12 maja 2017

Wykres dnia - formacja middle finger na PGE

W PGE, spółce sektora utilities, w której typowo wypłaca się dywidendę, zawieszono dywidę na kolejne lata. Na wykres można zaobserwować formację tzw AO* middle finger.
Poniżej wykres


*AO - akcjonariat obywatelski

5 komentarzy:

 1. Spójrz na Orange i ostatnią sesję przed ogłoszeniem, że nie będzie dywidendy. Identyczne zachowanie - najpierw mocna pompa, a na drugi dzień crash. W gruncie rzeczy PGE jest na poziomie sprzed kilku dni. Korzystając z niemocy prawnej w Pl grupa przestępcza napompowała kurs, wciągnęła "sygnałami kupna" do gry (od razu mówię: nie mnie, żeby nie było że mam jakiś ból dupy), otworzyła krótkie pozycje, a jej wspólnicy z zarządu powiedzieli, co mieli do powiedzenia.

  OdpowiedzUsuń
 2. Sip, masz pretensje że spółka zachowała się racjonalnie? Ktoś kto ma odrobinę pojęcia o branży energetycznej w PL wie że stoją przed nią wielomiliardowe inwestycje. Polską energetykę zbudował Gierek, a to czego nie zdążył dokończyć, zrobił jego następca - Jaruzel. Polska energetyka ma 40-45 lat. Potrzebne są potężne inwestycje odtworzeniowe + inwestycje w nowe moce bo zużycie prądu rośnie. Do tej pory spółki się z nimi ociągają, specjaliści straszą blackoutem. I teraz co ważniejsze - interes akcjonariuszy czy ogółu? Osobiście uważam że spółki z tej branży nie powinny w ogóle znaleźć się na GPW( do czasu zakończenia kapitałochłonnych inwestycji). I nie ważne jaka partia w PL rządzi interes ogółu(wyborców)zwycięży. A tak swoją drogą to jaki debil kupuje akcje pod dywidendę.Przecież na tym tylko się traci. Jak widać dla wielu inteligentów brutto = netto(chodzi o fizycznych).
  Jeszcze kilka miesięcy temu był płacz że PIS będzie doił spółki z dywidend bo im NA PEWNO zabraknie na 500+, teraz płacz bo dywidendy brak. Totalna amatorka. Nie uważasz Sip? To jest właśnie przykład myślenia bezrefleksyjnego. Powtarzać czyjeś bzdury "z neta" nie szukając prawdy u źródła.
  Przynajmniej wiadomo że w PGE pracuje księgowa a nie kucharka, bo przecież można tak jak to się powszechnie teraz praktykuje w U.S. gdzie spółki wypłacają dywidendy powyżej swoich free cash flow posiłkując się tanim(do czasu)długiem.No i wisienka na torcie EDF Polska za 1mld euro.

  dedek - ktoś to ładnie rozegrał:) Obstawiam chłopaków z TFI/OFE bo wolumeny nie małe. Za pieniądze emerytów/klientów podciągnęli. Zaszorcili. I akcjami emerytów/klientów spuścili. Zero ryzyka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. @JakerS

   ale on kasę wpakuje w "zachodnie aktywa" i znajonalizuje energetykę:
   https://biznesalert.pl/baranowski-pge-zawiesi-dywidendy-by-sfinansowac-inwestycje-aktywa-edf-inne/

   To jak kupowanie Pekao od włochów....

   Usuń
 3. Edf chętnie pozbędzie się węglowego balastu. My nadal będziemy finansować kopalnie pieniędzmi energetyki. Nie ma się co dziwić, że widmo blackoutu polskiej energetyki, która udaje, że nie dostrzega postępujących zmian, staje się realne. RIP PGE.

  OdpowiedzUsuń
 4. jeśli te pieniądze z dywidendy pójdą na inwestycje w sieci energetyczne albo np w elektrownię atomową to OK nie ma się co czepiać.
  ale wg ćwierkania wróbli pójdą na inwestycje w energetykę (szeroko rozumianą). czyli inaczej kopalnie, górnictwo, przestarzałe elektrownie, które należało by zamknąć a nie utrzymywać na siłę.
  prawdopodobnie będzie to max ukrywane, jak się skończy takie "zarządzanie" sami pomyślcie.
  pirx

  OdpowiedzUsuń


Komentując anonimowo - podpisz się. Łatwiej prowadzi się dyskusję.
SiP