16 lutego 2015

W czerwcu w greckich bankach zabraknie pieniędzy

W ostatnich kilku tygodniach zaszły znaczące zmiany na greckim rynku bankowym. Europejski Bank Centralny przestał akceptować m.in. papiery skarbowe przedstawiane przez greckie banki w procesie pozyskiwania finansowania z eurosystemu. W konsekwencji Greckie banki obecnie finansują się w Greckim Banku Centralnym poprzez tzw operacje ELA. Operacje te podlegają akceptacji Rady Prezesów ECB, który w każdej chwili może ich zabronić. 

Sama ELA nie jest nowa - pisałem o niej w 2011 roku w temacie Irlandii (O Irlandii, niby "drukowaniu pieniędzy", ESCB i TARGET2 oraz O Irlandii, ESCB, CBI ciąg dalszy). Przypomnę kluczowy fragment odnośnie operacji ELA:


 • Mechanizm ELA (ang. Emergency Liquidity Assistance) i jest standardowym posunięciem banków centralnych w sytuacjach, w których konieczne jest przywrócenie prawidłowego funkcjonowania rynków finansowych i normalnego działania mechanizmu transmisji polityki pieniężnej. ELA opisuje bardzo przystępnie Willem H. Buiter – główny ekonomista Citigroup. W swoim raporcie: „ELA: An Emperor without Clothes?” podkreśla, że pomoc finansowa Irlandzkiego Banku Centralnego (ICB) nie jest częścią operacji Eurosystemu, a więc w rezultacie Narodowy Bank Centralny udostępnia tę płynność sektorowi bankowemu Irlandii na swoją własną odpowiedzialność. Willem H. Buiter przywołuje także podstawę prawną takiego działania ICB – punkt 14.4 Statutu ESBC oraz EBC, który brzmi następująco: "14.4. Krajowe banki centralne mogą wykonywać inne funkcje niż określone niniejszym Statutem, chyba że Rada Prezesów, stanowiąc większością dwóch trzecich oddanych głosów, uzna, że są one sprzeczne z celami i zadaniami ESBC. Funkcje te krajowe banki centralne wykonują na własną odpowiedzialność i nie uważa się ich za część funkcji ESBC.Zatem każdy z NCB (Narodowy Bank Centralny) może uruchomić mechanizm ELA na własną odpowiedzialność, co oznacza, że potencjalne straty wynikające z udzielonych kredytów nie są ponoszone przez wszystkie krajowe banki centralne ESCB proporcjonalnie do wpłaconego kapitału, lecz przez konkretny NCB (czyli docelowo przez podatników danego kraju, a nie wszystkich podatników strefy euro). W przypadku standardowych operacji otwartego rynku (MRO, LTRO), ewentualnymi stratami obciąża się wszystkich uczestników ESBC. Dodatkowym czynnikiem ryzyka jest prawo veta Rady Prezesów, gdyby ta nie zgodziła się na rozpoczęcie programu ELA przez NCB, który przymierza się do tego.

Ciekawych dalszych informacji o ELA i przypadkach użycia z 2008 odsyłam do tamtego wpisu.

Wracając, ELA jest:

 • zależna od decyzji Rady Prezesów ECB, tzn mogą oni jej zabronić i odciąć kompletnie banki lokalne od finansowania w narodowym banku centralnym
 • groźna tylko dla Narodowego Loklanego Banku Centralnego, gdyż w razie problemów z papierami czy bankami tylko on ponosi straty.

Jeszcze przed ogłoszeniem decyzji ECB o odcięciu greckich banków od finansowania w eurosystemie banki posiadały w nim blisko 80mld euro

Obecnie ECB zgadza się, aby ELA wyniosła 65 mld euro (klik). 

Jednak w kryzysowych czasach dochodzi  nowy dodatkowy element - brak papierów pod zastaw. Trzeba bowiem wiedzieć, że Bank centralny -  ECB czy narodowy, lokalny, udziela pożyczek pod zastaw papierów. Oczywiście jest cały algorytm ich udzielania i odpowiednie zasady.
Co jednak będzie jak papierów zabraknie? Otóż nie będzie on mógł udzielić pożyczek, a tym samym grecki bank, w tym wypadku, straci płynność i zbankrutuje.

