11 września 2016

Banki centralne powinny podnieść stopy procentowe

QE, ujemne czy niskie stopy przynoszą obecnie więcej szkody niż pożytku. Banki centralne powinny podnieść krótkoterminowe stopy procentowe.

Nieraz już o tym pisałem, ale QE przestało działać jako takie.

Pierwsze półrocze lepsze na surowcach sprawiło, że zaskoczyła globalnie inflacja (odczyty wyższe niż spodziewane)

Pomimo, iż odczyty zaskoczyły to z notowań 5y5y widać, iż na rynkach panuje przeświadczenie o permanentnej deflacji.


 To co sprawiło, iż rentowności wracają do normy to komunikaty BoJ o rewizji QE, powstrzymaniu się ECB od dalszego QE (ponad marzec) czy w końcu poniesienie stóp (mam nadzieję) we wrześniu przez FED. Banki muszą zmienić inwestorom percepcję, iż stopy wzrosną. Banki centralne swoimi działaniami zaburzyły rynki, nie tylko obligacji ale również akcji. 

Banki centralne muszą teraz działać. Paradoksalnie dla gospodarki długoterminowo będzie lepiej jeśli będą podwyżki stóp. Rynki chwilo mogą na tym stracić (wyceny robione pod niskie stopy trwające do nieskończoności) ale gospodarka i handel zyska


P.S. Reszta wpisu wieczorem dla subskrybentów premium.

5 komentarzy:

 1. zwlekać beda ile sie da, bo to iluzja bogactwa stworzona przez FED na dodruku na slabych fundamentach i chyba zdaja sobie z tego sprawe plus mega zadłurzenie spoleczeństwa i zaniku klasy sredniej

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja tak do końca nie rozumiem czemu co niektórzy chcą żeby kapitał był droższy? Jak TV, AGD jest coraz tańsze to jest OK - a jak kapitał to nie? Ja lubię niskie stopy - mogę tanio KUPIĆ kapitał.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ceny wszystkiego są wyższe właśnei dlatego, że kapitał jest tani i szeroko dostępny. Powoduje to, że "nie opłaca się oszczędzać".

   Usuń
  2. Wszystko się zgadza jeżeli ludzie mają pieniądze, jeżeli są zadłużeni sprawa się komplikuje. Na tą chwilę niskie stopy nie są złe, ma to swoje dobre i złe strony. Potrzebujemy własnego przemysłu, którego obecnie nie mamy, aby to stworzyć, należy obniżyć koszta pracy (co ma się stać przy reformie podatkowej-zobaczymy czy się stanie)i musi być dostęp do pieniędzy (czyli stopy nie powinny wzrosnąć, przynajmniej przez jakiś czas. Przy niskich stopach PLN będzie słabnąć, ale tylko budując własną gospodarkę jesteśmy w stanie w dłuższej perspektywie poprawić nasz status. Nigdy w historii żadne państwo nie dorobiło się pracując na kogoś, co obecnie właśnie się dzieje.

   Usuń
 3. Inflacja zawsze rosnie szybciej niz place :) plus dewaluacja waluty równa się z lepszymi cyferkami w tabeli zadłużenie państwa a za to kowalski płaci jak zawsze, zburzenie społeczeństwa plus rozwarstwienie

  OdpowiedzUsuń


Komentując anonimowo - podpisz się. Łatwiej prowadzi się dyskusję.
SiP