13 stycznia 2018

Wykres dnia - rynki wschodzące późne lata 70

Akcje rynków wschodzących wycenianych w dolarach przeżywają rekordowy okres.Gdyby spojrzeć na liczbę miesięcy bez 5% korekty to mamy właśnie rekordowe 23 miesiące bez korekty. Przypomina to sytuację z późnych lat 70 ubiegłego wieku. Po takim okresie zawsze przychodziła przynajmniej 10% korekta.

Sam ETF na rynki wschodzące (EEM) wyceniany w dolarach właśnie pobił rekord hossy z 2007 roku:

Jeśli nie grozi nam jakieś przeciwieństwo krachu, tj  ie będzie absolutnie panicznej fazy zakupowej jaką mieliśmy  na bitcoinie to raczej należy redukować długie pozycje.

Co ciekawe w 2015 roku, kiedy waluty rynków wschodzacych były rekordowo słabe był to idealny moment na zakup akcji z tych rynków. Znowu sprawdziła się stara zasada - gdy leje się krew to kupuj. Wykres z 2015.

4 komentarze:

 1. Dla mnie to ultra-bullish długoterminowy sygnał. Wiadomo - jeśli tradujesz na cfd, to korekta po teście all-time-high jest niemal pewna i raczej będzie bolesna. Natomiast jeśli trzymasz akcyjne ETFy, to zamknięcie pozycji z powodu ewentualnej 10-20% korekty może być bardzo ryzykowne, jeśli indeks może podskoczyć o 200% w perspektywie 5 lat.

  OdpowiedzUsuń
 2. SNB bought 45 bln euros of German bonds since '15- analyst
  20% of snb BC is short term german debt.

  * Weaker Swiss franc eases pressure on SNB FX intervention

  * Pause in SNB bond-buying another headwind for bonds
  http://mobile.reuters.com/article/amp/idUSL8N1P7530

  OdpowiedzUsuń
 3. https://www.reuters.com/article/us-swiss-franc-shock/three-years-on-from-currency-shock-swiss-central-bank-cant-get-back-to-normal-idUSKBN1F30FQ

  OdpowiedzUsuń
 4. https://www.cnbc.com/2018/01/16/stock-market-peak-still-at-least-a-year-away-bank-of-america-survey.html

  OdpowiedzUsuń


Komentując anonimowo - podpisz się. Łatwiej prowadzi się dyskusję.
SiP