06 lipca 2016

Wykres dnia - tempo wzrostu inflacji konsumenckiej na świecie najniższe od 2009

Globalni twórcy pieniądza fiducjarnego są zszokowani. Pomimo REKORDOWYCH ilości wstrzykniętych w system finansowy nie widać realnej inflacji na horyzoncie.Gdyby spojrzeć na ogólnoświatowe tempo wzrostu inflacji to wniosek jest jeden - zmierzamy w kierunku ogólnoświatowej deflacji.

źródło: IMF

Na nic QE FED, BoE, ECB, SNB, BoJ, PBoC i innych banków centralnych, w tym Riskbank. tempo inflacji spada, a pieniądz realny w gospodarce wyparowuje. Spada przy tym od lat produktywność, dług najczęściej rośnie, a system finansowy przeżyw co rusz kolejne szoki i materializują się kolejne ryzyka. Deflacyjna dziura wygląda przy tym jak czarna dziura - wciąga wszystko, nie ważne jak szybko tworzysz wirtualny pieniądz.14 komentarzy:

 1. Zostaje opcja "helikopter money", ale teraz tak naprawdę - rozdawać na ulicy, a nie na Wall Street :)

  Pieniądz nie trafia do ludzi tylko gdzieś kisi się w bankach i giełdach.

  Odnoszę wrażenie, że dostęp do wiedzy jaką daje internet - wystarczy się trochę zainteresować i czuć na kilometr, że ten system który jest obecnie długo nie wytrzyma. Każdy kto zdobył choć trochę kapitału od razu zadaje sobie pytanie - jak tego nie stracić ? Zdarzeń typu "strzyżenie lemingów" było już wystarczająco dużo, aby kolejni nie dali się tak łatwo nabrać (info dostępne w necie).

  To, że "money velocity" leci na łeb na szyję oznacza, że w skali globalnej wszyscy przeczuwają, że coś musi się stać, ulec zmianie. Nikt przy zdrowych zmysłach nie ufa temu systemowi. Za tym idzie spadek inwestycji, buybacki i siedzenie na gotówce którą niewiadomo jak zainwestować, aby nie stracić.

  Spadek zaufania do obligacji, banków, walut - co przywróci wiarę ? Może czas na "Hard money" ? Bańki kiedyś muszą pęknąć. Skoro "czas" do tej pory był kupowany to kiedyś będzie trzeba zapłacić - im dłużej czekamy tym większe BOOM będzie.

  Jednak wciąż wierzę w 5 falę na akcjach w USA. Jeszcze pół/rok temu nie wiedziałem co może ją spowodować, a teraz im bliżej tym bardziej obraz się klaruje. Ucieczka kapitału z EU prawdopodobnie poleci do dolarowego "safe heaven" i będzie 5 fala w USA na akcjach. Gdzieś ten kapitał musi parkować no nie ? Co po tym ? Hmm jakieś BOOM będzie potrzebne. Może EU zacznie pierwsza się sypać w kolejnych latach.

  Spełnia się pewna prognoza - nic nie stoi na przeszkodzie, aby USD rosło i surowce (szczególnie PM). Nie jest to normalne, ale "why not" ? Trzeba te wirtualne zapisy ładować w towar póki jeszcze można, a że dolar i giełda USA "jedyną grą w mieście" na razie to czemu nie ?

  Docelowo - coś musi wyczyścić sytuację na rynku - transfer kapitału musi nastąpić. Oby ludzie tylko tracili pieniądze, a nie życie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Italy Could Spark Systemic Bank Crisis, SocGen Chairman Says http://bloom.bg/29hn3ns

  OdpowiedzUsuń
 3. Ok, no to co się dzieje z tym pieniądzem? Przy rekodrowo wpompowywanej gotówce inflacja kiedyś wybuchnie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam prośbę do spamerów - bo już się wyćwiczyli i nie puszczają głupich tekstów tylko bardziej merytoryczne - opamiętajcie się.

