27 lutego 2015

Konkurs Futures Masters - platforma GPW Tr@der - obserwacje i zalecenia

Dobiegł końca konkurs Futures Masters organizowany przez GPW i KDPW. O akcji pisałem już w poprzednich wpisach (patrz tag Futures Masters na blogu).


Zanim napiszę relację z V, ostatniego etapu, postanowiłem podzielić się informacjami od platformie GPW Tr@der.

Platforma GPWtr@der została stworzona na potrzeby konkursów i powstała w ramach projektu Kapitalna Warszawa. Platform demo służy do nauki inwestowania w akcje, kontrakty terminowe, również walutowe notowane na GPW. Platforma oficjalnie oczy inwestowania w oparciu o wirtualne środki a notowania są opóźnione o 15 minut. Teoretycznie każdy może zacząć przygodę z inwestowaniem. Wystarczy podać login i hasło i już można rozpocząć naukę.

Sama platforma jest łatwa w obsłudze i uproszczona. Wystarczy zobaczyć jak się otwiera i zamyka pozycje:


W konkursie gracze zaobserwowali dwa główne problemy.

Przede wszystkim wg uczestników na platformie demo trochę inaczej wyliczany był sposób zamykania stratnych pozycji. Miejscami budziło to frustrację. Szkoda, że platforma w 100% nie oddaje realnych warunków w domach maklerskich, jedynie je przybliża.

Dla rozwiania wszelkich wątpliwości zacytuję cały fragment z instrukcji do GPW Tr@der


ZAMYKANIE STRATNYCH POZYCJI
Rynek kontraktów terminowych poddawany jest ciągłym fluktuacjom. Kursy kontraktów zależą od kursów innych instrumentów. Należy pamiętać, że w wyniku gwałtownych zmian kursów może dojść do sytuacji, w której poziom depozytu zabezpieczającego znajdzie się poniżej wymaganego minimalnego poziomu depozytu.Do uzupełniania brakującej kwoty depozytu minimalnego służą wolne środki pozostające na rachunku demo.W sytuacji gdy inwestor nie posiada wolnych środków ale posiada kilka otwartych pozycji, może dokonać sprzedaży wybranej przez siebie pozycji, a uwolnione środki posłużą do uzupełnienia depozytu minimalnego na innych zagrożonych pozycjach.
Uwaga:System dokonując dopłaty do wymaganego poziomu depozytu wstępnego (po zakończeniu sesji giełdowej w danym dniu), uzupełnia depozyty począwszy od najniższej wymaganej kwoty dopłaty. W przypadku posiadania przez inwestora kilku zagrożonych pozycji i w sytuacji gdy wolne środki nie pozwalają na uzupełnienie wszystkich pozycji, system zacznie uzupełnianie od najniższej kwoty, aż do wyczerpania wolnej gotówki. Następnie wszystkie zagrożone i nieuzupełnione pozycje zostaną zamknięte na otwarciu kolejnej sesji, po kursie otwarcia. W sytuacji gdy nie będzie znany kurs otwarcia, system zamknie pozycje po ostatnim kursie rozliczeniowym (z poprzedniej/poprzednich sesji).Jeżeli inwestor posiada tylko i wyłącznie pozycje zagrożone i nie dokona samodzielnie sprzedaży, wówczas system zamknie wszystkie stratne pozycje na otwarciu kolejnej sesji giełdowe. Nie jest istotne, czy inwestor posiada jeden, czy więcej kontraktów terminowych na ten sam instrument. W procesie zamykania nie jest również brana pod uwagę kolejność oraz kurs otwarcia poszczególnych pozycji.Dlatego należy zwracać szczególną uwagę na poziom depozytów i zarządzanie nimi.

Drugim problemem były problemy z połączeniem i stabilnością działania w przeglądarce. Ciężko stwierdzić czy były to problemy po niektórych stronie graczy, czy platformy. 

W mojej ocenie minusem są opóźnione notowania. Mając opóźnione notowania łatwiej wygrać konkurs. Sama platforma jest też uproszczona i de facto uczestnik uczy się platformy demo.

Mając powyższe na uwadze, uważam że lepszym wyjściem byłoby zaoferowanie prawdziwej platformy. W przyszłości może organizator pokona przeciwności prawne i pieniężne by zastosować takie rozwiązanie. Wtedy gra byłby jeszcze bardziej zbliżona do rzeczywistości. Zwracam uwagę że właśnie tak robią Domy Maklerskie, czy brokerzy Forex którzy oferują darmowe konta demo.
========================
= Wpis z cyklu Akcja Partnerska =
========================

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz


Komentując anonimowo - podpisz się. Łatwiej prowadzi się dyskusję.
SiP