02 marca 2015

Czy wszyscy już kupili małe spółki na GPW?

Spekulacja wróciła do formy.sWIG80, wykres dzienny


W nawiązaniu do wpisu z 9 lutego GPW - swig80 i WIG

15 komentarzy:

 1. To że spadek będzie prędzej niż później to pewne jak w banku, kluczowe pytanie brzmi - czy będzie powrót do trendu spadkowego, czy obrona wybitego szczytu i start hossy..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na dzisiaj to korekta a nie załamanie trendu na GPW. Ku czemu się skłaniasz?

   Usuń
  2. Ten wykres jest dla mnie byczy w długim terminie :)
   http://stooq.pl/q/?s=swig80&c=30y&t=c&a=lg&b=0
   Wybicie szczytu z 2011, potem 4 kwartały korekty i długa biała świeca. Widzę dużo podobieństw do 2005.

   Natomiast tutaj technicznie bryndza - gdyby nie 4-letni boczniak powiedziałbym, że widać przez ostatnie pół roku trend spadkowy:
   http://stooq.pl/q/?s=wig20&c=10y&t=c&a=lg&b=0

   Do tego wszystkiego mocna hossa w USA - gdyby w 2014 zrobili mocniejszą korektę obraz byłby klarowny - w 2015 w PL start hossy, u nich powrót do wzrostów. A tak? Musimy albo liczyć, że dojdzie u nich do hiperbolizacji wykresów a u nas do hossy, albo że u nas będzie uklepywanie dna a u nich wreszcie ta wyczekiwana korekta. Niemniej timing + fundamenty każą mi akumulować na każdym spadku bezpieczne spółki.

   Usuń
  3. Hossa to jest ale na rynkach rozwiniętych a na wschodzacych jest bryndza.

   Pytanie otwarte - widzisz ten wykres jako potencjał na wzrosty czy spadki :) ?

   Ratio EM do DM, wieloletnie wsparcie....
   http://imagizer.imageshack.com/img908/3213/R5OoT2.png

   Usuń
  4. Ten konkretny wykres nic mi nie mówi :( Może odbić przez rok, a potem spaść na nowy dołek, a może urwać denko już teraz. Średnio w 3-4-letnim cyklu potrafię określić gdzie pójdzie określony indeks przez jakieś 12 miesięcy i wtedy gram na wzrost lub spadki. Przez resztę czasu rynek się konsoliduje i wybicia są fałszywe. Teraz obstawiam bardziej okres akumulacji, czyli obecne wzrosty powinny zostać skorygowane, a nie że pójdziemy mocno na nowe szczyty. Kupuję akcje głównie dlatego, że obserwowałem wiele spółek i one spadły na wyznaczone wsparcia (np. Getin, Ropczyce), lub fundamentalnie są silne, ale zostały zdołowane wyjściem jakiegoś fundu (np. Projprzem, Solar).

   BTW Em/dm w tej skali (od Białka) jest jeszcze duży zasięg do dna (jeśli to cykl):
   http://4.bp.blogspot.com/-VPZUD4-fsp0/UlvBT_lYX4I/AAAAAAAAEq4/wXfeRcySlE0/s1600/13_09_wb_emdm.png

   W październiku 2013 wychodziło mi z tego wykresu jeszcze 2-3 lata do dna (aż się przestraszyłem swojej ówczesnej prognozy:
   "Zatem zamiast cyklu dekadowego i niebotycznych wycen polskich spółek, spodziewam się na dzień dzisiejszy rychłego końca hossy i 2-3 letniego marazmu z dramatem w tle.")
   http://podtworca.blogspot.com/2013/10/kochajmy-hossy-tak-szybko-odchodza.html

   Wszystko zależy od horyzontu - IMO w skali lat warto podbierać od tego roku małe spółki. Np. taki wig budownictwo zrobił dołek w 2012, a w 2014 dołek był już wyżej :
   http://stooq.pl/q/?s=wig_budow&c=10y&t=c&a=lg&b=0
   dlatego małe spółki na GPW powinny być silne niezależnie jak będzie się rozwijać sytuacja na głównych indeksach świata.