W tym kierunku zmierza rynek. W greckich bankach ciągle ubywa depozytów.
Jeszcze w styczniu, ubyło kolejne 11 mld euro z greckiego systemu bankowego - wręcz uciekło z Grecji. 


Jak wyliczają analitycy JP Morgan greckie banki wykorzystają obecnie 50 mld euro z ELA. Biorąc jednak pod uwagę dostępność papierów i ich zapadanie, oraz obecne tempo odpływów depozytów to już w czerwcu 2015 roku w greckich bankach zabranie pieniędzy. Oczywiście po drodze problemy może mieć również i rząd, który musi spłacić pożyczki zaciągnięte przez poprzednie rządy, ale to już inna strona równania. 


Maksymalna ilość pieniędzy z ELA (a właściwie ilość papierów pod zastaw, zakładając zgodę Rady Prezesów ECB) wygląda następująco:

Luty:  €159 mld euro
Marzec: €141 mld euro
Kwiecień: €128 mld euro 
Maj: €120 mld euro 
Czerwiec: €112 mld euro

Wydaje się więc, że jest miejsce pod kolejne pożyczki, przynajmniej krótkoterminowo (około 60 mld euro zapasu). Jednak już przed wakacjami, gdyby nie doszło do kompromisu z Greckim rządem grekom fizycznie zabranie pieniędzy w bankach, a greckie banki zbankrutują.  

19 komentarzy:

 1. SIP fajne info ale nie BEDZIE BANKRUCTWA ECB I EU sie na to nie zgodza i tyle bedzie przeciagnie liny bedzie tlumaczenie grekom i podatnikom europejskim ze kompromis jest potrzebny i bedzie umorzenie 50 mld dlugu to taka symboliczna kwota nie za duza nie za mala:)

  dla EU slabe euro to dar a ten dar dala im grecja irlandia hiszpania w obecnych czasach kiedy kazdy dazy do oslabienie waluty nadmiar elektronicznej gotowki w systemie

  aha i pamietaj banki greckie beda emitowac obligacje bo moga wiec i papierow pod zastaw nie zabraknie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "SIP fajne info ale nie BEDZIE BANKRUCTWA ECB I EU sie na to nie zgodza i tyle bedzie przeciagnie liny bedzie tlumaczenie grekom i podatnikom europejskim ze kompromis jest potrzebny i bedzie umorzenie 50 mld dlugu to taka symboliczna kwota nie za duza nie za mala:)"

   A ja taki pewny braku bankructwa to nie jestem. Każdy wierzy że go nie będzie bo nikomu to nie pasuje - ani strefie euro, ani Grekom. Pamiętaj jednak że każdy jest człowiekiem i mogą się zwyczajnie pokłócić. To co roibią Grecy ze swastykami, spotkaniami z Ambasadorem Rosji to jakiś skandal. Serio. Tak się nie rozmawia by osiągnąc kompromis. Wręcz Grecy robią wszystko aby ich wyrzucić.

   50 mld euro załatwia sprawą na 7-10 lat.

   "aha i pamietaj banki greckie beda emitowac obligacje bo moga wiec i papierow pod zastaw nie zabraknie"

   To nie jest prawda. Po pierwsze ECB może w każdej chwili wygasić ELA. W każdej bo głosuje 2/3 Rady Prezesów i po sprawie.

   Co do braku gotówki to pamiętaj, i tu się nie zgadzam z tą teorią, że banki nie mogą finansować wprost rządu i monetyzować długu a to by się działo. Zatem to jest wprost zabronione. Każdy im na ręce będzie patrzeć.

   Usuń
  2. "Tak się nie rozmawia by osiągnąc kompromis. Wręcz Grecy robią wszystko aby ich wyrzucić."

   Ale biorąc pod uwagę lewicowe (lewackie ?) pochodzenie większości głównych graczy obu stron sporu, kłótnia może być trochę udawana, lub wybaczana w myśl zasad współpracy internacjonalistycznej: brat brata harata ;-) - vide Kuba, Kambodża, Mongolia, to nasi bracia, co nam jeszcze chyba wiszą kasę z czasów PRL, takich kolesi mamy więcej jak podaje:
   http://finanse.wp.pl/gid,15809171,kat,36874,title,Komu-Polska-pozycza-pieniadze,galeria.html?ticaid=1145b2&_ticrsn=3
   "- Strona polska wielokrotnie próbowała podjąć rozmowy ze stroną kubańską odnośnie uregulowania zadłużenia, jednak ze względu na prezentowaną pozycję partnera nie udało się doprowadzić do rozmów w tej sprawie - informuje MF. " - to jest dopiero strategia negocjacyjna - można udawać Greka, ale lepiej Fidela ;) .

