20 stycznia 2015

Wykres dnia - Szwajcarski Bank Centralny (SNB) wyciął spekulantów

Patrząc na pozycjonowanie wypada tylko współczuć.


Pozycjonowanie spekulantów i inwestorów na franku było bardzo niedźwiedzie. Wszyscy netto grali mocno na osłabienie waluty. Dane pochodzą z 13 stycznia (poniedziałek) - publikowane w piątki (16 stycznia).Pisząc wprost SNB dokonał mordu. Wiele firm zbankrutowało, nawet tych które przetrwały wiele kryzysów (Swiss Shock Wipes Out Everest’s Main Fund), ale również dostały banki, w tym i Citi, który jest największy na rynku walutowym (Bank Losses From Swiss Currency Surprise Seen Mounting). Trzeba jednak przyznać, że zostali zgładzeni głównie brokerzy, oraz Hedge Funds. Duże banki jak DB były w miarę dobrze zabezpieczone, bo każdy z nich stracił "tylko" 150 mln USD. 

20 komentarzy:

 1. Ciekawe jak to wygląda u naszych brokerów - są tacy, co oferują rachunki z gwarantowanym SL...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. nie ma gwarantowanych SL - tzn ja w to nie wierzę. U nas brokerzy nabrali wody w usta.

   Pamiętaj że to co się działo to był krach, frank stracil ponad 40%. Frank to nie waluta rynku wschodniego jak meksykańskie pesso czy rand (zar) z afryki, albo rubel. To waluta gdzie jest carry trade tj tanio pozyczasz i inwestujesz w aktywa o wiekszej stopie. to jak jen, funt czy dolar. to główna para. majors.
   Ten "major" stracił 41%, to jest ruch prawie 9 sigma czyli prawie niemozliwy.

   Dlatego moga powołać się na klauzulę o disaster, albo force majeure, i powiedzieć że co z tego że jest ECN i dostep do rynku skoro rynek ZAMARŁ? Skoro rynek zamarł, skasowało wszystkich to jak masz mieć stopa? Masz lukę jak nic.

   Pytanie otwarte czy tą stratę biorą na siebie. wątpię. Ja musiałem zmieniać brokera bo mam kilku - dobra zasada wg mnie swoją drogą. Uciekałem z FXCM (mieli rubla), poszedłem do Interactive Brokers a tam też ten sam komunikt że wtopa i uspakajają klientów. Uciekłem w koncu dalej do trzeciego. Jest też w Polsce ale nie będę go tu reklamował. Zmniejszyłem też ilosc gotówki w FX bo skala zniszczeń jest spora i mogą być kolejne trupy.....

   Usuń
  2. drobna uwaga : frank nie stracił tylko zyskał
   w zasadzie jak takie cos nazwac ?
   krach to wlasnie jak traci a jak cos nagle mega zyskuje ?
   boom nie trwa 1 minuty jak na franku :)

   pozdrawiam
   piotrdln

   Usuń
  3. Gdzies mi polknelo poprzedni komentarz... Korzystam z brokera, ktory daje mozliwosc gwarantowanego SL. Testowalem wlasnie dlugie pozycje na EURCHF by zarobic na tych pipsach i gdy przyszlo umocnienie zamknelo mi po 1,992 (kupno po 1,2006). Problem w tym ze testowalem na koncie demo, wiec nie wiem jak byloby na koncie realnym...

   pozdrawiam,
   tradilus

   Usuń
 2. A teraz pytanie za 100 punktów SIP i inni kto zarobił na tym umocnieniu franka? Bo skoro jedni stracili inni zarobili prawda? Moim zdaniem zarobił SNB (oczywiscie to rzecz umowna ze bank centralny zarabia) a jak widać zarobek poszedł w mld $ no chyba że się mylę to wyprowadzcie mnie z błędu.
  pozdro

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wg mnie nie zarobił SNB a stracił. Oni mieli sporo zysków za 2014 rok. Ostatni ich komunikat z 9 stycznia 2015 w pdf tj tuż przed zerwaniem pega.
   http://www.snb.ch/en/mmr/reference/pre_20150109/source/pre_20150109.en.pdf

   Planowali 38 mld zysku za 2014 (!)

   According to provisional calculations, the Swiss National Bank (SNB) will report a profit in the order of CHF 38 billion for the 2014 financial year. The profit on foreign currency positions amounted to some CHF 34 billion. Of this, CHF 9 billion were accounted for by interest and dividend income, CHF 13 billion by price gains and CHF 12 billion by exchange rate gains. A valuation gain of CHF 4 billion was recorded on the gold holdings.

   Jak widać cześć zysków mają z rosnących cen obligacji państw strefy euro czy ameryki. Cześć zysków mają z dywidend bo pamietaj że 15% rezerw ostatnio Bank przeznaczał na ....akcje (!).

   Zatem mając taki zysk - poduszkę / bufor mogą spokojnie teraz powiedzieć. Nic się nie stało. Jest ok. Ludzie przecież dostali by szału,również korproacje w szwajcarii gdyby się okazało że bank nie tylko morderczo urwał powiązanie, to jeszcze zajął pozycję w drugą stronę ograbiając firmy.

