie dzisiaj rozjechalismy z Niemaszkami :)

  OdpowiedzUsuń
 25. @ $ a CHF?
  Jak niżej widać nie ma pocieszających wiadomości dla „frankowiczów.
  Co prawda kurs $/CHF będzie rósł, o czym świadczy podwójne dno:
  http://stooq.pl/c/?s=usdchf&c=30y&t=c&a=lg&b
  Czyli .... $ będzie się umacniał, a CHF osłabiał ale niestety .... tylko do $.
  PLN będzie słabł do obydwu walut, na co zapracowano „solidnie”, szczególnie przez ostatnie dwie kadencje, tych powiązanych „cwaniaków” mafijnej koalicji i ich służalczego zachowania wobec Niemiec i Rosji. = Drukowanie kasy, głównie na przewały i piaRowe reklamy dla wybiórców muszą kosztować!
  Rosnący Kurs $/PLN jest dopiero "na początku".
  Jest w fali wzrostowej, rozpoczętej po długiej korekcie „milenijnej”, zakończonej w 2008r.
  Kurs $/PLN jest już w tzw. fali głównej wzrostowej - czyli w fali III obecnego wzrostu zapoczątkowanego w 2008r.
  http://stooq.pl/c/?s=usdpln&c=10y&t=c&a=lg&b
  Jego obecne zachowanie będzie zbliżone do kursu $/RUB, o czym już „tu i teraz” także wspominałem.
  http://stooq.pl/c/?s=usdrub&c=10y&t=c&a=lg&b

  Po ruchu bocznym, tzw. konsolidacji następującym po wybiciu, zawsze jest kolejne wybicie - Wybicie które jest zgodne - zawsze z głównym ruchem!
  A ten ruch to osłabienie PLN, tanienie Auuuuu!
  Nie spodziewajcie się nic dobrego po polityce prowadzącej do wyludniania k'raju –> za pracą!?
  Kraj którego gospodarka w 80% oparta jest na tzw. USŁUGACH (ciekawe dla kogo te usługi? np. fryzjerskie?) nie może generować dobrobytu. Generuje co najwyżej i tylko długi! Do spłacania .....

  @ Au
  Złoto nie zrobi „tu i teraz”nic, poza korektą – ruhem bocznym, która zbliża się ku końcowi.
  Nie będę się rozpisywał, gdyż SiP ładnie to ujął w komentarzach .
  Niżej pokazuję wykres zachowania tego kruszcu w latach 80-tych XX-go w., po poprzedniej hossie:
  http://stooq.pl/c/?s=gc.f&c=mx&t=c&a=ln&b
  Gdzie jesteśmy w stosunku do zaszłości z lat 80-tych?
  To proste. Gdzieś w okolicach max 2/3 spadku, a na pewno dopiero przed dalszym spadkiem i następująca po nim solidną korektą – widoczną tam - odreagowaniem. Pewne jest że kurs Au przebije niebawem 1000$ za oz.
  Jedyne co daje otuchę posiadaczom realnego Au to tylko to, że $ będzie rósł do PLN, gdyż ten spada na „pysk”.
  Czy to jest jakaś pociecha dla „gold'manów”?
  Szukajcie raczej analogii do tego kruszcu – Ag:
  http://stooq.pl/c/?s=si.f&c=mx&t=c&a=ln&b
  Nie szukajcie analogii do platyny, ta ma głównie znaczenie gospodarcze i nigdy nie kumulowała „dobrobytu”!
  Cena platyny odzwierciedla ocenę kondycji gospodarki światowej, a ta nie jest dobra.
  Prosperity mamy za sobą. Przed nami korekta ostatniego booomuu, tzw tworzenia waluty przez lewar, kreowanie długu - kredytu.
  Czy istnieje KREDYT zaufania, np. do Polityków, banków itp.?
  NIE! Nigdy nie istniał!
  Wszystko oparte jest na „wierze”!
  „Wiara” i KASA? Co za anomalia?
  To jak baba z ... taaakimi jajami! Lub ..... płemieł z .... „Polski” - „to nienormalność”!
  Hhhheeehhhh ....