  @MarcinC - bez linkowania takiego

  "W Polsce inflacja też spada przerażająco systematycznie od połowy 2012 roku. A ludzie się wciąż dziwią skąd się biorą te niskie stopy procentowe."

  OdpowiedzUsuń
 5. Italy's 5-Star overtakes Renzi's Democrats in popularity stakes: polls http://reut.rs/29lpTJc

  OdpowiedzUsuń
 6. Henderson Global Investors suspends 3.9 bln stg UK property funds http://reut.rs/29lMGF5

  OdpowiedzUsuń
 7. Columbia Threadneedle suspends dealing in UK property funds http://reut.rs/29rjtoE

  OdpowiedzUsuń
 8. Cieszę się, że wreszcie dociera TO do Was, gdyż na własne oczy widzicie TO co Wam opisywałem 7-8 lat temu.
  Smuci mnie jednak .... Dopiero teraz przecieracie oczy ze zdumienia, że jednak istnieje TA - CZARNA DZIURA BAŃKOWA.
  Może wreszcie zrozumiecie jaka jest skala tego co nas czeka - Armageddon.
  TO już się zaczęło!
  Jest przecież właśnie TEN rok - rok 2016!

  Co do UE
  UE poszła w tę stronę w którą zawsze ciążyła komuna.
  Ten eksperyment jest tak samo nieudany jak CCCP, gdyż w końcu oparł się na tych samych zasadach - "awangarda - jedynie słuszna (Partia, Opcja, ideologia itd, itp) wie lepiej". Lepiej niż naród (narody), którymi zarządza.
  To zawsze kończy się tak samo!

  Przypominam:
  Jedyna waluta warta zainteresowania to $$$$$
  Już widać jak kończy Funt.
  To samo czeka Ojro, gdyż do ludzi dotrze wreszcie, ze ten sztuczny pieniądz nie ma pokrycia i oparcia, gdyż UE to sztuczny, słaby i nietrwały twór.


  LJ3
  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. wszyscy politycy/partie tak maja ze po wyborze wiedza lepiej, natomiast wyborcow bardzo latwo "przekupic" obiecujac to co jest niewykonalne. patrzac na spotkania przywodcow ue czy g7/gxy widzimy stare dziady ktore pewnie nie potrafia placic karta kredytowa a powrot do codziennosci bylby dla nich nieslychanym stresem, ot przywilej wladzy.

   Usuń
 9. Aberdeen Cuts Property Fund’s Value by 17%, Suspends Redemptions http://bloom.bg/29iIJ2C

  OdpowiedzUsuń
 10. Wydaje mi się, że jednak realna inflacja jest 5-7%. tylko na papierze wychodzi ,że jest deflacja. Chodzi o zrobienie inflacji by zmniejszyć zadłużenie. Z drugiej strony ludzie wiedzą ,że jest kryzys i oszczędzają więc spada popyt i produkcja. Mamy coś w rodzaju inflacji i deflacji jednocześnie. System upada.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak w USa inflacje jest o wiele wyzsza kolo 6 % , jak i realna stopa bezrobocia ale sposoby liczenie cudotwórców sa takie a nie inne :) pod swoje zabiegi ksiegowe :) by jak piszesz na papierze zadłuzenie spadało bo place rosną wolniej niz inflacja do tego dewaluacja waluty i kowalski coraz więcej oddaje :)

   Usuń
  2. Akcje w USA sa drogie, do tego druga bańka na obligacja stworzona przez Banki Centralne ciekawe jak te dwie bańki długo się utrzymają

   Usuń
 11. World faces deflation shock as China devalues at accelerating pace http://www.telegraph.co.uk/business/2016/07/07/world-faces-deflation-shock-as-china-devalues-at-accelerating-pa

  OdpowiedzUsuń


Komentując anonimowo - podpisz się. Łatwiej prowadzi się dyskusję.
SiP