   Drugie pozycje są najcześciej po stronie banków takich jak DB, Goldman czy UBS, CS.

   To co bowiem widzisz na wykresie to pozycje spekulantów i inwestorów.

   Daleki byłbym od twierdzenia, że oni w sensie banki zarobiły. To najczęściej swapy walutowe i inne pozycje, mające na celu obniżenie ryzyka walutowego, dla siebie, ale również dla ich klientów. Pamiętaj że banki lubią i muszą minimalizować ryzyko, szczególnie te europejskie, więc powinny udzielając kredytu we frankach zabezpieczać się przed jego spadkiem np poprzez swapy walutowe
   http://www.investopedia.com/articles/forex/11/hedging-with-currency-swaps.asp
   "A currency swap is a financial instrument that helps parties swap notional principals in different currencies and thus pay interest payments on the received currency. The purpose of currency swaps is to hedge against risk exposure associated with exchange rate fluctuations, ensure receipt of foreign monies, and to achieve better lending rates."

   Wątpię, aby wypłynął jakiś Soros czy inny mądry który powie jak Paulson że zarobił mld na złocie, albo spadku cen nieruchomosci. Jesli tak bedzie to raczej nie celowo a raczej w wyniku zabezpieczeń zarobił. Chociaż i tak nie powinien.....

   Zatem szedlbym w kierunku że nie do końca ktoś zarobił bo chciał zarobić. To tak jak z ropą - kto zarobił na spadku? Otóż podmioty wydobywujące ropę chcą się zabezpieczyć i znać kurs za rok. W związku z tym zabezpieczają obecny kurs ropy poprzez właśnie kontrakty terminowe i inne instrumenty. Ropa spadła a Ci dostawcy czesto i gesto mają zapewnione dostawy po poziomach nawet 100 dolarów za baeryłkę. Zatem mozna powidzieć że te firmy zarobiły. One jednak nie chciały zarobić, one chciały się tylko zabezpieczyć przed ruchem w dół cen ropy.

   Oczywiscie że nie grają na zwyzki cen ropy bo to mają zapewnione skoro ją wydobywają i ceny idące w górę sa dla nich pożądane.

   Usuń
 3. @lukasz
  Zarobili ci co mieli franka, stracili ci co na plecach Franka nieśli „trejd”.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. @SinOfCane

   :)

   Z definicji jak się waluta umacnia to zarabia ten kto ją ma :)

   Usuń
  2. @SiP
   Chyba jest tak jak mówisz, że zarobili Ci którzy się zabezpieczali :). Ja dywersyfikuję swój portfel od kilku lat dodatkowo na fizyczne waluty obce głównie USD i CHF. Służy to głównie zabezpieczeniu i dywersyfikacji a nie spekulacjom. Zabezpieczam sie głównie przed utratą wartości złotego :) - więc ja na to patrzę nie że zarobiłem tylko nie straciłem na słabnącym złotym.

   Usuń
  3. To się nazywa skrot myslowy:)

   krachw rozumieniu usdchf i eurchf bo o tych parach myslalem.

   faktycznie. wybuch SuperNwy 1 minutowy:)

   Usuń
  4. @SiP
   „Ludzie przecież dostali by szału,również korproacje w szwajcarii gdyby się okazało że bank nie tylko morderczo urwał powiązanie, to jeszcze zajął pozycję w drugą stronę ograbiając firmy.”

   No jak zakładasz szorty na Franka to bank Z AUTOMATU ma longa? (wiesz ja nie z rynków jestem), bo jeśli tak jest jak ja rozumiem to ci od „boskiej roboty” mogli się L’ek na franku dorobić „pasywnie” w wyniku carry trade. Jak im wyszło, że przy nagłym zdjęciu peg’a zarobią w mld to mogli namówić co po niektórych do „wyciągnięcia dywanu” z pod hołoty. Żaden spisek – samo tak wyszło „w praniu”, jedynie co to pomogli tu i tam likwidując tarcie „smarowaniem”.

   Co do wpisów premium to mam pewną sugestię.
   Kasę bym brał za wpisy na których można (teoretycznie) zarobić, czyli te wszystkie Twoje wróżenia z fusów które nazywasz analizą techniczną (co to ma wróżenie wspólnego z techniką to nie wiem, ja bym to raczej nazwał NewAge). Do tego wpisy premium po pół roku powinny z automatu lądować na darmowym blogu jako reklama (albo anty reklama). Czyli jak ktoś pyta jaka będzie cena AU(ł) za rok to go z pytaniem odsyłasz do strefy premium.

   Usuń
 4. Mało fachowe być może pytanie
  Jesli tu są pokazane kontrakty to dlaczego jest pokazane saldo na plus lub minus .?
  Nie powinno być zawsze 2 stron równoważacych sie w skali rynku ?
  tfi

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cześć,
   pytanie na miejscu - widzisz pozycje spekulantów i inwestorów.