  LJ3

  OdpowiedzUsuń

 26. SP500 i DAX to już prawie koniec.
  Taaaki "Klin" zawsze się sprawdza!
  Odwraca trendy .....
  Ważny wskaźnik:
  Wolumen
  DAX
  http://stooq.pl/c/?s=^dax&c=mx&t=c&a=ln&b
  Potwierdzeniem jest słabszy CAC
  http://stooq.pl/c/?s=^cac&c=mx&t=c&a=ln&b

  Wystarczy porównać zachowanie walut Europa – USA i ich gospodarek wyrażonych w indeksach (wyżej):
  http://stooq.pl/c/?s=eurusd&c=mx&t=c&a=ln&b

  LJ3


  OdpowiedzUsuń
 27. @ CHF-icze i ich bieda.
  Kto odpowiada za ostatnie wybicie CHF? Czemu tak wielu mocarzy i weteranów dało się "zrobić w konia"?
  Czy nie jest to po prostu KASA waląca drzwiami i oknami do Szwajcu? Z ..... CCCP, tzw. Rosijiiii. Głupich już i tam nie ma! Po ostatnim skoku na ich KASĘ - przez UE na banki Cypru. Po prostu - szukają "cichej przystani".
  Czy Tam nikt ich nie namierzy?
  Co wyróżnia socjalistów z UE?
  UE-soc ma strasznie "lepkie ręce" i ..... głupawe dyrektywy, o prostym ogórku, owocu marchwi i takie tam .... :) Tytuł Króla - ba - Papierza UE to nagroda! Za Co!?.....Za co taka nagroda? Za lojalność wasala .... To bardzo smutne. Cieszyć się?

  LJ3

  OdpowiedzUsuń
 28. Witam!
  Tak sobie spekuluje i zastanawiam sie i ciekaw jestem czy Waszym zdaniem madrze...

  Dzis ma byc ta decyzja ECB i ewentualnego QE w eurozonie. Zastanawiam sie jak bedzie sie to mialo do europejskich walut, zwlaszcza tych malych. Jesli rynek otrzyma info o duzym luzowaniu to euro powinno sie oslabiac, dolar i frank umacniac wobec euro. Jesli chodzi o CHF i USD to ich kursy wobec EUR sa w miare wyzylowane i moim zdaniem moze tylko chodzic o przebicie dna. Inaczej wygladaja np EURSEK i EURNOK - tam spadek moze byc z duzej wysokosci...

  http://stooq.pl/q/?s=eurnok
  http://stooq.pl/q/?s=eursek

  Osobiscie planuje zajac krotka pozycje w EURSEK w minifutures http://www.educatedtrading.bnpparibas.se/SWE/detaljer/NL0010186524
  jest lewarowana 25x, SL ma na poziomie 9,75 (SL sie caly czas przesuwa w dol) i miec perspektywe ok 2-4 tygodni.

  Pozdrawiam
  tradilus

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na EURSEK jesteś w dobrym miejscu
   ja mam jednak krótką właśnie na USDSEK
   http://imagizer.imageshack.com/img540/2096/mDTQJh.png

   link klik

   Usuń
  2. Oj, niezly wykres USDSEK - jaka masz perspektywe czasowa na tej pozycji? Pytam, bo te szczyty sprzed 10 i 15 lat to byly w zwiazku z duzymi problemami (kryzys w Szwecji z lat 90tych i ostatni kryzys)... Chociaz USDSEK moze miec lokalny szczyt i tutejsi analitycy sadza ze docelowo w tym roku moze byc 8,5 SEK za USD...

   Kupilem te minishorts na EURSEK ale nie te co wyzej tylko z lewarem ok 9x i z szerszym SL (do ponad 10, tak zeby mnie nie wywalilo na jakims gwaltownym ruchu) po 0,68...

   tradilus

   Usuń
  3. "Oj, niezly wykres USDSEK - jaka masz perspektywe czasowa na tej pozycji? "

   Daje sobie tydzien/ półtora i mam stopy. 8.22 to dobre miejsce.
   Fakt - wykres wielomiesięczny i mogą trochę przejść stąd nie mam dużej dźwigni i wąskich stopów

   Usuń
 29. Rozesłałem materiał Premium - sprawdźcie skrzynki

  OdpowiedzUsuń
 30. ale sila WIG wow ... szczerze mowiac nie sadzilem

  OdpowiedzUsuń
 31. Właśnie wszedłem w krótką na dolarze. Giń.
  http://bankfotek.pl/view/1847580
  link

  OdpowiedzUsuń
 32. DAX 10430 oprór po szczytach ze stycznia 2014 i czerwca 2014.

