08 maja 2016

Chciałeś kupić złoto lub srebro? Wszyscy spekulanci już tu są!

Kiedy z początkiem stycznia zalecałem zakup złota subskrybentom premium, nie wiedziałem że tak szybko ono wzrośnie, ale przede wszystkim, że nastąpi zlot wszystkich spekulantów. Zapala się przynajmniej żółta lampka.W piątki publikowany jest raport COT przez CFTC, z danymi wtorkowymi. Z natury zawiera więc on opóźnienie ale i tak jest dobrą przymiarką do otwartych pozycji na rynku.

Po przeczytaniu raportu otworzyły się dosyć szeroko oczy. Oto na złocie spekulanci mają największą pozycję od sierpnia 2011 roku (szczyt złota nastąpił na początku września 2011), z kolei na srebrze nigdy nie była ona większa.


Zresztą wykresy mówią same za siebie, zalecam obserwację czerwonej i czarnej linii:

W roku 2016 nastąpiła dosłownie eksplozja w długich pozycjach spekulantów. Co ciekawe, zaczęły też gwałtownie spadać pozycje kopalni - te rosną kiedy kopalnie spodziewają się spadków cen złota (chcą zahedzować cenę) a spadają kiedy kopalnie oczekują wzrostów. Innymi słowy przy złocie wartym 1050 nastąpił diametralny punkt widzenia obu stron.

Jeszcze ciekawiej wygląda srebro:

Pozycje spekulantów nigdy, przynajmniej w ostatniej dekadzie, nie były tak wielkie. Podobne zachowanie kopalń, ale nie rekordowo niskie hedzowanie.

Każdy kto inwestuje wg mnie w złoto powinien teraz się zastanowić czy chce wchodzić na tak rozgrzany rynek.

Na koniec jako bonus - zagregowane pozycjonowanie na jenie i dolarze. 

Pozycjonowanie na dolarze całkowicie wróciło do poziomów z 2014 tj ruchu sprzed wielkiego wzrostu wartości dolara. Jen z kolei osiąga właśnie historycznie wysokie pozycjonowanie na wzrost jego wartości.3 komentarze:

 1. http://jlfmi.tumblr.com/post/143778680320/smart-money-has-never-been-more-bearish-on

  OdpowiedzUsuń
 2. Więc radzisz wstrzymac sie z zakupem, czy widzisz szansę jeszcze na korektę?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Takie rzeczy to ja piszę subskrybentom premium
   1190

   Usuń


Komentując anonimowo - podpisz się. Łatwiej prowadzi się dyskusję.
SiP