   Nie widzisz zatem pozycji podmiotów które często i gesto nazywane są commercials lub inaczej. Drugą stroną są zwykłe podmioty jak banki które są po drugiej stronie, w celach np zahedzowania pozycji Klientów - eksportera, importer, czy nawet luki w bilansie z powodu kredytu hipotecznego.

   Dam przykład - masz podmiot, np firmę, który wziął kredyt we frankach, chcesz skorzystać jednak z niskiego oprocentowania (bo np w Polsce jest wyższe). Oczywiście kredyt w walucie oznacza ekspozycję na ryzyko kursowe. By ograniczyć to ryzyko dokonujesz odpowiedniej pozycji na rynku finansowym czy to poprzez opcje, czy kontrakty, a banki (te które w polsce udzieliły kredytów) poprzez np CIRSy (Swap walutowo- procentowy)

   Pisałem o tym tutaj
   http://stojeipatrze.blogspot.com/2011/10/ekspozycja-walutowa-11-bankow-w-polsce.html

   jak i tutaj
   http://stojeipatrze.blogspot.com/2011/07/ekspozycja-walutowa-11-bankow-w-polsce.html

   Usuń
 5. Nie będzie żadnego frankogeddonu, drugi raz to już mówie. Pierwszy mbank pęka
  Kredyty hipoteczne w CHF a ujemna wartość wskaźnika LIBOR CHF
  Informujemy, że mBank, honorując zapisy zawartych umów o kredyt hipotecznych we frankach szwajcarskich, stosuje zasadę, według której ujemna wartość wskaźnika LIBOR CHF pomniejsza marżę kredytową (zasada ta dotyczyć będzie wszystkich kredytobiorców spłacających w banku kredyty hipoteczne w CHF z oprocentowaniem opartym na marży i stawce LIBOR).

  Jednocześnie mBank pracuje nad pakietem rozwiązań, polegających m.in. na wydłużeniu czasu trwania kontraktu (co pozwoli na utrzymanie raty kredytowej na poziomie zbliżonym do tego sprzed decyzji Szwajcarskiego Banku Narodowego). Rozwiązania te w uzasadnionych przypadkach pomogą ulżyć klientom spłacającym kredyty we frankach w ich obciążeniach. Należy pamiętać, że niektóre z rozważanych rozwiązań pomocowych będą wymagać uzgodnień lub konsultacji z organami regulacyjnymi.
  Dodatkowo bank umożliwi swoim klientom zakup franka szwajcarskiego przy zawężonym spreadzie.
  http://www.mbank.pl/aktualnosci/post,6092,kredyty-hipoteczne-w-chf-a-ujemna-wartosc-wskaznika-libor-chf.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A no nie będzie. Tylko to wszystko są doraźne działania. Banki tez doszły już do sciany(ujemne stopy, wydłużenie czasu spłaty etc.) Proste sposoby żeby ulżyć ludowi, wyczerpane.Teraz każde kolejne skokowe osłabienie pln-a wobec franka to już koniec żartów. Jak dla mnie to wciąż bomba z opóźnionym zapłonem. Uważam że problem zostanie i tak rozwiązany systemowo, ale w najgorszym możliwym momencie i wszyscy za to dużo zapłacimy. Na razie idziemy ulicą i kopiemy puszkę przed siebie.

   Usuń
  2. JarekS
   przeczytaj najnowszy wpis, a szczególnie komunikat KNF
   http://stojeipatrze.blogspot.com/2015/01/nie-bedzie-zadnego-frankogeddonu.html

   Usuń
  3. Wpływ na gospodarkę i banki będzie minimalny. To było dla mnie jasne od początku. Ale chodzi mi o tych nieszczęsnych "franciszków" i ich los. Jeśli pln do chf-a będzie sie dalej osłabiał w długim terminie(nie musi gwałtownie) to zadłużenie tych ludzi będzie rosło wykładniczo. 20% z 4,3 to nie to samo co 20% z 2,1. Dlatego napisałem że to doraźne działania. Chyba że 4,3 to finish. W tym rozdaniu pewnie tak. Ale na dłużej -wątpię.

   Usuń
  4. Major European hedge fund takes a hit on SNB fallout

   BlueCrest has closed the book of one of its top currency traders after he was hard hit by the SNB.
   Peter Von Maydel was global head of foreign exchange strategy at Credit Suisse before he joined BlueCrest in 2013 but bet wrong on the Swiss franc. There’s no word yet on the size of the losses for the firm has around £30 billion under management, so it’s unlikely to hit the bottom line too hard.

   Usuń
 6. Trochę z innej beczki, ale na czasie. O zakupach akcji przez EBC w ramach QE https://ello.co/lorcanrk/post/SRVvGBsDKXwVxg6FHpVbTw

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. są banki centralne ktore kupują akcje. BoJ SNB BoI (izrael) itd

   Nie widzę w tym problemu. By odciac sie polityki powinni jak inni kupowac ETF np euro stoxx 50 czy 600

   Usuń


Komentując anonimowo - podpisz się. Łatwiej prowadzi się dyskusję.
SiP