  OdpowiedzUsuń
 33. https://pbs.twimg.com/media/B73I3eQIgAAZUj1.jpg

  to nasczeka a DAx formacja
  http://www.bankfotek.pl/image/1847583
  korekta z sprzsedawaniem faktow sie zacznie

  SP500 tylko puknie kasowy 2050 60http://www.bankfotek.pl/image/1847584

  jeszcze z kasowym puknac musza


  http://www.bankfotek.pl/image/1847586

  eUR USD

  OdpowiedzUsuń
 34. Czym wszedles na krotko? Ten wykres to dollar-index?
  Zamknalem 2/3 pozycji na EURSEK bo blisko oporu (rowniez na EURUSD), ale trzymam na razie reszte...
  tradlius

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bo na dollar index gram pod ten opór

   długoterminowo dolar będzie silny.

   Usuń
  2. dla jasnosci - jak opór puści to oczywiście dolar dolar dolar.

   Usuń
 35. To co dmuchanie banakek teraz w UE sie zacznie na gieldach tych wiekszych Francja NIemcy Wlochy gdzie plynnosc jest dobra bo nasz banan to porażka

  OdpowiedzUsuń
 36. Sp500 55 60 opor wiec wsam raz z dax 10 500 10 600 na przestanek

  OdpowiedzUsuń
 37. DAX na wykresie minutowym zachowuje się dzisiaj odwrotnie do kursu EURUSD.
  Dzisiejszy szczyt na DAX to dołek na EURUSD.

  Pewnie chodzi o niemieckich eksporterów którzy właśnie mają w ofercie baaaaardzo tanie maszyny...
  :)

  OdpowiedzUsuń
 38. Na eurusd mnie rozjechali równo- dzięki Bogu za stopy.

  3 inne pozycję na plusach, stąd ogólnie do przu (L złot, L dax, L Sp500)

  Właśnie zmniejszam o połowę daxa. i sp500 i złoto.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie mam też short usdsek po 8.24. wypadł

   Usuń
 39. http://www.forexfactory.com/attachment.php?attachmentid=1595687&d=1422016714

  Zamykane Longi 10 700 shorty na dax na korekte SL 20 ptk

  EUR USD zaczynabyc podkupowane szykowac siena jakies odbicie ;)

  http://www.forexfactory.com/attachment.php?attachmentid=1595670&d=1422015749

  TP 3 zaliczone :)

  OdpowiedzUsuń
 40. SIP podawalem EUR USD gdzie cel :) na TP 3 :)

  OdpowiedzUsuń
 41. Rzeczywiscie USDSEK walnal w gore, ciekawe kiedy troche wyhamuje... Zamknalem ostatnie 1/3 pozycji na EURSEK, bo wzrosla o 17% i nie chce byc zbyt chciwy. Wejde moze tam znow gdy EURUSD sie skoryguje w gore, jak na razie EURSEK zbyt przypomina flage, a korona chce sie oslabiac bo to dobre dla ekonomii w Szwecji, ktora zyje z eksportu (w koncu nie tylko do USA)...

  OdpowiedzUsuń
 42. Rzeczywiscie USDSEK walnal w gore, ciekawe kiedy troche wyhamuje... Zamknalem ostatnie 1/3 pozycji na EURSEK, bo wzrosla o 17% i nie chce byc zbyt chciwy. Wejde moze tam znow gdy EURUSD sie skoryguje w gore, jak na razie EURSEK zbyt przypomina flage, a korona chce sie oslabiac bo to dobre dla ekonomii w Szwecji, ktora zyje z eksportu (w koncu nie tylko do USA)...