   Usuń
 2. bardzo interesujący artykuł. lubię kiedy autor wrzuca rzetelne, sprawdzone info które normalny szary czytelnik może jako tako zrozumieć także fajnie ;) oby tak dalej, pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Depozyty ponad np. 100.000 eur zamienić na akcje banków i rynek się utrzyma. Wariant cypryjski jest chyba możliwy jeśli dojdzie do podbramkowej sytuacji?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Za mało mają w kasie....Cypryjski jak dla mnie nie pomoże w długim terminie chociaż na 7-10 lat - jakieś 50 mld euro by uspokoiło sytuację.

   Można się pocieszyć, że Grecy wcale nie chcą bankructwa - pamiętajmy że to oznacza raczej nową walutę -drahmę. To oznacza dewaluację np o 50% a to oznacza że dług Grecji rośnie o 100% do np 250% PKB

   To jest bardzo patowa sytuacja. Bardzo.

   Usuń
  2. depozyty na akcje banków. Panowie sprzedawanie drogich kartofli depozytariuszom czyl izwyklym ludzim co maja wiecej na koncie przez inwestycyjne banki to jest super rozwiazanie? czy dobrze sie tutaj czujecie ?

   Usuń
  3. Patrząc na zachowanie np. SNB to nie można wykluczyć jakiegoś nagłego kroku ze strony ECB, który mógłby mieć na celu na zasadzie terapii szokowej na jakiś czas zamknąć spekulacje wokół Grecji. Rynki lubią spekulacje do czasu ich materializacji. ECB może więc przyspieszyć bankructwo Grecji i zrobić to na swoich warunkach, coś na zasadzie damage control.

   Usuń
 4. How a Liquidity Squeeze Could Push Greece Out of the Euro
  http://www.bloomberg.com/news/articles/2015-02-16/how-a-liquidity-squeeze-could-push-greece-out-of-the-euro

  OdpowiedzUsuń
 5. To pasuje do moich przewidywań.
  Taka "ładna katastrofa" w UE?

  OdpowiedzUsuń
 6. Greek bank CEO: Deposit outflow running at €500m per day, pace likely to increase following failed Eurogroup meeting

  senior banker at one of the country's four top banks. "(But) I believe the ECB wanted to allow some headroom, liquidity comfort until Feb. 18."

  He said recent daily outflows were in the region of 300 million to 500 million euros on average.

  Another executive at a big bank cited a similar figure.

  "Outflows continued this week, the situation showed a deterioration in the last days," he said. "When you see 400-500 million euros of outflows a day, this shows a developing trend."

  He added that outflows may have gone as high 1 billion euros on some days.

  http://uk.mobile.reuters.com/article/idUKL9N0QA01120150213?irpc=932

  OdpowiedzUsuń
 7. Zdzislaw dobrze mowi,

  dzialanie SNB jest nie przypadkowe, mozna domniemywac ze jest juz plan greckiego exita z Euro, ktory spowoduje zapewne znowu flash crash i kilku -dniową lub -tygodniową panike

  koszt utrzymania sztywnego kursu w takim flash crashu bylby ogromny

  a glupio wygladaloby to, gdyby SNB oglosil uwolnienie kursu na dobę lub dwie przed kolejnym bankructwem grecji i wyjsciem z Euro, wiec musieli to zrobic z jakims wyprzedzeniem

  Pozdrawiam
  Piotrdln

  OdpowiedzUsuń
 8. Greece faces resistance to extra emergency funds for banks
  FRANKFURT (Reuters) - The European Central Bank faces resistance from Germany to allowing any extra emergency lending for Greek banks, people familiar with the matter said, increasing pressure on Athens to sign up to an extended aid-for-reform program.

  After talks between Greece and euro zone creditors broke down acrimoniously on Monday, the ECB's policymaking governing council will review on Wednesday how far the country may support its weak banks, which face rising deposit outflows.

  While the ECB is unlikely to lower the ceiling on emergency lending assistance (ELA) by the Greek central bank, a refusal to increase it would nonetheless be bad news for Greek banks, which are close to using up the full 65 billion euros granted so far.