   Usuń
  5. W skali lat... dobra odpowiedź. Myślę że mało kto ma taki horyzont :)

   W sprawie spółek to widzę że preferujesz noc żywych trupów tzn spółki z niskimi wskaźnikami.
   Czemu unikasz rosnących spółek, a la łapania momentum jak Agora, CCC czy paru innych? Nie mówię żeby je kupić jutro ale pewnie wiesz co mam na myśli.

   Usuń
  6. AGO miałem akurat w latach 2012-2013, liczyłem że dojdzie do 20zł, ostatecznie wyszedłem z jakimś 25% zyskiem i jak widzę dobrze zrobiłem, bo potem spadało dalej - w gazetach nie ma już fundamentów. Mają też serwisy www, o ile pamiętam WP było wystawione za pół miliarda, czyli tyle ile wynosi kapitalizacja całej Agory, więc teoretycznie wycena nie jest wygórowana. Ale rosnąć nie chciało i poszukałem czegoś innego. CCC - ile tu można zarobić? 20, 50, 100%? Kosztem jakiego ryzyka? To nie dla mnie - miałem Monnari poniżej 1zł, kolejny pakiet po 1.20 i 1.40. Wywaliłem między 1.9-2.4 :( Dziś chodzi po 15.77. Ktoś kupił po 10, bo był trend wzrostowy i ma 58% zysku, a dla mnie 100% zysku było wtopą, bo mogłem zarobić kilkanaście razy tyle.

   Szukam więc ostro przecenione spółki, którym nie grozi bankructwo, a jak zaczną zarabiać, to urosną 5-10-krotnie. Dlatego trzeba się nastawić na lata trzymania, żeby nie podjarać się 50-100% zyskami na spółce (to jeszcze nie problem, najgorzej jest przetrwać korektę, która potrafi zjeść prawie cały zysk) i czekać na euforię, która wieńczy rynek byka.

   Usuń
 2. Na pytanie postawione w temacie moge odpowiedziec : kupili i sprzedali :)
  W jednym przypadku byl to zloty strzal bo Coliana sprzedalem co do grosza na samym szczycie ale w 2 pozostalych mozna bylo jeszcze trzymac (Lubawa i Vistula)
  Mysle ze sytaucja moze pozwalac zarabiac w krotkich okresach wiec trzeba byc czujnym i raczej zapomniec o strategii buy&hold - raczej bujanie od bandy do bandy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Troche niestety przespalem wczesniejszy okres bo sie zapatrzylem na blue chipy a to nie byl ich czas - takze skonczylo sie strata czasu i zarobkiem zaledwie na prowizje :(

   Zeby juz nie podawac wszystkich nazw wybralem sobie 19.1.2015 - 20 spolek
   3 przyniosly strate - srednio 7% , 17 zysk - srednio 14,5%

   Szkoda ze tylko obserowalem (bez zakupu) takie perly jak Atrem, Stalprodukt czy CCC bo bylo sporo przeslanek ale za malo odwagi ...

   Usuń
 3. szmaciana spekulacyjna hossa na szmacianych juz przewartościowanych i drogich spolkach jak MONNARI, PROCHNIK BYTOM REDAN ipt a skonczy sie zawsze tym samym :) a najwięksi naganiacze to fachowcy od rekoemdacji wydawania i nakręcania ulicy DM BPS

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. szmaciana hossa na szmacianych spółkach - no trafiłeś bo to odzieżówka :) to nawet fajnie brzmi :)

   Usuń
  2. "Kiedyś ukuto nawet takie powiedzenie, że „na końcu zwyżki do góry fruną szmaty”, czyli inaczej mówiąc potwierdzeniem wyczerpywania się ruchu wzrostowego jest wzrost spółek z branży odzieżowej i wczoraj mieliśmy idealne potwierdzenie tego dosadnego stwierdzenia przez wyskok Silvano Group, a dziś na przykład obserwowaliśmy wystrzał Próchnika +10,9% czy Vistuli +16,8%. "

   Cytat z 2009 roku, pamiętałem że pisał to Appfunds. Całość tutaj :)
   http://www.notowany.pl/artykul/7407/po-sesji-czy-zaczela-sie-fala-spadkowa

   Usuń
  3. Ok. STOXX50 i DAX w końcu zaczynają wyglądać jak by miały runąć w dół o kilka figur :)

   Usuń


Komentując anonimowo - podpisz się. Łatwiej prowadzi się dyskusję.
SiP