  OdpowiedzUsuń
 43. Trzech anonimowych komentarzy nie puściłem.
  Brak podpisu bark publikacji w TR

  OdpowiedzUsuń
 44. hmmm na dax ile tej korekty bedzie jak myslicie ja bym obstawial tak do poziomu 10450

  OdpowiedzUsuń
 45. Frankfurt, 23. Jan (Reuters) – Die Europäische Zentralbank (EZB) kann nach Worten von Direktoriumsmitglied Benoit Coeure ihr massives Bond-Ankaufprogramm bei Bedarf verlängern. Sollte die im Fachjargon als “Quantative Easing” (QE) bezeichnete Maßnahme nicht ihre erwünschte Wirkung entfalten, müssten die Währungshüter das Programm auch über den September 2016 hinaus weiterführen, sagte der EZB-Direktor am Donnerstag Bloomberg TV. “Das ist keine Wiederholung des Programms. Es ist einfach unbefristet. Es soll bis September 2016 laufen. Dann werden wir die Lage neu bewerten und sehen, ob es ausgereicht hat oder nicht”, fügte Coeure hinzu.
  Die Europäische Zentralbank hatte am Donnerstag angekündigt, mehr als eine Billion Euro in das Finanzsystem zu pumpen. Damit soll ein Abrutschen der Wirtschaft in eine langanhaltende Schwächephase mit fallenden Preisen auf breiter Front und schrumpfenden Investitionen verhindert werden. Die EZB will Bonds und Staatsanleihen im Volumen von 60 Milliarden Euro pro Monat aufkaufen. Begonnen werden soll damit im März, das Ende ist für September 2016 angepeilt.


  Das Inflationsziel liegt bei “unter, aber nahe 2%” (EZB-Def.) Die Inflationsprojektion liegt aktuell für die nächsten 5 Jahre bei “durchschnittlich 0,3%” (EZB-Zitat gestern). Dies veranlasst mich i.V.m. obigem Zitat zu folgender These:

  Die EZB wird kaufen, bis Werte nahe des Ziels erreicht sind/in den Inflationsprojektionen erwähnt werden/aus den Kapitalmarktrenditen als zukünftig erwartet abgeleitet werden können. Das Japanische QE hat den Nikkei um 50% steigen lassen… Ich erhöhe mein Kursziel für den Dax auf 12.000 in 2015 und 13.200 in 2016

  OdpowiedzUsuń
 46. Największym zagrożeniem dla sektora finansowego w USA będzie bańka w obligacjach sektora energetycznego. Na koniec 2014 roku wartość obligacji związanych z łupkami wynosiła 2 bln USD, czyli 3 x więcej niż trefne MBS’y (kredyty zabezpieczone hipotekami), które zapoczątkowały kryzys w 2008 roku. Jeżeli cena ropy utrzyma się poniżej 60 USD, a gazu poniżej 3,5 USD, to spora część firm ogłosi banktructwo.

  FED, moim zdaniem, w 2015 roku uruchomi kolejną fazę dodruku. Finansowanie 1 bln deficytu federalnego oraz podtrzymanie bańki w obligacjach rządowych, czy stanowych wymaga bezpośredniego zaangażowania FED. Przez jakiś czas można stosować sztuczki, w stylu tajemniczego kupca z Belgii, czy Japonii, ale na dłuższą metę interwencyjny skup przez FED jest konieczny. Alternatywą jest bankructwo i niekontrolowany upadek sektora finansowego. Cena zbyt wysoka.

  W pierwszej połowie roku dojdzie do zamieszek w Moskwie, sponsorowanych przez Zachód. Celem oczywiście będzie próba zastąpienia Putina kimś w rodzaju marionetkowego Jelcyna. Przewrót musi być zorganizowany możliwie jak najszybciej, gdyż niskie ceny ropy, mające uderzyć w Rosją, za bardzo wspierają gospodarkę Chin, stanowiącą obecnie zagrożenie nr 2 dla hegemonii USA. Po kilku tygodniach protestów szeroko relacjonowanych w mediach powrócimy do punktu wyjścia, a Putin wyjdzie ze starcia silniejszy, niż kiedykolwiek.

  ciekawe :) http://independenttrader.pl/311,prognozy_na_rok_2015_-_geopolityka.html

  OdpowiedzUsuń
 47. China will save $100 billion on its oil import bill in just six months thanks to the collapse in crude prices.

  That assumes prices remain at current levels, said Boqiang Lin, a leading China energy economist.

  "And we don't have to do anything," he added. Lin is dean of the China Institute for Energy Policy Studies.

