25 czerwca 2015

Idzie duża zmiana - Sauron zniknie z Mordoru! Głos właściciela garażu równy głosowi właściciela mieszkania

Jest rzecz o wiele bardziej ważniejsza niż propagandowo przegłosowana w ekspresowym tempie ustawa o zniesieniu bramek na A1. Na marginesie skandal i zdecydowana większość sali w tym opozycja to poparła.

Mowa o druku 3233 w Sejmie RP który nowelizuje ustawę o własności lokali. Dla ustalenia terminu - 12 czerwca 2015 ustawę przekazano Marszałkowi Senatu a 15 czerwca Prezydentowi RP. Zatem zmiany powinny nastąpić tuż po wakacjach.

Dlaczego dokument jest tak ważny?Mało osób przed kupnem mieszkania zdaje sobie sprawę, iż duża wspólnota, lub inwestycja oddawana nie daj Boże etapami oznacza, DUŻE kłopoty.

Przykładowo na tapetę wezmę Mordor (nie mylić z Mordorem biurowym na Służewcu przemysłowym w wawie) wybudowany kilka lat temu przez JW Contruction przy ulicy Górczewskiej.

Inwestycja posiada ponad 1700 mieszkań. Ta dam! 


Mieszkania były stosunkowo NOMINALNIE tanie to i masowo garnął się do nich lud okolicznych wsi i miasteczek. Oczywiście nominalnie bo gdyby wziąć pod uwagę jakość, tekturowe ścianki czy ilość luda na piętrze to cena adekwatna.

Powstał jednak problem - STANDARDOWO - developer powołał Zarząd i Zarządce którzy to zarządzają budynkiem. Ustalają zatem czynsz i wiele innych rzeczy jak np zatrudniają firmy sprzątające. Jak niebawem się okazało, do dzisiaj, pomimo 7 prób i wynajęcia mecenasów, wspólnota NIE przepędziła gdzie pieprz rośnie Zarządcy i Zarządu. Nie mają bowiem większości do głosowania (!!!!). dlaczego mieli by przepędzić JWC? A może dlatego że płacą tak z deka o 30% zawyżony czynsz i a remonty wykonuje znajomy Pan Kazik który potrafi pomalować pęknięcie ścian nie malując całej ściany zostawiając "piękny" fresk. Ot takie dzisiejsze Alternatywy 4 w wersji Cebularz.


Problem wynika z faktu, iż w tego typu wspólnotach bardzo duży udział w ogólnym głosowaniu ma.... garaż. Tak - garaż, który stosunkowo zajmuje często 30 do nawet 40% wartości głosów. Głosuje się bowiem tzw udziałami w powierzchni a komora garażowa, bądź nie daj boże kilku piętrowa zajmuje duuuużą cześć budynku. Innymi słowy uzbieranie 60% głosów oznacza konieczność uzbierania prawie 100% głosów właścicieli mieszkań i nadal mamy tylko 60%. Wiadomo że w dużych miastach wiele się wynajmuje, wiele ludzi jest zabieganych i mamy rekordowo niskie zaufanie do siebie w skali europy (zonk!) i tym podobnych spraw a zatem nie jest możliwe uzbieranie 60% - lub prawie nigdy. Dlatego JW Construction pięknie panuje niczym Sauron w Mordorze.

Tego typu problemy są wszedzie - np Ogromne osiedle (1700?) Ostoja Wilanów i wiele innych. Już przy 300 mieszkaniach pojawia się problem. Nie sposób odwołać zarząd i zarządcę.

Do tej pory walczono głównie dwoma sposobami.
Sposób 1. Wariant bezpieczny prawnie. Głosowanie garażem - polega to na tym iż trzeba uzyskać 100% na TAK za ustawą właścicieli lokali. Wiadomo że statystycznie ktoś jest czubkiem więc gwarantuje jeden na NIE :)  Ponieważ garaż ma JEDEN duży głos to jeden głos na NIE powoduje brak spójności w głosowaniu i klops.

Sposób 2. Wariant niebezpieczny prawnie. Głosowanie garażem - głosowanie proporcjonalne i skierowanie sprawy do sądu by ten ustalił jak głosuje garaż. Wiecie ile to trwa w sądach? Chcesz czekać na domofon 7 lat? 

Oba sposoby były prawie nieskuteczne i wiele wspólnot ma problem, mowa o dużych miastach i inwestycjach ( takie 250-300 minimum z garażem).

