05 stycznia 2016

Wykres dnia - słabość azjatyckich walut względem dolara. Blisko 20 letni trend złamany

Nie tylko złotówka traci do dolara. Dzieje się tak również z walutami azjatyckimi. Tutaj mamy jednak ciekawy moment.

Gdyby spojrzeć na notowania ADXY (JP Morgan Asia Dollar index), którego kompozycja jest następująca:
CNY 41.1%,
KRW 12.88%,
SGD 9.4%,
INR 9.25%,
HKD 8.6%,
TWD 5.62%,
THB, 4.9%,
MYR 4.1%,
IDR 2.73%
PHP 1.3%

przełamał on właśnie blisko 20 letni trend:
za Goldman Sachs z 9 grudzień 2015. Obecnie 105,90.

Mamy tu do czynienia z blisko 20 letnim trendem tj trwającym od czasu kryzysu azjatyckiego. Właśnie od tego momentu gospodarki azjatyckie zrozumiały, iż potrzebują znaczące rezerwy walutowe, szczególnie w dolarze by przetrwać typowy kryzys związany z odpływem inwestorów zagranicznych.

Gospodarki azjatyckie pozwoliły dostosować się swoim walutom, często pomagając im się osłabić, szczególnie wobec dolara. Banki centralne z azji nabyły przy tym setki miliardów dolarów rezerw. Obecnie decydenci z azji starają się nie wyprzedawać własnych rezerw dewizowych i pozwalają znowu osłabić się własnym walutom by zyskać konkurencyjność. 

Odpływ inwestorów zagranicznych na rynkach jest tak ogromny, iż wiele krajów w zeszłym roku zdecydowało się uelastycznić kurs do dolara i miejscami całkowicie zerwać ze sztywnym kursem. Szczególnie dotyczy to krajów eksportujących ropę, takich jak np Azerbejdżan. Ostatnio głośno mówi się o Arabii Saudyjskiej i krajach z Zatoki Perskiej. Obecnie zachodzą tam niespotykane dotąd zmiany, np kraje te mają duży deficyt budżetowy sięgający miejscami nawet 15%. Wiele krajów z GCC zamierza również wprowadzić konkretne podatki, takie jak VAT. Cóż, tania ropa i konflikty zbrojne a więc potrzeba silnej armii wraz z osprzętem kosztuje.

1 komentarz:

  1. http://www.bloomberg.com/news/articles/2016-01-05/saudi-riyal-peg-not-sustainable-amid-oil-slide-commerzbank-says

    OdpowiedzUsuń


Komentując anonimowo - podpisz się. Łatwiej prowadzi się dyskusję.
SiP