  Speaking at a CNN panel on emerging markets at the World Economic Forum in Davos, Lin said China -- the world's largest importer of oil -- was hoping prices stay low and give the economy a boost.

  "Low prices give us momentum and job creation," said Zhou Xiaochuan, governor of the People's Bank of China.

  Cheaper oil could also buy China time to pursue more economic reforms, he said.

  Chinese Premier: We'll slow down but we won't crash

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Chinese Premier: We'll slow down but we won't crash"

   Proponuję zastąpić:
   "Chinese Premier: We won't slow down but we'll crash after rapid rise of oil prices at the end of this year."

   Słit Szeryl

   Usuń
 48. Miedź zmierza dalej w dół w kanale
  http://imagizer.imageshack.com/img538/1989/2WhLq0.png

  OdpowiedzUsuń
 49. nowe maxy na dax 10750 czy jest cos co moze powstrzymac wzrosty ? wydaje sie ze nie nawet wygrana zdecydowana syrizy. Chyba ze to sa przelewy mld euro ze szwajcari ktore wracaj na rynek niemiecki i zasilaja daxa jak sadzicie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. wzrosty zatrzyma kapitulacja tych co chcą skracać - co chyba się dzieje... UBS pisał że maksy na początku tygodnia, potem w dół tylko mniej stromo niż w ameryce

   Usuń
  2. a po co wy gracie na daxie i nim tyle piszecie ? nie dali pare dni temu i wsio. No chyba, ze dax musi kusic tym co robi. Nie dal szansy S to trudno niech rosnie zdrowo - sky is the limit oprocz usa.

   Usuń
  3. A co polecasz Marku robić i na jakim aktywie?

   Ropa?
   eurusd?
   dax
   sp500
   stoxx50
   wig20
   złoto
   inne pomysły?

   Usuń
  4. "nowe maxy na dax 10750 czy jest cos co moze powstrzymac wzrosty ? wydaje sie ze nie nawet wygrana zdecydowana syrizy. Chyba ze to sa przelewy mld euro ze szwajcari ktore wracaj na rynek niemiecki i zasilaja daxa jak sadzicie?"

   Cześć

   1. Syriza to była w cenach, w przeciwieństwie do bardzo otwartego casowo QE (stąd ruch na dolarze). Otwarte QE mnie zaskoczyło bo to więcej niż się spodziewałem.

   2. Przelewy do Niemiec - jak najbardziej możliwe, tylko pamiętaj że stopy spadły, w szwajcarii jeszcze bardziej ujemne (libor 3m prawie minus 1%), zatem akcje duzych spolek, najbardziej płynne (dax) w cenie.

   Zmniejszyłem znowu pozycje na dax i sp500 przed chwilą . Teraz to już zostało 20%.
   Nie skracam mimo zaleceń UBS. Oni wspominali o outperformance które własnie ma miejsce. Tu im trzeba przyznać spisali się na medal.

   Usuń

  5. Luka byla na EDKU DAX ale ja domkneli i nowe maksy zrobili na DAx spekula weszla pompuje dac jedyne wieksza przecena na SP500 spowlni ale mysle ze przy 10 800 11 000 korekte zobaczymy

   Usuń
 50. I co taka cisza zapanowała? Piękny setup prospadkowy zrobiony na wszystkim co się rusza :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. pieniadze lubią ciszę:) kierunek obrany:)
   aczkolwiek to fed wiec lata w dwie strony chwilowo

   Usuń
 51. ropa ma ciezko
  niskie ceny a ciagle nadmiar
  Crude oil got slammed again, falling more than 4% to as low as $44.20 a barrel as oil still cannot find a bottom. Data from the EIA on Wednesday showed that oil inventories are at their highest level in "at least 80 years." This followed new from the API on Tuesday that showed crude inventories rose by 13 million barrels last week.