Z pomocą w końcu przychodzi Sejm gdzie własnie została 12 czerwca przegłosowana WIEKOPOMNA ustawa. Po raz chyba pierwszy za tej kadencji szczerze powiem jestem zadowolony z głosowania. Cały Sejm jednogłośnie głosował za tym by pojedyncze miejsce garażowe mogło głosować jak mieszkanie! To powoduje, iż w nadchodzących latach Mordor pozbędzie się Saurona i zawita do nas Hobit!

Oczywiście są i inne plusy - właścicielem garażu w skrajnym wypadku mógłbyć ktoś z innego osiedla:) Przykładowo ktoś kupił garaż w nowej inwestycji bo biedaczyna mieszka w płycie z PRL i parkował pod chmurką. Problem do tej pory polegał na tym, iż mimo że opłacał czynsz i posiadał miejsce garażowe to nie miał wpływu na wspólnotę. Teraz będzie miał.

Jest jeszcze szereg innych zmian ale te są naprawdę znaczące i chwała Sejmowi za przegłosowanie tej ustawy. Oby teraz Senat i Prezydent mieli podobne zdanie. Czas wypędzić Saurona z Mordoru!

12 komentarzy:

 1. niestety, wszędzie gdzie "wspólne" tam problem.

  OdpowiedzUsuń
 2. He, he .... To tylko mały problem wielbicieli szuflandii. Problem wyznawców "ciepłej wody w kranie" i tp i td ..... Nic więcej! Takich nie szkoda. Sami sobie winni.
  Normalni ludzie wynajmują, okresowo, by potem iść na własne, wraz z gruntem pod nim .,,,
  Nikt nie podskoczy.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bredzisz, czy w tym kraju "na swoim" znaczy święte/nietykalne? Nie pamiętasz już budowy Mostu Siekierkowskiego albo nie tak dawno Południowej Obwodnicy Warszawy? Takich spraw są TYSIĄCE!

  Oczywiście ludzie podostawali odszkodowania za wysiedlenie z nieruchomości: rzędu 50..60% wartości willi z gruntem, tak że nie byli w stanie kupić byle domku w okolicy.
  Rzecz jasna możesz dochodzić swoich praw w sądach, co kosztuje górę złota i zszargane nerwy, a które to sądy i tak kierują się przeca nadrzędnym "interesem społecznym", zaś prywatny właściciel to zwykły kułak, nie żadne tam (rozmyte) społeczeństwo.

  Sorry, taki mamy klimat ...


  Janusz Gwałcipies  OdpowiedzUsuń
 4. LJ3 tak to można powiedzieć wszystko. Wszystko jest dla ludzi, kto co i kiedy potrzebuje.

  Niemniej od zawsze wspólne to problem, zwłaszcza jak wychodzą braki kultury. W Polsce to jeszcze dochodzi prawo o jakości średniowiecza (wynikające z mentalności rządzących na poziomie średniowiecza, co wynika z....). Z tym że prawo cię dorwie jak masz własne też, nie bój się oto paragrafy są. Polecam piosenkę https://youtu.be/Uohfb9lM04M?t=2166

  OdpowiedzUsuń
 5. Kiedyś także mieszkałem w "kołchozie". Takie były czasy - niestety. Działo się to samo. Ale ....
  Jak tylko nadarzyła się sposobność od razu poszedłem na soje, na swoją ziemię.
  Teraz o wszystkim decyduję sam, bez użerania się - jak wyżej.
  Jak długo? Ciągle próbują. Ale ... To zależy tylko i wyłącznie od wyborców. Jak zawsze. Nie wolno dać się zbajerować propagandzie! Nie wolno ulegać ludziom z długimi nosami ...

  Myślenie! To nie boli ....

  LJ3

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. LJ3
   już nie przesadaj że od wyborców zależy gdzie mieszkaja. Miasta mają to do siebie że mieszka się w blokach w europie. To nie ameryka.

   Kolejna sprawa że każdy rząd dmuchał ceny mieszkań i domów - od PiS (współczynnik 1.3 kosztów odtworzeniowych w Rodzina na Swoim!!!) przez PO i inne partie.

   Niestety żadna partia nie ma pomysłu na mieszkania i domy. Smutne ale prawdziwe

   Dodatkoow mamy czynnik narodowy - negatywny. Polak musi mieć dom/mieszkanie bo to najbezpieczniejsza inwestycja.... Skoro każdy chce mieć to masz takie nie inne ceny bo wielu bierze kredyt, mimo że nie ma pieniędzy. To podbija ceny.

