10 października 2015

Struktura podziału zysku banków komercyjnych w Polsce - raport KNF

Ciekawy raport podaję za KNF

Raport (PDF) dostępny tutaj.


Rok 2014
Sektor bankowy wypracował w roku 2014 zysk w wysokości 15,88 mld zł, z czego zyski banków 
komercyjnych (w tym także banków zrzeszających) wyniosły 14,93 mld zł.

Innymi słowy banki komercyjne w 2014 roku zarobiły blisko 15 miliardów złotych.

Analiza nie uwzględnia
banków spółdzielczych (6,84% aktywów sektora  w Polsce, i 764 mln zysku)
oddziałów instytucji kredytowych (2,15% aktywów sektora, 183 mln zysku)


Banki komercyjne pozostawiły 47,8% zysków, tj. 7,3 mld zł. Pozostawiony zysk został w większości zaklasyfikowany do funduszy zapasowych (54,6%) i do funduszy rezerwowych (38,6%).

Banki dywidendy wypłaciły 29,5% zysku, tj. 4 500 mln zł, a 22,7% (3 459 mln zł) pozostała nierozdysponowana i zalicza się do funduszy własnych banków. 

Innymi słowy co trzecia zarobiona złotówka została wypłacona w formie dywidendy.


Ostatnie 15 lat
Wykres pokazujący pozostawienie zysków, wypłacenie i nierozdysponowany:

W ciągu 15 lat banki komercyjne osiągnęły w Polsce 142 mld złotych zysku.

Z w/w kwoty:
 • 60 mld złotych zysków rozdysponowano (dywidendy)
 • 82 mld złotych zysków pozostawiono (zwięszkenie kapitałów)

Innymi słowy 43% wypłacono, a 57% zachowano. Zatem blisko co druga złotówka została wypłacona z banku.

Biorąc pod uwagę tylko zeszły rok 2014 (innych danych niestety nie mam, a rok 2013 i 2014 może zaburzać widok) na dywidendę przeznaczyły
 • Banki z przewagą kapitało polskiego - 7,8% zysku
 • Banki z przewagą kapitało zagranicznego - 39,5% zysku

Banki w roku 2013 na dywidendę przeznaczyły:
 • Banki z przewagą kapitało polskiego - 25,1% zysku
 • Banki z przewagą kapitało zagranicznego - 65,8% zysku
Widać, iż istotnie więcej wypłacają banki z przewagą kapitału zagranicznego.

Istotny udział w bankach, które wypłaciły dywidendę, mają banki giełdowe, w tym kontrolowane przez inwestorów zagranicznych, którzy posiadają w nich tylko część akcji. Dywidenda zasila więc także inwestorów krajowych, do których należą: Skarb Państwa, OFE, TFI oraz inwestorzy indywidualni.

Uwzględniając ten fakt, można wskazać, że zyski banków zostały wypłacone inwestorom z poszczególnych krajów w następujący sposób:

(uwaga, wykres po lewej stronie dotyczy 2014 roku TYLKO, a ten po prawej tylko 2013 i 2014)

Zauważyć więc należy, że częściej zyskiem dzieliły się banki kontrolowane przez inwestorów zagranicznych i też do nich najwięcej trafiało zysku. Trzeba mieć jednak na uwadze, że nadal ponad 43% trafiło do polskich inwestorów. 

Ponadto udział dywidendy dla inwestorów krajowych (2 045 mln zł, tj. 45,44% całości dywidendy za 2014 r.) jest procentowo wyższy niż rok wcześniej (3 288 mln zł, tj. 43,97% całości dywidendy za 2013 r.) pomimo spadku wielkości dywidendy.

Zwracam więc uwagę że do polskich inwestorów trafiło blisko 44% zysku czyli blisko połowa.

Z danych przekazanych przez banki wynika, że poziom adekwatności kapitałowej banków komercyjnych jest nadal zadowalający. Banki komercyjne na koniec czerwca posiadały współczynnik kapitału podstawowego Tier I na poziomie 13,93%, a łączny współczynnik kapitałowy wyniósł 15,26%.
=================

Zwracam uwagę że dywidenda to jeden aspekt. Niestety nie wiem ile poszczególne banki wypłaciły sobie lub dofinasnowały swoje matki w formie np pożyczek czy innych funduszy (np obniżone oprocentowanie). Może być też inaczej - tj spółka krajowa zyskała. Nie znam dokładnych danych.

W zakresie banków krajowych - mniej wypłacają zysków - mogę postawić hipotezę, iż wynika to z chęci rozwoju banku.

W zakresie banków zagranicznych - wypłacają więcej pieniedzy - zakładam że są odpowiednio skapitalizowane i podmiot zagraniczny wypłaca sobie pieniądze. Zwracam jednak uwagę że w ostatnich latach ponad 43% wypłaconych dywidend trafiła do podmiotów krajowych. Nieuprawnione jest zatem mówienie, że banki zagraniczne wytransferowały zyski poza Polskę.
Uprawnione jest mówienie, że połowa zysków została wytransferowana :)

Niestety brak danych ile zysku - z wypłaconych 60 mld w ciągu 15 trafiło do podmiotów krajowych a ile do zagranicznych. Można przyjąć że około 35 mld pln trafiło za granicę, a 25 mld trafiło do podmiotów w Polsce np OFE czy Skarbu Państwa. Można szacować, że około 2,3 mld rocznie (w ciągu 15 lat) trafiało zagranicę. Nie jest to dużo bo to jedyne lekko ponad 500 mln euro rocznie.

