28 lutego 2015

Ciągle rekordowe odczyty margin debt - inwestorzy preferują kredyt na akcje

Na początku marca dowiemy się najnowszych danych na temat margin debt - krótkoterminowego kredytu dla inwestorów przyznawanego przez brokerów / domy maklerskie na zakup akcji. Z danych za styczneń wynika, iż lekko spadł jednak nadal od stycznia 2014 utrzymuje się na poziomach z poprzednich szczytów na rynkach akcji.


NYSE lada moment opublikuje dane na temat kredytu dla inwestorów.  To ciekawy wskaźnik pokazujący nastawienie inwestorów do akcji. Jeśli inwestorzy są nastawieni pozytywnie do rynków akcji to najczęściej uzyskują kredyt od domów maklerskich by kupić więcej akcji niż pozwalała by im na to gotówka. Skoro spekulant zakłada wzrosty cen akcji to warto zwiększyć dźwignię finansową i uzyskać dzięki temu większy zwrot z inwestycji.

Wskaźnik w czasie bessy notuje najniższe poziomy, gdyż inwestorzy spodziewają się spadku cen akcji i boja się zaciągać kredyt, a rekordowe odczyty margin debt najczęściej towarzyszą szczytom cen akcji.  

Jak wspomniałem od stycznia 2014 kredyt dla inwestorów utrzymuje się ciągle na rekordowych poziomach. Na wykresie poniżej przedstawiono margin debt oraz amerykański indeks S&P500.

Tempo wzrostu długu inwestorów przybrało poziomy wyższe niż w czasach poprzedniej bańki internetowej (2000) jak i na kredytach hipotecznych zabezpieczonych nieruchomościami (2007):

Na wykresie powyżej zaznaczono miejsca szczytu tempa wzrostu przydzielonego kredytu inwestorom oraz szczytu tempa wzrostu indeksu. Widać wyraźnie, również z poprzedniego wykresu, iż margin debt, osiągał szczyt wcześniej niż indeks akcji i rynek z czasem spadał po kilku miesiącach bez dynamicznego wzrostu długu  .

Obecna sytuacja, w której margin debt utrzymuje się na wysokich poziomach, jest dosyć niespotykana. W poprzednich hossach następowało gwałtowanie zahamowanie kredytu.

Analitycy Bloomberg wskazują z kolei, że każda poprzednia hossa kończyła się wyskokiem tempa wzrostu kredytu (zielone miejsca na wykresie poniżej). Obecnie brakuje tutaj wisienki na torcie, by powiedzieć na bazie tego wskaźnika, że wzrosty są już za nami:


7 komentarzy:

 1. super zestawienie
  pozdro
  i dzieki

  OdpowiedzUsuń
 2. https://pbs.twimg.com/media/B_HmApJU0AADRvo.jpg

  atu nagona trwa w USa niesamowita

  OdpowiedzUsuń
 3. jak zaczna lewary kiedys pekac to bedzie armagedon jakich jeszcze USa nie widziala

  OdpowiedzUsuń
 4. SiP tej wisienki zabraknie bo ta hossa jest inna drukarska a ludzie dalej spłacają kredyt za kredytami i dalej sa po uszy w dlugach wiec wcale tej wisienki moze w tej hossie bance drukowanej przez FEd i inne banki centralne przez druk pustego pieniadza po prostu nie byc :)

  OdpowiedzUsuń
 5. http://research.stlouisfed.org/fred2/series/FGCCSAQ027S http://research.stlouisfed.org/fred2/series/FGCCSAQ027S http://www.whitehouse.gov/the-press-office/2015/03/10/fact-sheet-student-aid-bill-rights-taking-action-ensure-strong-consumer- to ta druga banka w USa po bance na lupkach :) i tamtejszych obligacjach firm wydobywczych

  OdpowiedzUsuń


Komentując anonimowo - podpisz się. Łatwiej prowadzi się dyskusję.
SiP