  OdpowiedzUsuń
 52. https://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xfa1/v/t1.0-9/1901406_10155127467165261_6803902725921112388_n.jpg?oh=efa003a79a527dd4123f4b0b5e6eca21&oe=556BFFB4&__gda__=1433335359_29152cef821ce19e204932749cfc5e16

  sp500

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Piękne.Short mały jak 1992, duży jak 1972

   Usuń
  2. ja trzymam dalej shorty ;) dopiero jak zamkna nad 2065 to sie pomysli o nowych szczytach na 2130 40

   Usuń
 53. peculators hike bearish copper bets as mood darkens CFTC Hedge funds and money managers increased their bearish positions in copper futures and options to a four-month high and raised their bullish bets in gold to their highest in just over two years in the week to Jan. 27, U.S. Commodity Futures Trading Commission (CFTC) data showed on Friday. In silver, they increased their net long by 6,539 lots to 40,164, the highest since July last year. Hedge fund and other speculative investors increased their net long in bullion by 21,960 contracts to 167,693, the most since late November 2012, while in copper, they increased their net short by 4,970 to 12,976, the highest since early October last year.

  OdpowiedzUsuń
 54. China factory sector jolts by shrinking in January China's factory sector unexpectedly shrank for the first time in nearly 2-1/2 years in January and firms see more gloom ahead, an official survey showed, raising expectations that policymakers will take more action to forestall a sharper slowdown. The official Purchasing Managers' Index (PMI) fell to 49.8 in January, the National Bureau of Statistics said on Sunday, a low last seen in September 2012 and a whisker below the 50-point level that separates growth from contraction on a monthly basis. The December level was 50.1, and a Reuters poll saw a better result, 50.2 for January. Only one of 11 economists in the poll predicted a January contraction. Most of the PMI indexes "showed a downward trend, indicating that current economic growth is still in a downtrend," said Zhang Liqun, an economist at the Development Research Centre, a state think-tank. Some economists said the January reading was especially downbeat as it suggested that factories did not enjoy a usual spike in business before China's annual Spring Festival holiday, which falls in mid-February this year. The poor January official PMI fueled bets that more monetary policy loosening was in store in the world's second-largest economy. "China still needs decent growth to add 100 million new jobs this year, plus China is entering a rapid disinflation process," ANZ economists said in a note to clients. "We (think) the People's Bank of China will cut the reserve requirement ratio by 50 basis points and cut the deposit rate by 25 basis points in the first quarter," they said. Marred by a housing slump, erratic growth in exports and a state-led slowdown in investment, China's economy has steadily lost steam in the last year as growth sunk to a 24-year low of 7.4 percent.

  OdpowiedzUsuń
 55. i tylko S u jankes zarabiają z wysokich poziomow a europe jak pisalem shorty nalezalo olac.

  @Myszkin

  ta bessa na daxie z grudnia jeszcze trwa ? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. @marek
   ciągle trzymasz S w US? z 1992 jest 2050.

   Usuń
  2. pisałem tylko wysoko wziete S trzymam stare jak swiat anie brac na 1992 :) Nigdy nie biore na wsparciach jak spadlo juz troche % bo zawsze buja w górę a jest 2050 to dobry poziom na takie zabawy.

   Usuń
 56. Ale miotają na wszystkim. OIL może pozwoli złapać znowu dołek... ale ta akcja na SP500 przed końcówką jest bardzo ciekawa. Mój S'kowy portfel jest mocno nadgryziony zębem czasu, ale jeszcze się trzymam :)

  OdpowiedzUsuń
 57. Ależ piękna walka w EU z Grecją w tle i z użyciem ECB. Wszyscy przeciw Niemcom.

  OdpowiedzUsuń
 58. http://www.forexlive.com/blog/2015/02/05/infograph-trends-in-us-employment/

  ciekwostka

  a na SP500 shorty 2060 63 i czekma ja kprzejda i zamkna nad 2068 to SL zadziala bo moga isc na nowe szczyty wtedy a przynajmnie j testowac stare :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wywaliło Cię, czy wziąłeś nowe? Niezły ruch zrobili. Mi zabrało 2 pkt i bym wział w intraday L (!!)

   Usuń
 59. Doznałem rozstrojenia. Posiadam S na 2062 SP500 kasowy, oraz L wig20 2344
  L złoto 1233
  L USDJPY 118.200

  OdpowiedzUsuń
 60. Jak się tak zamkną powyzej 2064 to jest to bycze na sp500 z chęcia testownaia 2090
  .L.

