03 stycznia 2018

Wykres dnia - notowania teksańskiej ropy

Notowania ropy zbliżają się do ciekawego miejsca.
To co wyżej to skala logarytmiczna ale podobnie na liniowej:


Ropa doszła do oporu w kanale wzrostowym jak i do poziomów z maja 2017.

Do tego mamy rekordowe preferowanie długich pozycji na ropie:


oraz b wysokie preferowanie długich pozycji na euro


pozycjonowanie na dolarze z kolei jest neutralne.

Z perspektywy analizy fundamentalnej rejon 60-70 dolarów powinien zatrzymać wzrosty w tym roku. Według badania FED to poziom jaki spowoduje uruchomieniu wielu kolejnych wież wiertniczych w USAWarto też dodać, że produkcja ropy w USA własnie dobija do rekordów z lat 70 ubiegłego wieku i jest prawie rekordowa. Jeszce w tym roku USA będzie produkować 10 mln baryłek ropy dziennie.

U.S. oil production capacity approaches 10 mln barrels per day
Amerykanie mają też w tym roku produkować więcej ropy niż Rosja.
United States To Leapfrog Russia In 2018 As The World's Top Oil Producer

To akurat nie nowość bo o tzw. Ameryce Saudyjskiej pisałem np w 2014 roku.

To co raczej jest nowością to zmiana strategii USA, które stara się zdyskredytować i skonflikować innych producentów surowców. W szczególności jeden z większych graczy w LNG (Katar) przeżywa embargo, z kolei na bliskim wschodzie Trump konsekwentnie podkłada zapałki, ostatnio przyznając Jerozolimę Izraelowi. Trump dwoi się i troi by podbić notowania ropy dla swoich chłopaków z Teksasu na czym też korzysta największy sojusznik w Arabii Saudyjskiej przygotowując się do IPO Aramco. Przyznam szczerze, iż jeśli dla mnie, kanapowego geopolityka gangsterskie zachowanie Trumpa i jego ekipy jest oczywiste, to nie wierzę w to że inni tego nie widzą.

Po drugiej stronie mamy Chiny, pod którego nosem Trump stara się wywołać konflikt z zakompleksionym liderem Północnej Korei. Chiny, warto dodać, pragną spokoju by dalej rozbudowywać w ciszy swoją potęgę od Jedwabnego Szlaku przez budowanie alternatywnego rynku finansowego by nie dać się w razie konfliktu z USA zaszachować (jak Rosjanie), stąd budowa UnionPay (własne karty kredytowo,debetowe), budowa centrum finansowego, promocja renminbi itd. Chiny potrzebują jeszcze czasu, by również bardziej przełączyć się na własne zasoby stad mocno stawiają na elektryczne samochody i wszelką niezależność energetyczną stawiając największe farmy fotowoltaiczne. To o tyle istotne że Chiny już w 2017 stały się największym importerem ropy a jeszcze w styczniu mają ruszyć kontrakty terminowe na ropę w yuanach.  To będzie wielka zmiana. Nadmienię, że Chinom udało się  przejąc handel niklem, bowiem już po 6 tygodniach od uruchomienia notowań w 2015 roku, obrót na chińskiej giełdzie przerósł obrót na LME.


Wracając do notowań, zachowanie przy tym oporze pokaże siłę trendu. Jeśli trend ma być silny to korekta pod oporem powinna być płaska a każdy spadek o nawet 1 dolar czy 2 będzie wykorzystany do zakupów.

5 komentarzy:

 1. Ostatni akapit:
  "Wracając do notowań, zachowanie przy tym oporze pokarze siłę trendu."
  - do poprawy, bo chyba nikt nikogo nie będzie karał.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki Anonimowy, dla słownika to była ok bo i takie słowo jest :)

   Usuń
 2. https://zapodaj.net/images/f5ad2984cd14e.gif ropa

  OdpowiedzUsuń
 3. https://www.cnbc.com/2018/01/04/oil-us-may-soon-enjoy-energy-superpower-status-sp-global-platts-analyst-says.html

  OdpowiedzUsuń
 4. https://www.eia.gov/outlooks/steo/ Short-Term Energy Outlook The troublesome truth about shale oil production in the US

  dan

  OdpowiedzUsuń


Komentując anonimowo - podpisz się. Łatwiej prowadzi się dyskusję.
SiP