07 lutego 2016

Kolejny bank centralny stracił wiarygodność, tym razem japoński BoJ

Minął rok i po Szwajcarskim Banku Centralnym, kolejny duży bank stracił wiarygodność. Tym razem mowa o banku z Japonii.Od początku kryzysu finansowego BoJ zarzekał się, że nie wprowadzi ujemnych stóp. Nie inaczej było jeszcze dwa tygodnie temu. Członkowie banku i jego szef powiedzieli, że nie wprowadzą ujemnych stóp procentowych. Decyzja do ostatniej chwili trzymana była w tajemnicy. Nawet pracownicy banku, dział ekonomistów czy nawet członkowie rady BOJ nie mieli pojęcia, że nastąpi taka decyzja (BOJ board among those surprised by negative interest rate plan).

Szef BoJ tak zareagował gdyż panicznie boi się umocnienia jena. USDJPY dotarł bowiem do newralgicznego poziomu 115 i jego złamanie oznaczało by wyjście z ponad rocznej konsolidacji.

Gdyby tylko pojawiła się informacja o ujemnych stopach (-0,1%) nastąpiło gwałtowne osłabienie jedna:
Jak jednak widać usdjpy tak szybko jak wzrósł,  jeszcze szybciej spadł a głównie za sprawą ściemy jaką zakomunikował BoJ. Otóż ujemne stopy zostały wprowadzone podobnie jak np. Szwajcarski i dotyczą tylko pewnych nadwyżek banków w banku centralny.

Jak policzyli analitycy np Daiwa, ujemne stopy dotkną jedynie.... 5% aktywów. Całe 90% będzie nadal posiadać 90%, a zerowe oprocentowanie dotknie 5%. Z czasem więcej aktywów będzie po prostu nieoprocentowanych.
za Daiwa Securities

Niestety coraz więcej banków odczuwa błędną politykę banków centralnych. Ujemne lub minimalnie pozytywne stopy procentowe powodują, iż banki stają się nierentowne, a do tego tracą na wielu produktach finansowych. Dodając do tego wyprzedaż na surowcach mamy niebezpieczny miks. W konsekwencji kolejne banki znacząco tracą na wartości. I piszę tu o bankach ważnych systemowo, których bankructwo, lub nawet problemy może oznaczać problemy jak kiedyś upadek Lehman Brothers. 

Wystarczy spojrzeć na np notowania Deutsche Bank czy Credit Suisse by nabrać obaw o stabilnośc rynków finansowych:
CS za stooq.pl

DB za stooq.pl
Za spadającymi notowaniami idą rosnące wyceny CDS tj zabezpieczeń w przypadku niewywiązania się ze spłaty zadłużenia i utraty płynności.  Przykładowo CDS na DB zaczął mocno rosnąć dobijając do 200 punktów. Dodam, że np CDS na Polskę wyceniany jest poniżej 100 a więc połowę mniej (!).Jeśli interesuję Cię analizy sytuacji na rynkach finansowych oraz chciałbyś wesprzeć tworzenie niezależnych opinii w internecie w zakresie rynków finansowych, w tym otrzymywać również komentarz rynkowy do wydarzeń na rynkach finansowych czy analizy wybranych sektorów to nie wahaj się i zapoznaj z dostępem premium o którym więcej przeczytasz tutaj.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz


Komentując anonimowo - podpisz się. Łatwiej prowadzi się dyskusję.
SiP