  OdpowiedzUsuń
 61. A co tam się w Holandii dzieje?
  Holenderskie dziesięciolatki -30% http://stooq.pl/q/?s=10dky.b&c=1m&t=c&a=ln&b=0

  OdpowiedzUsuń
 62. patrzac na najnowsze aaii bykow przybylo znacznie
  http://www.aaii.com/sentimentsurvey/sent_results?adv=yes

  pojawilo sie duzo osob neutralnych a odsetek niedzwiedzi spadl do 20% nisko

  OdpowiedzUsuń
 63. Z pozycji z 6 lutego
  "S 2062 sp500
  L wig20 2344
  L złoto 1233
  L USDJPY 118.200"

  Wycięło mi złoto po 1227 - tutaj bez pozycji
  oraz sp500 po 2068 - tutaj bez pozycji

  Posiadam ciągle L
  L wig20 2344
  L USDJPY 118.200

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Patrząc na zachowanie BOJ, to teraz może warto zająć S na USDJPY

   Usuń
 64. Odpowiedzi
  1. tak. cel 2130-2140 jak przejda w dziennym zamknieciu 2093

   Usuń
 65. w usa wieczny misiek na blogu łapał kazdy opór pod ostatni rajd na 2130 i znów złapał. Dadzą im te 2125 a potem zjazd jak widzi od miesiecy autor ?

  http://deflationland.blogspot.com/2015/02/gold-to-600.html

  od 3 miesiecy łapanie wsparc na last 5 do 2130 na sp 500 i zawsze go wyrzucało ale złapał znów okolice 1980 i trwa. Złoto widzi na 600 :)
  Jak pisał o spadkach pare miesiecy temu to zawsze rosło a jak widzi last 5 to wyrzuca go z L od tamtego momentu bo wg niego musi byc ostatnia 5 :)

  a tutaj od paru miesiecy inny widzi tez 2130 - play sobie nacisnijcie z aktualnym widokiem kresek
  https://www.tradingview.com/v/ytpy6CZ5/

  OdpowiedzUsuń
 66. zrobilo sie bardzo BYCZO i na aaii sentyment byczy i dax atakuje szczyty sp500 tez mialem pozycje na wzrosty ale dzis z rana zamknalem na zero :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. aaii często pokazuje nastrój a nie realne pozycje , realne pozycje widać w Commitments of Traders (COT). a tam można zobaczyć ze ulic masowo zajęła krótkie pozycje jakieś tydzień temu, podczas gdy duzi gracze pozamakali swoje - efekty widać na wykresie

   Usuń
 67. Roczna rewizja list uczestników indeksów WIG20, WIG20TR, mWIG40, sWIG80, WIG30 oraz WIG30TR
  GPW - Biznes
  12 Lut 2015, 22:30


  Po sesji w dniu 20 marca 2015 r. zostanie przeprowadzona rewizja roczna portfeli indeksów WIG20, WIG20TR, mWIG40, sWIG80, WIG30 oraz WIG30TR
  W wyniku rewizji w portfelach indeksów WIG20 oraz WIG20TR będą miały miejsce następujące zmiany:
  - nowe spółki: Enea SA, Energa SA, Cyfrowy Polsat SA;
  - spółki opuszczające indeks: Jastrzębska Spółka Węglowa SA, Kernel Holding SA, Grupa Lotos SA.
  W indeksie mWIG40 będą miały miejsce następujące zmiany:
  - nowe spółki: Jastrzębska Spółka Węglowa SA, Kernel Holding SA, Grupa Lotos SA, Stalprodukt SA;
  - spółki opuszczające indeks: Cyfrowy Polsat SA, Enea SA, Energa SA, Midas SA.
  W indeksie sWIG80 będą miały miejsce następujące zmiany:
  - nowe spółki: Zakłady Odzieżowe Bytom SA, IFSA, Midas SA, Paged SA, Serinus Energy Inc;
  - spółki opuszczające indeks: JW Construction Holding SA, Open Finance SA, Skotan SA, Stalprodukt SA, Wielton SA.

  OdpowiedzUsuń
 68. Dzisiaj jest szansa na uzyskanie srednioterminowych sygnalow kupna na wiekszosci rynkow.

  OdpowiedzUsuń
 69. Ski zaparkowane. Stopy bliskie, najwyżej mnie wyrzuci.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. S'ki na plusach. Stopy przestawione, nawyżej bezkosztowo wyzeruję pozycje.

