07 stycznia 2018

Wykres dnia - złoto w kanale czy poza nim? 8 letni cykl złota

Ostatnio o złocie wycenianym w dolarach pisałem we wrześniu 2017, pisząc o hossie na tym aktywie, co się wydarzyło dalej?

Pokazywałem wtedy wykresy na skali liniowej i logarytmicznej wskazujące na wybicie z trendu spadkowego (link). Co ważne, rysowałem kreski po szczytach na interwałach tygodniowych, a nie po zamknięciach.


Jeszcze we wrześniu zaczęła się wyprzedaż złota, jakby powrót do wyłamanego trendu co często następuje i tak można na to patrzeć. Bardzo często rynek wraca do wybicia i daje szansę na zabranie się na pokład.
Tak wygląda sytuacja teraz, nawiązując do tamtych kresek.

Złoto cały czas znajduje się jednak poniżej kluczowego 1378 gdzie mamy poprzednie szczyty ale również fibo 38,2% dla całej fali spadkowej. To bardzo ważny poziom. Co jednak ważne złoto obroniło wybicie z kanału spadkowego i jest powyżej średniej 55 na interwale tygodniowym.


Można jednak spojrzeć na sytuację inaczej - pociągnąć linię po cenach zamknięcia na interwale tygodniowym. Wtedy sytuacja jest zgoła odmienna. Okazuje się że złoto jest cały czas w kanale spadkowym:

Obecnie opór jest już blisko, poniżej poprzedniego szczytu z września 2017. Powinniśmy się zatem lada moment przekonać czy złoto jest w tym kanale czy jednak już poza nim (moja pierwotna wersja).

Dodam, że złoto minęło dołek w 8 letnim cyklu złota, co preferuje zwyżki cen złota.

To co pisałem oczywiście dotyczy cen złota w dolarze.

Złoto w PLN wygląda inaczej, wykres niżej:

Przede wszystkim od 2014 do 2017 złoto pozostawało w kanale wzrostowym. Obecnie złoto zdaje się być w kanale spadkowym. Spadki zatrzymuje obecnie linia po szczytach z 2013 i 2015 roku (żółta na wykresie).
Byki chcą aby obecny kanał spadkowy był tylko tzw. flagą, po której nastąpią dalsze wzrosty:

Mając na uwadze 8 letni cykl złota to bardzo możliwe rozwiązanie.

3 komentarze:

 1. A ja wciąż nie rozumiem fenomenu złota. Za 1 uncję można np:

  1. wyposażyć wynajmowane mieszkanie w cały niezbędny sprzęt (lodówka, pralka, kuchenka z piekarnikiem i dorzucić jakiegoś taniego lapka z media marktu)

  2. wyposażyć miejsce pracy pracownika IT/biura, czyli biurko, komputer, drukarka, smartfon i inne drobne.

  OdpowiedzUsuń
 2. Wystarczy spojrzeć na przebieg notowań GOLD w okresie 1980 - 2000 by precyzyjnie stwierdzić, iż...

  FENOMENU ZŁOTA nie ma...

  jest tylko

  ZŁOTY MIT...!!!

  OdpowiedzUsuń


Komentując anonimowo - podpisz się. Łatwiej prowadzi się dyskusję.
SiP