22 kwietnia 2017

Wykres dnia - welcome back, reflation trade?

Po Trumpie i dobrych danych makro i wyższych cenach ropy mieliśmy tzw reflation trade tj granie pod inflację. W 2017 roku ten reflation trade sukcesywnie słabł i obecnie doszliśmy do przesilenia.

Gdyby spojrzeć na pozycjonowanie na amerykańskich 10 latach to pod koniec  2016 ruszyła gigantyczna lawina krótkich pozycji, tj granie na wyższe rentowności tzn na niższe ceny obligacji. Reflation trade pełną gębą. 


Po wzroście cen obligacji, o którym pisałem w styczniu, nastąpiło krycie krótkich pozycji i obecnie wróciliśmy do blisko zerowych pozycji krótkich. Zostały wyciśnięte.

10 year non commercial positioning

Rentowności 10 latek spadły poniżej 2.3% a to zdecydowanie wywołało paniczne zamykanie krótkich pozycji w kwietniu 2017.
10 year yield

Ceny obligacji wcześniej odbiły, gdyż m.in. doszły do wsparcia:
10 year bond price

Teraz jednak ich cena wzrosła - blisko do miejsca oporu (wykres cenowy powyżej)

Takie trendy spadku cen obligacji trwały ostatnio jednak po 15 miesięcy:
10 year yield - cycle
Można więc założyć, iż JEŚLI ma powrócić inflacja i reflation trade, to właśnie nadchodzi moment kiedy to powinno mieć miejsce. Można bowiem obecne spadki rentowności (tj wzrost cen) traktować jako korektę.

I tu kluczowe są surowce. Przykładowo indeks CRB doszedł do wsparcia w kanale:
CRB Index

Jest jeszcze trochę miejsca na kontynuację korekty, ale już mało. Maj będzie bardzo sądny dla surowców, reflation trade, emerging markets czy w końcu dolara i risk on.

Welcome back, reflation trade? 

12 komentarzy:

 1. czytam tego bloga od dawna i musze powiedziec ze czesci wpisow kompletnie nie rozumiem, i nie do konca wierze w to co piszesz (pewnie dlatego ze nie rozumiem i nie mam jak zweryfikowac ) i nawet nie oszukuje sie ze jestem w stanie poswiecic odpowiednia ilosc czasu na douczenie sie tego ... juz abstrahujac od tego czy w ogole masz racje i czy twoj model rynkow jest wlasciwy
  nie wiem jaka jest korelacja miedzy cena obligacji US, surowcami, rynkami EM , rynkiem FX, dolarem, zlotem itd.
  totalny information overload
  przestalem sie oszukiwac ze jestem w stanie wygrac z rynkiem, dlatego ja w tym czasie do swojego koszyczka hyc ETF na wig20 i kilka duzych polskich spolek
  pozdrawiam przecietny 30 latek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie musisz z tego rozumieć bo od tego masz raporty premium.
   Wyraźnie pisałem na początku 2017 roku o wzrostach do czerwca z przerwą w okolicy lutego-marca na korektę która miała miejsce.

   Usuń
 2. The $1 trillion of financial assets that central banks in Europe and Japan have bought so far this year is the best explanation for the gains seen in global stocks and bonds despite lingering political risks, Bank of America Merrill Lynch said on Friday. If the current pace of central bank buying, dubbed the ‘liquidity supernova’ by BAML, continues through the year, 2017 would record their largest financial asset purchases in a decade…

  The $1 trillion flow that conquers all… One flow that matters… $1 trillion of financial assets that central banks (European Central Banks & Bank of Japan) have bought year-to-date (= $3.6tn annualized = largest CB buying in past 10 years); ongoing Liquidity Supernova best explanation why global stocks & bonds both annualizing double-digit gains YTD despite Trump, Le Pen, China, macro.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I nie widać końca

   April 21 – Reuters (Balazs
   Koranyi): “Global growth and trade appear to be picking up strength but risks for the euro zone economy remain tilted to the downside, so 'very substantial' accommodation is still necessary, European Central Bank President Mario Draghi said on Friday. In a statement largely reflecting the bank's March policy statement, Draghi said that while the risk of deflation has largely disappeared, underlying inflation has shown no convincing upward trend.”

   April 20 – Reuters (Leika Kihara): “Japan has benefitted from global tailwinds that boosted exports and factory output, [Bank of Japan Governor Haruhiko] Kuroda said, describing its economy as ‘expanding steadily as a trend’ - a more upbeat view than last month. But he offered a bleaker view on Japan's inflation, saying it lacked momentum with no clear sign yet it was shifting up. ‘That's why the BOJ will continue its ultra-easy monetary policy to achieve its 2% inflation target at the earliest date possible,’ he said.”

   Usuń
 3. pasjonat z Pana ! w czasach , gdy w Polsce mowi sie ostatnio glownie o polityce, Pan arcyciekawie opisuje istotne kwestie

  uklony

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szkoda tylko, że wpisów autora tak mało i brak konsekwencji. Są okresy kiedy wpisy pojawiają się często i są okresy kiedy wszyscy tracą zainteresowanie blogiem bo nic się nie pojawia przez dłuższy czas.

   Usuń
  2. @Andrewin M
   pisanie na blogu to powiedzmy hobby, a skoro tak to nie ma ono harmonogramu bo to nie praca. Wiem i znam metody kieyd ludzie chcą czytać i przykładowo najwięcej odsłon jest w czwartki. Ja się im jednak nie stosuję bo nie prowadzę biznesu pod tytułem prowadzenie bloga.

   Raporty premium to co innego.

   Usuń
 4. SiP moze napiszesz jak sie maja zerowe stopy % w UE do funduszy emerytalnych w UE państwach bo widome wieszkosc papierów maja w obligacjach a te nie placa a nawet w przypadku Niemieckich sie traci :)

  Niemicki emeryt oszczedza po mimo tego ale w innych krajach to zabujstwo dla fundzuszy przy inflacji ktorwa wiadome jest wyzsza niz rzadowe dane sa podawane czy przez EBC :)

  DAN

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. DAN

   "SiP moze napiszesz jak sie maja zerowe stopy % w UE do funduszy emerytalnych w UE państwach"

   Pytasz jak się mają zerowe stopy do fundyszy czy do wyników funduszy?
   Pisałem o tym nie raz że polityka ECB BoJ FED zabija starych dziadków bo zabija ubezpieczycieli, emerytalne fundy itd.
   Skończy się niższymi emeryturami.

   Usuń
 5. Czy możesz po krótce wyjaśnić laikowi na czym polega "nastąpiło krycie krótkich pozycji" ? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cześć Karol

   najprościej - zamykanie poprzez kupowanie długich.

   Usuń


Komentując anonimowo - podpisz się. Łatwiej prowadzi się dyskusję.
SiP