   Usuń
  2. @Kecaj84

   Why?! :)

   Rozumiem 2094. ale jeśli to puści to chłopie L i nie ma co się kłócić......

   Ja dzisiaj rano dołożyłem kolejne do wig20, do tych co miałem.

   Oczywiście grecja straszy jak i ukraina rosja.

   Usuń
  3. Tak mi wyszło moim okiem i instynktem.
   Pojawiła się jakaś zmienność, zobaczymy co z tego wyniknie.
   Przesuwam SL na lekki plusik i nie tykam więcej.

   Usuń
  4. BTW. Taki STOXX50 jest na linii oporu od 2000 roku, która wygląda dość solidnie :)

   Usuń
 70. zakres ładowania S od 2050 - 2140 , dax 10900-11400. Wsio na ten temat do marca powinni tam dojść albo teraz do środy skorekca na 2060 i 10750 i potem rurka up. Jakby chłopcy nie modzili dostana czapy as usual bo kto wam bral S w styczniu co ? hehe

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. no i pasuje dzisiaj zejść na sp 500 na koniec sesji na 2060 i dax 10700 i S można już profitować - gitarka po rajdzie na 11 000.

   Usuń
 71. Już dawno nie widziałem takiego cichego weekendu. Nie dość, że cisza w eterze to jeszcze blogosfera chyba zapadła się pod ziemie. Czy jest tak dobrze, że aż się nie chce pisać? :)

  A tu mamy np. taki smakołyk:
  Neither German Chancellor Angela Merkel nor other European leaders want to have to tell their parliaments that the money they lent Greece will not be coming back. That would appear to preclude a straightforward debt write-off of the kind that the new Greek authorities initially sought.

  Geopolitics versus politics in Greek debt drama

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A jak dawno było słońce w piątek-niedziele :) ?
   Ja sobie aż nie przypominam :)

   Dzisiaj lub jutro coś skrobne.

   Usuń
  2. Też spędziłem dwa dni hen, daleko od domu na słońcu, ale nie zmienia to faktu, że jest już wieczór, a tu cisza (niekoniecznie chodzi mi o Ciebie). Czyżby wszyscy nie mogą pozbierać się po walentynkach, albo próbują wymyślić objazd do pracy w dniu jutrzejszym? :)
   BTW. Bardzo rozśmieszyło mnie jedno hasło w kwestii mostu: "Poland doesn't need terrorists. Poland is self-sustainable" :)

   Usuń
 72. PS. Prorosyjscy separatyści na wschodniej Ukrainie wznowili w niedzielę po południu intensywne ataki na siły rządowe, ostrzeliwując je od godziny 15 czasu lokalnego (14 w Polsce) aż 32-krotnie – podało dowództwo ukraińskiej operacji antyterrorystycznej w godzinach wieczornych.
  Ukraina: separatyści wznowili ataki

  OdpowiedzUsuń
 73. znowu sobie mysle ze nie ma sily co wzrosty powstrzyma:(
  patrzac na wykres http://stooq.pl/q/?s=^spx&c=50y&t=c&a=ln&b=0
  widzimy ze od kiedy zlikwidowano regulacje rynku kapitalowego w USA SP500 rosnie coraz szybciej
  jak kiedys SIP pisales jest plynnosc sa WZROSTY!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda - zobacz euro stoxx 50, zobacz dax,, sp500, ftse mib, i wiele wiele innych, nawet russel 2000 - spolki małe usa.
   Wszyscy idą do góry. Z kresek to ciężko był niedźwiedziem.

   Jedyne zaskoczenia mogą być po stronie ukrainy i grecji, ale to już do znudzenia.

   Usuń
  2. moim zdaniem jedynym zagrozeniem dla rynkow jest
   SPADEK SPRZEDAZY DETALICZNEJ DLA CALOSCI SWIATA albo globalna deflacja
   moze wiesz czy sa takie zbiorcze dane prowadzone ?

   Usuń
 74. Co wy tu widzicie? MSCI World. Odwrotny RGR?
  http://bankfotek.pl/view/1858927

  link

  OdpowiedzUsuń


Komentując anonimowo - podpisz się. Łatwiej prowadzi się dyskusję.
SiP