  Bundesbank chief Jens Weidmann, who has warned against the misuse of the emergency funding to indirectly finance the Greek state, is set to stick to this stance at the ECB meeting, the sources said. Some other governors have similar reservations.

  They are also determined to insist that Greek banks should not use ELA to increase their holdings of short-term Greek government treasury bills, since that would be tantamount to back-door illicit monetary financing of the state.

  Unless Athens agrees an extended aid program soon, keeping ELA capped would put lenders in a funding squeeze that could require the introduction of capital controls to limit savers taking out more of their money, the sources said.

  A senior Greek banker told Reuters up to 500 million euros ($571 million) had been withdrawn from Greek bank accounts on both Thursday and Friday last week.

  There was a lull on Monday but deposit outflows picked up again on Tuesday after talks collapsed, the banker said.

  CAPITAL CONTROLS?

  "The situation of the banks is getting more and more difficult every day," said a European official. "In the end, in order to safeguard the banking system, capital controls will probably have to be imposed."

  It is not clear whether the ECB will issue any statement after Wednesday afternoon's meeting.

  While they are loath to pull the plug on funding that is keeping Greece afloat, central bankers say allowing its banks to draw down more is equally problematic.

  The ECB's chief economist Peter Praet has cautioned that the funding is for the short term only, although Austria's central bank chief Ewald Nowotny recently signaled that the ECB would resume direct funding if Athens struck a deal to extend its EU/IMF bailout.

  Frustration with Greece is growing. Euro zone finance ministers have given Athens until the end of the week to request an extension or lose financial assistance when the bailout expires at the end of February.

  Were the ECB to cancel all emergency funding for Greek banks, as it threatened to with Cyprus in 2013, it would leave Athens with no choice but to strike a new deal with its international backers or face bankruptcy.

  But the ECB would be very reluctant to take such a step.

  http://mobile.reuters.com/article/idUSKBN0LL29U20150218?irpc=932

  OdpowiedzUsuń
 9. no katastrofa i to całkiem spora szczerze powiedziawszy... nie ma się czym chwalić. obserwuję co dalej bo aż jestem ciekaw

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Greek central bank asked ECB for a €10bn increase in the ELA, but only got €3.3bn.

   nowy limit 68.3 mld euro dla ela. zwyzka z 65 mld euro

   Usuń
 10. ECB Rejected Greek Request For Additional T-Bills -- Kathimerini

  OdpowiedzUsuń
 11. Niemcy odrzucają wniosek Grecji ws. pomocy finansowej
  IAR - Biznes
  19 Lut 2015, 14:44


  19.02.2015 (IAR) - Niemcy odrzucają wniosek władz w Atenach o przedłużenie programu pomocowego dla Grecji. Niemieckie ministerstwo finansów poinformowało, że wniosek nie zawiera żadnej istotnej propozycji rozwiązania problemu.

  Niemcy z niecierpliwością czekały na ruch Aten w sporze o przyszłość programu pomocowego dla Grecji. Ale wniosek o przedłużenie programu, który Grecy w końcu wysłali do Brukseli, nie spodobał się w Berlinie. Rzecznik niemieckiego ministerstwa finansów przekazał, że władze w Atenach próbują zapewnić sobie tymczasowe finansowanie, nie spełniając warunków programu pomocowego. Na to nie ma zgody Berlina. Kanclerz Niemiec Angela Merkel już wczoraj mówiła, że Niemcy nie będą pomagać Grecji bezwarunkowo. Podkreślała, że europejska solidarność nie jest drogą jednokierunkową. "Solidarność i własny wysiłek to dwie strony tego samego medalu" - mówiła.

  Z końcem lutego wygasa obecny program pomocowy dla Grecji, który przewiduje wielomiliardowe kredyty dla Aten, w zamian za reformy i poważne oszczędności. Nowe władze Grecji nie chcą narzuconej z zewnątrz polityki zaciskania pasa. Potrzebują jednak europejskich pieniędzy, bo bez nich kraj zbankrutuje.

  OdpowiedzUsuń
 12. Tak jak pisalem. Normalnie prawie jak w zegarku. dzien PO idzie w drugą stronę....

  OdpowiedzUsuń


Komentując anonimowo - podpisz się. Łatwiej prowadzi się dyskusję.
SiP