17 stycznia 2016

Wykres dnia - czy nadchodzi recesja w gospodarce amerykańskiej?

Podnosiłem już dwa razy w ostatnim czasie kwestie prawdopodobnego błędu FED związanego z podwyżką stóp procentowych w grudniu 2015. Nie najlepiej teraz zachowuje się produkcja przemysłowa.

Mimo że produkcja nie stanowi już, tak jak kiedyś znaczącego udziału w PKB, ciągle do tej pory wskaźnik ten dobrze prognozował wystąpienie recesji w Stanach Zjednoczonych.

Zalecam spojrzeć na miesięczną zmianę procentową rok do roku w wyrównanej sezonowo produkcji przemysłowej.

Obecna zmiana roczna na solidnym już minusie występowała najczęściej w przypadku recesji (szare pola na wykresie). Historia zna tylko dwa przypadki - z 1952 i 1956 roku po WWII - kiedy zmiana roczna osiągająca wartości ujemne ponad 1% nie oznaczała recesji, lecz solidne spowolnienie. 

Na wzrost zaledwie 0,5% PKB wskazuje z kolei podnoszony przeze mnie już GDPNow

Takie zachowanie wskazywało by również, iż powinna rosnąć liczba wniosków o zasiłki dla bezrobotnych (initial jobless claims) co na razie nie ma zbytnio miejsca. Historia zna jednak przypadki gwałtownego załamania się gospodarki i szybkiego przyrostu bezrobotnych - np w momencie pęknięcia bańki internetowej. 

Przy okazji zalecam nie patrzeć na stopę bezrobocia głównie z powodu opóźnień we wskazaniach danych oraz ze względu na liczne rewizje, nawet mające miejsce kilka lat wstecz (!). Oficjalna stopa bezrobocia kompletnie nie nadaje się do prognozowania zmian w zatrudnieniu. Należy o tym koniecznie pamiętać.

Na koniec dodam że gdyby faktycznie nadchodziła recesja to np rentowności 10 letnich obligacji amerykańskich powinny przetestować dołki z 2012 a 31 letni rynek byka na rynku obligacji byłby ku zdziwieniu wszystkich kontynuowany.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz


Komentując anonimowo - podpisz się. Łatwiej prowadzi się dyskusję.
SiP