Przypomnę, że PKB nominalny Polski wynosi 1729 mld złotych. Innymi słowy zagraniczni inwestorzy transferowali rocznie 0,13% PKB tj lekko powyżej jednej dziesiątek procenta PKB. Chociaż to tylko częściowo prawda gdyż PKB Polski wzrósł przecież w ciągu 15 lat i obecnie transfer zysków jest mniej znaczący jak kiedyś.

Na koniec poruszę kwestię "dojenia". 
Wiele osób uważa, że banki w Polsce "doją" Klientów to przecież "mają potworne zyski". Pragnę zaznaczyć że średnio ponad połowa zysków została zatrzymana na wzrost np kapitałów własnych. Innymi słowy m.in. dzięki temu mamy dobrze skapitalizowany sektor bankowy. Gdyby obcy kapitał chciał drenować banki to banki miały by niższy współczynnik Tier1.

Dodam jeszcze, że banki ponieważ
1. często mają strukturę akcjonariatu rozproszoną
2. są na giełdzie
3. bardzo często bazują na kulturze korporacyjnej z zachodu

oficjalnie pokazują zyski.

Znam wiele spółek i grup kapitałowych w Polsce, i prowadzonych przez polskich przedsiębiorców, którzy oficjalnie zysków nie mają bo jak to się pięknie mówi - są zoptymalizowani podatkowo. W ten sposób oficjalnie polscy przedsiębiorcy mogą mówić, że nie mają zysków i jest im bardzo ciężko.

Blisko mi do stwierdzenia, że polskie banki nie są po prostu "zoptymalizowane podatkowo".
Jeśli rząd zacznie ścigać optymalizacje podatowe (b. ciężkie zadanie) to straci wielu polskich przedsiębiorców, ale zyskamy my jako Państwo.

Gdyby ktoś twierdził że grupy zagraniczne optymalizują zyski to pragnę zawiadomić że słyną z tego spółki amerykańskie a szczególnie z sektora technologicznego jak Google Facebook, które wręcz nie płacą podatków w Polsce bo są zarejestrowane w Irlandii. Innymi słowy jeśli kupujesz coś na np Google Play (sklep android z aplikacjami, książkami, muzyką, filmami od Google) to Google i Developer oferujący ten produkt NIE płaci podatków w Polsce. To mogło by się zmienić gdyby wprowadzić płacenie podatku w miejscu świadczenia usługi. 

Rzeczywistość nie jest prosta a wręcz skomplikowana. Niestety w medialnym świecie, gdzie ścierają się duże grupy interesów nie ma czasu na argumenty. Najczęściej wręcz nie chce się ich podawać bo by tylko mogły przeczyć tezie. Prostsze teksty - o kradzieży, dojeniu, są łatwiejsze do strawienia dla zwykłego konsumenta.

5 komentarzy:

 1. Bardzo przyjemny wpis. Dzięki za dobrą robotę na blogu!

  OdpowiedzUsuń
 2. Jak zwykle "straight to the point". Zastanawiające, że państwo polskie nie doi dywidendami posiadanych przez siebie banków - może wystarczy, że rządząca partia obstawia stołki swojakami?

  OdpowiedzUsuń
 3. Zastanowiło mnie osobiście które z banków w polsce są kontrolowane przez kapitał Japoński bo z wykresu wynika że wypłacili sobie najwięcej. Czy ktoś wie?
  Wpis fajny pokazujący że firmy zagraniczne tylko troche nas DRENUJĄ :) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Największy bank świata Bank of Tokyo-Mitsubishi UFJ świętuje 10 lecie działalności w Polsce

   Bank of Tokyo-Mitsubishi UFJ (Polska) S.A. - BTMU Polska - jest pierwszym bankiem japońskim prowadzącym działalność w Polsce. Ma siedzibę w Warszawie i świadczy pełną gamę usług bankowych swoim klientom korporacyjnym, głównie japońskim firmom inwestującym w Polsce. Założycielem banku jest Bank of Tokyo-Mitsubishi (Holland) N.V. z siedzibą w Amsterdamie. Bank powstał w 2001 r. i jest częścią globalnej sieci Bank of Tokyo-Mitsubishi UFJ, największego na świecie banku pod względem wartości aktywów, posiadającego ponad stuletnie doświadczenie na międzynarodowych rynkach finansowych i wchodzącego w skład Mitsubishi UFJ Financial Group. Grupa działa w 40 krajach świata w Azji i Oceanii, Ameryce Północnej i Południowej, Europie, Środkowym Wschodzie i Afryce.

   Uroczystość 10 lecia działalności w Polsce BTMU Polska zgromadziła w dniu 7 marca 2012 r. licznych gości ze świata biznesu i bankowości. Spotkanie otworzyły przemówienia Pana Shoji Nakano, CEO na Europę, Bliski Wschód i Afrykę Bank of Tokyo-Mitsubishi UFJ, Ltd., Przewodniczącego Rady Nadzorczej BTMU Polska, oraz Pana Krzysztofa Barburskiego Prezesa Bank of Tokyo-Mitsubishi UFJ (Polska) S.A.

   http://jaap.pjwstk.edu.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=306%3Anajwikszy-bank-wiata-bank-of-tokyo-mitsubishi-ufj-wituje-10-lecie-dziaalnoci-w-polsce&catid=25%3Aaktualnosci&lang=pl



   Usuń
 4. Był komentarz o Petru ale z bluzgami wiec musiałem wyciąć :(

  OdpowiedzUsuń


Komentując anonimowo - podpisz się. Łatwiej prowadzi się dyskusję.
SiP