09 sierpnia 2016

Rynki zdają się nie przejmować poprzednimi problemami

Zachowanie rynków w ostatnim okresie jest zjawiskowe. Zdają się nie dbać o poprzednie problemy i obawy.

Spójrzmy ma Renminbi , jeszcze niedawno rynki gwałtownie spadały bojąc się gwałtownej dewaluacji yauna
za bloomberg.com

Na wykresie z Blooma widać jak amerykański SP500 spadał kiedy yuan się dewaluował. Obecnie nie ma to miejsca. To o tyle ciekawe że USDCNY stoi u 5 letnich maksimów
za stooq.pl


Podobnie przestała straszyć ropa. Historycznie wraz z ropą chodziły inne indeksy jak rentowności obligacji spółek z sektora energetycznego czy rynek długu rynków wschodzących.

Właściwie od momentu BREXITU (23 czerca) ta korelacja przestała działać. Spadająca ropa nie ciągnęła w dół innych notowań.

za ft.com

Sam Brexit też okazał się dla rynków non-event tj jakby go nie było (pomijając oczywiście funta itp sprawy). Blisko rekordowo nisko wyceniany VIX i wiele innych wskaźników, w tym rekordowe zaangażowanie inwestorów (via NAAIM) niekoniecznie  musi wskazywać szczyt:
Nawet taki NAAIM osiągał podobne odczyty co najmniej rok przed końcem hossy (2006) czy w połowie 2012 czy 13 roku kiedy indeksy dalej rosły.  

Idziemy raczej zatem do mojego poziomu 2400 na SP500 (o którym pisałem nieraz). Stop out zamknięcie tygodniowe poniżej 2104. Chciałbym jednak najpierw małą korektę do miejsca wybicia by stestować siłę wybicia w sierpniu. Kluczem do dalszych wzrostów jest przejście okolic 2190.

Ta korekta sierpniowa spójna by była doświadczeniem, gdzie przez ostatnie 7 lat, zmienność w sierpniu rosła (VIX) h/t Danek/Damian
za stockcharts.com

Na koniec dodam, jeden z wielu wykresów o bańkach. Nie mamy teraz bańki, chyba że pytacie goldbugów lub rosyjskiego ZeroCredo. Mamy po prostu zdrowe wysokie wyceny, ale nie ma bańki. Nawiązując do czasów 2000 (dot-com bańka) to SP500 powinien wynieść 3450 (!). Czujecie to?
za Investment research
 
 Można też spojrzeć na powiązanie wycen i mnożników z rentownością obligacji. Wiadomo - im rentowność niżej tym uzasadniona jest wyższa wycena akcji (płacą konkurencyjną dywidendę i stosują skup akcji). Znowu, nie ma bańki!

za BofA ML

 Dalsze analizy dla subskrybentów premium.

12 komentarzy:

 1. Nie podejmuję się przewidywać co się zdarzy w średnim lub długim terminie, ale w krótkim jak najbardziej. Patrząc na wykres SnP, widać, że 4 razy na 5 w okresie wakacji notujemy spadki. Zaczynają się one w okresie : 6 lipca - 16 sierpnia i trwają 2-3 tygodnie. Albo teraz mamy ta jedną na 5 sytuacje gdy w wakacje nie ma spadków, albo spadki zaczną się w przeciągu tygodnia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To jest spójne z ostatnim wykresem tylko na nim nawet widać że rosło zmiennośc zawsze w ostatnich 7 latach w sierpniu.

   Zwróć uwagę że to szanse, nie pewność, dlatego nawet krótkoterminowo to zawsze spekulacja. Ważenie za i przeciw i trzymanie się poziomów.

   Usuń
  2. Napisałem przecież, że to tylko szansa. Mimo wszystko korekta musi nastąpić. Jeśli nie w sierpniu to we wrześniu. Osobiście obstawiam sierpień i to lada chwila, gdyż wyczuwam ( :P ), że rynek dojrzał do korekty.
   Biorąc pod uwagę, że zwykle od połowy października rynki rosną aż do końca roku, a czasem nawet do niemal końca stycznia kolejnego roku to 2400 na SnP jest teoretycznie osiągalne o ile korekta nie będzie zbyt głęboka lub nie wydarzy się coś zaskakującego co zwali indeksy.

   Usuń
 2. odp wiadoma = światowa drukarnia pustego papierowego pieniądze z niczego zwana Banakami centralnymi :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. bingo, i ja był raczej jeszcze dodał ujemne stopy które powodują iż gotówka ucieka z tych krajów do ameryki, kraju o dodatniej stopy, nawet na obligacjach.

   Usuń
  2. Wypatrzenie rynku widać jak na dłoni do czego doprowadziły drukarnie i banki centralne, plus zadłużenie krajów

   rest systemu nastąpi ale czy za naszego życia :)

   Usuń
 3. SiP co myślisz do jakich poziomów może spasc funt GBPPLN, chciałbym poznać twoje zdanie

  OdpowiedzUsuń
 4. @Gal Anonim

  1-wsze wsparcie ~4,8zł

  2-gie wsparcie - ~4,7zł

  OdpowiedzUsuń
 5. Wypraszam sobie SiP ;) Wywodzę się z goldbugowego spojrzenia na świat, ale nie uważam, że coś krachnie w najbliższym czasie. Jak już coś to 2017-2018r.
  Z goldbugowego focusa się już wyleczyłem i patrzę na rynek bardziej dojrzale :)

  Goldubugowe spojrzenie nie jest złe tylko chłopaki nie radzą sobie z rzeczywistością - jest bardziej skomplikowana. Ja raczej uważam, że da się pogodzić różne spojrzenia (fundamenty, analizę techniczną, logikę). Staram się być obiektywny i dzięki temu wydaje mi się, że znacznie więcej rozumiem bo nie staję po jednej ze stron - raczej łączę w całość różne spojrzenia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cześć, Andrewin M
   "z goldbugowego focusa się już wyleczyłem i patrzę na rynek bardziej dojrzale :)
   "

   Czyli nie jesteś goldbugiem :)

   Usuń
 6. Coraz więcej firm należących do #SP500 skupuje własne akcje na kredyt, a zyski spadają.
  https://pbs.twimg.com/media/CpfLfA6WIAAGlx7.jpg

  nawet to nie przeszkadza w dmuchaniu Baniaka drugiego po obligacjach

  OdpowiedzUsuń


Komentując anonimowo - podpisz się. Łatwiej prowadzi się dyskusję.
SiP