15 sierpnia 2016

Wykres dnia - którędy eurodolarze?

Gdyby spojrzeć na wykres euro dolara to od blisko dwóch lat trwa ogromna konsolidacja.Jednym z powodów konsolidacji jest utrzymująca się mała różnica między 10 latkami amerykańskimi i niemieckimi:


Na wykresie widać jak od przynajmniej 2012 roku rosła dysproporcja między rentownością obligacji w US a DE. Przybrało to szczególnie na silne w 2013 a dalej 2014 roku kiedy FED powstrzymał się od zwiększania QE, a z kolei w strefie euro mieliśmy przeciwny zwrot akcji (deflacja, QE, ujemne stopy). Obecnie ta konsolidacja dochodzi do momentu kiedy musi nastąpić wybicie. Powinno ono mieć miejsce nie później jak we wrześniu.

Więcej wykresów dla subskrybentów premium

10 komentarzy:

 1. @SiP
  W prosty i krótki sposób wyjaśniłeś mała wahania eurodolara od początku roku. Do tego ten trójkąt/flaga na wykresie. Eurodolar jest jednak w miarę przejrzystym rynkiem.
  Wyjaśnij mi skąd ten wzrost na obligacjach 10-letnich brytyjskich. Rozumiem ostre szarpnięcie w górę po referendum (choć też nie całkiem, bo czemu w górę), ale dlaczego rosną dalej ? Częściowo dlatego, że funt traci i aktywa wyceniane w funcie powinny rosnąć, ale wydaje mi się, że funt traci mniej, niż zyskują obligacje, choć przyznaję, że oceniam to "na oko".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Obligacje brytyjskie rosna z powodu nowego QE, obaw o recesje i tego co wspomniałeś. To naturalne i nie widze zaskoczenia. Pytanie jednak co bedzie docelowo gdyz UK ma strukturalny problem, ohtomny deficyt habdlowy itd. Oni sie wg mnie niezle załatwili. Maja szanse to jeszcze jako odkrecic ale pewne zniszczenia juz zostaly zrobione.

   Usuń
  2. Obligacje brytyjskie rosna z powodu nowego QE, obaw o recesje i tego co wspomniałeś. To naturalne i nie widze zaskoczenia. Pytanie jednak co bedzie docelowo gdyz UK ma strukturalny problem, ohtomny deficyt habdlowy itd. Oni sie wg mnie niezle załatwili. Maja szanse to jeszcze jako odkrecic ale pewne zniszczenia juz zostaly zrobione.

   Usuń
  3. Brytyjskie QE było z założenia przeznaczone tylko na zakup obligacji korporacyjnych oraz do dyspozycji banków z przeznaczeniem wyłącznym na kredyty dla ludności. O obligacjach skarbowych nie ma mowy w tym QE, stąd moje zdziwienie, że rosną. Zakładam, że banki po prostu sprzedają do QE obligacje korporacyjne i kupują za to obligacje skarbowe. To jedyne wyjaśnienie wzrostów plus spadek funta.
   W pytaniu chodziło mi też (choć nie napisałem tego), czy jest szansa na spadek tych 10-cio latek bo wywaliły ostro w górę i aż proszą się o szorta.

   Usuń
  4. Nie rozumiem
   oni kupują rządowe
   http://www.bloomberg.com/news/articles/2016-08-10/boe-to-press-on-with-gilt-purchase-plan-after-early-qe-hiccup

   Usuń
  5. Nie znajdę tego teraz, ale w jednym z serwisów informacyjnych czytałem założenia tego brytyjskiego QE i obligacji skarbowych nie było w nich, a tylko korporacyjne.
   Skoro kupują swoje obligacje to moje pytanie było bez sensu. Zostałem wprowadzony w błąd.
   Sorka za zawracanie głowy.

   Usuń
 2. Stawiam dużo na dolara i czekam na ruchu w kierunku parytetu. Liczę też na spadki ropy nawet w okolice 20 USD i wtedy dobieram pod korek.

  Dixie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dolar w odchodzacym tygodniu ustanowil krotkoterminowy dolek. Gdyby bylo inaczej to czeka go duza wyprzedaż. Dolar doszedl do znacznych wsparc i odbicie sie vhociaz nalezy.

   Gdyby obecne poziomy padly to mamy duza wyprzedaz dolara ropa i surowce drozeja jak i wig20

   Usuń
 3. Czyli co? Stawiam na dolara, ale ostatnio to boli.

  OdpowiedzUsuń
 4. Wskaznik jest wysoko bo niemieckie obligacje drozaly szybciej niz amerykanskie. Innymi slowy rentownosc niemieckivh obligacji bardzo spadla i byla ostatnio ujemna.

  Zastanowmy sie jakie moga byc ruchy:
  1. Niemieckie obligacje tanieja szybciej niz amerykanskie. Wtedy euro drozeje
  2. Niemieckie obligacje stoja w miejscu ale tanieja amerykanskie. Euro w gore.
  3. Tanieja gwaltowanie amerykanskie papiery. Dolar drozeje
  4. Inny scenariusz

  I teraz pytanie ktory z nich jest bardziej prawdopodobny?

  OdpowiedzUsuń


Komentując anonimowo - podpisz się. Łatwiej prowadzi się dyskusję.
SiP