02 stycznia 2018

Wykres dnia - w strefie euro przemysł najlepiej od 2000 roku

Dzisiaj podano końcowe odczyty wskaźnika PMI dla przemysłu w strefie euro za grudzień 2017. Dane są rekordowe.Komentarz z IHS:
Forwardlooking indicators bode well for the New Year: new orders rose at a near-record pace, while purchasing growth hit a new peak as firms readied themselves for higher production. Meanwhile, job creation was maintained at November’s record pace.
Perhaps most encouraging of all is the extent to which the strongest upturn is being recorded for
producers of investment goods such as plant and machinery, which highlights the upswing in
business investment. Higher investment should help boost productivity and profits, and therefore
enhance the sustainability of the upturn.

Na marginesie patrząc na odczyty można sobie zdać sprawę w jakiej patologicznej sytuacji obecnie się znajdujemy. Tego typu odczyty najczęściej występowały w szczycie koniunktury przy stopach procentowych na o wiele wyższych poziomach. Obecnie stopy ciągle królują ujemne lub blisko zero a banki centralne ciągle pompują ogromne ilości gotówki w system. Widać bardzo dużą asymetryczność w działaniu banków i traumę po GFC. Banki centralne patrząc tylko na CPI kompletnie gubią ogromną inflację na aktywach, rekordowe emisje długu czy rekordowe zyski korporacji.
Wystarczy niemal jedna rysa na szkle by banki zapewne znowu spanikowały. Obecne wystopowanie QE przez ECB dopiero jesienią 2018 wygląda tragikomicznie. Too late too little.

Wracając do koniunktury obecnie w większości regionów świata panuje świetna koniunktura a bezrobocie jest niskie. Pozostaje czekać na inflację i własnie jej wystąpienie może wg mnie wszystkich zaskoczyć i sprawdzić iż banki zaczną ją gonić.

8 komentarzy:

 1. czyli peak PMI, looknij na to:
  https://10-procent-rocznie.blogspot.com/2018/01/baltic-dry-indek-prognozuje-nadejscie.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam z tym dwa problemy
   1. BDI wielokrotnie zle wskazywał z uwagi na trwałe deflacyjne zalanie rynku statkami i spadkiem stawek po GFC2008. Nabrałem do BDI duzego dystansu

   2. Nie wiemy czemu auto wybrał sobie swig80 a nie inny indeks z GPW a tym bardziej czemu nie wział rynków wschodzacych np ETF EEM czy VWO.

   swig80 ma się nijak do surowców bo to spółki małe. To duze spółki jak wig20 a szczególnie kghm mogą byc powiązane z BDI.

   Bardziej polecam to z połowy 2017
   https://qnews.pl/pl/news/wska%C5%BAniki-gospodarcze-w-strefie-szczytowania

   Usuń
  2. BDI pokazywał źle kiedy porównywano kształt wykresów. Jak napisałeś, nie rósł w hossie, bo pojawiało się zbyt wiele zakontraktowanych kilka lat wcześniej kontenerowców. Ale porównywanie dynamiki jak widać ma już przełożenie na ekstrema szerokiego rynku w PL. Bo to właśnie małe i średnie spółki są zależne od handlu międzynarodowego, a nie banki i energetyki tworzące podstawę WIG/WIG20.

   Usuń
  3. Dominik,

   Nie zgadzam się z teorią o małych spółkach i handlu międzynarodowym. Małe i średnie spółki najbardziej zależą od koniunktury w danym kraju.

   Taki mDAX
   w grudniu nowy szczyt:
   https://stooq.pl/q/?s=^mdax&c=3y&t=c&a=lg&b=0

   i sDAX
   https://stooq.pl/q/?s=^sdxp&c=3y&t=c&a=lg&b=0

   i jak to sie ma do teorii o spadku od wielu miesiecy? To tylko dowolny przykład. kolejny np. 200 małych spółek europy
   https://stooq.pl/q/?s=pt.f&c=3y&t=c&a=lg&b=0

   itd itp

   To że jest jakas korelacja to nie znaczy że jest prawdziwa, widziałem setki wykresów z idiotycznymi korelacjami, zaczynając od dziesiątki wykresów o krachu 1987 vs teraz. Wiesz ile z nich się sprawdziło.

   Nam a szczególnie wig20 bliżej do notowań ropy
   http://wojciechbialek.blox.pl/2015/12/WIG-20-z-ceny-ropy-naftowej.html

   Usuń
  4. good point z niemieckimi m/s, może za bardzo skupiam się nad spadkowymi scenariuszami :)

   Usuń
  5. Rzuć jeszcze okiem na nastroje w Polsce i swig80, Wojtek mówił że spadków ma nie być :)
   http://wojciechbialek.blox.pl/2017/11/Rekordowy-pesymizm-krajowych-inwestorow.html

   akurat nie jestem pesymistą na swig80

   Usuń
  6. ja też jestem long na swig80, ale na miesiąc-dwa, bo zakładam wtórne dno gdzieś na maj-lipiec (analogia do wig20 2016 z drugim dnem pod brexit lub do zachowania 2012 na swig80).

   Usuń
 2. Siema,

  Po pierwsze - SIP - super wpisy!

  Po drugie jestem pesymistą=mogę się mylic.

  Po trzecie, @SongMun67 (polecam faceta!) napisał jakiś czas temu, że rzeczy nie dzieją się wówczas kiedy oczekuje ich ludożerka, w szczególności krachy zaczynają się w szczycie koniunktury, gdy napływają tylko pozytywne njusy, a wskaźniki biją rekord za rekordem. Ale patrz p. 2!!!

  Po czwarte, bardzo ciekawa hipoteza z tym SWigiem! Nie podejmuję się jej weryfikowac tak na szybko...jednak błędne jest korelowanie średniaków z DBI już szybciej bym doszukiwal się z China Containerized Freight Index - tutaj macie link do składowych http://en.sse.net.cn/indices/ccfinew.jsp Za miesiąc zaczynają się urlopy związane z CNY=największa wędrówka ludów nowożytnego świata. Co nie wyjdzie z CHRL do konca stycznia, tobędzie miało 2 miesiące obsuwy (miesiąc urlopów, i ok 4 tygodni na powrót produkcji), index powinien zaczą szczytowac, zoabczymy.

  PO piąte i najważniejsze...mniej więcej od q2/q3 zacznie się zasysanie netto keszu przez bc. Co to znaczy? Czy bankierzy nie spanikują? Inflacyjna faza cyklu jeśli wszystko pójdzie zgdnie z planem na dziś.

  Pozdrowienia Panowie!
  Udanych spekulacji/inwestycji!!!

  Leny aka Njusacz

  OdpowiedzUsuń


Komentując anonimowo - podpisz się. Łatwiej prowadzi się dyskusję.
SiP