   Usuń
 6. "Cały Sejm jednogłośnie głosował za tym by pojedyncze miejsce garażowe mogło głosować jak mieszkanie" Czyli, jak rozumiem, według metrażu tegoż miejsca - tylko, i wyłacznie, w przypadku gdy posiada osobną księgę wieczystą. Poniewaź miejsce w garażu stanowiskowym można posiadać na różne sposoby tj. może być to wydzielona część nieruchomości ze swoją KW, może być to prawo wyłacznego korzystania z części nieruchomości wspólnej lub cały garaż wielostanowiskowy może być lokalem użytkowym. W treści artykułu wskazano na ostatni przypadek- uwspólniony jeden lokal, którego współwłaściciele muszą być zgodni co do kierunku zarządzania mnieniem. Nie wiem czy ta ustawa będzie działała in plus - zaraz okaże się, że w wyniku jakieść luki, przepisy będą miały zastosowanie do innnych nieruchomosci - nie tylko miejsc postojowych w garażu wielostanowiskowym.
  mnt

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cześć,
   mnt

   Dla wspólnot to plus.

   Z garażami mającymi oddzielne KW per miejsce to chyba nic nie zmienia. To nie jest jednak przypadek dużych wspólnot. Duże wspólnoty proponują najczęściej jeden wielki garaż i tam dedykowanie Tobie jednego/ dwóch miejsc. Sam duuuuży garaż ma KW ale masz tylko fragment

   To bardzo duża ważna zmiana, serio.

   hej,
   SiP

   Usuń
 7. SiP
  "już nie przesadaj że od wyborców zależy gdzie mieszkaja. Miasta mają to do siebie że mieszka się w blokach w europie. To nie ameryka.

  Kolejna sprawa że każdy rząd dmuchał ceny mieszkań i domów - od PiS (współczynnik 1.3 kosztów odtworzeniowych w Rodzina na Swoim!!!) przez PO i inne partie."

  Jeżeli wrócić do tego nad jakimi ustawami pracował rząd w latach 2005-7 (m.in odnośnie budowy domów w obrębie miast na własnej ziemi, program budowy 3 mln, w tym także pod wynajem (który PO wyrzuciła do kosza zaraz po wyborach 2007r), czy też już wprowadzonej w 2006/7r, rozpatrywanej jako całość, tyczącej 0 podatku od spadków i darowizn środków, m.in na budowę, działek, domów, mieszkań itd, w prostej linii!, to jednak nie można tak jednoznacznie podchodzić do sprawy i zrównywać 2-letnich rządów PiS, z 8-mioma latami tymi nieudacznikami i propagandą sukcesu na ustach, i historykami/ lekarzem na czele.
  To PO i PSL jednak wprowadziły zasadę, że mieszkania maja dawać kasę i zadowolenie tylko deweloperom.
  Co do wzrostu cen nieruchomości nie masz zupełnie racji. Ten trend i run na ceny przyszedł do nas z ..... zachodu ok. 2004/5r. Za sztucznym popytem poszły ceny, także materiałów i surowców. Takie są zasady!

  Poza tym ja wyżej tylko napisałem, że jak nie chcesz być nabijany w butelkę przez dewelopera masz wybór i idziesz na swoje.
  Oczywiście wszystko i tak w sumie jest potem w cenie. Tylko jest jedna różnica:
  1. W szuflandii płacisz za wszystko z góry, a w dodatku co najmniej podwójne = wysoką cenę blokowiska + drogi kredyt (np we CHF czy PLN)
  2. na swoim możesz wszystko rozłożyć i tego nie odczuć, poza tym masz jednak wybór:
  a) budujesz sam z zarobionych środków - co oczywiście trwa ale jak uczy praktyka nie ma ryzyka, że kupisz tylko dziurę w ziemi, czy też zastawione przez dewelopera niby "swoje" mieszkanie.
  b) zlecasz budowę + na wysoki kredyt - tu nie ma to sensu.

  LJ3

  OdpowiedzUsuń
 8. NA najblizszym posiedzeniu senatu będzie głosowanie w sprawie glosowanai w czesciach ułamkowych
  http://www.senat.gov.pl/prace/senat/posiedzenia/tematy,421,1.html

  Ustawa o zmianie ustawy o własności lokali
  Druki sejmowe: 3233, do druku 3233, do druku 3233, do druku 3233, 3278
  Druki senackie: 938, 938 A
  Opinie/materiały/ekspertyzy: Opinia

  OdpowiedzUsuń
 9. Większe uprawnienia dla współwłaścicieli hal garażowych

  http://stooq.pl/n/?f=982314

  OdpowiedzUsuń
 10. ocena noweli
  http://www.baltic-management.pl/aktualnosci-szczegoly-21.html

  OdpowiedzUsuń


Komentując anonimowo - podpisz się. Łatwiej prowadzi się dyskusję.
SiP